Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 

Nikon 20 f2,8, Nikon 12-24 f4 sau Sigma 17-50 f2,8...

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Trebuie sa iau un obiectiv wide (pentru DX, ca nu mai am bani sa trec la FX. Asa ca m-am oprit la urmatoarea TRI-lema: Nikon 20 f2,8, Nikon 12-24 f4 sau Sigma 17-50 f2,8?
Cica 20 f2,8 e un pic soft, 12-24 f4 cam la fel, plus c apleaca de la f4, iar Sigma 17-50 f2,8 ar fi cel mai bun zoom dupa 17-55 f2,8. Nu m-ar deranja un Sigma in stare perfecta, as fi gasit ceva pe la 21 mil, insa nu am atatia bani, abia vreo 19.

Deci cam ce ar fi de facut? Am un body d300 + 50 f1,8 (pe ala nu-l dau) si un 85 f1,8 (ala nu pleaca de la mine nici sa fiu batut cu ranga).

Ceva sfaturi si pareri?

Edited by Lucian_M, 14 December 2012 - 20:34.


#2
scimitarkrieg

scimitarkrieg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 09.09.2005
deci pana la urma ramai in gama wide, nu ultra wide?

#3
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,194
  • Înscris: 21.08.2003
Acum ceva ani cel mai tare era Tokina 12-24/f4 urmat de Tamron 17-50/28 si ca ultima instanta si doar in caz de urgenta Sigma. Se prefera sh nikkor vechi decat un sigma nou. Acum cine mai stie cum sunt topurile...

Edited by cristian_sen, 14 December 2012 - 21:13.


#4
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Da, cred ca raman pe wide cu un pic de zoom, nu prea am incotro. 20-ul il scot din lista.

I-am facut omului oferta cu 20 mil pe sigma, dar nu vrea nimic sub 21. Pana marti i-am zis ca-s interesat de obiectivul lui, dupa aia, ma reorientez.

#5
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Hmm, imi face cu ochiul 12-24 f4, e in stare perfecta la un pret foarte bun. Pe de alta parte, si Sigma 17-50 f2,8 imi face cu ochiul, am termen pana luni seara sau marti la amiaza sa ma hotarasc.

Voi ramane pe DX, deoarece pentru un FX mi-ar trebui cca 30 mil pentru upgrade, bani de care nu prea dispun ("nu prea" e putin spus). Am si alte prioritati.

#6
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
12-24 f/4 nu o sa fie ok la evenimente. O sa te enervezi ca nu ai ceva cu 2.8. De sigma 17-50 chiar nu stiu nimic, deci nu stiu ce sa iti recomand. Totusi, am vazut multe canon 5Dmk1 la 2200-2400 de lei body, in stare buna, deci chiar nu stiu de ce e asa de greu ca sa treci la FF. Si sa nu uitam ca la calitatea imaginii este inca o camera exceptionala.

Cu un 35 f/2 pe el si un 85 f/1.8 faci nunti de nu ai treaba, atata timp cat nu vrei fotojurnalism si actiune in low light, fara blitz pe camera.

Cred ca ai ales solutia cea mai bun, daca vrei sa pastrezi ce ai acum. Spor.

Edited by nicolaie, 17 December 2012 - 03:28.


#7
bogdan_galetuse

bogdan_galetuse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 26.03.2008
si eu votez cu un 5d1, o sa fi suuuper multumit. decat sa dai 1200-2000 pe un lens, vinzi tot si iei un 5d+35 f2 si 85 si gata.

#8
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Colegii, scuze de intarziere.

Din pacate, incepand cu 2007 (parca) am devenit kinonist si nu cred ca voi schimba tabara. Asta presupune sa imi vand aproape tot echipamentul: d300, 17-50 f2,8 sigma, 50 f1,8 nikon, 85 f1,8 nikon, Metz 50 af-1. Pierderi consistente. Ca imi iau un fx cu doua obiective bune si un flash... alte cautari, alti bani investiti. Eu pe 27 am un botez, nu ma pot lipsi de scule.

Deeeci: za uiner iz... Sigma 17-50 f2,8 cu ce dracu' mai scrie dupa denumire, ca are multe litere pe acolo. Faza dura e ca am impresia ca am nimerit o sticla buna. Ieftina nu, ca nu a fost ieftina jucaria. Parasolarul cam joaca un baioneta, am inteles ca e o chestie comuna la Sigma. Se rezolva cu ceva superglue pe acolo, sa ii fac un prag peste care sa treaca mai greu.
Obiectivul este rapid, sharp si silentios. Celelalte aspecte conteaza mai putin, nu am apucat sa testez mare lucru. Ce ma enerveaza este inelul de zoom care se roteste ca la Canon. Stabilizatorul e ok, isi face treaba, posibil sa imi folosesca pe viitor. Am primit un filtru Hoya UV de 77 mm, costa 133 lei in magazin, ma gandesc sa-l pun in vanzare, arata impecabil, varianta slim. Eu nu-l voi folosi, e din nou in cutia lui. Tocul obiectivului e o ieftineala semi-infecta, nu merge bagat obiectivul cu parasolarul montat corect. Are peretii slab izolati, montajul pe curea va fi dificil de facut, deoarece nu are scai. Ma gandesc foarte serios sa il vand. Mai am si un toc din neopren pe care o sa-l pun la vanzare. Cei interesati ma pot contacta.

In concluzie, sunt multumit de alegerea facuta. Voi ramane pe DX, contractele pentru anul viitor nu merita investitia la FX. Si am cam terminat-o cu investitiile in foto, macar pana iarna viitoare. E relativ spus, deoarece vreau sa vand cele doua tocuri si filtrul UV si sa iau un toc pentru sigma, unul pentru flash si un set de Powerex 2700.

Daca aveti idei/propuneri/intrebari, sunt prin zona.

#9
idaho333

idaho333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 08.02.2007
:) Vocea ratiunii a triumfat.

#10
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
De obicei stau si rumeg un pic datele problemei inainte de a face o miscare. Sunt sigur ca Sigma, daca ar mai elimina din problemele cu FF si BF, ar fi cel mai redutabil concurent al lui Nikon (oarecum este, totusi). Sincer nu prea am vazut maaari diferente intre 50-ul f1,8 si acest model de Sigma. Am tras inclusiv afara la f2,8 si sincer sa fiu am ramas placut impresionat de ce poate face acest obiectiv. Sa nu uitam insa ca nu e chiar un jeg de obiectiv, la cele 30 mil cat costa (pret de nou, bineinteles), se cer anumite rezultate. Pe d300 se misca bine de tot.

Teste mai "amanuntite"- zilele urmatoare.

#11
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
In urma upgrade-ului am ramas cu cateva jucarii http://forum.nikonis...hp?f=49&t=26989 , adica un toc Sigma, unul din neopren si un filtru UV HMC de 77 mm de la Hoya. Se dau la pachet sau separat, trimit si prin posta.

Attached Files



#12
BG_183

BG_183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,125
  • Înscris: 08.04.2008
Lucian, Sigma 17-50 2.8 e pe lista mea pentru viitor.

Tu ai fost multumit de el la evenimentele la care l-ai folosit ?  Focalizeaza bine si repede in lumina slaba cat sa nu ratezi momentul la o nunta/botez ? Ai avut odata cu trecerea timpului probleme de back sau front focus ? Constructia fizica a fost ok ? citisem ca dupa un timp incep sa slabeasca inelele, sa cada parasolarul si altele etc

#13
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Foarte faina jucaria, sa stii. Insa vreau sa fac upgrade la Fx si sunt nevoit sa il vand.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate