Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Cea mai buna cafea

- - - - -
  • Please log in to reply
170 replies to this topic

#73
SIR

SIR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,317
  • Înscris: 06.08.2005
E usor s-o dam in snobisme si fițe de connoisseur alaturi de duble negatii... O firma mare are un control mult mai strict al întregului lanț, de la calitatea boabelor recoltate, ambalarea, transportul in condiții de umiditate controlata, igiena si controlul daunatorilor, procesul de prajire, personal profesionist, ambalaje de distributie hidroizolante cu valva de respiratie etc si pt serii mici (si triple la pret fata de seriile de mainstream din supermarket) si timpi scurti de la prajire - si rezulta "pseudocafele", comparate cu sacii aia umezi si jilavi de boabe dubioase cumparati de 3 scaieti srl de la vreo firma arabeasca, prajiti draq stie cum si trimisa in pungi de hartie din care dupa doua ore a iesit toata aroma. In fine, fiecare e liber sa probeze si aleaga, "spalat creierul" e totdeauna o notiune relativa.

Edited by SIR, 09 February 2016 - 09:15.


#74
she_wolf

she_wolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,601
  • Înscris: 10.12.2014
Exista coffee shop-uri unde poti cumpara cafea proaspat prajita, se vinde ambalata in pungi pe care scrie data prajirii. Si fiindca tot poti alege, bine e sa alegi cafea prajita de maxim o saptamana, cu cat sta mai mult, cu atat isi pierde din calitati :)

#75
Legine

Legine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,968
  • Înscris: 26.12.2015

View Postshe_wolf, on 09 februarie 2016 - 10:17, said:

Exista coffee shop-uri unde poti cumpara cafea proaspat prajita, se vinde ambalata in pungi pe care scrie data prajirii. Si fiindca tot poti alege, bine e sa alegi cafea prajita de maxim o saptamana, cu cat sta mai mult, cu atat isi pierde din calitati Posted Image

Unde,unde? :)

#76
diasul

diasul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,314
  • Înscris: 06.03.2006

View PostSIR, on 09 februarie 2016 - 09:12, said:

E usor s-o dam in snobisme si fițe de connoisseur alaturi de duble negatii... O firma mare are un control mult mai strict al întregului lanț, de la calitatea boabelor recoltate, ambalarea, transportul in condiții de umiditate controlata, igiena si controlul daunatorilor, procesul de prajire, personal profesionist, ambalaje de distributie hidroizolante cu valva de respiratie etc si pt serii mici (si triple la pret fata de seriile de mainstream din supermarket) si timpi scurti de la prajire - si rezulta "pseudocafele", comparate cu sacii aia umezi si jilavi de boabe dubioase cumparati de 3 scaieti srl de la vreo firma arabeasca, prajiti draq stie cum si trimisa in pungi de hartie din care dupa doua ore a iesit toata aroma. In fine, fiecare e liber sa probeze si aleaga, "spalat creierul" e totdeauna o notiune relativa.
Esti intr-o eroare grava, dar fiecare consuma ce doreste, o pseudocafea prajita de cel putin cateva luni care are toate uleiurile de mult duse sau o cafea de calitate proaspat prajita si rasnita care scuza-ma ca-ti spun, se pisa pe orice Lavazza sau Illy sau mai stiu eu ce. Crede-ma, le-am incercat pe toate, rasnita si espressorul meu "simte" imediat chiar si cafeaua asta proapat prajita care dupa o luna, apa trece prin ea ca prin sita. Si apropo de snobism, cred ca stii ce inseamna? Eu as spune ca mai degraba aia sunteti voi "la moda" cu Illy si alte branduri "celebre" si la moda acum.

View PostLegine, on 09 februarie 2016 - 10:57, said:

Unde,unde? Posted Image
Spre exemplu http://www.papajacques.ro/ Cafeaua se prajeste chiar dupa ce dai tu comanda deci este super proaspata si ambalajul are chiar si "distributie hidroizolante cu valva de respiratie etc" cum spunea colegul mai sus ca au astea "smechere" din comert Posted Image)

Edited by diasul, 09 February 2016 - 11:17.


#77
she_wolf

she_wolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,601
  • Înscris: 10.12.2014

View PostLegine, on 09 februarie 2016 - 10:57, said:



Unde,unde? :)


La Mihai Eminescu, chiar în intersecția aia.

#78
Legine

Legine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,968
  • Înscris: 26.12.2015
Multumesc, multumesc...:)

#79
SIR

SIR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,317
  • Înscris: 06.08.2005

Acum cativa ani am citit „Confesiunile unui cafegiu” – un roman de atmosfera sociala… si vreun an numai cafea de la coffee-shopuri din astea am cumparat. Inconstanta in calitate a fost decisiva, si am revenit la cafea din zona relativa premium, cumparata in principal de pe Amazon direct de la producatori.



Fascinant ca pe un topic unde fiecare ar trebui sa propuna simplu o sugestie de producator de cafea afli si ca esti spalat pe creier de corporatii, in grava eroare, ca “se pisa” altii pe cafeaua ta. Exhibitionismul asta de … sa nu-i zic imbecilitate, sa-i zic doar proasta crestere si lipsa elementara de cultura a dialogului ma lasa pur si simplu perplex.



#80
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,481
  • Înscris: 04.05.2006
Coffee map! Am zis!

#81
she_wolf

she_wolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,601
  • Înscris: 10.12.2014
Pasha cafe, am zis :D

#82
cristalina1303

cristalina1303

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 24.10.2016
Eu de doi ani am descoperit o sursa foarte buna in cafelele de la Gourmet Coffee. Am incercat mai multe retete de la ei, iar acum pentru ca este mai rece afara prefer cafeaua espresso Amore di Verona de la Dolce Nera disponibil pe magazinul online Gourmet Coffee Shop - http://gourmetcoffee...erona-250g.html

#83
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009

View Postcristalina1303, on 24 octombrie 2016 - 15:22, said:

Eu de doi ani am descoperit o sursa foarte buna in cafelele de la Gourmet Coffee. Am incercat mai multe retete de la ei, iar acum pentru ca este mai rece afara prefer cafeaua espresso Amore di Verona de la Dolce Nera disponibil pe magazinul online Gourmet Coffee Shop - http://gourmetcoffee...erona-250g.html
Moderator, please, reclama cat casa.
Se taie la montaj?

#84
Lexikonpapa

Lexikonpapa

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 28.01.2017
Orice dezbatere legată de gust (de genul cel mai bun vin /bună cafea etc.)  e inutilă. Cum ziceau strămoşii "De gustibus (et de coloribus) non disputandum" - despre gusturi (şi despre culori) nu se dezbate. Ţine prea mult de educaţia primită, de tradiţie, de deschiderea şi de accesul la diferite calităţi şi mărci, de posibilităţile materiale şi, nu în ultimul rând, de orgoliile şi interesele participanţilor la discuţie. Nu-i totuna dacă în viaţă ai băut 2 sau 102 feluri de cafea, dacă ai băut cafea numai acasă sau în 30 de ţări, dacă ai prăjit-o şi râşnit-o cu mâna ta sau ai luat-o de-a gata de la supermagazin sau de la un magazin specializat, dacă bei zilnic 3 cafele de 30 de ani sau una pe lună de un an, dacă pregăteşti cafeaua la ibric sau la filtru sau la expresor manual sau automat, dacă eşti amator de mâncare fină şi mănânci destul de des, dacă există sau nu o tradiţie în familie şi părinţii ţi-au explicat de la o vârstă fragedă ce să cauţi la o mâncare/băutură bună.. Mai mult, dacă fumezi sau nu, dacă mănânci picant sau nu, dacă bei alcool sau nu. Astea sunt numai câteva criterii ce te individualizează şi care-ţi pot influenţa alegerea.
Cel mult, putem zice: "Mie-mi place xxxxx pentru că yyyyyy". Eventual menţionând din aspectele de mai sus.
Pe scurt, cea mai bună cafea e aia care-mi place mie.

Edited by Lexikonpapa, 28 January 2017 - 14:49.


#85
cosstti

cosstti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 20.01.2011
Ati incercat Davidoff Rich Aroma?
La inceput, cand am incercat aceasta cafea, o seveam la sfarsit de saptamana si la sarbatori.
De o buna perioada de timp, aceasta cafea a devenit cafeaua casei. Jakobs, Tchibo, Doncafe, etc, au devenit doar o trista amintire
Am incercat si Davidoff boabe pe care am rasnit-o acasa. Nu este acelasi lucru cu Rich Aroma.

#86
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,977
  • Înscris: 20.10.2015
P-asta am gustat-o cu o rasnitza turceasca de la mama ei si un set de cafea prelucrat manual din Siria.
Cu 2-3 bucatele de rahat turcesc cu nuca prajita
Pofta buna

Attached Files



#87
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009

View PostTsunnnami, on 22 februarie 2017 - 05:57, said:

P-asta am gustat-o cu o rasnitza turceasca de la mama ei si un set de cafea prelucrat manual din Siria.
Cu 2-3 bucatele de rahat turcesc cu nuca prajita
Pofta buna
Felicitari!
Folosirea ustensilelor de la mama lor(cu cat mai old style cu atat mai bine) mie imi creeaza o stara de placere "mentala" complementara cu cea a gustului.
Gustul cafelei in cazul de fata, dar mai am si alte "gusturi": irish whisky, armagnac, vin. Si ele trebuie degustate cu "procedura".

Se gaseste la noi Altura? Am vazut ca e mix de mexican&peru coffe. O simfonie in ceasca.
Trebuie sa ajung si eu in cele doua locatii, un motiv in plus acum. :)

#88
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Am cautat eu pe net si am gasit o firma in strainatate care o vinde cu vreo 42-45 lei pungutza fara transport dar nu are si varianta Turkish Blend. Ca parere personala, nu cred ca e asa buna cafeaua asta tinand cont ca provine din America de Sud. Mie imi place cafeaua de Etiopia sau Kenya. Cafeaua americana are o aroma care imi displace. Asa ca toata chestia cu cafea buna e o chestie relativa, subiectiva.

#89
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009

View PostFreddy12, on 26 februarie 2017 - 00:21, said:

Am cautat eu pe net si am gasit o firma in strainatate care o vinde cu vreo 42-45 lei pungutza fara transport dar nu are si varianta Turkish Blend. Ca parere personala, nu cred ca e asa buna cafeaua asta tinand cont ca provine din America de Sud. Mie imi place cafeaua de Etiopia sau Kenya. Cafeaua americana are o aroma care imi displace. Asa ca toata chestia cu cafea buna e o chestie relativa, subiectiva.
N-as geenraliza ca daca provine din America de Sud nu e ok cafeaua. Printre altele acolo avem doua tari mari pruducatoare: Brazilia si Columbia. Plus America Centrala, unde Mexic, Honduras si mai ales Guatemala produc masiv. Am baut cafea guatemaleza si costaricana si mi-au placut. E adevarat ca au in general arabica, nu foarte tare.
Pe de alta parte africanii au o mare diversitate de cafele, destul de multe zone producand robusta. Si cafea etiopiana am baut si am sesizat o aroma excelenta.
Acum totul depinde si de gust. Spre exemplu eu nu reusesc sa beau cafeaua fara putin zahar(brun). De gustibus...

#90
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Eu nu am spus ca nu e buna. Am afirmat ca nu-mi place si ca prefer aroma cafelei de Etiopia sau Kenya. Cea mai buna cafea pe care am baut-o vreodata a fost acum 30 de ani. Mi-a adus fratele meu o cutie de cafea din Algeria. Nu stiu ce fel de cafea era ca scria arabeste dar era o minune si in acelasi timp si foarte tare. Trebuia sa bei o cafeluta mica fiindca altfel te apuca ameteala.  Dupa ce am deschis ambalajul, mi-am facut o cafea mai maricica, ceva pe la 150-200ml. Mi-a crescut tensiunea brusc, m-am inrosit la fata, m-a luat cu ameteala si asta in conditiile in care la vremea aia aveam o usoara hipotensiune.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate