Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Curațare disc vinil

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel
 Windows 11 si boxa portabila - de...

Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire
 Inlocuit/upgrade placa video Nvid...

Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii Golf 5
 Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...
 

Cartierul Verde

- - - - -
  • Please log in to reply
323 replies to this topic

#253
xena123

xena123

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 27.10.2014
DarkWolf, de mutat.....ar fi mai bine sa astepti pana la primavara. Nu este caldura. Cei care locuim deja in acel bloc nou ne incalzim cu butelii de aragaz montate la centrala, sau cu radiatoare. Curent electric este, dar ceva e suspect cu el ( nu iti poti face contract direct cu cei de la Electrica deocamdata - e ceva ce Exer trebuie sa rezolve in acest sens.) In afara de asta, mie personal imi place in cartier. E frumos, verde ( ma rog, nu acum, ci cand inverzesc pomii :-)))) si relativ curat. Ajungi repede in centru. Mie chiar imi place.

#254
ionut_i

ionut_i

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 18.01.2013
E verde doar cu numele. În rest e Cartierul Maro-Galben-Negru, după fantezia avută de dezvoltator, care a uitat rapid de spațiile verzi când s-a văzut cu banii în buzunar.

Și nu o spun doar eu. Din cauză că suntem izolați de lume, iar transportul locatarilor se face cu mijloace insuficiente, mulți locatari apelează la transportul cu taxi pentru a ajunge în cartier sau a pleca spre locurile de muncă. Toți taximetriștii cu care am fost m-au întrebat același lucru, într-o formă sau alta: ”Ce e verde la cartierul ăsta? Blocurile sunt galbene și maro, asfaltul e negru și gri, pământul pe care ar trebui să fie spații verzi, dar nu sunt, e negru... Niște pomi anemici din loc în loc, insuficienți să asigure suprafața minimă de spații verzi reglementată de legile din România.”

Asta cu ”relativ curat” îmi place. Nu s-a mai măturat în cartier de săptămâni întregi, stau gunoaiele pe străzile rupte cel puțin de la Revelion.

Edited by ionut_i, 13 January 2016 - 09:56.


#255
xena123

xena123

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 27.10.2014
pai de-aia am si zis " RELATIV curat", ionut! :-) Ai dreptate, ar putea fi si mai multa curatenie. Din pacate observ ca exista si unii locatari care considera ca e normal sa arunce chistoacele de tigara de la balcon. Nu inteleg.....ce cred ei ca se intampla cu acele chistoace? Se dezintegreaza automat peste noapte???? Dar aceste probleme....se gasesc din pacate in multe dintre cartierele blocurile din Bucuresti/Romania.
In privinta procentului de " verde" insa, nu sunt de acord cu tine. ASta vara cartierul era verde. Si spun asta pt ca am umblat prin multe cartiere rezidentiale in cautarea unui apartament. Niciunde nu am gasit atat spatiu verde. E adevarat ca am fost in ansambluri rezidentiale comparabile ca pret cu Cartierul Verde ( gen - militari Residence, Sud-Rezidential, Adora Urban village, etc).

#256
ionut_i

ionut_i

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 18.01.2013
Spații verzi nu există decât la intrarea în cartier. Mai exact o parcelă cu mai mult pământ decât gazon la blocurile noi, încă o parcelă de gazon în parcare, o grădină la 4H, niște iarbă la fântâna nefuncțională, câțiva copăcei și arbuști ornamentali la 4D, niște iarbă și arbuști ornamentali la restaurantul dezvoltatorului. 4C și primul bloc construit nu au spații verzi. La zona de case nu sunt spații verzi, altele decât iarba din curtea fiecăruia. E și o vorbă pentru asta: ”pe-afară-i vopsit gardul, înăuntru...”

Cunosc situația din cartierele de care vorbiți, multe făcute la costuri minime și profit maxim spre îndestularea cocalarilor și pițipoancelor făcuți ”dezvoltatori imobiliari” și ”manageri de proiect”. Dar dacă vroiam să mă mut acolo (unele chiar au acces mai bun spre oraș, la aceiași bani obții mai mult decât aici), mă mutam acolo. Însă aici la Cartierul Verde, la momentul când am cumpărat, au existat niște promisiuni de dezvoltare de care dezvoltatorul s-a făcut că uită după ce a vândut apartamentele la fraieri, iar acum când i se amintește ce a promis când a vândut face orice ca să scape de responsabilități.

Legea prevede minim 20mp de spațiu verde pentru fiecare locuitor + încă 5% din suprafață. În prezent suntem câteva sute de locatari. Și asta e doar una din probleme.

Succes cu gazele. O să mai stați câteva luni fără ele. Iar cu Enel nu o să încheiați prea curând contract, pentru că Exer are nevoie de bani pentru masa de Paști și vă va ține captivi ceva timp, plus taxe abuzive, așa cum a făcut cu toți.

#257
ioana_popa

ioana_popa

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 13.01.2016
Buna ziua tuturor!
Noi vrem sa cumparam o casa in zona Cartierului Verde (pe drumul de acces din Celofibrei in cartier) si as dori sa va intreb cum este zona (galagie vara, zapada ramasa pe strazi iarna, cat de repede se misca autoritatile cand ninge, caini ...mai vagabonzi decat al nostru :P, persoane pestrite, etc,) si daca are cineva idee ce urmeaza a se construi pe terenul viran din dcreapta dcrumul de acces dcin Celofibrei.
Ne poate lumina cineva?
Va multumesc si poate vcom fi vecini!

#258
ionut_i

ionut_i

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 18.01.2013
Când ați fost la vizionare cum vi s-a părut zona? Asfaltată? Deszăpezită?

#259
bicosu

bicosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 03.01.2007
Ce casa doresti sa cumperi? cea nou construita anul acesta vis-a-vis de ghene? Sau cea de langa, mai veche?
Care e pretul final?
Eu stau in zona si imi este foarte bine. Deszapezirea strazii Celofibrei a fost facuta de fiecare data la timp, chiar daca nu pana la asfalt si nu am ramas niciodata inzapezit. Enervante sunt gropile de langa antena si mirosul din capatul Celofibrei dinspre Alexandriei, de la instalatia de canalizare nefinalizata.

#260
ioana_popa

ioana_popa

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 13.01.2016
Buna seara.
Am fost sambata la vizionare (nu mi-am dat seama de calitatea strazilor si timpul la care s-a putut circula dupa ninsoare). Casa este in zona CV, f aproape si nu am stabilit inca pretul final. Urmeaza. Tinem legatura. Ms mult de informatii. O alta intrebare: la gradinita din cartier se pot duce si alti copii, exceptandu-i pe locatari? Si cam care ar fi pretul?

O seara excelenta tuturor!!!!

pentru bicosu: unde sunt ghenele? noi nu le-am vazut.......Posted Image

sunt tomberoane mici care pot fi acoperite de zapada?

#261
ionut_i

ionut_i

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 18.01.2013
Nu există grădiniță în Cartierul Verde și nici nu este în plan. Ce ați văzut pe site-ul cartierului e bullshit de marketing. Am văzut chiar și anunțuri în care se spune că Cartierul Verde e în zona Antiaeriană, sector 5, București.

Casele de lângă aleea de acces la cartier au intrare separată din Celofibrei pe un drum neasfaltat, înainte de fabrică. Au avut intrare și pe aici, când au rupt muncitorii gardul ca să meargă la magazin să își ia salam de lângă ghenele de gunoi. :D

Așteptați dezghețul ca să vedeți calitatea străzilor. Oricum primăria tot aia așteaptă, au dat cu lama zăpada o dată la o parte și au lăsat sticlă pe jos, să își rupă picioarele fraierii care plătesc impozite.

La fel și în cartier, faci off-road ca să mergi 50 de metri cu mașina pentru că administrația cartierului știe doar să ia banii fără să facă mai nimic în schimb.

#262
ioana_popa

ioana_popa

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 13.01.2016
ionut_i   - multumim mult!
Cum este vara cu ghenele? miros? gunoiul se ridica des?

ms

#263
ionut_i

ionut_i

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 18.01.2013
De regulă la 2-3 zile. Tomberoanele sunt ori insuficiente raportat la capacitatea cartierului (și atunci stă gunoiul chiar și pe jos, că nu mai e loc în containere), ori prost poziționate și nu se umplu uniform (de exemplu pe viscol sau ploaie nu poți arunca gunoiul în containerele din spate pentru că ar trebui să escaladezi mizeria din față).

Din fericire vântul bate către vecini, așa că nu am simțit miros de gunoi în casă cum se simte mirosul de porci și vaci de la ferma din apropiere (problemă veche de ani de zile, nerezolvată de primărie, care primărie a dat autorizații de construcție chiar și în zona de protecție sanitară, deși este ilegal).

Nu mirosul ar trebui să vă îngrijoreze, ci calitatea apei "potabile" din zonă, contaminată cu fecale și chimicale de la crescătorii, wc-uri în curte, fose septice, piscine... Sau faptul că drumurile de acces sunt praf și îți distrugi mașina. Sau că vii noaptea pe întuneric și riști să cazi într-unul din canalele neastupate.

#264
ioana_popa

ioana_popa

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 13.01.2016
Catre vecini=casele de la drumul de acces? Pt apa potabila nu imi fac mari probleme: put adanc si apa plata, apa de la Apa Nova (din vara se preconizeaza). Ideea de ferme, sere este aproape peste tot in exteriorul apropiat al Bucurestiului. Dar da, daca ar fi contaminata chimic si microbiologic ar fi o problema fara mini statie de epurare+filtru uv.

Edited by ioana_popa, 26 January 2016 - 08:02.


#265
ionut_i

ionut_i

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 18.01.2013
Ghena este a cartierului.

#266
ioana_popa

ioana_popa

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 13.01.2016
Ms!

Ideea e urmatoarea: dc cumparam o casa in zona drumului de acces catre CV din Celofibrei riscam sa miroasa vara a gunoi?

#267
bicosu

bicosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 03.01.2007
A gunoi nu cred,a porci da. Si a biscuiti. In functie de directia vantului.

Edited by bicosu, 26 January 2016 - 09:35.


#268
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View Postionut_i, on 13 ianuarie 2016 - 09:38, said:

De ce doriți să vă mutați în Cartierul Verde?


O fi atat de ieftin?

#269
ioana_popa

ioana_popa

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 13.01.2016
Nu dorim in Cv, ci la casa. Avantajul sau dezavantajul este ca am gasit o casa care ne place langa CV.
ms mult de informatii

#270
ionut_i

ionut_i

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 18.01.2013
@Platon: nu e chiar ieftin. Când tragi linie și aduni toate cheltuielile, nu doar costul inițial al locuinței, constați că te costă mai mult decât traiul în București.

@ioana_popa: Apa Nova nu cred că va veni pe aici, mai ales că serviciile publice sunt concesionate către o firmă din Bragadiru (cea mai apropiată stație de pompare e pe la Prelungirea Ghencea). Apă plată pentru început, că o stație decentă și completă e de la câteva mii de euro în sus. Din cauza costurilor mulți și-au pus doar un filtru magnetic la centrală (că așa a zis dezvoltatorul la noi la cartier, că apa e de izvor și ăla nu e miros de canalizare, ci de sulf) sau cel mult un dedurizator.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate