Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Cea mai buna cafea

- - - - -
  • Please log in to reply
170 replies to this topic

#127
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,084
  • Înscris: 04.03.2014
Un oras din care e al drac de greu sa pleci...

#128
Slaurro

Slaurro

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 12.02.2015
Vreau sa comand o cafea boabe buna sau ma rog, cat de cat, dar nu prea scumpa. Am vazut o Lavazza Gusto Forte cafea boabe pe siteul ala. E buna de ceva? Vad ca e numai robusta. Credeam ca Lavazza face cafea buna dar la pretul asta... nu ma astept sa fie prea ok.

Edited by Slaurro, 28 June 2017 - 20:34.


#129
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Cafea buna si lavazza... mai greu. Decenta, da. Dar nu buna.

Oricum, ca se vorbi mai devreme. Pt us espreso bun, nu ai nevoie de 15 bari. Sunt tone de ieftinaturi, ce isi declara 15 bari si iau ochii nestiuturilor.
La espreso, acesti bari, mai putin, e mai mult.

#130
johnysibiu

johnysibiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 07.04.2013
Va salut !  Dupa  ce am baut o viata intreaga nechezoale de Jacobs, Amaroy , tchibo and so on am inceput sa experimentez cafele de origine. Arabice.

M-a impresionat Yemen Mocha Mattari, Ethiopia Burtukaana, Columbia Maragocipe, Tanzania Tanga.

Totusi la inima mi-a ramas Huila. columbia supremo rio magdalena - perfect echilibrata, fara amareala si dotata cu somnifer, dorm dupa ce o beau ca latu'.

Ah Jamaica Blue Mountain - placerea suprema,pe masura la cost.

#131
afabil

afabil

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 09.08.2015
Daca totusi vrei o cafea buna Lavazza atunci  cumpara o Cafea Boabe Lavazza Pienaroma si vei vedea diferenta dar intr/adevar este mai scumpa, cafeaua vending este numai pentru aparate si cei care doresc ceva ieftin cu nume de brand

#132
johnysibiu

johnysibiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 07.04.2013
Am gasit la Carrefura, spre surprinderea mea, cafea Mehmet Efendi, turceasca, macinata fin numai buna de ibric. O nebunie !

#133
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
O atenționare pentru cei care beau cafea la ibric:  cafeaua nefiltrată determina creșterea colesterolului si al LDL-colesterol adica asa numitul colesterol rau. Deci ar fi bine, pentru cei cu probleme de acest gen sa treaca pe cafea filtru sau pe ness.
https://www.healthli...efits-of-coffee

Edited by Freddy12, 08 December 2017 - 10:30.


#134
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Ai rabdare pana maine, nu te grabi. Precis o sa apara alt studiu...

#135
johnysibiu

johnysibiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 07.04.2013
Decat "niess" mai bine o zeama natur...

#136
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Si mie imi place cafeaua Mehmet effendi. Am facut-o si la filtru dar nu mai avea aceeasi savoare. O cafea destul de buna e Illy. Dar daca vrei o cafea adevarata cumpara de la sarkiscafe.ro. Cea mai buna mi s-a parut sortimentul Kenya dar fii atent cat bei ca e foarte tare.

#137
johnysibiu

johnysibiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 07.04.2013
Fiind din Sibiu cumpar de la Stravagante si de la yume. Columbia  Supremo este preferata !

Recent am descoperit  Peru.   Cepro Yanesha.   Organic. M a da pe spate si la espresor si la ibric.

#138
johnysibiu

johnysibiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 07.04.2013
Si tot Peru.  Organic. El Mango.  Este super !

#139
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Am luat si eu sa vad ce cu mehmet asta de il lauda toti. Imi pare ok, dar nimic deosebit pt Turkish coffee. Sunt tone de branduri in acest gen grecesti si turcesti, care mai de care.

#140
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
Chiar nu e nimic deosebit la ea. Dar nu am găsit nimic de genul in comerțul de la noi...

#141
johnysibiu

johnysibiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 07.04.2013
Este alta macinatura,alta textura , alte arome.Mie mi=a placut , este altfel decat cafeaua de la noi. Zic eu ca este mai aromata, mai cu gust. N are acreala aia nasoala.

#142
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Atunci incearca cafea turceasca cu cardamom. O gasesti prin magazinele arabesti

#143
muresancosmin70

muresancosmin70

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 17.01.2018
Ati incercat sa comparati in acelasi timp o cafea de la Starbucks cu o alta cafea, asa cum apare in video de pe youtube:  [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/WVZqA4GEFVk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] ? Si mie mi s-a parut ca diferenta e mica, desi inainte aveam o cu totul alta parere.

Edited by muresancosmin70, 17 January 2018 - 14:52.


#144
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Am luat de la megaimage o cafea greceasca pentru ibric pe nume Kaimaklis . E o alternativa la Mehmed Effendi, e bunicică si face mai mult caimac decat cafeaua turcească. Am mai luat si o cutie de Malongo Rwanda-dezamagire totala.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate