Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parcare gratis Romexpo

Limbaj de programare RUST

Despre titularizare si definitiva...

date personale angajat
 Intelectualii Romaniei

Gaina rasa Brahma bolnavioara

Recomandare SmartWatch pe care po...

Concediu Vasiliki
 Funcție WhatsApp

Zilele reclamelor luminoase cu &#...

Propranolol zilnic

Ce "tip" de apartament/ca...
 A luat cineva masina Tesla din re...

Robot de spalat geamuri

Lipsa etrieri noduri

nume strazi
 

Waze in Romania - Real time traffic software

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
2999 replies to this topic

#1891
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,523
  • Înscris: 17.09.2007

View Postoaspetele, on 07 ianuarie 2018 - 09:23, said:

Poi rugati dezvoltatoru ca pentru regiunea Bucuresti sa omita n stradute pentru a nu-i deranja pe bastinasi.
Pentru? Cat timp nu ai semn de interzis acces cu exceptia riveranilor pe strazile alea e legal si moral sa circule oricine.
Chiar si daca ar fi acel semn n-as vedea utila excluderea acelor stradute.

View PostFiat_lux, on 07 ianuarie 2018 - 09:39, said:

Nu stiu daca ati remarcat dar tot ce se misca cu masini este principalul contributor la bugetul de stat. Intotdeauna se inventeaza cate ceva ca posesorii de masini (cetateni, firme) sa plateasca catre stat.
Ai si ceva argumente la aceste fraze? Deocamdata in orase aglomerate din lume se vorbeste despre asta https://en.wikipedia...gestion_pricing

#1892
Tendor83

Tendor83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 11.07.2016

View PostFiat_lux, on 06 ianuarie 2018 - 20:00, said:


Pai acum nu le mai foloseste nimeni pt ca sunt blocate. Cum e mai bine?
E alegerea fiecaruia daca ia ruta data de waze sau ruta stiuta. Totusi, e mao bine cand se distribuie aglomeratia, pe mai multe cai. Pentru ca intr un final asta face aplicația de fata.

#1893
Fiat_lux

Fiat_lux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 06.01.2018

View PostTendor83, on 07 ianuarie 2018 - 17:39, said:

E alegerea fiecaruia daca ia ruta data de waze sau ruta stiuta. Totusi, e mao bine cand se distribuie aglomeratia, pe mai multe cai. Pentru ca intr un final asta face aplicația de fata.

Daca nu uit o sa pun niste poze cu stradute blocate de waze, care e avantajul ca totul se blocheaza? Nu sunt singura persoana care a observat acest blocaj generat de waze.

Edited by Fiat_lux, 07 January 2018 - 17:42.


#1894
Tendor83

Tendor83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 11.07.2016
Hahahaha.... Acum asta e concluzia? Bucurestiul e asa de infect la partea de trafic din cauza waze ului. Ești comic, monsieur!

Oricum subiectul asta referitor la faptul ca au început sa folosească prea mulți waze, arata egoismul unora...

#1895
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,918
  • Înscris: 27.04.2010

View PostFiat_lux, on 07 ianuarie 2018 - 17:42, said:

Nu sunt singura persoana care a observat acest blocaj generat de waze.
In acest caz, de ce mai folosesti Waze ???
Nu-l mai folosi, si nu te va mai baga pe stradutele pe care ii baga pe toti ceilalti ... e simplu.
Sau vrei sa fii singurul care il foloseste ??

Edited by shymano, 07 January 2018 - 18:22.


#1896
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,523
  • Înscris: 17.09.2007
N-ai inteles, de vina sunt Waze si ceilalti utilizatori de Waze. Asta e ceva complet nou!

Edited by Hansolo, 07 January 2018 - 18:35.


#1897
pykko

pykko

    I love, therefore I am

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,229
  • Înscris: 10.02.2006
@Fiat lux: E cel putin aberant ce sustii. Tu vrei practic desfiintarea Waze si/sau Google Maps. Aplicatiile astea aleg rutele cele mai rapide si mai putin aglomerate. Asa sunt construite, asa e logica de functionare si asa isi doreste orice sofer.
Hai sa ne bage si Waze pe marile strazi si bulevarde si sa asteptam cu orele pt ca asa vor unii.
De ce oare ar gasi o scurtatura? Doamne fereste de asa ceva, unii cred ca strazile sunt private.. Ei bine, sunt inca deschise circulatiei publice din cate cunosc.

Daca algoritmii Waze vor sesiza aglomerarea unei rute, vor sugera alta, s.a.m.d

Edited by pykko, 07 January 2018 - 18:41.


#1898
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,702
  • Înscris: 17.01.2008
Pentru cine nu cunoaste cat de cat algoritmul de rutare pentru waze, sa se abtina de la comentarii...

#1899
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 22.04.2014
Si ca sa intru in detaliu, algoritmul A* Posted Image .

#1900
gra1

gra1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,872
  • Înscris: 22.02.2010

View Postdanutzu_1069, on 07 ianuarie 2018 - 18:57, said:

Pentru cine nu cunoaste cat de cat algoritmul de rutare pentru waze, sa se abtina de la comentarii...

Da' ce e aici, pagina de proslavire a lui Waze sau un forum in care se poate discuta orice despre Waze? Daca ai posibilitatea sa combati prin discutie ceea ce spun altii, asteptam opinia ta...

#1901
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,559
  • Înscris: 06.02.2006
L-am mai utilizat azi 200 km. Nu s-a mai inchis, dar da, are un oarecare lag, insa nimic cu care sa nu te poti descurca. Si ca idee, spre Alexandria sta militia in boscheti ceva de speriat (toti semnalizati pe Waze).

#1902
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,523
  • Înscris: 17.09.2007
L-am utilizat si eu azi prin Tg-Jiu. N-am avut lag deloc, nu inseamna ca altii nu pot avea sau ca in Bucuresti ar fi imposibil sa am lag.

#1903
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,702
  • Înscris: 17.01.2008
@gra1
Dar nici sa se dea cu rahat ..... cand nu este cazul....

@Rehesus
.... unul din ele... desigur... :lol: :lol:

Edited by danutzu_1069, 07 January 2018 - 21:29.


#1904
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 22.12.2005

View PostTendor83, on 07 ianuarie 2018 - 17:39, said:

E alegerea fiecaruia daca ia ruta data de waze sau ruta stiuta. Totusi, e mao bine cand se distribuie aglomeratia, pe mai multe cai. Pentru ca intr un final asta face aplicația de fata.
Din pacate (si asta au recunoscut si cei de la waze/google) aplicatia nu are ce sa mai faca cu acest trafic.
Chestia ii (pe bune) ca prin "distributia" de care vorbesti se blocheaza si acele"scurtaturi" care erau "de nisa"- ca idee pe acele stradute se bagau cei care cam stiu sa dea din covrig. "Liberalizarea" a dus catre blocarea totala si a lor pentru ca acum se baga si cei mai "saraci cu duhul" in ale condusului (si s-au inmulti grav). Una peste asta nu are "vina" waze-ul , ba chiar a ajutat-o pe fIrea sa mai reziste la primarie prin incetinirea "mortii" traficului - il tine intr-o agonie lenta.
Ce nu e ok la waze este partea de programare pe android si mai ales targetul - nu mai este pentru "profi " ci pt "tot boborul" asta ducand la o pierdere de eficienta. Dar deh, multi "da' tonti") sau TONTI (Da' multi) e deja clasic.

Vrem trafic lejer-ne mutam - fie orele de deplasare fie tara.!

#1905
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,294
  • Înscris: 12.08.2006
Cateodata waze recomanda prea mult stradutele, mult peste capacitatea lor.
Nu stiu cat de repede poate modifica ruta recomandata in functie de traficul instantaneu.
Intradevar se produc blocaje, multe strazi laterale au doar cate o banda din cauza masinilor parcate.
Dimineata sa vezi distractie cand se intalnesc cu nelipsitele masini de gunoi care asteapta orele de varf sa-si faca treaba.

Poate ca alti soferi nu folosesc waze, au invatat traseul si il folosesc fara waze conectat.

Edited by alexa32, 07 January 2018 - 21:41.


#1906
Fantasy89

Fantasy89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 03.07.2016
update waze azi

#1907
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,203
  • Înscris: 19.09.2005
optiunea "reduce diffcult intersections" are vreun efect asupra rutelor cu stradute mici si "blocabile"?

#1908
soarce

soarce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 02.10.2008

View Postarg, on 11 ianuarie 2018 - 14:05, said:

optiunea "reduce diffcult intersections" are vreun efect asupra rutelor cu stradute mici si "blocabile"?
Scrie ca reduce numărul intersecțiilor nesemaforizate... ar trebui sa te mențină pe arterele principale.

Azi am încercat Waze după mult timp, era convins ca trecând printr-o intersecție semaforizata ajung mai repede (1minut). In mod normal Sygic îmi spune ca timpul este același fie prin intersecție fie ocolind-o, GoogleMap o ocolește direct. Condițiile în care as putea ajunge ceva mai repede traversând intersecția (doua semafoare, cam în contratimp) ar fi: intersecția aproape libera, fără mașini, și semafoarele amândouă în verde (fereastra foarte mica de timp).
Întrebarea e: știe Waze cate mașini așteaptă la semafor/intersecție și care e starea semafoarelor?? Navigația era setata pe "fastest route", o sa incerc si cu "eco-friendly".

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate