Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 

prognoza imobiliare .ro: prabusirea preturilor vine anul acesta !

- - - - -
  • Please log in to reply
1045 replies to this topic

#37
bagerajungle

bagerajungle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 25.03.2011

View Postsergiu37, on 14 ianuarie 2013 - 17:07, said:

@mardraaxi
N-am luat în seamnă niciun comision, avans, expertize.
Și de 3 ani era vorba. 3 ani e o perioadă pe care o putem aprecia cât de cât mai precis.
Apoi fac credit pe 27 de ani pe o sumă mai mică a apartamentului (sub 54000) și cu ceva bani economisiți dacă prețurile încep să crească. Dacă nu cresc mai fac un calcul și văd care-i situația.
La 54000 ,iti faci o casita de vreo 70 mp la cheie,si macar stii ca esti proprietar pe o casa cu teren si stii macar un lucru,stai la gratare si la plaja in curtea ta,samd...e altceva ,dar pt apartament,never ever....in opinia mea apartament= o puscarie "libera" si mai ales nesigura!Nu uita ca la 54000 platesti minim 125000 cu toate comisioane,dobinzi si alte "gaselnite" bancare,faci cum crezi,eu unul nu ti recomand astfel de gafe!

#38
sergiu37

sergiu37

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 13.11.2006
Despre casă fiecare are părerile lui. Momentan nu știu nici eu exact ce vreau, poate în ăștia 3 ani mă hotărăsc.
Despre credit evident că nu merită creditul acela, eu făceam doar calcule să arăt că nu se pierd neapărat banii dacă stai în chirie comparativ cu un credit.
Eu oricum pot economisi 5000 de euro pe an și în 3 ani sunt 15000 plus cei 15000 care sunt deja de la părinți și economiile mele momentane ajunge la peste 30.000. Și dacă pe-atunci încep prețurile să crească îmi fac credit de 27.000 doar pe 10 ani și tot ajung pe la 60000 bani de apartament tot la o rată de 300 de euro, și oricum apartamentele cred eu vor fi mai ieftine.

Așa-mi dă mie, că efectiv 8-10 mii de euro pe chirie pe 3 ani nu sunt neapărat bani aruncați și chiar și o scădere de 5 procente în 3 ani mai mult decât justifică statul în chirie momentan.
Bine dacă ai familie cu copii e normal să vrei acum o casă cu mai multe camere și să stai mai mult pe-acasă. Dacă n-ai copii în schimb mai bine stai într-un apartament mai mic și de restul de 50 de euro sau cât o fi ieși mai des în oraș la film sau alte hobbyuri. Cel puțin asta-i părerea mea actuală, așa ca un neinițiat în domeniu. De fapt, doar de vreo 2 săptămâni am decis că vreau o casă și am început să studiez piața, să fac calcule și așa-mi dă momentan că aș pierde mai mulți bani pe dobânzi decât pe chirie pe următorii 3 ani dacă prețul scade ușor.

#39
hellen2012

hellen2012

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 02.10.2012
Evident ca preturile la imobile vor continua sa scada in 2013. Dar nu incercati sa minimizati subiectul.

Intrebarea este cu cat vor scade in 2013 ? Vor scade  cu un amarat de 10%-20% , sau se vor duce spre normalitate sa ajunga o treime din cat sunt acum ?

#40
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,817
  • Înscris: 13.08.2008

View Posthellen2012, on 16 ianuarie 2013 - 17:03, said:

Evident ca preturile la imobile vor continua sa scada in 2013. Dar nu incercati sa minimizati subiectul.

Intrebarea este cu cat vor scade in 2013 ? Vor scade  cu un amarat de 10%-20% , sau se vor duce spre normalitate sa ajunga o treime din cat sunt acum ?
Ti se pare putin 10- 20 % intr-un an !? Daca se continua Prima Casa si Euro ramane cam la fel, va fi ca si in 2012, probabil - minus circa 5 %.

#41
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Si eu vad scaderi de 5-10% anul asta !

#42
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006

View Posthellen2012, on 16 ianuarie 2013 - 17:03, said:

Evident ca preturile la imobile vor continua sa scada in 2013. Dar nu incercati sa minimizati subiectul.

Intrebarea este cu cat vor scade in 2013 ? Vor scade  cu un amarat de 10%-20% , sau se vor duce spre normalitate sa ajunga o treime din cat sunt acum ?

Si eu vreau sa scada preturile la imobiliare cat mai mult, dar nici la valori derizorii nu pot ajunge. Cu 30.000 iei un apartament bunisor in afara Bucurestiului. In acelasi timp cu 30.000 abia iti cumperi o masina mai buna.

#43
lender_

lender_

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 899
  • Înscris: 20.02.2012
BNR ar putea forţa băncile să-i dea pe restanţieri afară din casă

Evident ca sa faca asta trebuie sa lase leul sa se aprecieze cu adevarat. Doar asa pierderile bancilor vor fi mai mici.

#44
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,817
  • Înscris: 13.08.2008

View Postlender_, on 17 ianuarie 2013 - 08:14, said:

BNR ar putea forţa băncile să-i dea pe restanţieri afară din casă

Evident ca sa faca asta trebuie sa lase leul sa se aprecieze cu adevarat. Doar asa pierderile bancilor vor fi mai mici.
Articolul e mai degraba publicitate...Daca si cu parca...
Ai putea sa-ti investesti banii/ economiile mari pe care deja le-ai facut, necumparand la preturi de bula imobiliara, in "bancile de investitii/ actiuni", daca imobiliarele nu ti se par atractive. Dar exista si riscul de a ramane cu contul gol...Posted Image

Edited by vacantamijlocie, 17 January 2013 - 08:33.


#45
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006

View Postgaleo, on 17 ianuarie 2013 - 01:08, said:

Si eu vreau sa scada preturile la imobiliare cat mai mult, dar nici la valori derizorii nu pot ajunge. Cu 30.000 iei un apartament bunisor in afara Bucurestiului. In acelasi timp cu 30.000 abia iti cumperi o masina mai buna.

Un apartament bun este aprox 30.000 in provincie, iar un autoturism foarte bun este 10.000 euro.
Deci este rezon raportul !

De retinut ca apartamentul este un fel de puscarie, cu un minim de confort. Daca vrei sa faci o paralela intre masinile de 30.000 euro, cu locuintele, atunci te poti raporta la vile de peste 150 mp cu piscine si gradina.

Ca la noi lumea din apartamente dubioase viseaza la limuzine de lux, e alta treaba, n-are nici o legatura cu realitatea.

Astfel, daca socotim ca am facut un fel de analiza fundamentala, vedem ca mai este ceva loc de scaderi. Nu acelasi procent peste tot, in unlele cazuri 15%, in altele poate doar 5%, in altele poate deloc.

Edited by tavktm, 17 January 2013 - 10:22.


#46
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011

View Posttavktm, on 17 ianuarie 2013 - 10:21, said:

Un apartament bun este aprox 30.000 in provincie, iar un autoturism foarte bun este 10.000 euro.
Deci este rezon raportul !

Adevarul e ca pentru unii sunt foarte bune si un apartament de doua camere si 40 de metri patrati in buftea, precum si un logan chel.


Pentru mine sunt niste mizerii. Cum sa dai 30k de euro pe un cotet la tara vechi de 30 de ani fara niciun viitor imobiliar?

#47
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Pentru nimeni nu cred ca este foarte bun un cotet sau un logan chel ! Intrebarea este cati si le permit si p-alea !?

Chiar nu-mi pasa ce-si doreste fiecare, nu ma misca deloc, ma intereseaza cam ce ar putea ! Asta pentru a putea face o analiza, cat de cat.

p.s. A face credit pe 40 de ani pentru un logan chel si o casa umila (cotet de bloc), nu inseamana neaparat ca si le permite. Doar ca face sacrificii mai mari decat ar trebui, poate !

#48
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006
Eu, ca probabil multi altii, am bani sa-mi cumpar o locuinta cu banii cash dupa cativa ani de munca in care am strans, insa nu ma inghesui sa cumpar atata timp cat tendinta de scadere a apartamentelor continua.
Cumpararea unei case e cea mai importanta achizitie din viata, nu e ca atunci cand cumperi o pereche de sosete si nu te intereseaza daca peste 1 an va fi mai ieftina sau mai scumpa.

Edited by galeo, 17 January 2013 - 21:07.


#49
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,330
  • Înscris: 13.01.2011
Nu este pe vrute sau nevrute, este dupa posibilitati.

Sau: ,,cine poate oase roade, cine nu... ", spune o vorba din popor.

Pentru amarati este bine sa mai scada si o sa mai scada.

#50
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010

View PostArkouda, on 17 ianuarie 2013 - 11:51, said:

Adevarul e ca pentru unii sunt foarte bune si un apartament de doua camere si 40 de metri patrati in buftea, precum si un logan chel.


Pentru mine sunt niste mizerii. Cum sa dai 30k de euro pe un cotet la tara vechi de 30 de ani fara niciun viitor imobiliar?
Provincie este si Constanta, corect? Ei bine , aici cu 30000 nu ai sa gasesti decat cotete ... Daca vrei un apartament care sa merite cat de cat trebuie sa cam scoti peste 50000 lejer . Si daca o masina "super buna" cum spunea cineva mai sus este cea la 10000 .... chiar ca raman blocat Posted Image .
O masina buna chiar pleaca de pe la 25- 30000 , cu 10000 abia iei ceva mai bunicel decat golanul nostru Posted Image.

De pretul apartamentului spun in cunostinta de cauza , nasul meu a cautat vreo 3 luni ceva acceptabil si in final abia gasit un 2 camere in zona acceptabila la 62000 negociat de la 65000  eur. l-a luat in final ca se saturase de cautari .

LE: depinde de la persoana la persoana ce standarde are si ce inseamna "bun" sau "cotet " , "ieftin" sau "scump" .

Edited by flp014, 17 January 2013 - 22:53.


#51
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Nu prea aveti nici o treaba cu realitatea, multi dintre voi !

Cati romani in momentul de fata au 10.000 de euro cash in buzunar pentru o masina ?
Dar cati au 30.000 pentru un cotet ?

Sau hai sa intreb asa, cati au 25-30.000 pentru o masina BUNA ?
Nu vedeti cum cadem in penibil ?

Noi vorbim de medie aici, nu de clasa bogata (din varii motive)!

Piata imobiliara nu este reprezentata de cateva duplex-uri si ceva vile kitsch-oase ! Si nici cea auto de limuzine si X6 !
Ci mai degraba de cotete si masini de 6000-8000 euro !

#52
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,330
  • Înscris: 13.01.2011

View Posttavktm, on 17 ianuarie 2013 - 23:06, said:

Nu prea aveti nici o treaba cu realitatea, multi dintre voi !


Asta spuneam si eu...









... dar mai delicat.

#53
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010

View Posttavktm, on 17 ianuarie 2013 - 23:06, said:

Nu prea aveti nici o treaba cu realitatea, multi dintre voi !

Cati romani in momentul de fata au 10.000 de euro cash in buzunar pentru o masina ?
Dar cati au 30.000 pentru un cotet ?


Sau hai sa intreb asa, cati au 25-30.000 pentru o masina BUNA ?
Nu vedeti cum cadem in penibil ?

Noi vorbim de medie aici, nu de clasa bogata (din varii motive)!

Piata imobiliara nu este reprezentata de cateva duplex-uri si ceva vile kitsch-oase ! Si nici cea auto de limuzine si X6 !
Ci mai degraba de cotete si masini de 6000-8000 euro !
Realitatea nu este generala pentru toata lumea. Fiecare are realitatea din jurul lui/ei , fiecare vede realitatea asa cum ii este prezentata propriei persoane .

Nici nu trebuie sa aibe CASH suma asta . ii trebuie doar un job bun care sa ii asigure confortul psihic/finaciar necesar pentru a-si putea permite acele lucruri . nu totul consta in cat de mult cash are o persoana ci in siguranta acelei persoane ca poate plati acel bun intr-o anumita perioada de timp .
Sper ca nu consideri ca cel care isi v-a cumpara o masina de 25-30000 face parte din clasa "bogata" , nu ?

Edited by flp014, 17 January 2013 - 23:16.


#54
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,330
  • Înscris: 13.01.2011

View Postflp014, on 17 ianuarie 2013 - 23:14, said:

Sper ca nu consideri ca cel care isi v-a cumpara o masina de 25-30000 face parte din clasa "bogata" , nu ?

Cu banii jos sau in rate ?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate