Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Expresor cafea

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
logatul

logatul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,336
  • Înscris: 15.07.2003
depinde ce vrea omul pana la urma. daca doreste doar o apa mai colorata in care sa puna jacobs sau similar si sa apese pe un buton si gata, orice pocnitoare de 300 de lei cred ca se descurca. confort.
daca se doreste obtinerea unui ESPRESSO, trebuie neaparat un espressor si rasnita. cand dai 3-4-5-6 sute de euro pe echipamente, tb sa fii prea comod incat sa lasi "femeia din casa" sa prepare cafeaua.

#20
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,371
  • Înscris: 24.06.2008
Ideea e ca doar eu beau cafea si nu in fiecare zii.Sotia nu are treaba cu licoarea asta..Si sa dau 1000lei sau mai mult pe un expresor parca nu imi vine.
O sa ziceti ca mai bine o fac la ibric,dar sincer mai mult imi place cea de "aparat" ca sa zic asa.Nu ma doare mana sa pun un pic de cafea in lingurita aia si sa o spal apoi!
De-aia vreau unul pana in 400lei.Cum spuneam,eu de Platiniumul ala am fost foarte multumit,dar nu il mai gasesc nicaieri si caut ceva asemanator!

#21
logatul

logatul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,336
  • Înscris: 15.07.2003
pt consum ocazional eu ti-as recomanda o rasnita manuala + o presa franceza + cafea proaspat prajita.
sau un filtru manual.
pt comoditatea aia de 3-5 minute in plus ce ti-o ofera un aparat, pierzi cafele bune si bani.

#22
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,403
  • Înscris: 10.01.2005
Logatul pare ca se lupta cu morile de vant :) Noroc ca are multa energie in acest domeniu!

Oameni buni, asa cum s-a indicat mai inapoi, luati la frunzarit topicul dedicat alegerii unui espressor caci veti gasi acelasi tip de discutie de aici, luat de la zero, de cand userii foloseau un Ufesa/Krups/DeLonghi si pana azi. Daca cititi macar primele 20 de pagini veti observa cum s-a facut saltul spre calitate, prin experienta fiecaruia. Spre final, intr-adevar, discutiile se mai complica putin pentru un incepator. Dar inceputul e chiar util.

#23
catamot2004

catamot2004

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 26.10.2006
am un expresor Saeco Poemia HD8323/39 din 2014 si de cateva zile nu mai face spuma cafeaua , are cineva idee de la ce este ?

#24
archibaldo

archibaldo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 08.03.2010

 catamot2004, on 18 ianuarie 2016 - 13:30, said:

am un expresor Saeco Poemia HD8323/39 din 2014 si de cateva zile nu mai face spuma cafeaua , are cineva idee de la ce este ?

Nu face presiune suficienta si fara presiune nu ai crema - probabil ca nu ai macinat cafeaua suficient de fin sau nu ai compactat-o in portafiltru cu tamperul

#25
POPMARI

POPMARI

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 28.12.2013
va salut, am un expresor Saeco Poemia HD8323/39 si i-a cazut o sita situata in corpul aparatului, exact unde se fixeaza prin rotatie dispozitivul care contine cafeaua , am observat ca in acea zona este si o garnitura dar sita respectiva nu se poate prinde  in garnitura. Are cineva vreo idee cum poate fi fixata sita aceea?  Se observa un surub dar sita are o gaura cu diametru exact cat este surubul pentru surubelnita in stea, deci nu poate fi prins de surub.

Edited by POPMARI, 16 October 2016 - 12:11.


#26
rhadoo54

rhadoo54

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 05.03.2018
Va salut, intrebare..ma contrazic cu taicamiu..la un espresor automat,de exemplu al meu Philips Saeco ep4010, ce inseamna "aroma strenght" !?Am 5trepte sau 5 boabe..de la cea mai slaba (1) la cea mai tare (5)... dar la 1 pune mai putina cafea ca la 2 sau 3!? Adica cu cat cresc "aroma strenght" sau nivelul, imi macina mai multa cafea, nu!? Eu asta inteleg..altceva nu prea e logic sa insemne..ms.

#27
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Daca nivelul lichidului, a cafelei rezultate e aceeasi indiferent de ce nivel de strenght ai ales, inseamna ca e asa cum ai spus si la nivel maxim macina mai multa cafea ca sa iasa mai tare.

#28
snapisrl

snapisrl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 370
  • Înscris: 06.11.2004
salutare

stiti ceva despre acest expresor l-as cumpara daca e ok .
merci.

https://www.olx.ro/o...html#a5cae0c8a5

https://www.olx.ro/o...html#4b0e907d75

care este mai ok ?

Edited by snapisrl, 28 September 2019 - 05:53.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate