Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

iPhone 5S - discutii generale

- - - - -
  • Please log in to reply
3751 replies to this topic

#2899
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Ca am telefon de 128GB, doar d-aia. :)
Altminteri am deschis-o odata pe mac prin 2008, nu i-am gasit utilitatea pentru mine si am uitat de ea.

#2900
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Propriu-zis azi a fost prima oara cand m-am plans de lipsa de spatiu. Deci nici pe mine nu ma incomodeaza aplicatia respectiva, chiar daca este mare. Muzica nu tin pe iPhone, de alte aplicatii decat cele preinstalate sau instalate de mine nu am nevoie, iar pentru poze/ filme facute cu camera imi ajunge spatiul. Le transfer periodic pe alte medii de stocare. Deci o sa pastrez Garage Band.

Acum cateva zile mi-am cumparat si un fel de N.A.S. portabil: http://forum.softped...alman-zm-we450/
Asa ca acum am scapat de problema spatiului. Pot accesa acelasi continut pe MacBook Pro, tableta Windows, iPhone si Windows Phone via WiFi, indiferent daca am conexiune la Internet sau nu (doar ca este un obiect in plus de carat).

Edited by _-_, 21 January 2016 - 22:26.


#2901
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,696
  • Înscris: 24.11.2015
Ai dat sincronizare de PC si ti-o remediat problema cu disparitia memoriei ?

Scoate scor in antutu mai mare deoarece are de dus un ecran de 4" HD comparativ cu unul de 5.7" 2K cum are NOTE 4 :)... deci e total irelevanta pentru mine comparatia. Insa 5s chiar e ok, pana pe la ios 11 n-ar trebui sa aibe probleme de viteza Posted Image

#2902
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

 TruculMagic, on 21 ianuarie 2016 - 22:37, said:

Ai dat sincronizare de PC si ti-o remediat problema cu disparitia memoriei ?

Nu inteleg la ce te referi. Presupun ca nu te referi la memoria RAM, ci la spatiul de stocare. Dar care este legatura intre sincronizarea [partiala a] datelor intre iPhone si un computer ('sincronizarea' o fac cu un Mac, nu cu un PC + iCloud) si remedierea problemei?

Problema este ca nu aveam ce date sa sterg de pe iPhone. Am sters toate fisierele temporare pe care le-am putut sterge pentru fiecare aplicatie ce permite aceasta. Dar spatiul l-am recuperat abia in urma unui erase complet + restaurare din back-up a setarilor sistemului, aplicatiilor etc.
Deci in conditiile in care totul a fost repus la locul lui: de la setarile aplicatiilor instalate de mine pana la SMS-uri si istoric apeluri au reaparut din senin aproximativ 4.7 GB care nu inteleg unde disparusera.

Descarcarea lui Garage Band cand voia sa-si faca update a durat enorm si ma gandesc ca o fi facut backup la aplicatia veche, apoi s-au descarcat anumite portiuni din aplicatie de mai multe ori, datorita intreruperilor sau erorilor de transfer (cauzate probabil de suprasolicitarea serverelor de la Apple), fara ca sistemul sa stearga nimic dupa instalare, iar marea problema este ca nu avem acces la fisierele temporare...

#2903
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,767
  • Înscris: 21.08.2008
Daca iau incarcator neoriginal e vreo problema? Intreb deoarece atat pentru un 5C (am incarcatorul de 2 ani si a mai fost folosit si la primul propitar) cat si pentru un 5S (cumparat de nou in iulie anul trecut, deci original, cu sigla Apple) au crapat ambele, curios ca ala original a avut o durata scurta de viata dar va fi revergorat (sper) pe garantie.
E folclor cum ca aste fake ar praji ceva prin telefoane? Daca are 1A e ok insa cat de 1A este acel amper scos?

De urgenta folosim un Nokia AC-50 sau 60 care merge de minune.

Edited by danghetau, 21 January 2016 - 23:15.


#2904
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
E Ok, dar sa fie de firma ceva mai cunoscuta, gen Hama, Belkin, Nokia, Samsung etc. Alea de doi lei au niste protectii lipsa.

#2905
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,696
  • Înscris: 24.11.2015

 danghetau, on 21 ianuarie 2016 - 23:14, said:

Daca iau incarcator neoriginal e vreo problema? Intreb deoarece atat pentru un 5C (am incarcatorul de 2 ani si a mai fost folosit si la primul propitar) cat si pentru un 5S (cumparat de nou in iulie anul trecut, deci original, cu sigla Apple) au crapat ambele, curios ca ala original a avut o durata scurta de viata dar va fi revergorat (sper) pe garantie.
E folclor cum ca aste fake ar praji ceva prin telefoane? Daca are 1A e ok insa cat de 1A este acel amper scos?

De urgenta folosim un Nokia AC-50 sau 60 care merge de minune.

Ia unul original sau macar unul cum a zis colegul. Eu mi-am luat la 20lei incarcator + incarcator auto + cablu usb Posted Image , incarcatorul merge, dar parca are o bucata de plastic rupta prin el si se aude daca il misti, iar incarcatorul auto cat l-am conectat la iphone a inceput sa scoata un bazait telefonul si am renuntat la ambele incarcatoare. Insa cablul usb il folosesc de vreo 2 ani si n-am nici o problema, cu toate ca toti prietenii mi-o recomandat sa nu-l folosec. Posted Image  Original un usb era peste 100lei acum vreo 2 ani si am cautat ceva provizoriu, dar daca a functionat am zis ca nu merita sa dau atatia bani pe el. Merg maine si mai fac un experiment pe o pereche de casti ieftine ca sa vad cum suna. Posted Image

#2906
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,767
  • Înscris: 21.08.2008
Stiu cat sunt originale ca am luat o data.
Acum folosim un Nokia care nu stiu cat de compatibile ar fi cu apple...

Edited by danghetau, 22 January 2016 - 09:47.


#2907
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Eu nu folosesc incarcatorul original, deoarece se incalzeste prea tare. Pe cel original l-am utilizat doar de cateva ori. Folosesc incarcatorul de 5V @1A de la un Samsung Galaxy.
Daca parametrii sunt identici, atunci nu trebuie sa fie neaparat original. Probleme pot aparea doar daca este utilizat des un incarcator care scoate un curent diferit (amperaj prea diferit) si mai ales, voltaj diferit (cum se intampla in cazul majoritatii acumulatorilor externi proveniti din China).

#2908
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Nu are treaba amperajul. Voltajul este problema, si stabilizarea sursei. Orice incarcator de calitate va face treaba fara probleme.

#2909
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,767
  • Înscris: 21.08.2008
Pretențioase aifoanele astea.

#2910
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
Toate telefoanele sunt sensibile la incarcatoare, indiferent ca vorbim de Allview sau de iPhone. Un incarcator prost le strica la fel.

Incarcatoarele mai scumpe sunt mai scumpe pentru ca sunt supuse unor teste si au ceva certificari.

Edited by filip.serban, 22 January 2016 - 11:10.


#2911
curentelectric

curentelectric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,239
  • Înscris: 31.05.2007
Multumim domnului danghetau pentru rolul de gica-contra pe care si l-a asumat pe aceste thread-uri si doresc să-l informez pe aceasta cale ca am reusit sa trimit in service 2 samsung-uri pe motive de "sensibilitate" la incarcare. Unul era s2 si altul note3. Si asta cu chargerul furnizat de samsung. Noroc ca aveam garantie la ele. Si tot pe aceasta cale doresc să-l informez ca am reusit sa termin o baterie de iphone 5, numai din cauza folosirii cablului/incarcatorului no-name. Dar telefonul, respectiv partea de incarcare NU a cedat.

#2912
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,767
  • Înscris: 21.08.2008
Să înțeleg că nu recomandați nici măcar ca soluție de urgență folosirea unuia noname?
Măcar sper să nu am probleme cu folosirea Nokia AC-60 care e original. Asta până vine încărcătorul de de la  garanție.

#2913
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

 dan78rom, on 22 ianuarie 2016 - 10:47, said:

Nu are treaba amperajul. Voltajul este problema, si stabilizarea sursei. Orice incarcator de calitate va face treaba fara probleme.

Conteaza si amperajul, dar mai putin, asa cum am spus. Circuitul de incarcare detecteaza intensitatea curentului si isi alege un anumit mod de incarcare, dar este optimizat pentru curent de 1A.
Nu trebuie utilizate prea des incarcatoare cu amperaj prea mare sau prea mic, de exemplu de 2 A = 2000 mA sau 500 mA. Aceasta inseamna ca trebuie evitata incarcarea iPhone-ului inclusiv dintr-un port USB 2.0 al computerului.
Pentru testarea incarcatorului si a cablurilor, in lipsa aparatelor de masurare se poate utiliza un smartphone Samsung Galaxy impreuna cu aplicatia Galaxy Charging Current/ Pro (daca stie cineva despre vreo aplicatie de acest gen pentru iOS, va rog sa-mi spuneti si mie!).
Deseori nu incarcatoarele sunt de vina, ci cablul care poate fi de proasta de calitate sau de calitate buna, dar prea lung si atunci apar fluctuatii, pierderi etc.

#2914
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,767
  • Înscris: 21.08.2008
In cazul meu cablurile au functionat normal (si functioneaza normal cu un incarcator Nokia) ba mai mult unul este original, luat tot din Flanco, pretul de achizitie 94 lei.
Deci? Merge noname sau musai original? (dar daca astea cedeaza dupa jumatate de an...)

#2915
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Domnu' cu infinitul in poza, hai sa ne intelegem: tensiunea si intensitatea sint doua chestii inseparabile. In timp ce poti masura tensiunea unei surse in gol, intensitatea nu poate fi masurata fara introducerea unui consumator in circuit.
Acel amper marcat pe incarcator este intensitatea maxima pe care o poate livra acea sursa. P=U*I sau W=A*V.
Din proprie experienta, folosesc de doi ani un incarcator "apple travel charger", care scoate 5,2V si 2,4A, adica o putere de 12W, fata de 5W ai incarcatorului standard. Nu am reusit sa stric absolut nimic, nici telefon nici baterie pina acum, dar mai incerc.
Ideea este ca amperajul absorbit depinde de consumator, daca telefonul poate lua maxim 1A atit va lua pe masurate, indiferent de faptul ca sursa îi poate livra 2,4A. Circuitul de incarcare si monitorizare al telefonului este calibrat exact pentru tipul, capacitatea si caracteristicile acelui acumulator, nu-i va livra sub nici o forma mai mult decit este programat sa o faca. Tot el este cel care opreste incarcarea in momentul in care voltajul celulei a ajuns la valoarea maxima, sau cind timpul maxim de incarcare a fost depasit.
Folositi incarcatoare de calitate, si este totul ok.
Evitati pe cit posibil incarcatoarele de masina, cu exceptia cazurilor de extrema urgenta, curentul debitat de ele nu este asa de stabil, si in timp afecteaza negativ capacitatea acumulatorului.
Sper ca am fost destul de explicit.

#2916
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

 danghetau, on 22 ianuarie 2016 - 15:13, said:

Deci? Merge noname sau musai original? (dar daca astea cedeaza dupa jumatate de an...)

Un cablu de calitate sa fie. Nu trebuie neaparat sa fie original. Mie imi place cel original, deoarece este flexibil, mai usor de strans si nu pare sa cedeze prea usor daca este flexat. Cablul meu de la Samsung, de exemplu, este gros, greu de pliat si rigid (tinde sa se indrepte singur daca este curbat si muta singur telefonul pe birou). Am cumparat, totusi, pentru el adaptorul lightning original: http://www.altex.ro/...-microusb-white
Il folosesc rar.

Mai am un adaptor no name (ceva mai mare), dar pare de foarte proasta calitate (are joc cand este conectat pe iesirea microUSB de la cablu, iar in iPhone intra cam fortat, plus ca are contactele usor diferite intre ele), asa ca nu l-am utilizat decat o data: http://www.pcgarage....e-ipod-si-ipad/

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate