Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Waze in Romania - Real time traffic software

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
2968 replies to this topic

#1945
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 22.04.2014

View Postizometric, on 19 ianuarie 2018 - 19:37, said:

Cum adica nu mai are lag?

Eu nu am avut niciodata lag cu waze. Cred ca este aplicatia care ruleaza cel mai fin pe iphone.

Nu ne referim la lag din punct de vedere al fluentei aplicatiei. Ci din perspectiva actualizarii pozitiei curente.
Nu simti cand mergi cu 70-80 in afara localitatii ca sageata e in spate cu vreo 100-200 de metri?

#1946
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,966
  • Înscris: 04.10.2007

View PostRhesus, on 19 ianuarie 2018 - 19:48, said:


Nu ne referim la lag din punct de vedere al fluentei aplicatiei. Ci din perspectiva actualizarii pozitiei curente.
Nu simti cand mergi cu 70-80 in afara localitatii ca sageata e in spate cu vreo 100-200 de metri?
Si eu am lag cam 10-20m, sub nici o forma 100-200m. Folosesc tot timpul ultima versiune pe android.

#1947
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013

View PostRhesus, on 19 ianuarie 2018 - 19:48, said:

Nu ne referim la lag din punct de vedere al fluentei aplicatiei. Ci din perspectiva actualizarii pozitiei curente.
Nu simti cand mergi cu 70-80 in afara localitatii ca sageata e in spate cu vreo 100-200 de metri?

Absolut deloc. Cred ca depinde foarte tare de telefon. Localizarea la iphone a fost mereu un punct forte.

Edited by izometric, 20 January 2018 - 07:16.


#1948
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005
+
- gps mai rapid si corect(viteza e 0 cand stai pe loc)
- lag sensibil mai mic

-
- lag-ul este in continuare prezent, inca e suparator
- freeze la ~ 30 min  ( necesita reboot aparat)
- consum extrem de mare ( am "navigat" cam 52 min cu el de la full la 0 ) ( prin comparatie cu navigatia "de baza" ~ 5 ore si mai aveam ~ 20 % baterie

Concluzii
- esti " conservar" - urberist etc si stai cu c..ul in masina si este alimentat  - se poate folosi dar cu atentie la erori de la LAG
- esti "mobil" - uita de waze pana nu rezolva si partea de consum

Edited by foxbat, 20 January 2018 - 09:41.


#1949
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Waze este conceput pentru navigatie in masina. Nu pe jos, nu pe bicicleta, nu cu tramvaiul, etc.

Si ce sa vezi, in masina ai incarcator. Vai de capul alora care n-au.

#1950
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005
Eroare.E si pt 2 roti.de ce a nevoie de permis pt 2 roti ? Politia il ia si pe ala.in gropi tot dai.:)

Verifica la setari ce optiuni ai.cumva si 2 roti?:)
Hater mic.

#1951
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 22.04.2014

View Postizometric, on 20 ianuarie 2018 - 07:15, said:

Absolut deloc. Cred ca depinde foarte tare de telefon. Localizarea la iphone a fost mereu un punct forte.

Inseamna ca n-ai citit ultimele 2-3-4-5 thread-uri de pe iOS din forumul Waze.
Localizarea nu depinde (doar) de telefon (ca e iPhone, iPAD, Samsung, ....). Mai degraba depinde de modulul GPS (integrat sau nu in procesor). Doar ca in cazul de fata, nu mai vorbim de module, ci de soft.

Edited by Rhesus, 20 January 2018 - 14:43.


#1952
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,478
  • Înscris: 17.09.2007

View Postizometric, on 20 ianuarie 2018 - 07:15, said:

Absolut deloc. Cred ca depinde foarte tare de telefon. Localizarea la iphone a fost mereu un punct forte.
Zau? Tu esti in tabara cealalta, pe Iphone nu e o problema la nimeni pentru ca iphone.
Am pus cateva pagini mai inainte un link prin care ultimul update la IOS11 a ,,stricat" la unii posesori Waze, Google Maps si Apple Maps in sensul ca localizarea nu se mai facea prin GPS ci prin reteaua GSM, cu o eroare apreciabila, adica lag.

#1953
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 22.04.2014
Ironie sau nu?

Acuma nu mai am lag pe Android. Delay normal de 1 sec. (rata de actualizare a pozitiei). Atat. Nimic nu s-a intamplat intre timp:
- nu tu actualizare OS (7.0 Nougat)
- Waze 4.34.1.0.

Am testat si pozitia ,,cruda" (Scrieti ##@rawgps in casuta de cautare a unei locatii). Ok.

#1954
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013

View PostHansolo, on 20 ianuarie 2018 - 20:26, said:

Zau? Tu esti in tabara cealalta, pe Iphone nu e o problema la nimeni pentru ca iphone.
Am pus cateva pagini mai inainte un link prin care ultimul update la IOS11 a ,,stricat" la unii posesori Waze, Google Maps si Apple Maps in sensul ca localizarea nu se mai facea prin GPS ci prin reteaua GSM, cu o eroare apreciabila, adica lag.

Nu stiam ca topicul asta este impartit pe tabere. Eu nu am avut lag niciodata la waze si il folosesc zilnic. As fi observat imediat daca ceva era in neregula.

#1955
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,877
  • Înscris: 27.04.2010
Cred ca e destul de bine ... indoor, departe de geam (baie, parter).
Sunt pe 904.

Attached Files


Edited by shymano, 23 January 2018 - 22:45.


#1956
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005

View Postshymano, on 23 ianuarie 2018 - 22:40, said:

Cred ca e destul de bine ... indoor, departe de geam (baie, parter).
Sunt pe 904.
nu inteleg. waze indoor ? ai politie,gropi etc in casa?

#1957
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,688
  • Înscris: 17.01.2008
:)))
Vrea sa zica faptul ca are receptie la satelitii gps (cât de cât) chiar si indoor.
Dar in mod sigur nu de la toti satelitii, pentru precizie mare.
Eu nu am inteles ce este 904.

#1958
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005

View Postdanutzu_1069, on 24 ianuarie 2018 - 09:48, said:

Posted Image))
Vrea sa zica faptul ca are receptie la satelitii gps (cât de cât) chiar si indoor.
Dar in mod sigur nu de la toti satelitii, pentru precizie mare.
Eu nu am inteles ce este 904.
ce treaba are receptia GPS cu topicul de waze? :)
ma rog, smartphoanele sunt mult mai smart ca majoritatea posesorilor. din pacate.

#1959
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,877
  • Înscris: 27.04.2010
La recepție/localizare ma refeream, normal ... destul de buna.
Nu te arata la 50m ...
E versiunea 4.34.0.904.
Norocul nostru ca s-a strans toata inteligenta in tine, foxbat, este ??

Edited by shymano, 24 January 2018 - 10:18.


#1960
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005
4.34.1.905 - pare si mai ok ca lag. azi testez mai amanuntit si revin.
@bicilistu' - nu cred ca inteligenta are neaparat ceva in comun cu bunul simt de a citi si de a te informa cum se foloseste un produs  ( ex - prezervativ, auto, telefon, masina de spalat).

Unde pot sa ajut cu mica mea experienta, cu mare drag. Doamne ajuta.!

#1961
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,877
  • Înscris: 27.04.2010
Daca ti-e asa greu sa intelegi ca m-am referit la precizia in localizare, ca despre asta se vorbea aici, problema cu care s-a tot confruntat Waze pana acum, inseamna ca tu esti ala cu probleme de "procesare".
Pe langa asta, bunul simt n-are legatura cu tine, se pare ... inca unul din aia care le stiu pe toate.
Unii va tot treziti ca vorbeste gura fara voi ...

#1962
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,478
  • Înscris: 17.09.2007

View Postizometric, on 23 ianuarie 2018 - 21:32, said:


Nu stiam ca topicul asta este impartit pe tabere. Eu nu am avut lag niciodata la waze si il folosesc zilnic. As fi observat imediat daca ceva era in neregula.
A fost exprimarea mea mai defectuoasa, daca ai mai consultat forumul ai fi vazut ca au fost discutii ceva mai aprinse/spre extrem

View Postshymano, on 24 ianuarie 2018 - 10:03, said:

La recepție/localizare ma refeream, normal ... destul de buna.
Nu te arata la 50m ...
E versiunea 4.34.0.904.
Acum la drept vorbind lagul poate proveni si din alte motive, nu doar precizia de localizare statica e importanta. Spre exemplu eu cand am patit in Bucuresti a fost vorba de un fel de delay de actualizare a pozitiei curente la o viteza foarte mica. Nu se stie la ce interval de timp face polling Waze la datele GPS si daca e o relatie intre alti senzori (accelerometru) si acel polling, fiind considerente si de economie energie.

Luni am mai facut un drum Tg-Jiu-Craiova, n-am avut probleme de lag. Telefonul s-a incalzit destul de bine dar plecand cu el incarcat n-am avut probleme cu descarcarea.
Ca se spunea pe aici de problema consumului de baterie (nonexistenta pentru mine, Waze e doar pentru masina, singura problema fiind riscul de defectare termica prematura a telefonului) mult mai grav mi se pare consumul de la Google Maps, il foloseam destul de des cand ma duceam prin orase sa caut o locatie dar la versiunile mai noi se descarca intr-o veselie telefonul si se si incinge. Pe langa asta nici orientarea ecranului nu mai merge bine decat in masina, pentru partea de mers pe jos chiar cred ca voi trece la altceva (Here).

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate