Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Informatica la UPT

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#19
flegma

flegma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,294
  • Înscris: 09.08.2009
Plus chestii "interesante si folositoare" cum ar fi n-spe feluri de interpolari, metode Runge-Kutta, cvasi-Newton si alte chestii dubioase.

#20
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,633
  • Înscris: 30.07.2003

 flegma, on 30th June 2012, 17:06, said:

Poate nu o sa vrea sa lucreze pe 3D.
A fost un exemplu. Dar de desenare 2D o sa se loveasca. Trage doua linii si vrea punctul de intersectie, vrea nr. de puncte, vrea grafice, interpolare, dincolo de primitivele existente in va trebui sa deseneze custom tot felul de minuni. Asta daca se vrea programator. Asa ca doar folosesti o componenta scrisa de altii nu o duci prea departe, vine ziua cand nu ai la dispozitie totul si trebuie sa creezi tu.
A da doua comenzi in sql si pune intr-o pagina web nu-i programare.

Edited by neagu_laurentiu, 30 June 2012 - 16:45.


#21
filipac

filipac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 06.09.2011

 neagu_laurentiu, on 30th June 2012, 16:43, said:

A fost un exemplu. Dar de desenare 2D o sa se loveasca. Trage doua linii si vrea punctul de intersectie, vrea nr. de puncte, vrea grafice, interpolare, dincolo de primitivele existente in va trebui sa deseneze custom tot felul de minuni. Asta daca se vrea programator. Asa ca doar folosesti o componenta scrisa de altii nu o duci prea departe, vine ziua cand nu ai la dispozitie totul si trebuie sa creezi tu.
Asta ca da doua comenzi in sql si pune intr-o pagina web nu-i programare.

Daca ai vedea ce se poate face si cu PHP ai ramane uimit. La ce imi trebuie mie sa trag linii? Trebuie sa stiu sa fac programul! Nu sa aflu puncte aiurea.

#22
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,633
  • Înscris: 30.07.2003

 filipac, on 30th June 2012, 17:45, said:

Trebuie sa stiu sa fac programul!
Tu nici nu visezi tinere ce-i la locul de munca...

#23
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006

 filipac, on 30th June 2012, 17:43, said:

Cum zicea cineva mai sus, cu tot cu diploma de inginer poti ajunge sa vinzi mici la Kaufland! Conteaza ce stii tu, nu diploma sau titlul.
In viitor, vreau sa deschid eu o afacere, dupa ce ma pun pe picioarele mele. Sa nu mai stau la patron care doar pentru ca are bani mai multi imi comanda.
Aia da. Daca nu te vrei neaparat inginer atunci te duci la info.
Daca nu iti iese afacerea te poti angaja la patron si vei face acelasi lucru cu inginerul. Diferenta e ca vei fi mai afon la electronica, desi si inginerul va fi cam la fel desi el a facut cica in facultate...

Edited by dan84, 30 June 2012 - 16:49.


#24
filipac

filipac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 06.09.2011

 neagu_laurentiu, on 30th June 2012, 16:47, said:

Tu nici nu visezi tinere ce-i la locul de munca...

Deci fi atent. Eram clasa a 8-a. Vine la mine un vecin, pentru ca stia ca le am cu calculatoarele. Avea de facut licienta care consta si intr-un site web. Asta in Arad, nu stiu ce faci la Timisoara. Si i-am facut site-ul, un magazin online creat de la 0 de mine, plata functionala tot. A fost felicitat atunci, desi el nu a facut nimic. Ce are el in plus fata de mine? Doar ca a terminat liceu real? NU! Era praf, nu stia mate nimic. Dar na... conceptii gresite. TREBUIE SA STII MATEMATICA! Mda, alta cunostinta acum lucreaza la Google - cu facultatea de ISTORIE terminata la Cluj! Conteaza ce stii. SI vreau sa invat tot mai mult.

 dan84, on 30th June 2012, 16:48, said:

Aia da. Daca nu te vrei neaparat inginer atunci te duci la info.
Daca nu iti iese afacerea te poti angaja la patron si vei face acelasi lucru cu inginerul. Diferenta e ca vei fi mai afon la electronica, desi si inginerul va fi cam la fel desi el a facut cica in facultate...

Eu vad in viata de zi cu zi. Vine un inginer si unu care a terminat cu totul altceva. Daca cel care e incepator e mai pasionat, ce conteaza ca ingineru e inginer daca a facut facultatea de mantuiala?

#25
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,633
  • Înscris: 30.07.2003

 filipac, on 30th June 2012, 17:52, said:

Conteaza ce stii.
Asta nu contesta nimeni. Dar tu stii cat sa faci concurenta cu cei de la mate-info pt. admitere ?

#26
filipac

filipac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 06.09.2011

 neagu_laurentiu, on 30th June 2012, 16:58, said:

Asta nu contesta nimeni. Dar tu stii cat sa faci concurenta cu cei de la mate-info pt. admitere ?

Admitere la facultate? Nu se da decat proba de dosare la informatica. Admitere e la AC si CTI.

#27
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,633
  • Înscris: 30.07.2003

 filipac, on 30th June 2012, 18:00, said:

Nu se da decat proba de dosare
Eu as fugi de asemenea facultati cu mari meseriasi in ale invatamantului. Nu te-ai intrebat de ce in alte facultati/profile se da examen ?

#28
filipac

filipac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 06.09.2011

 neagu_laurentiu, on 30th June 2012, 17:10, said:

Eu as fugi de asemenea facultati cu mari meseriasi in ale invatamantului. Nu te-ai intrebat de ce in alte facultati/profile se da examen ?

Pai din cate stiu doar cele la care iesi inginer si cele la care ii mare concurenta se da examen. Aici nu e asa mare concurenta, toti vor la automatica pentru ca (zic ei) au mai multe sanse dupa ce termina.

#29
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Hai ma dracu ca toate facultatile sunt varza oricare ar fi ele, cu admitere sau cu dosare. Aceiasi profesori sunt peste tot, aceeasi mentalitate. Proful de C preda C si la info si la calculatoare, proful de algebra preda algebra si la info si la calculatoare si la mate pura.
Acolo unde se da examen scris exista niste carti pe care le vinde facultatea la secretariat cu vreo 500-1000 de exercitii si din alea iti da 40 (sau cate or da) la examenul de admitere. Le inveti pe alea si esti boier.

#30
flegma

flegma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,294
  • Înscris: 09.08.2009

Quote

Conteaza ce stii.

Quote

Asta nu contesta nimeni.
Crede-ma ca stiu o gramada de lume care zice ca nu conteaza ce stii, conteaza doar sa ai diploma de facultate si te-ai scos.

#31
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,633
  • Înscris: 30.07.2003
Si tu-i pui la socoteala ? Vor fi ei programatori si maine ? Sunt temporari pe la stat sau unde sunt ei.

#32
flegma

flegma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,294
  • Înscris: 09.08.2009
Evident ca nu-i pun la socoteala, dar in trecut nu mi se parea asa "deplasat" ce zic ei. Am avut o schimbare de mentalitate. Nu se refereau neaparat la programare, se refereau in general. Cu toate ca le-am explicat ca in IT treaba sta diferit decat in alte domenii.( asta fiind domeniul in care eu as vrea sa profesez)  Conceptia lor e: "Ai diploma chiar daca nu stii nimic, nu ai niciun stres, nu ai diploma dar tu stii mai bine decat unul cu diploma, ajungi gunoier".

Edited by flegma, 02 July 2012 - 15:27.


#33
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,633
  • Înscris: 30.07.2003
Unde in anul 2012 s-ar mai aplica asa ceva ?

#34
flegma

flegma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,294
  • Înscris: 09.08.2009
Persoanele care imi zic asta sunt de varsta mea (20 de ani) si stiu ca n-au nicio tangenta cu ce se cere pe piata. Dar ciudat e ca maica-mea imi zice acelasi lucru. Lucreaza la resurse umane la o companie de stat si mi-a zis ca ea nu angajeaza pe nimeni fara diploma. Firma respectiva nu are nicio treaba cu IT-ul, dar au si ei ceva departament care se ocupa cu reteau interna a companiei, depanarea calculatoarelor etc. (chestii care au cat de cat tangenta cu IT-ul)

Edited by flegma, 02 July 2012 - 15:38.


#35
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,633
  • Înscris: 30.07.2003

 flegma, on 2nd July 2012, 16:36, said:

Persoanele care imi zic asta sunt de varsta mea (20 de ani)
Vai de soarta lor.

 flegma, on 2nd July 2012, 16:36, said:

Lucreaza la resurse umane la o companie de stat si mi-a zis ca ea nu angajeaza pe nimeni fara diploma.
La stat inca gasim concepte comuniste si niste legi aiurea. Dispar si ele.

Edited by neagu_laurentiu, 02 July 2012 - 15:45.


#36
flegma

flegma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,294
  • Înscris: 09.08.2009

 neagu_laurentiu, on 2nd July 2012, 16:44, said:

La stat inca gasim concepte comuniste si niste legi aiurea. Dispar si ele.
Sper din suflet. Cu toate ca nu imi doresc deloc sa lucrez la stat.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate