Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrale termice compacte

Portofoliu incepator pe Bursa New...

Probabil inselatorie pe OLX

Istoric Google
 Copil cu temperament sangvinic

ADA TEL SERVICES

inlocuire bara fata clio 4

Ce avem de platit in 2024 la cump...
 La mulți ani @Arader!

La mulți ani @gabiroa!

La mulți ani @gerbil!

La mulți ani @Therockstar!
 Suspect Frauda Informatica

Scari interioare

Parcare gratis Romexpo

Limbaj de programare RUST
 

Indicatii dupa extractie

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
32 răspunsuri în acest subiect

#19
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.257
  • Înscris: 25.03.2002
Tu o sa mori de 2 ori mai rau decat prietenu' de mai sus.
Cum adica nu stii despre ce os este vorba? Femurul, ce naiba alt os sa ai in gura?

Las-o in ma-sa de extractie in pace sa se vindece.

#20
AK47SA

AK47SA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 161
  • Înscris: 12.03.2012
A trecut mai bine de o saptamana de la extractie si in urma extractiei m-am ales cu 3 copci. Acum nu mai am decat una, celelalte s-au rupt (probabil cand mancam).  Problema este urmatoarea, am o taietura in gingie spre exterior (nu ma doare), probabil ca s-a format din cauza miscarii obrazului.
In fine, imi cer scuze pentru explicatia mea... vreau sa stiu daca taietura se va astupa (vindeca) singura sau va fi nevoie iar de cusaturi?

#21
id_cristi

id_cristi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 154
  • Înscris: 23.02.2011

 ripper, on 14 februarie 2013 - 22:41, said:

Las-o in ma-sa de extractie in pace sa se vindece.
Extractia se vindeca,  doar ca s-a umflat putin locul respectiv. Am fost la medic, a spus ca nu poate fi vorba de infectie si ca totul e ok.
Umflatura nu este f vizibila, dar se simte si la palpare.
E firesc asa ? Se va retrage singura sau... nu ?

#22
id_cristi

id_cristi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 154
  • Înscris: 23.02.2011
Am fost la un alt stomatolog si a spus ca iese puroi. Mi-a facut chiuretaj ca sa curete, sau cel putin asa mi-a spus, ajung acasa, ma uit dupa cateva ore in oglinda si de la locul extractiei inca mai iese puroi.
Spuneti-mi va rog, daca dupa ce achit 50 lei pt aceasta interventie, este normal ca medicul sa mai lase un rest de puroi de rezerva. Probabil ajuta la ceva chestia asta, nu ?

#23
id_cristi

id_cristi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 154
  • Înscris: 23.02.2011
La aproape o luna de la extractie obrazul drept inca nu si-a revenit complet. Muschiul obrazului este ceva mai gros si parca mai tare decat cel stang.  
N-ar fi trebuit sa-si revina ?

#24
lordlukas87

lordlukas87

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 240
  • Înscris: 16.09.2008
A fost o trauma mai mare acolo si ai avut si ceva complicatie asa ca ai rabdare... toate trec ...

#25
anastasiacris

anastasiacris

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 5
  • Înscris: 23.03.2013
Buna.. Am o problema si sper ca cineva de aici sa ma ajute cu un raspuns! Acum 9 zile mi-a fost extras molarul de minte inclus de pe arcada inferioara care era pozitionat orizontal. Ma ingrijoreaza ca obrazul este inca umflat..nu foarte tare dar vizibil. Este normal? Am urmat tratament cu antibiotic si Ketorol. Luni trebuie sa-mi scoata si firele..Ce as putea sa fac pentru ca umflatura sa se retraga si cam in timp se va intampla acest lucru?

#26
lordlukas87

lordlukas87

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 240
  • Înscris: 16.09.2008
Da este normal, stai linistita.
Mergi sa iti scoata firele si il poti intreba si pe medic daca te linisteste. Ce poti tu sa faci este sa pastrezi o igiena buna, mai multa medicatie nu isi are rostul.

#27
anastasiacris

anastasiacris

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 5
  • Înscris: 23.03.2013
Multumesc mult pentru raspuns. Am fost sa-mi scoata firele si m-a durut foarte tare. Mi-a spus medicul sa iau Nurofen Forte si sa mai merg la un control saptamana viitoare. Au trecut 2 saptamani jumate si obrazul tot nu mi s-a dezumflat. Pastrez o igiena foarte buna, totusi nu stiu la ce sa ma astept..cat mai dureaza pana va trece umflatura? Exista o perioada maxima pentru o astfel de umflatura dupa operatie? Sper sa imi raspundeti si acum. Multumesc din nou.

#28
lordlukas87

lordlukas87

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 240
  • Înscris: 16.09.2008
Mai multe informatii din pacate nu putem sa iti oferim...
Un medic care se ocupa de extractia de molari de minte inclusi va sti daca vindecarea are loc corespunzator sau nu. Chiar daca in cazul tau procesul de vindecare poate fi ceva mai dificil, daca nu ti-a spus medicul nimic ingrijorator inseamna ca esti pe drumul cel bun cu toate ca este posibil ca acesta sa fie mai lung si mai anevoios decat la alte persoane. Sper ca ti-am fost de folos.

#29
anastasiacris

anastasiacris

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 5
  • Înscris: 23.03.2013
Mi-ati fost de folos, da. Indraznesc sa mai pun o intrebare..penibila poate: Este posibil ca umflatura sa nu mai treaca? Intreb pentru ca nu observ nicio imbunatatire si nu gasesc nicio cauza pentru care nu se dezumfla...:(

#30
lordlukas87

lordlukas87

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 240
  • Înscris: 16.09.2008
Daca te-a mai durut cand a scos firele inseamna ca mai dureaza pana se va vindeca de tot plaga, traumatismul nu a fost foarte mic.

#31
anastasiacris

anastasiacris

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 5
  • Înscris: 23.03.2013
Buna ziua. Am revenit pe acest forum in speranta de a mai obtine un raspuns tot in legatura cu extractia molarului de minte inclus. Au trecut 8 luni de la operatie si obrazul este inca umflat. Am fost la mai multi medici, am incercat toate tratamentele posibile insa umflatura persista si simt durere din cand in cand. Umflatura poate fi cauzata de lezarea unui nerv in timpul operatiei? Si daca ar fi asta, cat timp ia unui nerv facial sa se refaca? Astept un raspuns. Multumesc.

#32
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.257
  • Înscris: 25.03.2002
Cam 6 luni daca e lezat mai rau. Nu are legatura umflatura cu lezarea nervului...
Pe langa asta, ce-ai crede ca poti primi pe forumuri? Habar n-avem nimic, diagnostice, radiografii, clinic, nimic. Ai fost la atatia doctori... ce speri sa primesti aici?

#33
anastasiacris

anastasiacris

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 5
  • Înscris: 23.03.2013
Ripper, multumesc pentru raspuns. Ce sper sa primesc aici? Un raspuns, o idee, orice... De la atatia doctori nu am niciun diagnostic clar, pe radiografii nu se vede nimic asa ca nu stiu ce sa mai fac... Am scris pe forum gandindu-ma ca poate cineva a trecut printr-o situatie similara cu a mea sau macar imi poate da un sfat...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate