Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 

Waze in Romania - Real time traffic software

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
2968 replies to this topic

#2917
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Sincer, eu tot Maps folosesc frecvent, în comparație cu Waze... Waze maxim să arunc un ochi peste ceva filtre, ambuteiaje (deși și pe Maps vezi traficul în funcție de culori) și cam atât. Nu am nevoie de prostioare cu iconițe amuzante ale userilor, puncte pentru contribuții și alte copilării.

Edited by Vlad_22, 09 June 2023 - 17:09.


#2918
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

View PostVlad_22, on 09 iunie 2023 - 13:38, said:

De ce ți-ar pasă de clasament useri pe țară, puncte Waze etc. Bloatware, distragere a atenției de la condus.
Nu imi pasa in mod special, pe vremuri , cand am inceput sa folosesc waze, faceam concurs de puncte cu niste prieteni care si ei foloseau frecvent waze…era o chestie de fun, ca si acum  de-altfel. Ideea e ca au scos functii.

P.s… niciodata nu am verificat clasamentul in timp ce conduceam, si nici nu recomand ca cineva sa faca asta.

Edited by cuculea, 09 June 2023 - 22:52.


#2919
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Păi scot fiindcă na, Goagle iz the boss... În câțiva ani, parcă și vedem că dispare Waze și funcțiile vor fuziona cu G Maps...

#2920
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006
deci au lasat punctele alea dar fara niciun fel de clasamant...deci, care ma ie rostul acelor puncte pe care le castigi in urma Km-etrilor parcursi? pentru ce mai sunt ? la ce te ajuta sau te satisfac?

#2921
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,441
  • Înscris: 21.05.2017
Statistici, ce probleme ai si tu.

#2922
al-padrino

al-padrino

    TCB

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,968
  • Înscris: 13.11.2016

View Postcuculea, on 12 iunie 2023 - 20:57, said:

...deci, care ma ie rostul acelor puncte pe care le castigi in urma Km-etrilor parcursi? pentru ce mai sunt ? la ce te ajuta sau te satisfac?
Frectie la picior de lemn, amuzament...

#2923
Turnatoriu_de_orza

Turnatoriu_de_orza

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,872
  • Înscris: 14.10.2010

 dlh, on 03 februarie 2013 - 18:15, said:

Am vrut sa subliniez cuvantul "pândă". Doar la noi politia sta la pândă in adevaratul sens al cuvantului.

TOATE radarele stau la panda!!! Chiar si, mai ales, cele din domeniu militar.

#2924
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,224
  • Înscris: 01.12.2005
Scriu aici poate se remdiaza. Daca mergi de la Buc spre Bv ultimii 22 km de DN (pana la giratoriul de la intrarea spre Ploiesti) Waze nu mai arata nici timpul estimat nici nimic. Ca tot ecranul e ocupat cu polologhia cu denumirea drumului... chiar trebuie atata text/iconite cu 22 km inainte de manevra?

Attached Files


Edited by SwatKat, 02 September 2023 - 09:30.


#2925
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
E din ce în ce mai praf Waze... Pe viitor, Google probabil va integra funcțiile sale în Maps, deja o parte fiind integrate și vor închide Waze. Waze are atu-ul rapoartelor, deși și pe Maps poți adăuga rapoarte, dar nu se compară.

Edited by Vlad_22, 02 September 2023 - 19:15.


#2926
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005
da, de ani de zile. degeaba ne batem gura, n-ai cu cine.

View PostSwatKat, on 02 septembrie 2023 - 09:29, said:

Scriu aici poate se remdiaza. Daca mergi de la Buc spre Bv ultimii 22 km de DN (pana la giratoriul de la intrarea spre Ploiesti) Waze nu mai arata nici timpul estimat nici nimic. Ca tot ecranul e ocupat cu polologhia cu denumirea drumului... chiar trebuie atata text/iconite cu 22 km inainte de manevra?

se remediaza instantaneu. apasi lung pe iconita si dai uninstall.

#2927
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,224
  • Înscris: 01.12.2005
Folosesc waze pentru ca imi place sa tin iphonu' pe engleza, nu suport meniul scris in romana. Iar Gmaps preia automat limba sistemului pentru navigatie. Daca ii schimb in romana, s-a busit si dupa cateva indicatii, incepe doar sa bipaie la manevra, nu mai zice nimic... Si utila e functia de imi inroseste iconita de viteza pe sectorul de drum, asa imi mai atrage atentia ca o vad cu coada ochiului.
Iar Maps e mai praf decat GMaps in Romania, desi interfata mi se pare mai ok conceputa pentru navigare.

Nu mai zic ce misto e cand merg in concedii in afara si folosesc navigatia masinii, totul clar, simplu si logic pe harta, fara briz-brizuri.

#2928
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,365
  • Înscris: 29.01.2008
La Waze am pățit de 3 ori în ultima lună să dispară pur și simplu porțiuni întregi de hartă în timpul navigației (odată lângă Cluj, odată pe centura Oradea, odată lângă Timișoara). În timp ce parcurgeam cu mașina traseul calculat dinainte prin acea porțiune nu mai primeam nici o instrucțiune sau alertă, deși am mai trecut prin intersecții unde trebuia să schimb direcția. Nu e de la telefon sau de la semnal, deoarece doar anumite porțiuni dispăreau, iar semnal și internet aveam bune. De altfel, atât timp cât era calculat traseul, chiar dacă treceam prin zone montane fără semnal, nu dispărea harta sau indicațiile, pierdeam doar alertele.

#2929
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007
Grija mare la cei ce utilizați Maps. Nu au hărți actualizate. De vreo două ori mă băgau pe șosele cu acces interzis. Cu Waze nu am pățit așa ceva.

#2930
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

View PostRobert_Kiran, on 03 septembrie 2023 - 09:54, said:

Grija mare la cei ce utilizați Maps. Nu au hărți actualizate. De vreo două ori mă băgau pe șosele cu acces interzis. Cu Waze nu am pățit așa ceva.
Păi mai "belim" și noi ochii la indicatoare, nu? Ideea e să nu stai țintit tot timpul pe navigația mașinii/telefon pe GPS.

#2931
manic_user

manic_user

    Slightly Older Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,306
  • Înscris: 16.01.2007

View PostVlad_22, on 03 septembrie 2023 - 18:04, said:

Păi mai "belim" și noi ochii la indicatoare, nu? Ideea e să nu stai țintit tot timpul pe navigația mașinii/telefon pe GPS.
Și la ce ajută că belești ochii și la un momendt dat, respectand traseul navigatorului te trezești că ochii beliți văd indicatorul de sens interzis?
Și dacă nu stai cu ochii pe navigator, cum te descurci într-un oraș mare și necunoscut, întrebi din om în om? Hai să fim serioși!
Să nu îmi recomanzi să cumpăr harta orașului de la benzinărie sau să scot la imprimantă harta orașului la plecarea de acasă, că îmi strici seara!

#2932
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,441
  • Înscris: 21.05.2017
Nu te ajuta cu nimic, colegu' doar voia sa o faca pe superiorul.

Edited by Hybr1d, 03 September 2023 - 18:34.


#2933
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

View Postmanic_user, on 03 septembrie 2023 - 18:32, said:


Și la ce ajută că belești ochii și la un momendt dat, respectand traseul navigatorului te trezești că ochii beliți văd indicatorul de sens interzis?
Și dacă nu stai cu ochii pe navigator, cum te descurci într-un oraș mare și necunoscut, întrebi din om în om? Hai să fim serioși!
Să nu îmi recomanzi să cumpăr harta orașului de la benzinărie sau să scot la imprimantă harta orașului la plecarea de acasă, că îmi strici seara!
Hai să nu o dăm în extreme, eu nu am scris nicăieri ceva din care să de-a de înțeles să nu folosești navigatorul deloc. Doar că îți asumi că și astea mai greșesc, nu au tot timpul actualizat câte ceva etc. Ia încearcă prin Londra Maps, Waze, TomTom etc. vs. un taximetrist și îți spun ca vei avea surprize, în sensul că hărțile nu știu toate scurtăturile.

Pot să folosesc și navigatorul dar să mă uit și la semne, indicatoare în același timp, asta voiam să spun... Dacă mai greșește, asta e, te întorci, dai cu spatele și treci peste.

View PostHybr1d, on 03 septembrie 2023 - 18:34, said:

Nu te ajuta cu nimic, colegu' doar voia sa o faca pe superiorul.
Atât ai înțeles, este? Vezi că omul poate fi și multitasking, te poți uita și pe navigator dar și pe stradă.

Apropo, câteodată nici o hartă clasică nu strica, măcar să fie acolo, în torpedou, nu se știe când ai nevoie de dânsa. Nu de alta, dar devenim câteodată prea dependenți și nu știm să ne mai orientăm fără internet.

Edited by Vlad_22, 03 September 2023 - 19:47.


#2934
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,441
  • Înscris: 21.05.2017
Nu boss, ai presupus din start ca omul statea cu nasul in doar GPS si a intrat pe strazi cu interzis. Adica ai presupus cel mai rau, si ai dat un sfat arogant, gen "deschide bah ochii si uita-te la semne".
Ca atunci cand vezi un necunoscut cazut pe jos pe strada si zici "da-l dracu' de betiv" cand tu de fapt nu stii nimic despre circumstante.

Asa ca da, ai facut-o pe superiorul si acum incerci sa o dregi. Noapte buna, eu nu ma obosesc sa-ti explic mai mult daca nu intelegi ce a fost gresit in reply-ul tau.

Edited by Hybr1d, 03 September 2023 - 19:49.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate