Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...

Regim utilizare HDD Ubuntu
 La mulți ani @yanni17!

La mulți ani @Kokoshmare!

Mai exista la voi in oras strandu...

Bon Jovi - Living Proof
 Problema card reader Sandisk

Recomandare acumulator 26650

Accident nerespectare viteza

Consumul in bord VS consumul la p...
 PC-ul nu booteaza

Coada dronei de lupta Fioroasa

Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5
 

Recomandare coroana masea

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
28 replies to this topic

#19
florin_1000

florin_1000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 30.10.2012
te-ai uitat la link-ul asta: http://www.horusmedi...en/strahlen.php ?

#20
Bokie

Bokie

    pensionata la cerere

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,518
  • Înscris: 13.12.2011

View Postflorin_1000, on 21 noiembrie 2012 - 15:53, said:

te-ai uitat la link-ul asta: http://www.horusmedi...en/strahlen.php ?

nu.

#21
florin_1000

florin_1000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 30.10.2012
uita-te

#22
doktoru

doktoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,413
  • Înscris: 30.12.2005
florine, citi ani ai?
mai ai "lucrari" dentare? ma refer la plombe etc. etc
obturatia de canal cu ce material ti s-a facut? nu cumva e radioactiv si ala?
ai telefon mobil/dect? wifi? stai mai departe de 1,5m de monitor acuma? te uiti la tv?
....

ce vreau sa zic este ca, eu cred ca, te "agiti" prea tare! pune mina si repara-ti maseaua cu ce material te tin buzunarele si potoleste-te! daca ar fi, ar trebui sa-ti pui acolo niste ciunga si gata, nu? sau si aia e radioactiva?

#23
florin_1000

florin_1000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 30.10.2012
@doktoru. da, am telefon mobil, il folosesc doar la nevoie si in rest il tin departe de mine, la tv nu ma uit, si nu stau asa aproape de monitor. Posted Image Ceea ce vreau sa zic eu e daca daca noi toti ne lasam asa "condusi" de ce face societatea ajungem sa fim ca oricare si asta nu e bine.
Acum plombele alea sunt radioactive, mai perioculoase decat undele wifi si telefoanele mobile(si alea sunt perioculoase)
Daca invatam cum sa ne protejam ce ceea ce e rau pentru sanatatea noastra ar fi mai bine, nu ai mai vedea cozi la farmacii, doctori si altele...

Edited by florin_1000, 21 November 2012 - 16:11.


#24
george90

george90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,014
  • Înscris: 19.08.2006

View Postflorin_1000, on 21 noiembrie 2012 - 14:20, said:

Salut. Trebuie sa imi pun o coroana la o masea si nu stiu ce sa aleg.
Denstul spune ca alea de ceramica sunt cele mai ok, dar din pacate am aflat ca toate sunt radioactive.
Ce ma sfatuiti sa fac?
Multumesc!

asta e din seria "nu mancati coaja painii ca e foarte daunatoare si imbolnaveste". Dau "nu vb la telefon celular ca e moartea in aer". Sa ne revenim. Eu am de ceramica (cred). Sunt din cele de cca 100 euro. Foarte fericit cu ele, una o am de 8 ani, alta de 9. Astea de le am eu se schimba la 10 ani. Poate ar fi o treaba ce nu imi prea place - ramane spatiu intre ele si maseaua de langa, unde intra mancare ce conduce la carii, dar asta nu stiu daca tine de timpul coroanei.

#25
doktoru

doktoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,413
  • Înscris: 30.12.2005
am inteles ce zici, nu te contrazic cu nimic! asa e!
numa' ca, florine, nu putem trai chiar "asa"!!! practic n-ai nimic la-ndemina, indiferent ca e vorba de alimente, produse de igiena, apa curenta.... pina si hirtia de sters la c.., care sa nu te afecteze mai mult sau mai putin, nu?
si, atenti la toti si la toate, pierdem tot parfumul vietii!...
exagerezi.

#26
florin_1000

florin_1000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 30.10.2012
E bine sa fii informat... :P
@george90 Dentistul mi-a zis ca plombele astea de ceramica te tin si o viata adica nu le inlocuiesti la o perioada...

#27
mihaiSDLC

mihaiSDLC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 421
  • Înscris: 01.07.2008
Eu glumeam cand am zis ca ai aflat numai prostii, am uitat sa pun Posted Image. Au fost putin radioactive acum multi ani, in ziua de azi nu mai sunt. Asa ca pune-ti de care iti permite buzunarul. Am auzit ca la facultate ii invata ca pentru masele combinatia metal+ceramica este cea mai indicata (sunt mai rezistente). Si eu imi pun acum 2 coroane pe un molar si un premolar si ambele vor fi metal+ceramica. Cele de zirconiu sunt mai scumpe, singura justificare fiind faptul ca izotopii radioactivi de zirconiu sunt destul de scumpi.

P.S. Nu sunt dentist, dar aici pe forum as putea fi Posted Image

EDIT: Durata de viata a unei coroane e de 10 - 15 ani, poate si mai mult, depinde cat de bine e facuta lucrarea.

Edited by mihaiSDLC, 21 November 2012 - 19:32.


#28
florin_1000

florin_1000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 30.10.2012
Mi-a spus de aia de portelan ceare tine >20 ani, restul se ingalbenesc etc

#29
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Hai, ura si la gara. Mi-e lene sa sterg tot off-topic-ul, problema s-a lamurit.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate