Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Inlocuire Tranzistor 4410 BA622T ...

CASS pe veniturile din DOBANZI

Masina de spalat rufe Bosch

Aici sunt banii Dvs: tarife pentr...
 Spatiu prea mare inainte de titlu

Recomandare banca pentru firma

Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...
 Cum pot reda niște inregistr...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 

Sora mea cu sindrom Down

- - - - -
  • Please log in to reply
190 replies to this topic

#55
Xoleth

Xoleth

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 951
  • Înscris: 30.04.2012

 mihaigerard, on 2nd July 2012, 16:21, said:

Ok, vrea sa se asigure ca legal nu o poate obliga nimeni sa aiba grija de sora ei.
How do you call that?  ^_^

E doar o persoana care avea nelamuriri pe fond legal. Atat!
Daca nu vrea sa aiba grija de sora ei vitrega cu Down (pe care nici nu o cunoaste, nu a copilarit cu ea), nu inseamna ca este o persoana rea.

Edited by Xoleth, 02 July 2012 - 15:29.


#56
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,326
  • Înscris: 05.06.2002
cei care o trageti cu morala, ganditi-va ca ati avea un asemenea frate / sora si ar trebui sa-l prezentati iubitului / iubitei cu care intentionati sa va casatoriti si toate obligatiile care le aveti fata de el / ea. iar obligatiile astea nu-s temoporare, fratele cu handicap e posibil sa traiasca chiar mai mult decat voi. statul in asemenea cazuri iti da maxim un asistent social care-i platit la minimum pe economie si care n-o sa-ti stea in banii astia 24/24, o sa-ti stea cam cat esti tu la servici si dupa aia il stergi tu la cur. adio viata sociala, adio concedii... nu mai vorbesc ca mancarea, pampersii si toate nevoile lui speciale nu-s achitate de catre stat, iar daca si asa nu ai o situatie financiara roz si mai esti si la inceput de drum in viata constituie un handicap destul mare in a-ti construi un viitor.

nu sustin in nici un caz eutanasierea, dar fiecare cu bafta lui in viata... e de 10 ori mai nedrept sa futi viitorul si aspiratiile unui copil / tanar / om normal din cauza unuia care nu stie pe ce lume traieste in numele moralitatii.

prin occident se ocupa biserica de crearea unor asezaminte in care sa fie ingrijite cazurile sociale, au grija de multe ori maicutele de ei, iar biserica are grija sa nu fie sifonati banii, sa nu le lipseasca nimic si sa fie tratati uman. biserica ortodoxa are ca principale preocupari construirea de biserici in mijlocul parcurilor si a manastirilor in varf de deal. ar trebui deschis un topic pe tema asta pe aria "spiritualitate".

e drept ca initiatoarea topicului a pus problema dintr-un punct de vedere cam egoist, dar mie-mi pare a fi o asemanare cu bancul cu "si eu tot curva sunt, dar nu stiu sa vorbesc asa bine"...

din cate am observat eu natura umana, cei care se grabesc sa judece dur asemenea situatii de viata sunt primii care se fofileaza gasind niste scuze puerile in favoarea lor cand da un asemenea "noroc" peste ei...

Edited by Fane, 02 July 2012 - 16:44.


#57
drGrudge

drGrudge

    Trollminater

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,746
  • Înscris: 27.03.2011

 mihaigerard, on 2nd July 2012, 16:21, said:

Ok, vrea sa se asigure ca legal nu o poate obliga nimeni sa aiba grija de sora ei.
How do you call that?  ^_^
Om normal. A zis ca n-a avut contact cu sora respectiva si e culmea nesimtirii sa pasezi responsabilitatea altcuiva pe pretextul ca te-a crescut. Oh wait, nici asta nu a facut, ca a dat-o la casa de copii.

Scoateti-va capul din fund.

#58
Them

Them

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 21.05.2012

 mihaigerard, on 2nd July 2012, 16:21, said:

Ok, vrea sa se asigure ca legal nu o poate obliga nimeni sa aiba grija de sora ei.
How do you call that?  ^_^
Gandire sanatoasa.

A spus forte bine :

 Suryahx, on 30th June 2012, 16:30, said:

Nu am pus-o eu pe mama sa faca copil cu sindrom down la 40 de an! :deadtongue:
Nu este datoare cu nimic nici mamei nici surorii handicapate.

#59
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,326
  • Înscris: 05.06.2002

 Them, on 2nd July 2012, 17:42, said:

Nu este datoare cu nimic nici mamei nici surorii handicapate.
nici legal, nici moral. poate sa mearga sa o viziteze, sa-i duca pachete periodic, daca poate sa traga niste sfori sa fie internata intr-o institutie unde sa se aiba mai multa grija de ea, dar nu s-o tina la ea.

#60
Suryahx

Suryahx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 07.05.2012

 rox, on 2nd July 2012, 15:18, said:

E clar, pe tine te frige sa nu cumva sa ti-o bage cineva pe gat si sa fii cumva obligata LEGAL sa ai grija de ea. "Legal" ala e singura problema. Nu, nu te obliga nimeni, poti sa uiti ca exista, or sa i-o dea "pe cap" fratelui ei "bun", pana la tine e cale lunga.
Regret sincer viata ta de c*cat dar asta e, nu toti ne-am nascut in puf si am mancat din lingurite de argint. Cu toate astea nu toti suntem niste jigodii. Altfel se punea problema daca intrebai, de exemplu, ce poti sa faci ca sa o internezi undeva, sau sa o duci la o institutie, sa gasesti o solutie pentru ea, una care sa nu iti complice nici tie viata si sa nu i-o faca nici ei de rahat. Ar fi insemnat poate ca iti pasa si de sora ta. Dar atata timp cat nu iti pasa de sora ta "buna" (ce exprimare...), daca nu vrea sa faca si ea videochat un sut in dos si mergi in plata domnului, nu vad de ce ti-ar pasa practic de un strain cu care nu imparti decat o parte din materialul genetic.
Fii pe pace, legea romana nu o sa ti-o bage tie "pe gat", o sa poti sa pui capul linistita pe perna fara sa iti dai peste cap viata cea perfecta si sa iti afecteze cumva "cariera".

Pai imi pasa din moment ce am intrebat. S-o internez undeva dar sa fie gratis ca eu n-am de unde sa platesc pt ea. M-as mai duce pe la ea din cand in cand, as mai lua-o la mine 2-3 zile, dar mai mult de atat nu stiu daca pot. Eu abia invat sa gatesc acuma, d-apoi sa mai am si grija de ea :[


 rox, on 2nd July 2012, 15:18, said:

Exista si alte "meserii" in afara de videochat: de exemplu vanzatoare, asistenta medicala, secretara, receptionera, femeie de serviciu, medic, educatoare la gradinita, invatatoare, etc... Ma intreb cati ani crezi ca o sa poti sa traiesti din videochat...

Eu daca mi-as lua un job de genul asta n-as castiga nici macar cat sa acopar chiria. Iar daca printr-o minune, s-ar schimba ceva in viata mea sa-mi pot permite sa-mi iau un job asa zis normal, platit cu minimul pe economie, atunci cu cine as lasa-o pe ea, pe sora cu sindrom down in timpul in care eu as fi la job? Ah, nu-mi spuneti ca stiu: Sa platesc femeie din salariul de 7 mil : )))


 rox, on 2nd July 2012, 15:18, said:

Nu te pune nimeni sa iti asumi raspunderea fata de faptele mamei tale, nu te agita. Nici macar nu se punea problema sa "ti-o puna cineva in carca" pe sora ta cu handicap, ea avand un alt frate si evident alte rude decat tine, una dintre ele poate mai umana si mai dispusa sa fie persoana care sa o aiba in grija.
intamplator, si tu si sora ta "buna" sunteti tot din vina mamei voastre, ce zici de asta... A, da, voi sunteti reusite, nu aveti Down.  :confuzzled:
Are frate dar el e baiat. Nush daca poate sa-i schimbe tamponul cand e pe stop sau chestii de genul asta. Plus ca n-au unde sa stea si nu-l vad in stare sa se angajeze sa se intretina si pe el si pe ea (chirie & stuff). El in momentul de fata e un copil care face mofturi la mancare si se joaca non stop pe calculator. Taica-su e un handicapat si un betiv care la fel: sta cu chirie pe unde apuca. Alte neamuri care sa-i pese de ea nu are. Iar ca fapt divers – in acte suntem frati buni, avem acelasi nume pentru ca mama i-a trecut si pe ei doi pe numele tatalui  pentru ca i-a facut in timpul in care el inca mai era in viata si penru ca nu a apucat sa divorteze de el.

#61
drGrudge

drGrudge

    Trollminater

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,746
  • Înscris: 27.03.2011
Nu esti obligata sa faci nimic. Daca puteai sa ajuti, ai fi facut-o, fara sa deschizi topic. Cine te judeca sau comenteaza pe tema asta e tampit si nu intelege situatia.

#62
Suryahx

Suryahx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 07.05.2012

 rox, on 2nd July 2012, 15:34, said:

si daca e asa banoasa de ce se vaicareste pe forumuri ca abia ii ajung banii sa stea cu chirie intr-o garsoniera si ce grea e viata?
imi pare rau, nu am zis ca e o meserie rusinoasa am zis ca nu e o meserie pe care sa poti sa te bazezi. si ca nu e "singura alternativa" pe care o poti avea (asta apropo de ce zicea de cealalta sora a ei care "nu vrea sa faca videochat asa ca sa se descurce singura", de parca asta ar fi singura solutie la problemele vietii si alte meserii practicabile n-ar mai exista).
in rest, fiecare intelege ce vrea.
Pai da ma vaicaresc in sensul ca tot ce fac cheltui, adica nu mai am sa pun si de-o parte dar asta e din cauza faptului ca de acasa nu pot sa ma tin de program fix, lucrez putin fata de cat ar trebui insa din septembrie am plan sa ma angajez la un studio serios cu acte unde sunt persoane care ma vor ajuta sa castig cat mai mult posibil si pe deasupra voi munci si legal, cu acte.

Iar cu sora care a stat cu mine la camin n-am nimic daca nu vrea sa faca videochat, dar sa nu aiba nesimtirea sa-mi ceara mie bani sau sa-mi zica cu un tupeu incredibil de infect ca stii, cred ca te-ai putea lipsi de cateva sute de lei sa-i dai mamei pe luna, asta in timp ce ea ii ia pensia de urmas lunar, sta la camin si nu plateste nimica.
Sau sa mai zic inca o faza, intr-o zi scosesem bani sa platesc intretinerea si intre timp am mers cu ea (cu sor-mea) in Carrefour sa-mi iau ceva farduri (pentru munca nu pentru altceva) si ea incepuse cu faze de genul: Vai, ce ma oftic, ca tu iti permiti si eu nu-mi permit, deci m-a facut sa ma simt ca draq de parca eram eu de vina ca ea nu-si permite. Apoi intrasem la Leonardo sa ma uit dupa niste papuci si ea a vazut o pereche de pantofi si incepuse ca hai nu mii iei si mie, ca-ti dau banii cand am, in conditiile in care eu cu banii pe care ii aveam in geanta stia foarte bine ca trebuie sa platesc intretinerea in acea seara :[   Pai sa nu-mi vina s-o strang de gat in cazul asta? E o nesimtita fara pereche.

A facut psihologia la Spiru si acuma s-a trezit ca n-are ce face cu facultatea asta :[ Cica vrea sa faca ASE-ul, cand ea n-are nici unde sa stea. Acuma am inteles ca o da afara de la camin si ii ofera sa stea in alta parte un an de zile. Chiar sunt curioasa sa vad ce-o sa faca dupa aia. Eu nu pot s-o iau la mine si ea sa lucreze pe 700 Ron ca eu banii astia ii dau numai pe chirie, ce draq.

Maica-mea cand lua pensie de urmas si de pe urma mea eu nu i-o luam i-o lasam ei. Pai chiar luna trecuta m-am trezit cu ea (cu maica-mea) la usa, fara sa ma anunte, ca sa-mi ceara bani ca de obicei, cand eu peste 2-3 zile trebuia sa platesc chiria. Ca hai, ce faci, ma lasi asa, fara nici un ban? :[ Ca n-am la cine sa ma duc sa-mi dea, ca tii dau inapoi. Nu intelege ca degeaba imi da ea banii inapoi peste 2 sapt de ex, din moment ce eu trebuie sa platesc chiria peste 2-3 zile. E cu capul femeia asta!

Edited by Suryahx, 02 July 2012 - 17:25.


#63
enoxcj

enoxcj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,348
  • Înscris: 06.02.2006
Tu pe semi-sora-ta cu sindromul down nu o poti lua la tine...pe sora ta buna iar nu o poti lua...crezi ca daca ar aparea un arab sau turc cu bani, plin de inele, masini, etc...poate-poate l-ai putea gazdui 2-3 nopti? Fir-ar, mi-e scarba de asemenea persoane...

#64
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011

 enoxcj, on 2nd July 2012, 19:00, said:

Tu pe semi-sora-ta cu sindromul down nu o poti lua la tine...pe sora ta buna iar nu o poti lua...crezi ca daca ar aparea un arab sau turc cu bani, plin de inele, masini, etc...poate-poate l-ai putea gazdui 2-3 nopti? Fir-ar, mi-e scarba de asemenea persoane...


Tu un porc tavalit in namol nu ai putea sa iei in casa, dar pe o castigatoare la miss ai primi-o cu bratele deschise si woola sculata.

Cam asa pui tu problema. Adica penibil. Fa niste pasi ca nu ai treaba cu subiectul

#65
drGrudge

drGrudge

    Trollminater

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,746
  • Înscris: 27.03.2011

 enoxcj, on 2nd July 2012, 19:00, said:

Tu pe semi-sora-ta cu sindromul down nu o poti lua la tine...pe sora ta buna iar nu o poti lua...crezi ca daca ar aparea un arab sau turc cu bani, plin de inele, masini, etc...poate-poate l-ai putea gazdui 2-3 nopti? Fir-ar, mi-e scarba de asemenea persoane...
Pai ia-o tu, o salvatorule.

#66
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

 Suryahx, on 2nd July 2012, 18:17, said:

Pai imi pasa din moment ce am intrebat. S-o internez undeva dar sa fie gratis ca eu n-am de unde sa platesc pt ea. M-as mai duce pe la ea din cand in cand, as mai lua-o la mine 2-3 zile, dar mai mult de atat nu stiu daca pot. Eu abia invat sa gatesc acuma, d-apoi sa mai am si grija de ea :[


tu ai presta ceva gratis? ma gandeam eu (desi voluntariatul e un act nobil si frumos). nici aia care ingrijesc oameni cu diverse probleme nu ii ingrijesc, hranesc si intretin pe degeaba. :confuzzled:

 Suryahx, on 2nd July 2012, 18:17, said:

Eu daca mi-as lua un job de genul asta n-as castiga nici macar cat sa acopar chiria. Iar daca printr-o minune, s-ar schimba ceva in viata mea sa-mi pot permite sa-mi iau un job asa zis normal, platit cu minimul pe economie, atunci cu cine as lasa-o pe ea, pe sora cu sindrom down in timpul in care eu as fi la job? Ah, nu-mi spuneti ca stiu: Sa platesc femeie din salariul de 7 mil : )))

nu contest faptul ca diverse meserii (cele enumerate mai sus erau cu titlul de exemplu si lista nu era inchisa, evident, ma gandeam ca oamenii care folosesc forumul au capacitatea intelectuala sa sesizeze asta) sunt platite prost, insa am observat in lucrul zilnic cu oamenii ca totusi cei care presteaza respectivele munci (secretare, educatoare, profesori, femei de serviciu, ingineri, asistente, etc...) reusesc sa traiasca, sa manance, sa aiba familii, sa se intretina, etc... ma gandesc ca totusi se poate daca reusesc atatia, nu? si nu toti sunt chiar ultimii sarantoci muritori de foame, isi mai permit oamenii o masina, o casa proprie, o vacanta (sau mai multe), una, alta... depinde cum te orientezi in viata, probabil.
n-are rost sa abordam aspectul "cat timp crezi ca vei putea practica "meseria" asta, cand o sa ai un iubit/ sot/whatever ce faci, il inchizi in baie si te duci sa faci videochat in dormitor, cand o sa ai un copil ce faci cu el", etc... nu ma priveste si nici intereseaza in mod deosebit, sunt alegerile tale. (referitor din nou la ce ziceai mai sus si ce ziceai despre cealalta sora a ta)


 Suryahx, on 2nd July 2012, 18:17, said:

Are frate dar el e baiat. Nush daca poate sa-i schimbe tamponul cand e pe stop sau chestii de genul asta. Plus ca n-au unde sa stea si nu-l vad in stare sa se angajeze sa se intretina si pe el si pe ea (chirie & stuff). El in momentul de fata e un copil care face mofturi la mancare si se joaca non stop pe calculator. Taica-su e un handicapat si un betiv care la fel: sta cu chirie pe unde apuca. Alte neamuri care sa-i pese de ea nu are. Iar ca fapt divers ? in acte suntem frati buni, avem acelasi nume pentru ca mama i-a trecut si pe ei doi pe numele tatalui  pentru ca i-a facut in timpul in care el inca mai era in viata si penru ca nu a apucat sa divorteze de el.
si de ce iti pasa? te intereseaza LEGAL sa nu ti-o puna cineva "tie in carca". atat. ce iti pasa cine ii schimba tamponul sau ce fel de betiv e tatal ei biologic???
daca legal este sora ta atunci da, exista o oarecare sansa sa ajungi "cu ea pe cap". dar nu cred ca ai avea mustrari de constiinta sa o lasi sa se descurce singura, ca pe cealalta sora, nu? asta ar fi chiar culmea. sau cine stie, poate asta o sa fie de acord sa faca si ea videochat...


In alta ordine de idei, oamenii cu Down nu sunt toti chiar "saci de carne" sau "legume" cum vad ca e perceptia publica pe-aici. Bine, poate din filme asta e impresia cu care ramai, realitatea e uneori "putin" (mai mult) diferita. Pot sa invete sa faca diverse activitati, sa se ingrijeasca (minimal, evident, dar pot), sa aiba o viata cat de cat a lor, unii merg la scoli normale si reusesc sa faca fata asemanator celorlalti copii (evident nu or sa fie olimpicii clasei dar nici mai prosti ca ultimul prost), pot sa invete sa faca diverse meserii (nu stiu daca videochat-ul e printre ele dar avand in vedere capacitatea de intelegere... de ce nu), dar pentru siguranta lor si a celorlalti evident ca e preferabil sa existe cineva care sa arunce un ochi la ce fac. Exista organizatii speciale, asociatii, fundatii, cluburi, etc... pentru ei, in asa fel incat sa ii ajute sa obtina "the best they can". Deci chiar "legume" nu sunt.
Desigur, cele de mai sus nu sunt o regula generala si capacitatile si abilitatile lor variaza de la caz la caz. Poate sora ta nu se incadreaza, asta nu am de unde sa stiu.  :peacefingers:

Edited by rox, 02 July 2012 - 18:55.


#67
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011

 rox, on 2nd July 2012, 19:55, said:

tu ai presta ceva gratis? ma gandeam eu (desi voluntariatul e un act nobil si frumos). nici aia care ingrijesc oameni cu diverse probleme nu ii ingrijesc, hranesc si intretin pe degeaba. :confuzzled:


Uite ma ofer eu voluntar sa prestezi ceva pe mine gratis. Un gest nobil si frumos de voluntariat de ambele parti, ce zici? ;)

Edited by Arkouda, 02 July 2012 - 19:18.


#68
enoxcj

enoxcj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,348
  • Înscris: 06.02.2006

 Arkouda, on 2nd July 2012, 19:32, said:

Tu un porc tavalit in namol nu ai putea sa iei in casa, dar pe o castigatoare la miss ai primi-o cu bratele deschise si woola sculata.

Cam asa pui tu problema. Adica penibil. Fa niste pasi ca nu ai treaba cu subiectul
Auzi, tu cine esti de iti permiti sa vorbesti asa din spatele anonimatului? Probabil asa vorbesti si cu mata si tata-tu de ti-e intiparit asa in vocabular...bostanule...E cumva subiectul tau? Ai exclusivitate? Ia uite, inca un derbedeu, care pentru bani ar vinde-o si pe maica-sa.

 drGrudge, on 2nd July 2012, 19:37, said:

Pai ia-o tu, o salvatorule.
Eu nu am zis sa o iau, nu ma aflu eu in situatia ei, dar in orice caz nu as fi asa un "om fara suflet" cum e ea. E sarantoca rau, e pacat ca a crescut fara parinti, dar de deschis picioarele si aratat pizd@ la straini pentru bani, parca nu ii vine asa greu. Punct si am incheiat.

Edited by enoxcj, 02 July 2012 - 20:26.


#69
On_my_way

On_my_way

    robotica melomana

  • Grup: Validating
  • Posts: 9,799
  • Înscris: 06.06.2012

 Suryahx, on 2nd July 2012, 18:17, said:

Pai imi pasa din moment ce am intrebat.
La asta m-am referit si eu cand am spus ca n-ai nicio obligatie legala, doar una morala. Daca nu-ti pasa nu deschideai topicul asta si, cu atat mai mult, nu l-ai fi denumit "sora mea....", ci cu totul altfel, spre ex: "am o sora cu sindrom Down", "dilema" etc. etc. Tu insa ai asociat-o cu tine, ceea ce indica ca situatia ei nu ti-e indiferenta si nu te-ai simti deloc ok sa stii ca ei ii va fi rau.
Nu m-am repezit sa arunc cu pietre, cum au crezut unii, pt. ca, spre deosebire de ei, chiar stiu ce inseamna sa ai pe cineva cu handicap psihic in familie si stiu cate sacrificii implica asta, insa am dorit sa scot in evidenta ca cei care au sindrom Down sunt, fata de alti oameni cu dizabilitati, care pot reprezenta un real pericol, destul de usor de ingrijit, fiind niste persoane inofensive, dragute. Si am mai vrut sa stii ce inseamna sa lasi o asemenea persoana in grija statului: moarte sigura. La ora actuala in Romania nu exista spitale  de stat (bani pt. un spital particular inteleg ca n-ai) in care persoanele cu dizabilitati sa fie tratate ca niste fiinte umane, nici ca animalele nu sunt tratate, deseori. Animalele nu sunt private de hrana, pt. ca oamenii au foloase de pe urma lor, oamenii cu dizabilitati sunt, pt. ca foloasele de pe urma lor sunt egale cu 0. Bolnavii cu handicap psihic usor nu au un regim special, nu sunt separati de cei cu handicap psihic sever. Urmarile le intuiesti singura.
Si nu te mai lua dupa cei care iti baga in cap ca nu te va iubi nimeni daca ai o sora cu handicap, asculta la mine: cine te iubeste te iubeste cu handicapatii tai cu tot (da, suna caraghios, stiu), cu alcoolicii, cu toate bubele tale. Si, impreuna cu tine, va cauta solutii la problemele tale, cine te iubeste numai cand totul e roz in viata ta iti va intoarce spatele imediat ce va da cu nasul de prima greutate.
Nimeni nu are dreptul sa te condamne si sa-ti ceara sa platesti pt. greselile altora (in speta, ale mamei tale), tu doar, cunoscand realitatea din toate punctele de vedere, esti in masura sa iei hotarea care ti se va parea ce mai potrivita, cea mai corecta, hotarare care mai tarziu sa nu-ti trezeasca niciun fel de mustrari de constiinta. Bafta!

P.S: N-am nimic impotriva eugeniei, dimpotriva, cred ca ar fi excelent daca prin intermediul ei ar putea  fi eliminat intr-o zi si jigodismul. Si, de ce nu, barbatii care in loc de penis raman tot cu puta, chiar si atunci cand ating maturitatea. :D

#70
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011

 enoxcj, on 2nd July 2012, 21:24, said:

Auzi, tu cine esti de iti permiti sa vorbesti asa din spatele anonimatului? Probabil asa vorbesti si cu mata si tata-tu de ti-e intiparit asa in vocabular...bostanule...E cumva subiectul tau? Ai exclusivitate? Ia uite, inca un derbedeu, care pentru bani ar vinde-o si pe maica-sa.

Ete fleosc, tu cumva vorbesti cu buletinul postat pe forum? Derbedeu e tactu' ca nu te-a facut cu sindrom down (desi nu-s convins) ca sa planga sorata pe forum ca nu are cin' te creste.

Edited by Arkouda, 02 July 2012 - 20:33.


#71
drGrudge

drGrudge

    Trollminater

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,746
  • Înscris: 27.03.2011

 enoxcj, on 2nd July 2012, 21:24, said:

Eu nu am zis sa o iau, nu ma aflu eu in situatia ei, dar in orice caz nu as fi asa un "om fara suflet" cum e ea. E sarantoca rau, e pacat ca a crescut fara parinti, dar de deschis picioarele si aratat pizd@ la straini pentru bani, parca nu ii vine asa greu. Punct si am incheiat.
Ce om fara suflet?
In primul rand, a fost expediata la casa de copii, deci din start au dat dracului legatura aia de sange pe care o elogiezi. Care e o imbecilitate in cazul curent, mai ales ca ma-sa a facut copil la o varsta avansata desi avea deja alti copii, pe care nu-i putea intretine.
Apoi, ma-sa a venit constant sa o stoarca de bani (a zis si pe alte topice, long story).

Acum si de drept, in situatia ei (deloc roz) se teme sa nu aiba inca o responsabilitate. Nu are nici suportul financiar si nici emotional sa aiba un copil cu Down in grija. Asta e realitatea. Ca vreti unii din voi sa fiti salvatori pe cai magici, cine va impiedica? Situatiile se judeca in functie de context. Ce a ajuns sa faca e irelevant, conteaza doar ca acea persoana nu ii este sora de drept, si ar fi doar un chin pentru ea.

Un chin pe care ar ajunge sa-l regrete si mai tare pe viitor.

Daca isi permitea, cum am zis, sunt sigur ca nu ar fi deschis topicul asta.

#72
malls

malls

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,096
  • Înscris: 28.04.2011
Imi pare aproape uimitor faptul ca unii oameni isi permit sa judece pe altii in felul asta, fara sa tina seama de context, de circumstante, de valori, de nimic.

Si imi pare si mai trist ca de multe ori, parerea celor care judeca in necunostinta de cauza este luata in serios tocmai de cei care ar trebui sa se stearga la fund cu ea.

Edited by malls, 02 July 2012 - 21:13.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate