Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Ce spun nemusulmanii despre Islam

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
938 replies to this topic

#73
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009
Nu prea mai am topicuri unde sa postez, asa ca postez aici:
Tennessee imam: Jews and Christians filthy, their lives and property can be taken in jihad by the Muslims
Note also his words about jihad, quoting Muhammad: "I have been commanded to fight the people until they testify la illaha illa Allah [there is no god but Allah]."
And Qadhi says: "The life and property of a mushrik [one who worships others besides Allah] holds no value in the state of jihad....which means if they don't say la illaha illa Allah, their lives and property are halal" -- that is, permitted to be taken by the Muslims.
Qadhi is an imam in Memphis. He is also Dean of Academic Affairs at the Al-Maghrib Institute. He is a hafiz -- that is, he has memorized the entire Qur'an. He has an M.A. in the Islamic Creed and a B.A. in Islamic Sciences from Islamic University of Medina, as well as a master's and a doctorate in Islamic Studies from Yale.
How is it, then, that he misunderstands jihad so spectacularly that he sounds like a greasy Islamophobe?
When is Bill Killian going to arrest Qadhi for hate speech? And when is Qadhi's speaking tour of England?

#74
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009
A Christian Tragedy in the Muslim World
"We are living through one of the largest persecutions of a religious group in history" -- a persecution you probably never heard of if you've been exclusively following the "popular" media. In "Christian Tragedy in the Muslim World," Professor Bruce Thornton reviews Crucified Again: Exposing Islam's New War on Christians for the Hoover Institution:
Few people realize that we are today living through the largest persecution of Christians in history, worse even than the famous attacks under ancient Roman emperors like Diocletian and Nero. Estimates of the numbers of Christians under assault range from 100-200 million. According to one estimate, a Christian is martyred every five minutes. And most of this persecution is taking place at the hands of Muslims. Of the top fifty countries persecuting Christians, forty-two have either a Muslim majority or have sizeable Muslim populations.
The extent of this disaster, its origins, and the reasons why it has been met with a shrug by most of the Western media are the topics of Raymond Ibrahim’s Crucified Again. Ibrahim is a Shillman Fellow at the David Horowitz Freedom Center and an associate fellow of the Middle East Forum. Fluent in Arabic, he has been tracking what he calls “one of the most dramatic stories” of our time in the reports and witnesses that appear in Arabic newspapers, news shows, and websites, but that rarely get translated into English or picked up by the Western press. What he documents in this meticulously researched and clearly argued book is a human rights disaster of monumental proportions.

#75
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009
Nigeria: "Islamic warrior" says: "We used to kill Christians because we believe that by killing them, we will enter heaven at death"
"If we ask our victim, ‘Will you become a Muslim or not' and he or she refuses, we will slaughter him like a goat."
"True Confession: Our agenda is to wipe out Christians from the North – Boko Haram fugitive," from the Daily Post, August 10:
At first sight, one would mistake him for a perfect gentle man. He wears an innocent face that would make you open your arms for a warm embrace.
But a close look at 27-year-old Nasir Isiaku, you will see a clear picture of a woof in sheep clothing, nay, a green snake under a green grass.
Like the Biblical old Saul, he hates Christianity with passion and he’s proud of it.
Ask him and he bluntly tells you, “If we ask our victim, ‘Will you become a Muslim or not and he or she refuses, we will slaughter him like a goat…” He talked of himself as an Islamic warrior who take delight in chopping off people’s head with a stroke of his dagger.

#76
metacristi

metacristi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 26.08.2006
poarta-cunoasterii

Toate bune si frumoase la suprafata cu islamul pana cand se incepe o analiza profunda a teologiei acestei religii. Daca vrei sa intelegi de ce islamul e inca in Evul Mediu, departe un Enlightenment real, citeste cartea lui Robert Reilly 'The closing of the muslim mind' (din pacate nici in shiism Ratiunea nu e privita ca avand vreo prioritate asupra traditiei religioase, tot de un D-zeu inscrutabil - care nu e privit ca fiind in primul rand Ratiune ca in crestinism* - e vorba si acolo; o fi Ratiunea pe o treapta putin mai inalta in shiism insa tot 'sclava' traditiei este, ea putand doar sa confirme ce spune traditia).

Odata ce stii aceste lucruri nu mai e nicio greutate in a intelege de ce exista o puternica rezistenta la Modernitate in lumea islamica (inclusiv la multi din musulmanii ce au emigrat in Vest). Solutia problemei, pt. ca exista una mare, nu e usoara (ei trebiue sa reformeze in mod ne-trivial sistemul lor teologic, incepand prin renuntarea masiva la ce spun depasitele scoli medievale de jurisprudenta islamica) insa in nici un caz o ridicare in slavi a islamului nu poate fi de ajutor. Or fi unii islamofobi (poate unii de extrema dreapta sa aiba o frica irationala de islam), din pacate problema e acolo si e obiectiva.

*mai mult in cel vestic pt. ca la noi in ortodoxie tot traditia e de baza nu Ratiunea; criticismul biblic (Biblical criticism) are o traditie de peste 200 de ani in Vest pe cand la noi e ca si inexistent si nici nu exista un echivalent al lui Bart Ehrman sa mai spuna adevarul despre Lost Christianities (din fericire chiar si aici situatia nu e asa catastrofala ca in islam)

Edited by metacristi, 25 September 2013 - 00:20.


#77
Tinkerbelle

Tinkerbelle

    Post Tenebras Lux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,305
  • Înscris: 22.04.2013
Din seria ce spun ortodocşii despre islam: Posted Image

Attached File  PrtScrn.png   104.57K   33 downloads

Chiar sunt interesante discuţiile pe Facebook despre Jeni Marica. Merci Mihaelo pt. link. Posted Image

Edited by Tinkerbelle, 04 October 2013 - 13:41.


#78
Tinkerbelle

Tinkerbelle

    Post Tenebras Lux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,305
  • Înscris: 22.04.2013
Care e diferenţa dintre Dumnezeu şi Allah?
Răspunsurile le veţi savura în clipul de mai jos... :roflmaofast:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/R2taNCraH5g?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#79
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View Postsearcher-star, on 02 iulie 2013 - 08:58, said:

Nu prea mai am topicuri unde sa postez, asa ca postez aici:


Ai ocazia sa deschizi un topic..personal

"Sa invatam limba engleza copiind"

#80
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

View Postvio69a, on 27 octombrie 2013 - 19:39, said:



Ai ocazia sa deschizi un topic..personal

"Sa invatam limba engleza copiind"
Cum ziceam, spiritele tale is exact ca ozeneurile, nu stie omul de unde vin, nici unde se duc, nici ce vor de fapt.

#81
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View PostTinkerbelle, on 04 octombrie 2013 - 13:29, said:

Chiar sunt interesante discuţiile pe Facebook despre Jeni Marica.

interesante si contradictorii....

Pe data de 12.07.2013 am fost alungata din casa pentru motivul ca am luat apararea copilului atunci cand tatal sau l-a tratat cu duritate. Mentionez faptul ca teroarea sub care acest copil a trait timp de doi ani a dus la enurezis si tulburari grave de comportament. Copilul refuza sa manance, nu dormea noaptea, ameninta cu sinuciderea si dezvoltase un comportament agresiv ca reactie de aparare in fata stresului. "


Daca urmarim in desfasurare pozele postate tot de ea pe facebook vedem ca intre varsta de 3-5 ani copilul a avut o minunata viata, a fost la cursuri de inot, a fost la spectacole si s-a format in cadru organizat si cald.
pozele din ultimii doi ani cum afirma acea femeie, nu arata nici pe departe un copil stresat, agresiv,care ameninta cu sinuciderea.

Vom trai si vom vedea.
Dar daca nu este o manipulatoare, sigur este o exaltata religioasa.

View Postsearcher-star, on 28 octombrie 2013 - 12:01, said:

spiritele tale is exact ca ozeneurile, nu stie omul de unde vin, nici unde se duc, nici ce vor de fapt.

in schimb sperie oamenii slabi de inger.....

Edited by vio69a, 28 October 2013 - 21:04.


#82
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

View Postvio69a, on 28 octombrie 2013 - 21:06, said:


in schimb sperie oamenii slabi de inger.....
Iar pe restul doar ii agaseaza.

#83
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Nu stiu ce spun toti nemusulmanii despre islam.
Stiu insa ca unii spun lucruri adevarate si altii spun prostii.
Ca sa vedeti insa ca sunt OAMENI care nu au prejudecati, nu au retineri ci mai mult se daruiesc celor cu probleme , cititi articolul:

Ce înveți când îți lași jobul sau școala și te faci voluntar în Iordania

în Iordania

"Am fost două luni voluntară în Amman, Iordania, într-un centru pentru copii cu nevoi speciale. Am avut 29 de colegi români, cu vârste cuprinse între 19 și 30 de ani, care și-au lăsat acasă profesiile de inginer, arhitect, învățător sau statutul de student și pentru universul mut sau acompaniat de sunete în arabă al unor copii cu sindrom Down, autism și alte deficiențe motorii, de auz sau de vorbire. Am fost împărțiți în cinci centre, în care ne petreceam cinci ore pe zi"


..................

Cel mai emoționant moment a fost pe final când i-am condus pe copii la autobuz. Era pentru ultima dată când făceam gestul ăsta în cadrul unui program de lucru și Elena Moise, una dintre voluntare, a condus și ea băiețelul de care avea grijă la autobuz. A urcat în autobuz și se așezase lângă el pe scaun și nu putea să se mai desprindă de acolo. Când a venit o profesoară și a trebuit să-i dea locul, s-a dat la o parte, a coborât și a rămas uitându-se spre autobuz cu ochii în lacrimi. În momentul în care m-am uitat la copilașul de care avusese grijă, m-a răvășit total și am izbucnit în lacrimi când am văzut că el, copil cu autism, de 3 ani, avea fix aceeași privire ca a ei și ochii în lacrimi. Ca și cum el ar fi simțit că este ultima zi și că se desparte de ea și mi s-a părut extraordinar că un copil cu autism, care teoretic nu este capabil să rezoneze emoțional cu altcineva, a simțit conexiunea asta atât de puternică. Mă uitam la ea, mă uitam la el și aveau aceeași expresie, aceleași lacrimi în ochi și mi se părea că e o prostie absolut tot ce mi s-a zis despre autism înainte.”

Nu treceti nepasatori pe langa aceasta minunata  experienta.

http://totb.ro/ce-in..._Ä‚Ćœn_Iordania

[ http://totb.ro/wp-content/uploads/2013/11/emilia.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by vio69a, 24 November 2013 - 03:08.


#84
Tinkerbelle

Tinkerbelle

    Post Tenebras Lux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,305
  • Înscris: 22.04.2013
Mă întrebam de ce e nevoie de "kufari" care să îngrijească copiii musulmanilor...răspunsul e simplu, musulmanii adesea își abandonează, neglijează și maltratează odraslele care suferă de afecțiuni psihice de tipul sindrom Down.

http://www.smilecan....lness-and-islam
Mental illness and Islam
Mental illness is broadly defined as a disorder that affects a person’s cognitive, social, emotional and/or behavioural state or abilities (American Psychiatric Association, 2000).
Islam views mental illness as a condition that results from an unbalanced lifestyle (diet, sleeping patterns, spiritual activities, and remembrance of God) or an unbalanced body (Rahman, 1998).

Popular beliefs in Middle Eastern, African and Asian cultures view mental illness as: a punishment from God; a result of possession of evil spirits (Djinn); the effects of evil eye; and the effects of evil in objects that are transferred to the individual (the evil is put into the object by someone with malicious intent).

It is important to note that supernatural causes to illnesses are widely acknowledged and are considered very real within Islam.  Posted Image


http://www.dailymail...n-Pakistan.html
'Down's syndrome girl', 11, faces death penalty for desecrating Koran in Pakistan

După cum se poate constata, islamul a modelat o mentalitate infectă, primitivă, absurdă...în anul 2013, "savanții" islamici încă acceptă teoria conform căreia bolile mentale au o cauză supranaturală, drept pt. care indivizii care suferă de acestea sunt tratați precum niște paria.

View Postvio69a, on 24 noiembrie 2013 - 03:07, said:

care și-au lăsat acasă profesiile de inginer, arhitect, învățător sau statutul de student
Este remarcant contrastul între cele 2 tipuri de culturi...altruismul este o calitate des întâlnită în lumea occidentală, ce a asimilat mesajul hristic.

Musulmanii au asimilat mesajul sabiei. Posted Image

Acum aș vrea să văd cămilari care să renunțe la turnurile lor din Dubai și să facă voluntariat în orfelinatele din România sau Moldova. Niciodată! Posted Image

Musulmanii sunt niște creaturi abominabile și înspăimântătoare! :puke: :death:

#85
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Persoanele voluntare din reportaj au fost in institutii  oficiale din Iordania, au lucrat cu personal calificat din acea tara.
In institutii speciale pentru copii cu probleme, oameni cu probleme motorii, de auz, de vaz, de acomodare sociala.
Deci nu a fost shuhanea .
A fost program de colaborare.
Sunt multe asemenea programe in alte tari musulmane sau nemiusulmane , programe care pentru derulare presupun
reciprocitate.
Asa ca sa vedem lucrurile asa cum sunt, nu cum ne-ar place noua sa fie.

Edited by vio69a, 24 November 2013 - 22:11.


#86
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008

View PostTinkerbelle, on 24 noiembrie 2013 - 20:53, said:

Musulmanii sunt nişte creaturi abominabile şi înspăimântătoare! Posted Image Posted Image
Inca una din asta si iti promit ca nu mai pupi Softpedia cate zile vei avea.
[sa nu zici ca nu ti-am spus]

#87
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View Postpopascu, on 24 noiembrie 2013 - 23:43, said:

Inca una din asta si iti promit ca nu mai pupi Softpedia cate zile vei avea.
[sa nu zici ca nu ti-am spus]
da` te rog sa nu-i trimiti si Soficai o bomba pe pm, cum mi-ai trimis si mie
detonarea oamenilor care nu-ti convin nu este o chestie buna.

#88
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008
Daca insisti pentru o noua suspendare se poate rezolva,chit ca asta va insemna sa-mi pierd vreo 24 de ore ca sa-ti urmaresc postarile.

#89
Khassim

Khassim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 602
  • Înscris: 17.09.2013

View PostThinkAbout, on 24 noiembrie 2013 - 23:53, said:

da` te rog sa nu-i trimiti si Soficai o bomba pe pm, cum mi-ai trimis si mie
detonarea oamenilor care nu-ti convin nu este o chestie buna.
Ce bomba a fost trimisa tie pe mesagerie ? Cu gaz ? Inca esti aici deci bomba nu si-a facut efectul. :)

Nu iti este pic de rusine Solstice sa te victimizezi aiurea cu bombe virtuale in timp ce pretena ta in idei lanseaza fraze cu nuanta nazista ? Ei nu ai nimic sa-i spui ?
Chit ca acum citeva saptamini va luati la harta mai rau ca femeile de la piata. De ce nu va luati tratamentul doamnelor ca ati devenit cam instabile.

#90
Tinkerbelle

Tinkerbelle

    Post Tenebras Lux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,305
  • Înscris: 22.04.2013

View Postpopascu, on 24 noiembrie 2013 - 23:43, said:

Inca una din asta si iti promit ca nu mai pupi Softpedia cate zile vei avea.
Am impresia că Gina iarăşi ţi-a blocat accesul la minibar. :roflmao:

View Postpopascu, on 24 noiembrie 2013 - 23:43, said:

sa-mi pierd vreo 24 de ore ca sa-ti urmaresc postarile
Probabil că oricum n-ai altceva mai bun de făcut... :rolleyes:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate