Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

Waze in Romania - Real time traffic software

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
2968 replies to this topic

#2935
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Să te bazezi pe o tehnologie care mai dă rateuri și să nu ai backup ceva, poate fi chiar periculos în anumite situații.

Vizualizare mesajHybr1d, pe 03 septembrie 2023 - 19:48, a scris:

Nu boss, ai presupus din start ca omul statea cu nasul in doar GPS si a intrat pe strazi cu interzis. Adica ai presupus cel mai rau, si ai dat un sfat arogant, gen "deschide bah ochii si uita-te la semne".
Ca atunci cand vezi un necunoscut cazut pe jos pe strada si zici "da-l dracu' de betiv" cand tu de fapt nu stii nimic despre circumstante.

Asa ca da, ai facut-o pe superiorul si acum incerci sa o dregi. Noapte buna, eu nu ma obosesc sa-ti explic mai mult daca nu intelegi ce a fost gresit in reply-ul tau.
Nu o dreg, însă a fost o formulare care tinde să paseze vina exclusiv pe navigator... Poate da un feedback sau modificare la stradă din Maps, dacă vede că e greșit ceva, sunt modificări care mai trec neobservate sau sunt recente, depinde și de țară, cât de implicat e administratorul drumului, cetățenii.

Seară bună.

#2936
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,441
  • Înscris: 21.05.2017
Poate a dat.
Ideea e ca omul a folosit si Waze si Maps si a simtit nevoia sa ne atentioneze ca Maps da rateuri la sensuri unice de ex, ca pare mai putin actualizat.
Atata tot; nu e nevoie sa facem presupuneri, ca statea cu nasu-n GPS, ca avea sau nu harta in torpedou, ca a facut sau nu sesizare etc.

Ideea era foarte simpla: beliti bine ochii cand folosit Maps ca va baga pe sensuri unice uneori; la fel cum pe mine ma baga in grecia pe stradute unde incapea doar un scuter.

Edited by Hybr1d, 03 September 2023 - 19:54.


#2937
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005

Vizualizare mesajRobert_Kiran, pe 03 septembrie 2023 - 09:54, a scris:

Grija mare la cei ce utilizați Maps. Nu au hărți actualizate. De vreo două ori mă băgau pe șosele cu acces interzis. Cu Waze nu am pățit așa ceva.

da, wazele nu are hartile la zi pentru mult mai multe zone . e varza cu carne( exempul simplu - Gr, Tr).
pentru cine nu vrea sa dea bani - Maqic-ul este ok

Vizualizare mesajHybr1d, pe 03 septembrie 2023 - 19:53, a scris:

Poate a dat.
Ideea e ca omul a folosit si Waze si Maps si a simtit nevoia sa ne atentioneze ca Maps da rateuri la sensuri unice de ex, ca pare mai putin actualizat.
Atata tot; nu e nevoie sa facem presupuneri, ca statea cu nasu-n GPS, ca avea sau nu harta in torpedou, ca a facut sau nu sesizare etc.

Ideea era foarte simpla: beliti bine ochii cand folosit Maps ca va baga pe sensuri unice uneori; la fel cum pe mine ma baga in grecia pe stradute unde incapea doar un scuter.

daca ai mers cu navigatiile free - e bine ca ai reusit sa nu raschetezi masina. de acum 10 ani cel putin in zonele de care zici nu e de mers cu masina sau setat pe drumurile "mari".
am ajuns pe niste "poteci" de numa' numa' prima data , apoi am invatat lectia.

#2938
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,441
  • Înscris: 21.05.2017
Si eu m-am invatat, era prima oara in Grecia cu masina inchiriata, cu vreo 10 ani pauza de la condus (stiu, mi-am ales bine), am pliat oglinzile si am trecut; la urmatoarele ocazii am dat cu spatele; cu Waze nu prea am avut rateuri de genul; dar chiar daca incearca sa ma bage pe ceva de genul, merg mai departe, belesc ochii la harta si ma uit la rute alternative; navigatia e o sugestie la urma urmei, nu litera de lege.

Edited by Hybr1d, 03 September 2023 - 20:16.


#2939
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Acum, depinde și de semnalul GPS, mă gândesc. Printre străduțele înguste ale orașelor italiene, grecești etc., semnalul GPS mai dă rateuri și se blochează ori te poziționează eronat.

#2940
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,198
  • Înscris: 09.02.2007
Zilele trecute am mers cu waze prin Android Auto si am observat ca timpului pana la destinatie este afisat doar in minute, nu in ore si minute ca inainte...Adica in loc sa imi arate 1h52min imi arata 112 min. Ati observat si voi asta? Cred ca e de la vreun update aiurea.

Edited by shadow_x3x, 04 September 2023 - 09:35.


#2941
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007

Vizualizare mesajshadow_x3x, pe 04 septembrie 2023 - 09:34, a scris:

Zilele trecute am mers cu waze prin Android Auto si am observat ca timpului pana la destinatie este afisat doar in minute, nu in ore si minute ca inainte...Adica in loc sa imi arate 1h52min imi arata 112 min. Ati observat si voi asta? Cred ca e de la vreun update aiurea.
La mine nu e asa. Arata normal!

#2942
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,226
  • Înscris: 05.01.2006
Și la mine este doar minute, un pic enervant dar m-am obișnuit...

#2943
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,441
  • Înscris: 21.05.2017
De ce nu faceti downgrade? Eu de cand au facut mizeria aia de update cand au stricat interfata pe Android Auto am facut downgrade si pe aia am ramas.

#2944
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017
Waze retrage o funcție mult îndrăgită de șoferi - https://tinyurl.com/52e9j5jc

Aplicația alterează raportarea poliției - https://tinyurl.com/52e9j5jc

#2945
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,365
  • Înscris: 29.01.2008
Dacă dispare raportarea poliției, mai e doar o singură soluție: uninstall.

#2946
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005
Cum,tot mai exista waze?


Uninstallul a fost acum cativa ani de cand s a ales praful de facebookul de volan.


#2947
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,226
  • Înscris: 05.01.2006
Da, mai există și merge foarte bine (și când îl vezi că e cu pluta în paralel cu alte softuri) :P

#2948
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005
:)) nu stiu cum se scoate limba la moderatori:))
dar fie cum zici tu .

#2949
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,873
  • Înscris: 16.04.2007
Din articolul pomenit mai sus:
" Cea mai recentă decizie care a stârnit un val de controverse este cea legată de eliminarea posibilității de a raporta echipaje de poliție. Unii dintre utilizatori nu mai pot vedea opțiunea „other side” (cealaltă parte). Astfel, ei nu mai pot raporta un radar aflat pe cealaltă parte a drumului. Funcția era disponibilă de ani buni, însă acum nu mai poate fi folosită de anumiți utilizatori. "
Deci nu dispare raportarea politiei. Nu mai poti semnala radar pe partea cealalta a drumului, dar poti sa pui pe sensul tau. Decat nimic, e bine si asa.

Ce scrie mai departe:
" Cei ce folosesc telefoane cu sistem de operare Android încă pot vedea opțiunea „cealaltă parte” atunci când raportează poliția, dar numărul utilizatorilor pentru care această funcție devine indisponibilă continuă să crească. Acest lucru ne dă de înțeles că Porsche va elimina complet funcția de raportare a mașinii de poliție de pe cealaltă parte a drumului în viitor. "
Ce treaba are Porsche cu functiile din Waze ?? Posted Image

#2950
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,441
  • Înscris: 21.05.2017
Calitate promotor :-D

#2951
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,873
  • Înscris: 16.04.2007
Cei de la Waze au anuntat ca nu o sa mai functioneze aplicatia pe telefoanele cu Android 7 sau mai vechi.

#2952
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,966
  • Înscris: 04.10.2007

Vizualizare mesajcristiany, pe 28 ianuarie 2024 - 10:18, a scris:

Cei de la Waze au anuntat ca nu o sa mai functioneze aplicatia pe telefoanele cu Android 7 sau mai vechi.
Nu cred ca o sa fie foarte multi utilizatori afectati... totusi Android 8 a aparut in 2017... deci in pericol sunt telefoanele cumparate prin 2014-2015-2016.... tot ce e cumparat dupa 2017 are cel putin Android 8...

Pana si Samsung S7, telefon lansat in februarie 2016 a primit update la Android 8...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate