Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 

Cea mai buna cafea

- - - - -
  • Please log in to reply
170 replies to this topic

#145
gump4

gump4

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,787
  • Înscris: 10.01.2017
Mie mi-a placut, tocmai ce am baut o cafea la ibric , Gold de la Lidl.Foarte buna.Are cineva idee ce cafea este si de unde provine?

#146
muresancosmin70

muresancosmin70

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 17.01.2018
Am luat recent si Cafeaua Gold, 100% Arabica Bellarom,  data de expirare prin decembrie 2018. Am luat convins fiind că va fi ceva submediocru și mai mult pentru că rămânea nevasta fără cafea – ea e ceva mai puțin pretențioasă când vine vorba de licoarea minune.
Nu doar că este cel mai bun raport preț/calitate găsit de mine, dar calitatea este mult, mult peste așteptări. Este o cafea aromată, nu e acidă, nu e amară. Se prepară excelent și la aeropress și la french press iar singura problemă este că scrie pe pungă că trebuie consumată în două săptămâni. Păi… o să mă sacrific și o să conformez, ce să fac acum.

BELLAROM este o marca a Lidl Stiftung & Co. KG. Originile importante pentru livrările de cafea certificate de Fairtrade din Germania sunt Honduras, Peru, Mexic și Tanzania.

Coffea Arabica: plantațiile sunt în general situate la altitudini de peste 1.000 de metri. Această caracteristică o face o așa-numită cafea de munte. Lungimea medie a boabelor de cafea din acest soi este de aproximativ 9 mm. Culoarea lor este verzuie spre verde-albastru. Boabele de cafea au o aromă puternică și completă. Boabele Arabica au un conținut de cofeină de aproximativ 1,2%.

Edited by muresancosmin70, 18 January 2018 - 10:17.


#147
johnysibiu

johnysibiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 07.04.2013
Cam suna cumva a ....werbung.

#148
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
a trebuit sa gugaluiesc ce inseamna werbung pe sprecheneaza. nu cred. cred ca e o opinie onesta. nu a ajuns lidl sa angajeze postatori.

eu mereu am spus, aruncati o privire la cafelele ieftine. e drept sunt sanse extrem de mari sa gasiti panarame, dar de cateva ori am fost surprins de calitatea lor. marii producatori de cafele cumpara cafea in cantitati f mari de la cooperative de productie. de multe ori micii producatori ce nu sunt prinsi in schema, nu au ca optiune decat piete secundare. care apar prin magazine sub fel si fel de denumiri. si poti gasi cafea buna. eu cand gasesc un astfel de brand, stau pe el calare pana isi schimba furnizorii sau termina stockul curent si implicit cvalitatea

altfel, caut cafeaua dupa caracteristici. arabica, light roast si de se poate single origin. mai fac rabat de la light rost si merg pe dark doar unde cunosc cine o vinde si stiu ca au un produs de exceptie. de regula sub dark rost ai toate porcariile ambalate. le dau cu ulei mult sa straluceraca, le ard taciune si bei carbune.

Edited by argentum, 18 January 2018 - 22:35.


#149
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Am baut si eu la fiica-mea o cafea foarte buna si cand am intrebat-o de unde a luat-o, mi-a zis ca e de la Lidl. Nu stiu ce marca era dar daca va intereseaza, am s-o intreb. Asa ca si eu, la fel ca Argentum, nu cred ca postarea colegilor este reclama, asa cum nici postarea mea despre teapa cu cafeaua Malongo Rwanda care a costat si 55 lei  nu este antireclama

#150
johnysibiu

johnysibiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 07.04.2013
...parea ca vorbeste intr-un limbaj managerial.

Pana acu n-am gasit ceva demn de remarcat  la cafeaua din supermarchet, exceptand cafeaua turceasca care are specificul ei.

#151
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,082
  • Înscris: 04.03.2014

 argentum, on 18 ianuarie 2018 - 22:34, said:



altfel, caut cafeaua dupa caracteristici. arabica, light roast si de se poate single origin. mai fac rabat de la light rost si merg pe dark doar unde cunosc cine o vinde si stiu ca au un produs de exceptie. de regula sub dark rost ai toate porcariile ambalate.

Eu demult nu am mai luat cafea de la supermarket, aici prin centrul orasului etern ai o gramada de alternative interesante.  In schimb zilele trecute am luat o Illy espresso 100% arabica,  light rost cum zici tu, aia la borcan de tabla vidat, 250gr.  Bunicica, macinatura probabil se potriveste bine cu espressorul meu. Cam cea mai buna din supermarketuri ca si calitate, in schimb ca si pret nu stiu daca merita.

Edited by ionutzitaly, 20 January 2018 - 12:40.


#152
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,476
  • Înscris: 04.05.2006
A luat nevasta o cutie de Cafe Vergnano, Arabica. Foarte foarte Ok, extrem de echilibrata.

#153
Salix_

Salix_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 604
  • Înscris: 09.02.2007

 ionutzitaly, on 20 ianuarie 2018 - 12:38, said:

zilele trecute am luat o Illy espresso 100% arabica,  light rost cum zici tu, aia la borcan de tabla vidat, 250gr.  Bunicica, macinatura probabil se potriveste bine cu espressorul meu. Cam cea mai buna din supermarketuri ca si calitate, in schimb ca si pret nu stiu daca merita.
Confirm.

#154
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,082
  • Înscris: 04.03.2014

 richelieu, on 21 ianuarie 2018 - 11:08, said:

A luat nevasta o cutie de Cafe Vergnano, Arabica. Foarte foarte Ok, extrem de echilibrata.

Am vrut sa o iau zilele trecute de la Eataly dar din 3 tipuri pe care le aveau niciuna nu era pentru esspresor.

#155
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,411
  • Înscris: 16.03.2011
melitta auslese mai e bunicica,din pacate nu toata are acelasi gust.

#156
Geth

Geth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,903
  • Înscris: 17.11.2017
Am descoperit Julius Meinl, aia de se vinde pe la restaurante/cafenele... mi se pare foarte buna, in special varianta "lunga"! cred ca am mai baut pe vremuri dar nu am bagat de seama marca! in fine... intrebarea e: cum reusesc cel mai simplu sa fac asa ceva acasa? Oare cu un espressor cu capsule Julius Meinl? A incercat careva? Seamana cu aia din restaurante? Precizez ca nu-s priceput la variante manuale gen "ibric" si nici espressor clasic la care sa ai tu grija de xyz chestii..

Edited by Geth, 31 March 2018 - 06:44.


#157
johnysibiu

johnysibiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 07.04.2013
Cei din restaurante au esspresoare clasice, manuale. Nu o sa scoti din capsule niciodata ce scoti dintr-un esspresor clasic. Crede-ma, am unul clasic in casa.

#158
74MC186

74MC186

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 24.09.2019
Da și eu sunt un om dependent de gustul de cafea cu condiția să fie bun.Gustul zic.Beau Illy la cutie de conserva de câțiva ani acasă făcută în expresor Mokka.Bunicica dar cred că am băut și cafele mai bune.De unde cumpărăm?

#159
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,411
  • Înscris: 16.03.2011
Illy e supraevaluata,nu are nimic special,am gasit un lot bunicel bellarom crema,apropo de moka,folosesti apa incalzita?

Edited by NFS01, 26 September 2019 - 21:14.


#160
stavreschi

stavreschi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,080
  • Înscris: 07.03.2006
Salut voios,
Sunt un îndrăgostit al cafelei făcute clasic la ibric prroaspăt râșnite. Așa mi-o fac în fiecare dimineață...
De o vreme am descoperit cafeaua ILLY la recipientele metalice după zeci de căutări și prospecțiuni....
Ce părere aveți despre aceste două sortimente dacă a gustat cineva din ele ?
https://www.amazon.c...HHKL8CNMA&psc=1
și
https://www.amazon.c...OKL5A1OLE&psc=1

#161
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,411
  • Înscris: 16.03.2011
Ceva cu bazilia am luat eu,probabil e ceva nou acum,cafea de duzina ca restul nimic special pt acea suma

#162
neamanole

neamanole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 12.01.2014
A mai luat cineva de la Sarkis mai recent? cum e? acum cativa ani eu luam si era buna

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate