Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scari interioare

Parcare gratis Romexpo

Limbaj de programare RUST

Despre titularizare si definitiva...
 date personale angajat

Intelectualii Romaniei

Gaina rasa Brahma bolnavioara

Recomandare SmartWatch pe care po...
 Concediu Vasiliki

Funcție WhatsApp

Zilele reclamelor luminoase cu &#...

Propranolol zilnic
 Ce "tip" de apartament/ca...

A luat cineva masina Tesla din re...

Robot de spalat geamuri

Lipsa etrieri noduri
 

Informatica la UPT

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1
filipac

filipac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 06.09.2011
Salutare, am o intrebare pentru voi in special pentru cei care sunteti la Poli Timisoara.

Eu am terminat a 12-a, saptamana viitoare am BAC-ul. Pana acum eu doream sa incerc la Calculatoare si tehnologia informatiei dar se da admitere si eu termin un liceu cu profil UMAN! Nu am facut matematica serioasa, desi in a 8-a imi placea. Dar in 4 ani am uitat. Si nu vreau sa ma stresez dupa si sa abandonez faculta la CTI.

Exista la UPT profilul Informatica - 3 ani. Vreau sa merg la predare in limba engleza. Ce titlu iau de acolo (desi nu ma intereseaza titlul)? Subinginer?

Nu ma luati ca o sa fie greu cu programarea si nu stiu ce - ador programarea de mic am invatat! Stiu destule limbaje. Cel mai mult momentan m-am axat pe WEB (PHP, MySQL) dar vreau de acum pe retele si ceva mai practic.

Ce ziceti? E bun profilul de informatica? Stiu ca nu ies inginer ca la CTI dar e destul 5 ani ani cu tot cu master. A facut cineva sau e cineva la Informatica? Cum e? ce sanse ai?

Multumesc anticipat!

#2
flegma

flegma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,294
  • Înscris: 09.08.2009
O sa faci si acolo destula matematica si nu stiu daca o sa te poti tine. Mai bine du-te la UVT la sectia de Informatica.

#3
filipac

filipac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 06.09.2011

 flegma, on 30th June 2012, 15:53, said:

O sa faci si acolo destula matematica si nu stiu daca o sa te poti tine. Mai bine du-te la UVT la sectia de Informatica.

nu e asa multa matematica ca la CTI, m-am uitat pe programa. E algebra si mai simplu.

#4
flegma

flegma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,294
  • Înscris: 09.08.2009
De ce vrei neaparat la UPT? Se face cam aceeasi matematica ca la IS/CTI. SI pot sa-ti spun ca n-ai sanse sa treci fara o baza solida din liceu.

#5
filipac

filipac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 06.09.2011

 flegma, on 30th June 2012, 15:56, said:

De ce vrei neaparat la UPT? Se face cam aceeasi matematica ca la IS/CTI. SI pot sa-ti spun ca n-ai sanse sa treci fara o baza solida din liceu.

Nu e tot una UPT sau Vest. O sa pun dosaru si la UVT in caz ca nu intru la fara plata la Poli. Da pot sa invat, trag tare la mate ca restul e usor. Nu e chestia ca nu imi place matematica sau asa. Am si cu cine sa fac meditatii. Nu mi-e frica!

#6
flegma

flegma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,294
  • Înscris: 09.08.2009
La ce te referi cand zici ca nu e tot una?

#7
filipac

filipac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 06.09.2011

 flegma, on 30th June 2012, 15:59, said:

La ce te referi cand zici ca nu e tot una?

Pai la angajator ii inspira mai multa incredere unu care a terminat la UPT. Stii ceva despre cum e la predare in limba engleza? E concurenta?

#8
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,651
  • Înscris: 30.07.2003

 filipac, on 30th June 2012, 17:00, said:

Pai la angajator ii inspira mai multa incredere unu care a terminat la UPT.
Bati campii. Asa cum nu ai ce cauta la calculatoare/info fara matematica. A fi programator (nu prostii web ce stii tu) inseamna matematica (cum o sa desenezi si intelegi algoritmii 3D ?).

Edited by neagu_laurentiu, 30 June 2012 - 16:06.


#9
flegma

flegma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,294
  • Înscris: 09.08.2009
Sa-ti spun o chestie. Motivul pentru care eu am dat la AC e deoarece aveam exact aceeasi gandire ca a ta. Ziceam "Ba, termin aici, si dupa aia o sa mi se falfaie. Gasesc de lucru oriunde." (Oriunde in sectorul IT ma refer). Dupa aia m-am cam izbit de realitate. Am vazut n-spe cazuri de absolventi CTI care vindeau prin baruri sau Kaufland. Deci conteaza ce stii sa faci, nu ce diplome ai, deoarece angajatorul va folosi diploma pe post de hartie igienica. Dupa un an de zile pot sa-ti spun ca decizia de a merge la Poli a fost cea mai proasta decizie care am luat-o vreodata. Deci gandeste-te bine.
Eu sunt la IS/CTI (un an au fost impreunate). Nu prea stiu pe nimeni de la Informatica, deci nu prea am cum sa-ti dau mai multe detalii.

@neagu_laurentiu Poate nu o sa vrea sa lucreze pe 3D. Tot nu vad care e problema cu web-ul. Nu ma intelege gresit, nu zic ca matematica e inutila. Doar ca din postul sa intelege ca daca nu esti as in matematica, nu poti face nimic.

Edited by flegma, 30 June 2012 - 16:09.


#10
filipac

filipac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 06.09.2011

 neagu_laurentiu, on 30th June 2012, 16:05, said:

Bati campii. Asa cum nu ai ce cauta la calculatoare/info fara matematica. A fi programator (nu prostii web ce stii tu) inseamna matematica (cum o sa desenezi si intelegi algoritmii 3D ?).

Pot intelege, nu e problema. Stiu C#, C++! Si mate prind foarte repede. E doar o conceptie gresita asta "termina la uman, n-are sanse". Daca eu ma put serios sa invat mate la faculta, reusesc! Si sper ca intru la fara plata si ma mentin! Nu tre sa fiu descurajat numa ca termin umanu. Vreau sa invat mai departe ceea ce stiu - programare la nivel mai inalt, retele, etc!


 flegma, on 30th June 2012, 16:06, said:

Sa-ti spun o chestie. Motivul pentru care eu am dat la AC e deoarece aveam exact aceeasi gandire ca a ta. Ziceam "Ba, termin aici, si dupa aia o sa mi se falfaie. Gasesc de lucru oriunde." (Oriunde in sectorul IT ma refer). Dupa aia m-am cam izbit de realitate. Am vazut n-spe cazuri de absolventi CTI care vindeau prin baruri sau Kaufland. Deci conteaza ce stii sa faci, nu ce diplome ai, deoarece angajatorul va folosi diploma pe post de hartie igienica. Dupa un an de zile pot sa-ti spun ca decizia de a merge la Poli a fost cea mai proasta decizie care am luat-o vreodata. Deci gandeste-te bine.
Eu sunt la IS/CTI (un an au fost impreunate). Nu prea stiu pe nimeni de la Informatica, deci nu prea am cum sa-ti dau mai multe detalii.

Da, asta ma gandeam si eu ca diploma nu conteaza ci mai mult ce stiu. Dar daca stiu deja programare si late chestii ce se fac, imi ramane sa invat mate! O sa se merite fiecare durere de stomac si stres. Asta e defapt faculta, nu sa ma lafai sa zic ca eu deja stiu. Atunci invat.

Edited by filipac, 30 June 2012 - 16:13.


#11
flegma

flegma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,294
  • Înscris: 09.08.2009
Multa bafta in continuare. Poate tie o sa iti placa la Poli.

#12
filipac

filipac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 06.09.2011

 flegma, on 30th June 2012, 16:15, said:

Multa bafta in continuare. Poate tie o sa iti placa la Poli.

Mersi :)! Sigurat o sa imi placa, e domeniul in care lucrez zi de zi (terminand uman am reusit sa fac mai multa PRACTICA - am prieten care are firma de internet, am multe servere in administrare, ma ocup serios de cateva site-uri si infrastructura. Ador asta si o sa imi fie usor!

Si da, nu vreau sa ma axez pe 3D. Principal este programare si retele! Vreau sa incep si curs Cisco CCNA de la anu.

#13
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
1. La nici o facultate nu vei face retele.
2. Sunt multi (majoritatea) si la Calculatoare care abia daca diclesc oleaca de matematica, poate chiar deloc.

#14
filipac

filipac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 06.09.2011

 dan84, on 30th June 2012, 16:20, said:

1. La nici o facultate nu vei face retele.
2. Sunt multi (majoritatea) si la Calculatoare care abia daca diclesc oleaca de matematica, poate chiar deloc.

Este in anu 3 parca ceva dar nu foarte serios. Asta vreau eu pe langa, cum am zis, CISCO CCNA! Daca faci in timpul studentiei ai reducere enroma.

#15
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,651
  • Înscris: 30.07.2003

 filipac, on 30th June 2012, 17:18, said:

nu vreau sa ma axez pe 3D. Principal este programare
Era vorba de desenarea facuta de tine prin programare si nu folosindu-te de programe CAD.

Edited by neagu_laurentiu, 30 June 2012 - 16:29.


#16
flegma

flegma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,294
  • Înscris: 09.08.2009
Am facut eu anul asta ceva laboratoare de retelistica/Linux/Solaris/virtualizare in cadrul unei firme si pot sa spun ca a fost foarte interesant. Spre deosebire de "super materiile" care le faceam la scoala.

#17
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
E vrajeala ce se face la facultate. De genul "uitati copii asta e o tastatura cu mufa USB. Asta este un maus si se conecteaza la calculator tot cu o mufa USB. Portul USB este de 4 generatii: 1.0 1.1 2.0 si 3.0. Acum am terminat retelistica, puteti pleca acasa.".
Cum spuneam, nici la Calculatoare nu vei fi oaia neagra daca te duci. Majoritatea sunt ca tine chiar daca vin de la profile reale. Diferenta e ca la Calculatoare ai mult mai multe materii, examene, laboratoare, etc., etc, fata de informatica unde programul e mult mai lejer. Plus ca la Calculatoare faci 1 an in plus. Tu decizi.

Edited by dan84, 30 June 2012 - 16:39.


#18
filipac

filipac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 06.09.2011

 dan84, on 30th June 2012, 16:35, said:

E vrajeala ce se face la facultate. De genul "uitati copii asta e o tastatura cu mufa USB. Asta este un maus si se conecteaza la calculator tot cu o mufa USB. Portul USB este de 4 generatii: 1.0 1.1 2.0 si 3.0. Acum am terminat retelistica, puteti pleca acasa.".
Cum spuneam, nici la Calculatoare nu vei fi oaia neagra daca te duci. Majoritatea sunt ca tine chiar daca vin de la profile reale. Diferenta e ca la Calculatoare ai mult mai multe materii, examene, laboratoare, etc., etc, fata de informatica unde programul e mult mai lejer. Plus ca la Calculatoare faci 1 an in plus. Tu decizi.

Eu m-as duce si la Calculatoare AC, da acolo chiar nu stiu daca as face fata. E mult mai greu programul. La Info e mai lejer. Si pentru ce sa fac 1 an in plus? Sa ies inginer? Cum zicea cineva mai sus, cu tot cu diploma de inginer poti ajunge sa vinzi mici la Kaufland! Conteaza ce stii tu, nu diploma sau titlul.

In viitor, vreau sa deschid eu o afacere, dupa ce ma pun pe picioarele mele. Sa nu mai stau la patron care doar pentru ca are bani mai multi imi comanda.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate