Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?
 Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare
 Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie
 

Am balti - ce sa fac cu ele?

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#55
fermaanimalelor

fermaanimalelor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 07.01.2013
Va multumesc tuturor pentru idei. Vreau sa cred ca am extras ceea ce era mai important si poate ca o sa reusesc pana la urma sa scot ceva frumos din locul acela si evident si util. Sturio, daca aveti drum prin zona mea, imi face placere sa va invit la o cafea si o poveste. Dealtfel invitatia este valabila si pentru ceilalti prieteni forumisti care au postat aici. Nu vreau sa inchidem topicul, dar cred ca era cazul sa "ma anunt" ca sunt si eu prin zona chiar daca nu am facut altceva de o vreme decat sa citesc ;)

#56
Drag0n_X

Drag0n_X

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,760
  • Înscris: 17.04.2007
Nu ma pricep la piscicultura dar as indrazni sa iti dau un sfat.
1. felicitari pt achizitie zona arata superb am si salvat pozele puse de tine din elicopter.
2. analizand terenul, raul iti va influenta intotdeauna balta deoarece nivelul freatic va fi cel al raului.
3. degeaba forezi puturi sau bagi cu motopompa apa in balta din rau pt ca aceasta se va infiltra si va ajunge tot in rau nivelul mentinandu-se constant.
4. cea mai buna varianta ar fi sa unesti baltile atat cat se poate si sa le adancesti iar cu ce scoti de acolo inalti malurile in caz ca vreodata raul creste sa nu iti inunde balta. practic luciul apei ramane unde este si acum (ca si altitudine) dar vei avea o balta mai adanca.
Succes si poate ne ti la curent cu ce faci. Posted Image

Edited by Drag0n_X, 17 May 2013 - 11:36.


#57
fermaanimalelor

fermaanimalelor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 07.01.2013
Salutare, m-am apucat de terasarea baltii, practic am coborat malul la un m fata de luciul apei pe o latime de 4 m. Urmeaza adancirea atat cat ajunge bratul excavatorului. Apoi le unesc. Ma bate gandul sa populez cu crap, nu stiu insa daca si cat peste pot creste avand in vedere ca ma bazez doar pe apa din panza freatica....

#58
daniel-popa

daniel-popa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 08.05.2011
Buna seara.
Acum ceva timp am postat aici si ma bucur sa vad ca si alti colegi au contribuit cu sfaturile lor.
Mai sus ati zis ca o sa adanciti balta la lungimea bratului excavatorului.
Parerea mea este sa cautati totusi o draglina pentru a ajunge mai in larg.
De altfel draglina utilizata corect de un profesionist uniformizeaza fundul baltii pe toata aria de functionare a bratului.

#59
mihai-hammer

mihai-hammer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 06.02.2014

View Postfermaanimalelor, on 16 ianuarie 2014 - 10:50, said:

Salutare, m-am apucat de terasarea baltii, practic am coborat malul la un m fata de luciul apei pe o latime de 4 m. Urmeaza adancirea atat cat ajunge bratul excavatorului. Apoi le unesc. Ma bate gandul sa populez cu crap, nu stiu insa daca si cat peste pot creste avand in vedere ca ma bazez doar pe apa din panza freatica....

Foarte interesant subiectul. Locatia si dezbaterea de asemenea.

Din experienta amenajerii a doua locatii aflate tot in lunca raului, pot sa afirm ca principala problema va fi cea a evacuarii apei din bazinele piscicole (zic bazine, intrucat in piscicultura este util sa ai mai multe). Oricum, veti avea posibilitatea sa scadeti nivelul apei cu ajutorul unor evacuari care sa deverseze in avalul raului.

In situatia unui singur lac, nu ramane decat sa-l folositi la pescuit sportiv sau sa folositi viviere, asa cum a recomandat Sturio.
Consider ca veti putea realiza adancirea si taluzarea cu un excavator, mai ales dace este unul mare. Eu am lucrat cu unul cu senile.

Daca doriti sa cresteti crap, nu cred ca aveti nevoie de adancime mai mare de 3 metri. Va va fi mai usor si la recoltatul pestelui.

In privinta productiei, daca doriti una mare, va trebui sa va ganditi la aeratoare si sa gasiti o modalitate de alimentatare a bazinelor, fie captand apa din amonte, fie cu pompe, fie cu stiu ce ce alte solutii alternative, nefiind indicat sa va bazati doar pe panza freatica.

Edited by mihai-hammer, 10 February 2014 - 17:26.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate