Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Topul normalitatii

Sa incurajam sporturile de contac...

Cum s-au apucat rapperii sa faca ...

Casa construita la o distanta mai...
 Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie

Sterilizare UV apa
 Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...
 Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator
 

Durere masea

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Andreibo

Andreibo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 24.10.2009
Problema mea e urmatoarea: am o saptamana jumatate de cand am o durere de masea insuportabila. Am luat Ibuprofen de 200 de mg. Iau cate 10 pe zi. Noaptea ma trezesc de durere pentru ca isi pierd efectul calmantele. Acum problema e urmatoarea: eu sunt in America pana pe 20 septembrie, si sincer chiar nu imi permit sa ma duc la un cabinet sa dau 1000 de dolari pentru nervul scos plombat si toate cele. M-as duce la dentist chiar acum daca as fi in Romania. Dar aici nu. Durerea vine de la primul sau al doilea molar, mie mi se pare ca ma dor amandoua. Primul molar a fost plombat dar nu a fost scos nervul deoarece nu m-a durut niciodata a fost doar o mica carie. La al doilea molar se observa la baza intre cei doi o mica gaura si cand am bagat o scobitoare intra inauntru deci tind sa cred ca de la el provine durerea. Spun tind  deoarece mie mi se pare ca primul molar doare mai tare desi nu e cariat. Ma doare foarte tare cand il ating. Ma doare si al doilea dar parca nici chiar asa. De umflat nu s-a umflat deloc, slava Domnului. Dar ce credeti am vreo sansa sa o duc pe calmante pana in septembrie sau nu? De scos nu as scoate nicio masea ca nu vreau sa raman fara o masea de la 20 de ani... Am plans cateva nopti de durere dar tot cred ca as putea sa stau asa numai sa nu apara vreo complicatie ceva...:(

#2
DKN1

DKN1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 20.02.2008
Aia e o carie care poate sa fi sapat in amandoi si sa te doara ambii molari. Poti omora nervul cu alcool, merge si cu vodca si cu ceva scotch de-al lor, iei o gura, tii pana simti ca arde si se estompeaza durerea si dup-aia scuipi. Problema e ca nervul ramas acolo poate sa putrezeasca, faci puroi si te umfli la falca, eu am patit, dar macar iti mai da un pic de timp cat sa ajungi in tara. Nu mai abuza de ibuprofen, are un porcoi de efecte secundare, timp de injumatatire 4 ore - efectul nu dureaza mult si nici nu rezolva complet dureri dentare, tylenolul e un pic mai breaz si se gaseste pe toate drumurile la americani.
Daca ai inceput sa faci gauri intre dinti e cazul sa incepi sa folosesti cu sfintenie ata dentara, nu scobitori, altfel o sa-ti lucreze cate doi dinti odata.

#3
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,936
  • Înscris: 31.03.2003
Tylenol-ul nu e altceva decat umilul paracetamol, care in mod cert nu are puterea analgetica si antiinflamatoare a ibuprofenului, dar sigur e mai nociv, mai ales daca e luat mai mult de 5 zile consecutiv.

#4
Andreibo

Andreibo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 24.10.2009
Nu cred ca e cariata cea din fata pentru ca partea aceea de masea e plombata si cred , am zis cred nu stiu sigur plomba nu se cariaza doar maseaua. Daca reusesc sa omor nervul cu alcool inseamna ca se anunta chef:))) deocamdata singurul lucru care ma mai calmeaza e ibuprofen+apa calduta cu sare+pasta de dinti+o tigara... stiu ca nu e bun ibuprofen dar ce sa fac:( am observat ca azi nici nu mai tine asa de mult efectul. Nu am mai dormit ca omu normal de o saptamana. Eu is multumit ca nu e umflata.
Am sa incerc miercuri in ziua mea libera solutia cu alcoolul.
Pentru Eu_Psilogul: crezi ca eu nu m-as duce la dentist? Am inceput sa visez cum ma duc la medic si imi curata zona, imi scoate nervul si imi trece si vorbesc serios:)) Dar sa dau 1000 de dolari? Nu multumesc, stiu cat am muncit pentru banii aia.

#5
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Rabda atunci. Sunt sanse sa treaca, momentan. Oricum, sansele de a o mai salva scad la fel de mult.

#6
Andreibo

Andreibo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 24.10.2009
Stiu ca scad:( oricum am fost si am luat tylenol extra-strenght. Sa ii dea Dumnezeu sanatate celui ce a descoperit Tylenol-ul mi-a trecut in 20 de min fata de Ibuprofen la care trebuia sa astept 1 ora pentru 1 ora de calmare. Acuma sper sa tina. Daca nu mai rezist si ma duc la un stomatolog nu imi prescrie niste Vicodin?:))))

#7
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Te-ai uitat la prea mult House.
Durerea a inceput sa scada pentru ca asta-i evolutia la ce ai, nu de la amaratul de paracetamol. Ibuprofenul e mult mai puternic.

#8
Andreibo

Andreibo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 24.10.2009
Stiu :))) macar sa mai glumesc si eu , mai uit de durere. Poate apuc sa mai dorm in seara asta...

#9
FunKmare

FunKmare

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 18.12.2011
De ce nu faci o vizita in Romania sa-ti pui plomba?

Mai devreme, sau mai tarziu, tot la dentist ajungi. :death:

Edited by FunKmare, 13 August 2012 - 08:41.


#10
doktoru

doktoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,408
  • Înscris: 30.12.2005
In-afara de faptu' ca 10 ibuprofene/zi e enorm!!!!, nu uita (musai!) si de-un pansament gastric de genul Omeprazolului (sau macar maninca ceva) ca altfel, dupa atitea antiinflamatorii, s-ar putea sa te alegi c-o gaura si-n stomac nu numa-n masele!

#11
DKN1

DKN1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 20.02.2008
10 ibuprofene de 200mg face 2 grame, e cam maximul recomandat unui adult pe zi.
De salvat se salveaza, se curata de nerv cele 3 canale, se obtureaza, iti baga pivot, se face bont frumos, se ia mulaj si se aplica o coroana la alegere cu material dupa cum iti permiti. Bineinteles ca extractia e mai ieftina si se face intr-o sigura sedinta dar trebuie sa fie putred rau ca sa ajunga sigura optiune, restul e chestie de buget. Daca mai ai de stat cu el doar o luna, in cel mai rau caz te umfli si pe langa o groaza de pileala si reconstructie o sa iei si o runda de antibiotice pt infectie.

#12
doktoru

doktoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,408
  • Înscris: 30.12.2005

 DKN1, on 13th August 2012, 20:57, said:

10 ibuprofene de 200mg face 2 grame, e cam maximul recomandat unui adult pe zi.
...

prescrii/recomanzi tu, la masele, 2 g/zi????
"cam maximul recomandat" pentru ce? aici discutam de o pulpita/parodontita nu de alte traznai!!!
:thumbdown:   :nonobad:

#13
Andreibo

Andreibo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 24.10.2009
Revin cu un update: dupa 2 nopti in care am zis ca ma dau cu capul de pereti astazi spre surprinderea mea a incetat. Dar s-a umflat maseaua. Nu astfel incat sa nu pot deschide gura dar e umflata totusi. Intrebarea mea este: daca ma duc la un doctor aici si ii explic situatia mea si imi da antibiotice se poate sa imi treaca infectia macar temporar?? Si daca se desumfla o sa ma apuce iar durerea?

#14
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Sunt sanse sa se rezolve partial de la antibiotic, sunt sanse sa evolueze spre mult mai rau. Nu stim ce-i acolo...
Oricum, faze acute vor mai urma. Cand... nu-ti poate spune nimeni asta.

#15
DKN1

DKN1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 20.02.2008

 Andreibo, on 14th August 2012, 19:33, said:

Revin cu un update: dupa 2 nopti in care am zis ca ma dau cu capul de pereti astazi spre surprinderea mea a incetat. Dar s-a umflat maseaua. Nu astfel incat sa nu pot deschide gura dar e umflata totusi. Intrebarea mea este: daca ma duc la un doctor aici si ii explic situatia mea si imi da antibiotice se poate sa imi treaca infectia macar temporar?? Si daca se desumfla o sa ma apuce iar durerea?

Nerv mort + bacterii = gangrena. De apucat din nou doar daca sapa si ajunge la un nerv sanatos ca asta s-a dus. Pana nu-ti curata fizic canalul si-l astupa riscul de complicatii ramane, daca ai acces la un medic pe asigurare go for it, sau intereseaza-te de vreun free dental clinic ca exista, fac proceduri de baza si obturatia de canal e ceva comun dar cred ca sunt niste conditii ca sa te accepte.

#16
Andreibo

Andreibo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 24.10.2009
Am fost astazi la un dentist, mi-a facut film si mi-a dat antibiotice pe 10 zile:). Mi-a zis ca nervul e mort si o sa trebuiasca sa imi curete acolo.I-am spus situatia mea si a spus ca nu e nicio problema daca o fac in Romania. Mi-a zis ca in cel mai rau caz se mai umfla o data pana plec si sa ma duc sa imi mai dea o runda de anibiotice. Sper sa aiba dreptate si sa nu fie probleme.Am vorbit si cu medicul meu din Romania si mi-a zis ca in caz ca ma mai doare sa ma apuc aici de curatat canalul si alea alea ca pe avion nu am voie cu pastile si sa stau in durere cateva ore bune m-ar innebuni.

#17
doktoru

doktoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,408
  • Înscris: 30.12.2005

 Andreibo, on 16th August 2012, 03:57, said:

... ca pe avion nu am voie cu pastile ...

nu-i adevarat!
in conditiile in care nu ai fo' 2000 de blistere de tablete, nu te-ntreaba nimeni nimic de ele!!
ca backup, pastreaza prescriptia doctorului care ti-a recomandat antibioticul.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate