Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Cea mai buna cafea

- - - - -
  • Please log in to reply
170 replies to this topic

#163
Viperdark

Viperdark

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 30.10.2014
O cafea pe care vreau sa o incerc este Costa Colombian Roast single origin. A mai incercat cineva acest sortiment pe espressorul de acasa? Imi plac cafelele care au aciditate ridicata combinata cu note fructate. Ce alte cafele single origin ati mai incercat si v-au surprins placut?

#164
shadow555

shadow555

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 36
  • Înscris: 31.01.2021
Mie imi place foarte mult cafeaua Jacobs, e destul de buna. Mai ales cu lapte. :)

#165
Viperdark

Viperdark

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 30.10.2014
Clasicul Kronung Alintaroma? Sau alt sortiment? Cafeaua Jacobs Kronung de astazi mi se pare diferita de cea de acum 3 ani. Ori era mai buna atunci ori difera espresoarele de la care am baut.

#166
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,411
  • Înscris: 16.03.2011

View Postraducarutasu, on 10 octombrie 2012 - 19:24, said:

Iti spun si eu acelasi lucru .

Uita de orice cafea pe care ai  consumat-o pana azi , frumos ambalata in pungi  cu aspect bine studiat de expertii in marketing si pozitionata strategic pe rafturile supermarket-urilor . Cumpara-ti o rasnita si boabe proaspat prajite , de la prajitorii autohtoni sau de oriunde ( care livreaza acasa in max 4-5 zile de la prajire ) , rasneste cantitatea pe care o folosesti pentru a-ti prepara cafeaua si vei avea o revelatie . O sa constati ca ai  pierdut prea mult timp consumand ceva ce semana cu cafeaua , nicidecum ceva care chiar este cafea .  Vei vedea , deasemenea ca nu va fi nevoie sa platesti mai mult pentru o cafea de origine , de calitate deosebita , comparativ cu deseurile din pungile destinate Europei  de Est .
Avem norocul sa putem beneficia de experientele unor enuziasti care , de ani de zile , dezbat pe acest forum la sectiunea indicata mai sus de Pascalu ,acest subiect . Tot pe softpedia pe topicul recomandare espresor cafea si rasnite gasesti  o multime de informatii legate de echipamentele de care ai nevoie pentru prepararea unei cafele de exceptie .

Mai exista si forumul espressoman.ro unde vei afla o multime de lucruri interesante despre acelasi subiect . Ai acolo si o harta a prajitorilor locali si sfaturi legate de modul cum este mai avantajos sa cumperi .
In concluzie cafeaua cea mai buna exista dar o vei descoperi singur dupa ce vei folosi cafea proaspat prajita !
La acea cafea ai nevoie de un espressor profesional,fara el vei avea fie o cafea acra fie banala

#167
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
Mnop. Se poate obține cafea buna in multe alte feluri si chiar dacă ne limitam la espresso, exista scule pentru uz casnic, cel puțin decente, cu rezultate foarte bune. E important sa alegi cafeaua potrivită și sa ai o râșnița buna.

#168
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,411
  • Înscris: 16.03.2011

View Postshadow555, on 23 martie 2021 - 16:01, said:

Mie imi place foarte mult cafeaua Jacobs, e destul de buna. Mai ales cu lapte. :)
Daca e buna de ce pui lapte? astia sunt mici buni dar cu monoglutamat de sodiu peste ei

View Postrichelieu, on 14 ianuarie 2023 - 11:52, said:

Mnop. Se poate obține cafea buna in multe alte feluri si chiar dacă ne limitam la espresso, exista scule pentru uz casnic, cel puțin decente, cu rezultate foarte bune. E important sa alegi cafeaua potrivită și sa ai o râșnița buna.
N-am avut niciodata reziltate prea bune la ibric,aeropress.Cafea gustata in espresso de la magazin.Ultima a fost dropshot kaimak

Edited by NFS01, 14 January 2023 - 13:23.


#169
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
Iei o Columbia de calitate (boabe) prajita ușor mai dark (mai degrabă un mediu așa), macinata proaspăt pulbere - da’ pentru asta trebuie o rasnita de calitate- 8g de cafea pe ceașca din aia mică, turcească (eu mai pun o jumătate de lingurița extra la 2 cești) ibric de cupru, apa preîncălzita la 70 grade, focul reglat sa ai timp de extracție maxim 2 minute, turnată in cești și lăsată încă 2 min.

E o revelație 🥰🙈

#170
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,411
  • Înscris: 16.03.2011
Rasnita nu prea imi permite,am o melita calibra si un jaf manual cu o inconsistenta de blade.Calibra macina foarte bine pt categoria de pret dar nu merge pt ibric,espresso nepressurizat

#171
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
Da, in cazul asta e intr-adevăr mai dificil de obținut rezultate bune.
Ce se vinde prin magazine pe post de cafea turcească este….ceva pe care îl poți considera acceptabil înainte sa guști o cafea buna 🙈

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate