Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
windows 10 drivere startup degrad...

Tencuiala exterioara casa caramid...

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?
 Care din urmatoarele optiuni este...

Distante etrieri

Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...
 Problema droguri

Soldat gradat profesionist - dipl...

Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...
 Intel i9 14900K cooler air Deepco...

Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme
 

Waze in Romania - Real time traffic software

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
2974 replies to this topic

#1909
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,184
  • Înscris: 19.09.2005
cred ca aplicatia face o medie luand in considerare utilizatorii care au trecut pe acolo, inaintea ta si in alte zile in conditii similare.
eu vad ca lucreza statistic, pe baza datelor colectate de la utilizatori.

cand editezi harta, trebuie ca un utilizator cu rang mai mare sa o valideze, dar daca pe acolo se merge (apar niste vertori) o valizeaza automat sistemul.

Edited by arg, 11 January 2018 - 15:50.


#1910
Fiat_lux

Fiat_lux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 06.01.2018

View Postshymano, on 07 ianuarie 2018 - 18:21, said:

In acest caz, de ce mai folosesti Waze ???
Nu-l mai folosi, si nu te va mai baga pe stradutele pe care ii baga pe toti ceilalti ... e simplu.
Sau vrei sa fii singurul care il foloseste ??

Eu nu folosesc waze, unde am scris eu ca folosesc waze?

View Postpykko, on 07 ianuarie 2018 - 18:40, said:

@Fiat lux: E cel putin aberant ce sustii. Tu vrei practic desfiintarea Waze si/sau Google Maps. Aplicatiile astea aleg rutele cele mai rapide si mai putin aglomerate. Asa sunt construite, asa e logica de functionare si asa isi doreste orice sofer.
Hai sa ne bage si Waze pe marile strazi si bulevarde si sa asteptam cu orele pt ca asa vor unii.
De ce oare ar gasi o scurtatura? Doamne fereste de asa ceva, unii cred ca strazile sunt private.. Ei bine, sunt inca deschise circulatiei publice din cate cunosc.

Daca algoritmii Waze vor sesiza aglomerarea unei rute, vor sugera alta, s.a.m.d

Care este avantajul oferit de waze daca blocheaza o strada cate o jumatate de ora? Cunosc cazuri concrete.

#1911
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,901
  • Înscris: 22.12.2005
Ultimul update pe android.imbunatatiri vizibile la lag.!sa o tina tot asa

#1912
Tendor83

Tendor83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 11.07.2016

View Postfoxbat, on 07 ianuarie 2018 - 21:37, said:

Din pacate (si asta au recunoscut si cei de la waze/google) aplicatia nu are ce sa mai faca cu acest trafic.
Chestia ii (pe bune) ca prin "distributia" de care vorbesti se blocheaza si acele"scurtaturi" care erau "de nisa"- ca idee pe acele stradute se bagau cei care cam stiu sa dea din covrig. "Liberalizarea" a dus catre blocarea totala si a lor pentru ca acum se baga si cei mai "saraci cu duhul" in ale condusului (si s-au inmulti grav). Una peste asta nu are "vina" waze-ul , ba chiar a ajutat-o pe fIrea sa mai reziste la primarie prin incetinirea "mortii" traficului - il tine intr-o agonie lenta.
Ce nu e ok la waze este partea de programare pe android si mai ales targetul - nu mai este pentru "profi " ci pt "tot boborul" asta ducand la o pierdere de eficienta. Dar deh, multi "da' tonti") sau TONTI (Da' multi) e deja clasic.

Vrem trafic lejer-ne mutam - fie orele de deplasare fie tara.!
Sunt de acord cu concluzia trasa! In viata trebuie sa intelegi ca fara adaptare nu evoluezi.


#1913
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,901
  • Înscris: 22.12.2005

View PostFiat_lux, on 13 ianuarie 2018 - 17:06, said:


Eu nu folosesc waze, unde am scris eu ca folosesc waze?



Care este avantajul oferit de waze daca blocheaza o strada cate o jumatate de ora? Cunosc cazuri concrete.

nu waze blocheaza!!
e fix acceeasi aberanta abordare - " armele omoara oameni " ( corect este - oamenii omoara oameni) si respectiv " Dumnezeu e rau ca trimite atatea nernorociri" in loc de " noi facem toate nerocirile si dam mereu vina pe altii".

stiu stradute cu un singur sens pe care meltenii se baga pe interzis. Si s-a terminat cu smecheria.wazele nu ii pune deloc sa faca asta:)
am deja filme intregi (zilnice) cu strada blocata . aitilop-ul sta " la produs" doar la orele in care nu e aglomeratie sa prinda cate un riveran adormit. adevaratii"soferi de straduta" cu "ceafa groasa" nu sunt pedepsiti..

#1914
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,915
  • Înscris: 27.04.2010

View Postfoxbat, on 14 ianuarie 2018 - 15:52, said:

stiu stradute cu un singur sens pe care meltenii se baga pe interzis.
Mai ales riveranii fac asta.
Am vazut si eu fufe de 20+ de ani (si nu numai, chiar si boii sunt prezenti "la datorie") care intorceau ditamai masinile (gen A6) pe straduta cu sens unic, ca sa iasa ele cateva sute de metri pe contrasens, doar sa nu faca un mic ocol, probabil chiar mai scurt decat ruta aleasa prin manevra idioata.

#1915
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Astazi, pentru prima oara in 2 ani de utilizare aproape zilnica, mi s-a blocat waze pe iphone chiar inainte de o iesire de pe autostrada. Eram cu ochii pe telefon sa vad cand ajung la iesire si evident am ratat iesirea pentru ca telefonul, ce sa vezi, avea imaginea inghetata. Iar cum in Belgia e plin de iesiri in cascada pentru noduri rutiere complexe, e extrem de usor sa gresesti.

M-a costat un detur de 15 kilometri ca sa iau urmatoarea iesire si sa ma intorc tot pe autostrada.

Extrem de neplacuta situatie.

Edited by izometric, 14 January 2018 - 18:09.


#1916
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,915
  • Înscris: 27.04.2010
Si nu crezi ca daca stateai cu ochii pe indicatoare si nu pe Waze, nu ratai iesirea ??
Nu vorbim despre 2 stradute alaturate, 10m distanta intre ele, sa nu stii pe care intri/iesi ... e, totusi, autostrada.
Unii mai aveti putin si cereti telefonului sa vireze in locul vostru ...

Edited by shymano, 14 January 2018 - 18:13.


#1917
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013

View Postshymano, on 14 ianuarie 2018 - 18:11, said:

Si nu crezi ca daca stateai cu ochii pe indicatoare si nu pe Waze, nu ratai iesirea ??
Unii mai aveti putin si cereti telefonului sa vireze in locul vostru ...

Nu cred. Posibil ca un taranus care nu stie ca pe o autostrada nu vezi indicatoare pentru toate destinatiile care iti traznesc prin minte, posibil sa creada asta. Altfel nu.

Edited by izometric, 14 January 2018 - 18:15.


#1918
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,915
  • Înscris: 27.04.2010
Apoi, daca te astepti ca pe autostrada sa vezi indicatoare pentru straduta pe care vrei tu sa ajungi ... fii sigur ca nu vei ajunge la destinatie.

#1919
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Hai ma trolica ca daca te las pe orice autostrada din Romania (nici nu vorbim de Europa), fara navigatie gps, incepi sa plangi.

Tu le-ai fi spus si englezilor care au inventat si folosit sextantul (nu, nu se foloseste la sex) in navigatie ca sunt niste batuti in cap si ca se puteau descurca de minune cu o busola si o harta.

Edited by izometric, 14 January 2018 - 18:51.


#1920
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,915
  • Înscris: 27.04.2010
Trolica, ne-trolica, ani de zile am mers doar pe baza de harti.
Si nu-mi trebuiau zile in sir sa ma orientez, pe loc sau in mers.
Fara telefon, unii sunteti morti.
Daca va pune unul o harta in fata, o folositi doar pe post de fata de masa ...

Am descarcat acum 4.34.1.0, sa vedem cum merge.

Edited by shymano, 14 January 2018 - 19:01.


#1921
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013

View Postshymano, on 14 ianuarie 2018 - 19:00, said:

Trolica, ne-trolica, ani de zile am mers doar pe baza de harti.
Si nu-mi trebuiau zile in sir sa ma orientez, pe loc sau in mers.
Fara telefon, unii sunteti morti.
Daca va pune unul o harta in fata, o folositi doar pe post de fata de masa ...

Am descarcat acum 4.34.1.0, sa vedem cum merge.

Daca te las pe varf de munte pe bezna, nu mai zic de ploaie, ceata, ninsoare sau ger, cu o harta si o busola, ai pus-o. Iti rupi gatul in prima rapa.

Directia si o harta nu suplinesc recunoasterea terenului si evaluarea vizuala. Daca nu stii atata lucru esti praf.

Sunt absolut convins ca nu ai navigat pe baza de harta si busola in viata ta, altfel ai sti ca nu sunt nici pe departe suficiente in afara de timp de zi si cer senin.


Oricum ar fi, eu cu telefon, baterie de rezerva si eventual niste internet (nu obligatoriu) iti dau handicap de navigatie de 3 zile in Carpati si tot ajung inaintea ta.

Edited by izometric, 14 January 2018 - 19:11.


#1922
al-padrino

al-padrino

    TCB

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,011
  • Înscris: 13.11.2016
Wow, parca as fi la Cape Town !

#1923
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,915
  • Înscris: 27.04.2010
Cum spuneam, numai zmei ...
N-ai fost in stare sa iesi de pe autostrada fara Waze, si te descurci in munti ...!!!??!!!
Macar e bine ca esti increzator ...

#1924
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Nu stii cum arata un nod rutier complex in Europa civilizata, este?

#1925
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,915
  • Înscris: 27.04.2010
Mai departe de ulita vecina n-am iesit din sat ... si p-aia o gasesc greu, daca e ceata.
Vecinul are gard inalt, nu se vede cosul casei si directia vantului ...

Uite ca in Istanbul nu prea merge nicio aplicatie gps ... si am ajuns fara probleme pana in Mersin.
Si n-am mers doar ziua, n-am avut nici pe altul in fata, sa ma tin ca vagonul dupa locomotiva.
Pe vremea cand am fost in Bosnia si Kosovo, nu erau telefoane cu gps; foloseam harti.
Si am ajuns fara sa ne ratacim, chit ca unitatile militare nu erau trecute pe harta turistica.
Acum, daca n-aveti telefon destept, care sa va zica "pe urmatoarea strada virati la dreapta", va plimbati aiurea pe autostrada ... ca nu v-a aratat Waze cand si pe unde sa iesiti.

#1926
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013

View Postshymano, on 14 ianuarie 2018 - 19:25, said:

Mai departe de ulita vecina n-am iesit din sat ... si p-aia o gasesc greu, daca e ceata.
Vecinul are gard inalt, nu se vede cosul casei si directia vantului ...

Uite ca in Istanbul nu prea merge nicio aplicatie gps ... si am ajuns fara probleme pana in Mersin.
Si n-am mers doar ziua, n-am avut nici pe altul in fata, sa ma tin ca vagonul dupa locomotiva.
Pe vremea cand am fost in Bosnia si Kosovo, nu erau telefoane cu gps; foloseam harti.
Si am ajuns fara sa ne ratacim, chit ca unitatile militare nu erau trecute pe harta turistica.
Acum, daca n-aveti telefon destept, care sa va zica "pe urmatoarea strada virati la dreapta", va plimbati aiurea pe autostrada ... ca nu v-a aratat Waze cand si pe unde sa iesiti.

Deci exact cum credeam, nu ai vazut noduri rutiere complexe , d-aia ai senzatia ca poti naviga cu harta de hartie prin ele.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate