Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Waze in Romania - Real time traffic software

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
2968 replies to this topic

#2953
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017
Waze aduce update-uri importante pentru șoferi. Cele 6 funcții care vor ajunge curând în aplicație - https://tinyurl.com/92yjmuyk

#2954
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005
asta e spam sau chiar ai postat pe bune? garbage in garbage out...

#2955
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,441
  • Înscris: 21.05.2017
Cand or face rollback la interfata aia de rahat.

#2956
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,538
  • Înscris: 21.12.2006
in loc sa accesați link-ul dubios de mai sus, aflați informația despre noile funcții Waze, direct de la Google
https://blog.google/...d-conveniently/

Funcțiile sunt noi pentru Waze, alte aplicații tradiționale de navigație le-au implementat demult :
1. Get help navigating tricky roundabouts
2. Help keep first responders safe along your route
3. Never miss a speed limit sign again
4. Navigate like a local
5. Find stress-free parking options
6. See helpful information about your favorite routes

#2957
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,873
  • Înscris: 16.04.2007
O idee buna implementarea avertizarilor pentru speed bumps.

#2958
thunderbolt

thunderbolt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 03.05.2008

View Postcristiany, on 14 martie 2024 - 12:49, said:

O idee buna implementarea avertizarilor pentru speed bumps.
Cea mai buna!Posted Image

#2959
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,966
  • Înscris: 04.10.2007
Functioneaza OK Waze cu directionarea pe drumuri doar unde ai taxe de drum platite?

Am un traseu Timisoara - Budapesta - Bratislava - Praga - Cracovia - Timisoara, si o sa cumpar vinieta de Ungaria si Cehia. Slovacia si Polonia nu are nici un sens sa cumpar. Daca introduc cele 2 viniete in Waze ma va directiona in asa fel incat sa nu intru pe tronsoane de drum cu plata?

#2960
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,538
  • Înscris: 21.12.2006
Nu are legătură Vinieta cu drumurile pentru care trebuie să plătești taxe suplimentare.

Bifezi că ai vinietă pentru o anumită țară ca să îți permită Waze să "navighezi" prin ea, și să poți face o rută transfrontalieră dintr-o bucată.

Apoi bifezi în Settings -> Navigation -> Avoid toll roads

Când revii în țară și vrei să mergi spre mare, dezactivezi la loc opțiunea, altfel nu te mai duce pe pod la Fetești, și te ocolește ;)

Verifică înainte de drum rutele, cu și fără acea opțiune activă

Edited by nei-k, 23 April 2024 - 22:40.


#2961
Qwerty69

Qwerty69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 533
  • Înscris: 17.06.2011

View Postnei-k, on 23 aprilie 2024 - 22:38, said:

Nu are legătură Vinieta cu drumurile pentru care trebuie să plătești taxe suplimentare.
Bifezi că ai vinietă pentru o anumită țară ca să îți permită Waze să "navighezi" prin ea, și să poți face o rută transfrontalieră dintr-o bucată.
Apoi bifezi în Settings -> Navigation -> Avoid toll roads
Când revii în țară și vrei să mergi spre mare, dezactivezi la loc opțiunea, altfel nu te mai duce pe pod la Fetești, și te ocolește Posted Image
GRESIT!!!

A) Daca activezi optiunea "Evita drumuri cu taxa" te va baga doar pe drumuri nationale unde nu ai nevoie de vinieta, indiferent ca ai sau nu vinietele bagate in Waze.
B) Daca opriunea "Evita drumuri cu taxa" e dezactivata ai 2 opriuni:

1) Daca ai rovinieta pentru o anumita tara te va baga pe autostrada
2) Daca nu ai bagata vinieta pentru o anumita tara te va baga pe drumuri nationale.

#2962
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,538
  • Înscris: 21.12.2006
S-a prostit de tot Waze!
M-am jucat cu setările, cu/fără vinietă, cu/fără taxe, Waze alege fix aceeași rută. Nici măcar de la București până la Constanța nu poate propune o rută fara trecere pe la punctul de taxare de la Fetești. Singura varianta să nu o ia pe la Fetești a fost când am bifat Evita autostrada

Măcar anunță ca drumul are taxe, dar nu indică zonă sau punctul de taxare. Și nu face distincția între Vinietă și taxa suplimentară de trecere

Deci, amândoi am greșit, iar Waze nu e de folos speței ridicate de Mirel

#2963
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005
:))) tare asta. pai omule, gunoiul asta e mort si ingropat demult. nu e de mirare ce zici. bine ca te ai "trezit"!
din pacate facebookul (si pentru manipulatori de turisme ca nu le pot spune soferi astora ) de volan e un drog..
utiltatea lui a disparut (e de mentionat ca a fost foarte ok la inceput cand lumea chiar participa) demult.

#2964
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,441
  • Înscris: 21.05.2017
Nush de ce spui asta; eu raportez in continuare, si vad rapoarte in continuare.

#2965
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,873
  • Înscris: 16.04.2007
Cu aprox. 140 de milioane de utilizatori pe luna, nu prea e mort si ingropat.
https://www.business...ion-app-market/

#2966
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,751
  • Înscris: 12.09.2015
Si pe mine m-a indrumat complet gresit uneori acest waze cand am facut drumuri de aproximativ 600 de km,dar acelasi lucru l-am patit si cu googlemaps.Eu problemele cu waze le-am resimtit dupa ce a fost cumparat de Google.Cu toate acestea folosesc tot Waze in continuare deoarece are cateva avantaje ce alte aplicatii de tip  gps nu le au momentan.Sunt una din persoanele ce raporteaza probleme de trafic,etc.

Edited by PiticVerde, 25 April 2024 - 11:28.


#2967
Qwerty69

Qwerty69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 533
  • Înscris: 17.06.2011

View Postnei-k, on 24 aprilie 2024 - 22:01, said:

S-a prostit de tot Waze!
M-am jucat cu setările, cu/fără vinietă, cu/fără taxe, Waze alege fix aceeași rută. Nici măcar de la București până la Constanța nu poate propune o rută fara trecere pe la punctul de taxare de la Fetești. Singura varianta să nu o ia pe la Fetești a fost când am bifat Evita autostrada

Măcar anunță ca drumul are taxe, dar nu indică zonă sau punctul de taxare. Și nu face distincția între Vinietă și taxa suplimentară de trecere

Deci, amândoi am greșit, iar Waze nu e de folos speței ridicate de Mirel
Testează ca vrei sa pleci de la București la Viena cu și fără vinieta de Ungaria și Austria băgate în waze și vezi pe unde te baga... în România nu ai ce sa testezi pentru ca la noi peste tot ai nevoie de căcatul ala de RoVinieta.
Deci doar tu ai greșit!!!
Asa ca dacă habar nu ai mai bine nu posta decât sa induci oameni în eroare!

View Postfoxbat, on 25 aprilie 2024 - 07:20, said:

Posted Image)) tare asta. pai omule, gunoiul asta e mort si ingropat demult. nu e de mirare ce zici. bine ca te ai "trezit"!
din pacate facebookul (si pentru manipulatori de turisme ca nu le pot spune soferi astora ) de volan e un drog..
utiltatea lui a disparut (e de mentionat ca a fost foarte ok la inceput cand lumea chiar participa) demult.
Ai tu alternative mai bune? Care sa funcționeze cu Android Auto?

#2968
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,538
  • Înscris: 21.12.2006
Testat cu Bulgaria, Grecia (ca are si sosele fara taxe), tot aiurea ruteaza.
Waze e aplicatie pentru naveta locala, dar utilizatorii refuza sa accepte asta.

Nu mai am masina cu AA, dar Magic Earth lucra in urma cu un an la compatibilitatea cu AA. Daca si Google si-ar da acceptul pentru integrare cu AA, ar fi aplicatia ideala pentru calatorii lungi. Si ruteaza mult mai bine transfrontalier decat Waze, inclusiv face distrinctia corect intre diferitele tipuri de drumuri cu taxe.

#2969
rotnic

rotnic

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 28.11.2005
Magic Earth merge pe AA.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate