Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...
 Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri
 Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...

Imagini generate de Inteligenta A...
 Typo3 - tabel cu HTML

Amorsa inainte de adeziv

Tableta pareri

Musuroi mare
 

Traim vremuri de rascruce? *Plus chat frumos

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
3695 replies to this topic

#1
monjardaine

monjardaine

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 244
  • Înscris: 01.08.2012
Subiectul l-as dori la Spiritualitate. Fara sa incerc a nu intelege si alte puncte de vedere, inafara spiritualitatii.

Nu sint mafalda, ori alta fatza sa "prezic" asa ceva.

Mie asa imi pare la nivelul meu de cunoastere si asimilare, care,  nu e nici prea, prea, nici foarte, foarte. Tot o apreciere de-a mea.

Rezultanta (ideea), cred ca tine de puterea instinctulului meu, care as vrea sa cred ca inglobeaza bunul simt si logica.

#2
Nemesis-

Nemesis-

    Zeitsă

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 23.05.2011
de rascruce intre ce si ce?

#3
monjardaine

monjardaine

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 244
  • Înscris: 01.08.2012

View PostNemesis-, on 20th August 2012, 21:23, said:

de rascruce intre ce si ce?

Intre o realitate falsa, creata, si alta mergatoare , invizibila omului ...

#4
tracius01

tracius01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,339
  • Înscris: 11.11.2007
educația este necesara înțelegeri si  cultivării spiritului. nu trăim vremuri de răscruce ci probabil o coborâre.

#5
monjardaine

monjardaine

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 244
  • Înscris: 01.08.2012

View Posttracius01, on 20th August 2012, 21:26, said:

educația este necesara înțelegeri si  cultivării spiritului. nu trăim vremuri de răscruce ci probabil o coborâre.


Nu . Nici una, nici alta.

#6
iloveshaorma

iloveshaorma

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,198
  • Înscris: 22.04.2009
Se pierd valorile in favoarea simplitatii... unicitatea in favoarea banalului. In rest nimic nou.

#7
Nemesis-

Nemesis-

    Zeitsă

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 23.05.2011
pai "spiritul" este vazut de religiosi ca si ceva instinctiv, nu rational.
rolul educatiei este de a limita deciziile instinctive in favoarea celor rationale

lipsa educatiei a fost unul din motivele principale pt care religia a supravietuit atat timp.
odata ce oamenii au inceput sa fie educati by default, religia a inceput sa se divizeze si sa incet incet sa dispara, pt ca oamenii educati pun intrebari, iar raspunsurile nu prea vin..

Edited by Nemesis-, 20 August 2012 - 20:34.


#8
monjardaine

monjardaine

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 244
  • Înscris: 01.08.2012

View Postiloveshaorma, on 20th August 2012, 21:32, said:

Se pierd valorile in favoarea simplitatii... unicitatea in favoarea banalului. In rest nimic nou.


Nu. Valoarea este simplicitate.

View PostNemesis-, on 20th August 2012, 21:33, said:

pai "spiritul" este vazut de religiosi ca si ceva instinctiv, nu rational.
rolul educatiei este de a limita deciziile instinctive in favoarea celor rationale

lipsa educatiei a fost unul din motivele principale pt care religia a supravietuit atat timp.
odata ce oamenii au inceput sa fie educati by default, religia a inceput sa se divizeze si sa incet incet sa dispara, pt ca oamenii educati pun intrebari, iar raspunsurile nu prea vin..


Depinde de educatie.

#9
Reboko

Reboko

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 29.07.2012
Depinde.
DPDV medical traiam cele mai bune momente si ne inmultim ca niste gandaci.
DPDV social si uman devenim din ce in ce mai spalati pe creier, traim ca niste oi, suntem controlati indirect de fel de fel de lucruri din societate etc.

Concluzia este ca traiam vremuri extrem de bune, cele mai bune ale umanitatii. Daca nu crezi asta, iti doresc sa fi traiat in Evul mediu si sa te fi lovit o sageata in picior sa vedem cate zile supravietuiai.
Sau daca atingeai 30 de ani fara sa n-ai o mana/picior lipsa, daca mai aveai toti dintii in gura, ochi scosi etc.
Sau daca chiar traiai pana la 30 de ani :D.
Sau daca erai femeie, pana la ce varsta rezistai fara sa fii violata, maltratata, facuta sluga etc.

Edited by Reboko, 20 August 2012 - 20:44.


#10
RCmake

RCmake

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,301
  • Înscris: 08.10.2011

View PostReboko, on 20th August 2012, 21:40, said:

Depinde.
DPDV medical traiam cele mai bune momente si ne inmultim ca niste gandaci.
DPDV social si uman devenim din ce in ce mai spalati pe creier, traim ca niste oi, suntem controlati indirect de fel de fel de lucruri din societate etc.
Uite aici e paradoxul. Tarile dezvoltate, nu au o natalitate destul de ridicata. Ce zici tu se aplica la tarile subdezvoltate  :peacefingers: .

#11
monjardaine

monjardaine

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 244
  • Înscris: 01.08.2012

View PostReboko, on 20th August 2012, 21:40, said:

Depinde.
DPDV medical traiam cele mai bune momente si ne inmultim ca niste gandaci.
DPDV social si uman devenim din ce in ce mai spalati pe creier, traim ca niste oi, suntem controlati indirect de fel de fel de lucruri din societate etc.


D.p.d.v. "medical, ?

D.p.d.v social si uman traim ca niste zombi.

#12
al33xxxx

al33xxxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 667
  • Înscris: 04.07.2008
Eu simt doar ca se apropie timpul cand se va produce o oarecare perturbatie,deoarece cateva chestii incep sa dea de gandit,defapt cam toata societatea si toate sectoarele ei,sunt un butoi cu pulbere.

#13
tracius01

tracius01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,339
  • Înscris: 11.11.2007

View Postmonjardaine, on 20th August 2012, 21:28, said:

Nu . Nici una, nici alta.
argumentează!
din punctul meu de vedere cu cat ești mai educat, cu atât tinzi sa înțelegi mai bine spiritualitatea și implicațiile ei.

#14
Reboko

Reboko

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 29.07.2012

View Postmonjardaine, on 20th August 2012, 21:43, said:

D.p.d.v. "medical, ?

D.p.d.v social si uman traim ca niste zombi.
Asa zic si eu, dar uite partea buna, e alegerea ta daca vrei sa traiesti asa. E foarte bine ca ti-ai dat seama si esti de acord cu acest fapt real. Inseamna ca ai un grad ridicat de intelepciune si inteligenta. Ca urmare, nu trebuie sa dai atentie acestui lucru si sa-ti traiesti viata intr-un stil propiu.

#15
RCmake

RCmake

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,301
  • Înscris: 08.10.2011

View PostReboko, on 20th August 2012, 21:40, said:

Depinde.
DPDV medical traiam cele mai bune momente si ne inmultim ca niste gandaci.
DPDV social si uman devenim din ce in ce mai spalati pe creier, traim ca niste oi, suntem controlati indirect de fel de fel de lucruri din societate etc.

Concluzia este ca traiam vremuri extrem de bune, cele mai bune ale umanitatii. Daca nu crezi asta, iti doresc sa fi traiat in Evul mediu si sa te fi lovit o sageata in picior sa vedem cate zile supravietuiai.
Sau daca atingeai 30 de ani fara sa n-ai o mana/picior lipsa, daca mai aveai toti dintii in gura, ochi scosi etc.
Sau daca chiar traiai pana la 30 de ani :D.
Nici zilele noastre nu sunt foarte roz. Daca te trazneste un cancer, doamne fereste, si nu esti un pui de bastan ce faci?  :console:
Sau daca te nasteai prin Zimbabue, si vanai cu arcul ca sa ai ce baga la stomac, ce mai faceai  :naughty: .

#16
monjardaine

monjardaine

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 244
  • Înscris: 01.08.2012

View Postal33xxxx, on 20th August 2012, 21:44, said:

Eu simt doar ca se apropie timpul cand se va produce o oarecare perturbatie,deoarece cateva chestii incep sa dea de gandit,defapt cam toata societatea si toate sectoarele ei,sunt un butoi cu pulbere.


Exact.

#17
Nemesis-

Nemesis-

    Zeitsă

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 23.05.2011

View Postmonjardaine, on 20th August 2012, 21:43, said:

D.p.d.v social si uman traim ca niste zombi.

astea-s pareri f subiective.
nici tu, nici Reboko n-ati trait cu 500 sau 1000 de ani in urma sa puteti aprecia corect nivelul de zombificare al societatii  :rolleyes:

sansele ca sa fi fost sclav (la modul ala naspa) acum doua milenii erau de vreo 90%. azi sunt nule
si mi imaginez cu greu pe ceilalti 10% avand o gama atat de variata de preocupari ca si un om obisnuit de azi..

#18
monjardaine

monjardaine

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 244
  • Înscris: 01.08.2012

View PostReboko, on 20th August 2012, 21:45, said:

Asa zic si eu, dar uite partea buna, e alegerea ta daca vrei sa traiesti asa. E foarte bine ca ti-ai dat seama si esti de acord cu acest fapt real. Inseamna ca ai un grad ridicat de intelepciune si inteligenta. Ca urmare, nu trebuie sa dai atentie acestui lucru si sa-ti traiesti viata intr-un stil propiu.


Am spus deja ca nu percep aceasta "trecere", ca pe un regres.

Atentia mea este  deja formata, numai, ca am un imbold de a o impartasi.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate