Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?
 cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...
 DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)
 DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...
 

EVANGHELIZARE - scop si mijloace

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1352 replies to this topic

#145
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

 husand, on 17 octombrie 2012 - 20:11, said:

Tocmai ,nu scrie iar tu cu prozeliti tai negati falsificand scriptura dupa doctrina stricata


In orice casa veti intra, sa ramaneti acolo, pana veti pleca din locul acela. (Luc.9:4)

Sa nu umblati din casa in casa. (Luc.10:7)



.

Trezeste-te la realitate husand dragule ...
Cuvântul katá este folosit cu acelaşi sens şi în versetul din Luca 8:1, unde se spune că Isus predica „din oraş în oraş şi din sat în sat“.

Este aceeaşi expresie.  Dacă în Luca 8:1 se spune că Isus predica "din oraş în oraş ...", şi în celelalte versete pe care le-am postat sensul este acelaşi.  Cu alte cuvinte, DIN CASĂ ÎN CASĂ!

(Matei 10:11–14) . . .În orice oraş sau sat intraţi, cercetaţi cine este merituos în locul acela şi rămâneţi acolo până veţi pleca. 12 Când intraţi în casă, salutaţi-i pe cei din ea 13 şi, dacă această casă merită, pacea pe care i-o doriţi să vină peste ea, dar, dacă nu merită, pacea voastră să se întoarcă la voi. 14 Acolo unde cineva nu vă va primi sau nu va asculta cuvintele voastre, să vă scuturaţi praful de pe picioare când veţi ieşi din casa aceea sau din oraşul acela.

Edited by Eugen3, 18 October 2012 - 08:10.


#146
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

 Eugen3, on 18 octombrie 2012 - 08:10, said:

.
Cuvântul katá este folosit cu acelaşi sens şi în versetul din Luca 8:1, unde se spune că Isus predica „din oraş în oraş şi din sat în sat“.

Este aceeaşi expresie.  Dacă în Luca 8:1 se spune că Isus predica "din oraş în oraş ...", şi în celelalte versete pe care le-am postat sensul este acelaşi. Cu alte cuvinte, DIN CASĂ ÎN CASĂ!




Cu alte  cuvinte ale  tale care adaugi la scriptura pe seama careia te amuzi stimabile.

Arata unde scrie   οικον = casa ? Luca 8:1


Unde scrie ca umblau din casa in casa ?

Nu scrie niciunde.

Insa scrie altceva.


In norod s-au ridicat si proroci mincinosi, cum si intre voi vor fi invatatori mincinosi, care vor strecura pe furis erezii nimicitoare, se vor lepada de Stapanul care i-a rascumparat si vor face sa cada asupra lor o pierzare naprasnica. (2Pet.2:1)



.

Edited by husand, 18 October 2012 - 15:11.


#147
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

 husand, on 18 octombrie 2012 - 15:01, said:

Cu alte  cuvinte ale  tale care adaugi la scriptura pe seama careia te amuzi stimabile.

Arata unde scrie   οικον = casa ? Luca 8:1


Unde scrie ca umblau din casa in casa ?

Nu scrie niciunde.

Insa scrie altceva.


In norod s-au ridicat si proroci mincinosi, cum si intre voi vor fi invatatori mincinosi, care vor strecura pe furis erezii nimicitoare, se vor lepada de Stapanul care i-a rascumparat si vor face sa cada asupra lor o pierzare naprasnica. (2Pet.2:1)



.

Ce zic eu şi ce înţelegi tu .....

Eu am afirmat următoarele:

Cuvântul katá este folosit cu acelaşi sens şi în versetul din Luca 8:1, unde se spune că Isus predica „din oraş în oraş şi din sat în sat“.

Conform Scripturii, adevăraţii creştini predică oriunde se găsesc oameni, în oraşe, în sate, în cătune, în pieţe, din casă în casă, etc. ...
Ideea este simplă.  Vestea bună despre regatul lui Dumnezeu trebuie să ajungă la cât mai mulţi oameni.  Dumnezeu vrea ca toţi să fie avertizaţi cu privire la marele necaz care ne stă în faţă!

(Matei 24:14) . . .Această veste bună despre regat va fi predicată pe tot pământul locuit ca mărturie pentru toate naţiunile. Şi atunci va veni sfârşitul.

Cât despre afirmaţia ta referitoare la "învăţătorii mincinoşi", aceştia sunt chiar cei care afirmă că nu trebuie să predicăm evanghelia şi să facem discipoli din oamenii tuturor naţiunilor ...

Isus a afirmat clar că el este cu cei care predică şi fac discipoli din oamenii tuturor naţiunilor, NU CU CEI CARE SPUN CĂ NU TREBUIE SĂ PREDICĂM!

(Matei 28:19, 20) . . .Duceţi-vă deci şi faceţi discipoli din oamenii tuturor naţiunilor, botezându-i în numele Tatălui, al Fiului şi al spiritului sfânt, 20 învăţându-i să respecte tot ce v-am poruncit. Şi iată că eu sunt cu voi în toate zilele până la încheierea sistemului“.

Edited by Eugen3, 19 October 2012 - 07:22.


#148
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

Quote

Eu am afirmat următoarele:

versetul din Luca 8:1, unde se spune că Isus predica „din oraş în oraş şi din sat în sat“.



Nu ma miram daca adaugai si din casa in casa pentru a putea lua casele la rand?

#149
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

 husand, on 23 octombrie 2012 - 20:16, said:

Nu ma miram daca adaugai si din casa in casa pentru a putea lua casele la rand?


#150
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

 Eugen3, on 19 octombrie 2012 - 07:19, said:

(Matei 28:19, 20)  Şi iată că eu sunt cu voi în toate zilele până la încheierea sistemului“.


sa vad ?

Marcu 16:17
Iată semnele care vor însoţi pe cei ce vor crede: în Numele Meu vor scoate draci; vor vorbi în limbi noi;

18 vor lua în mână şerpi; dacă vor bea ceva de moarte, nu-i va vătăma; îşi vor pune mâinile peste bolnavi, şi bolnavii se vor însănătoşi.”
19 Domnul Isus, după ce a vorbit cu ei, S-a înălţat la cer şi a şezut la dreapta lui Dumnezeu.


Fiindca scrie

Evrei 13:8
Isus Hristos este acelaşi ieri şi azi şi în veci!

Iacov 1:17
orice ni se dă bun şi orice dar desăvârşit este de sus, coborându-se de la Tatăl luminilor, în care nu este nici schimbare, nici umbră de mutare.




Unde sunt ?
.

Edited by husand, 24 October 2012 - 08:32.


#151
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

 husand, on 24 octombrie 2012 - 08:24, said:



sa vad ?

Marcu 16:17
Iată semnele care vor însoţi pe cei ce vor crede: în Numele Meu vor scoate draci; vor vorbi în limbi noi;

18 vor lua în mână şerpi; dacă vor bea ceva de moarte, nu-i va vătăma; îşi vor pune mâinile peste bolnavi, şi bolnavii se vor însănătoşi.”
19 Domnul Isus, după ce a vorbit cu ei, S-a înălţat la cer şi a şezut la dreapta lui Dumnezeu.


Unde sunt ?

Ţi-am explicat cum stau lucrurile într-o altă postare ...

Aceste daruri le-au avut apostolii lui Isus.  După moartea apostolilor, aceste daruri au încetat.  De atunci, toţi cei care au urmat învăţăturile lui Isus predică vestea bună despre Regatul lui Dumnezeu, aşa cum a poruncit Isus ...

(Matei 24:14) . . .Această veste bună despre regat va fi predicată pe tot pământul locuit ca mărturie pentru toate naţiunile. Şi atunci va veni sfârşitul.

Isus a arătat clar că toţi cei care urmau să se laude cu astfel de daruri ale spiritului, precum expulzarea demonilor, vindecările miraculoase, aveau să fie consideraţi "LUCRĂTORI AI NELEGIUIRII"!

(Matei 7:21–23) . . .Nu oricine îmi zice: «Doamne, Doamne» va intra în regatul cerurilor, ci acela care face voinţa Tatălui meu care este în ceruri. 22 Mulţi îmi vor zice în ziua aceea: «Doamne, Doamne, n-am profeţit noi în numele tău, n-am scos noi demoni în numele tău şi n-am făcut noi multe lucrări de putere în numele tău?» 23 Şi totuşi, atunci le voi mărturisi: Niciodată nu v-am cunoscut! Plecaţi de la mine, voi, lucrători ai nelegiuirii!

Dacă aveţi aceste daruri, cum se explică faptul că toţi oamenii suferă din cauza bolilor?  Cum se explică faptul că, chiar şi cei care sunt în fruntea voastră se îmbolnăvesc şi merg la doctor pentru a se vindeca?

Adevărata intervenţie divină va avea loc numai după ce Dumnezeu va curăţa acest pământ de cei nelegiuiţi şi de probleme.
Atunci, "niciun locuitor nu va spune: Sunt bolnav!" vezi Isaia 33:24; Matei 6:10; Apocalipsa 21:4.

#152
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

 Eugen3, on 24 octombrie 2012 - 08:30, said:

Ţi-am explicat cum stau lucrurile într-o altă postare ...

Aceste daruri le-au avut apostolii lui Isus.  După moartea apostolilor, aceste daruri au încetat.  De atunci, toţi cei care au urmat învăţăturile lui Isus predică vestea bună despre Regatul lui Dumnezeu, aşa cum a poruncit Isus ...



Vestea buna este legata de prezenta lui Dumnezeu da ?

Nu minciuni contrafacute si forma de evlavie gen ortodox,baptist iehovist,care dau ei cu explicati de felul asa intelegem noi cand nu poarta semnele Duhului.ca sa nu-i rada lumea.

ma lasi?

2 Corinteni 13:4
În adevăr, El a fost răstignit prin slăbiciune; dar trăieşte prin puterea lui Dumnezeu. Tot astfel şi noi suntem slabi în El, dar, prin puterea lui Dumnezeu, vom fi plini de viaţă cu El faţă de voi.


1 Corinteni 2:5
pentru ca credinţa voastră să fie întemeiată nu pe înţelepciunea oamenilor, ci pe puterea lui Dumnezeu.

Edited by husand, 24 October 2012 - 08:41.


#153
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

 husand, on 24 octombrie 2012 - 08:40, said:


Vestea buna este legata de prezenta lui Dumnezeu da ?

Nu minciuni contrafacute si forma de evlavie gen ortodox,baptist iehovist,care dau ei cu explicati de felul asa intelegem noi cand nu poarta semnele Duhului.
ca sa nu-i scuipe lumea.

ma lasi?

2 Corinteni 13:4
În adevăr, El a fost răstignit prin slăbiciune; dar trăieşte prin puterea lui Dumnezeu. Tot astfel şi noi suntem slabi în El, dar, prin puterea lui Dumnezeu, vom fi plini de viaţă cu El faţă de voi.


1 Corinteni 2:5
pentru ca credinţa voastră să fie întemeiată nu pe înţelepciunea oamenilor, ci pe puterea lui Dumnezeu.

husand, nu eu mă laud că am darul de a scoate demoni, de a vindeca, etc., CI TU SPUI CĂ AVEŢI ASTFEL DE DARURI ...

Pe cine numeşte Isus "LUCRĂTORI AI NELEGIUIRII", pe cei care afirmă că au aceste daruri în prezent, sau pe cei care spun că aceste daruri au încetat odată cu moartea apostolilor?


(Matei 7:21–23) . . .Nu oricine îmi zice: «Doamne, Doamne» va intra în regatul cerurilor, ci acela care face voinţa Tatălui meu care este în ceruri. 22 Mulţi îmi vor zice în ziua aceea: «Doamne, Doamne, n-am profeţit noi în numele tău, n-am scos noi demoni în numele tău şi n-am făcut noi multe lucrări de putere în numele tău?» 23 Şi totuşi, atunci le voi mărturisi: Niciodată nu v-am cunoscut! Plecaţi de la mine, voi, lucrători ai nelegiuirii!

#154
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009
Cine vorbeste in chip usuratic, raneste ca strapungerea unei sabii, dar limba inteleptilor aduce vindecare. - (Prov.12:18)

Caci inima acestui popor s-a impietrit; au ajuns tari de urechi, si-au inchis ochii, ca nu cumva sa vada cu ochii, sa auda cu urechile, sa inteleaga cu inima, sa se intoarca la Dumnezeu, si sa-i vindec." (Mat.13:15)



Vindecarea fiind  mantuirea

"Va voi scoate din suferinta Egiptului si va voi duce in tara canaanitilor, hetitilor, amoritilor, ferezitilor, hevitilor si iebusitilor, intr-o tara unde curge lapte si miere." (Exod.3:17)

, nu te voi lovi cu niciuna din bolile cu care am lovit pe egipteni; caci Eu sunt Domnul care te vindeca." (Exod.15:26)


Insa poa sa scrie daca nu se citesc ...



.

Edited by husand, 24 October 2012 - 10:50.


#155
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

 Eugen3, on 24 octombrie 2012 - 08:44, said:


husand, nu eu mă laud că am darul de a scoate demoni, de a vindeca, etc.,

foarte rau, inseamna ca nu ai Duhul Sfant

Isus a spus ca cine crede in El va face si el lucrarile Sale

 Eugen3, on 24 octombrie 2012 - 08:44, said:


(Matei 7:21–23) . . .Nu oricine îmi zice: «Doamne, Doamne» va intra în regatul cerurilor, ci acela care face voinţa Tatălui meu care este în ceruri. 22 Mulţi îmi vor zice în ziua aceea: «Doamne, Doamne, n-am profeţit noi în numele tău, n-am scos noi demoni în numele tău şi n-am făcut noi multe lucrări de putere în numele tău?» 23 Şi totuşi, atunci le voi mărturisi: Niciodată nu v-am cunoscut! Plecaţi de la mine, voi, lucrători ai nelegiuirii!

Eugene, nu te supara, dar cred ca tu nu ai terminat nici macar liceul si e scuzabil ca nu poti gandi totusi la un nivel cat de cat.

Este uimitor cum pot martorii lui iehova sa-si bata joc de versete.

In Matei 7:21 nu se spune ca cei care scot demoni sau proorocesc automat sunt de la cel rau si lucratori ai nelegiuirii, ci ca vor exista unii care vor pretinde ca au facut lucrari in numele lui Isus, cu toate astea le-au facut cu puteri dracesti (exemplu: bioenergeticieni, magicieni).

Acolo nu scrie ca Isus a spus sa ne ferim de cei care fac exorcizari, deoarece darul acesta a incetat si ca nu mai e valabil, nu scrie deloc asa ceva, dimpotriva... si daca citim la Apocalipsa scrie ceva despre profetii care au fost martirizati de "cetatea Babilonului" care apare in zilele din urma.

Mare ti-e gradina, Doamne, cum pot veni unii sa-si bata joc de Scripturi numai ca sa-si justifice propriile neputinte...si nerozenii...

#156
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009
Aici nu mai e vorba de cult si martori ori cultura e vorba de bun simt in fata lui Dumnezeu.

Orice om poate gresi insa cand nu vrea sa se pocaiasca de greseala sa si-i expira timpul s-a terminat cu el.

#157
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

 blueday, on 24 octombrie 2012 - 12:40, said:

Mare ti-e gradina, Doamne, cum pot veni unii sa-si bata joc de Scripturi numai ca sa-si justifice propriile neputinte...si nerozenii...

Ţi-am mai spus, este adevărat că, în secolul întâi, unii dintre continuatorii lui Isus primiseră darul special de a vindeca, dar acesta avea să dispară ...

(1 Corinteni 12:29, 30) . . .Oare toţi sunt apostoli? Toţi sunt profeţi? Toţi sunt învăţători? Toţi înfăptuiesc lucrări de putere? 30 Toţi au darul de a vindeca? Toţi vorbesc în limbi? Toţi sunt traducători?

Adevăraţii creştini de azi nu se identifică prin acte de vindecare, ci prin iubire şi spirit de sacrificiu ...

(Ioan 13:35) . . .Prin aceasta vor şti toţi că sunteţi discipolii mei: dacă aveţi iubire între voi“.

Te rog să observi că Isus a arătat că semnul de identificare al adevăraţilor săi discipoli era iubirea existentă între ei, nu faptul că profeţeau, vindecau, scoteau demoni, etc. ...

În plus, vindecările prin credinţă din prezent nu au contribuit la formarea unei familii autentice de creştini, din toate culturile şi rasele, unite prin iubire.

#158
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

 Eugen3, on 25 octombrie 2012 - 09:46, said:

..
Adevăraţii creştini de azi nu se identifică prin acte de vindecare, ci prin iubire şi spirit de sacrificiu ...

(Ioan 13:35) . . .Prin aceasta vor şti toţi că sunteţi discipolii mei: dacă aveţi iubire între voi“.

T


Iubirea ce este ? Credinta salvarea ca vindecare de moarte ?  

Roade ale Duhului.

mantuirea gratis pe care o da Dumnezeu la salvare din moarte

iar cu iubirea nu citesti tot ca nu-ti da spor !

Nu este mai mare dragoste decat sa-si dea cineva viata pentru prietenii sai. (Ioan.15:13)


Plin de fatarnici cu dragostea lor.


.Insa problema care se discuta este alta

Sa nu umblati din casa in casa. (Luc.10:7)

Porunca pe care martorii o ignora.

Edited by husand, 25 October 2012 - 10:54.


#159
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

 Eugen3, on 25 octombrie 2012 - 09:46, said:

Ţi-am mai spus, este adevărat că, în secolul întâi, unii dintre continuatorii lui Isus primiseră darul special de a vindeca, dar acesta avea să dispară ...



vrei sa iau de bun numai asa, ca ai spus tu? unde scrie ca darurile DS au fost doar pentru primul secol?

 Eugen3, on 25 octombrie 2012 - 09:46, said:

Adevăraţii creştini de azi nu se identifică prin acte de vindecare, ci prin iubire şi spirit de sacrificiu ...
(Ioan 13:35) . . .Prin aceasta vor şti toţi că sunteţi discipolii mei: dacă aveţi iubire între voi“.
Te rog să observi că Isus a arătat că semnul de identificare al adevăraţilor săi discipoli era iubirea existentă între ei, nu faptul că profeţeau, vindecau, scoteau demoni, etc. ...
În plus, vindecările prin credinţă din prezent nu au contribuit la formarea unei familii autentice de creştini, din toate culturile şi rasele, unite prin iubire.

tu nu respecti niste minime reguli de logica !

a spus cineva ca vindecarile sau profetiile identifica pe crestini? scrie in Biblie ca vindecarile identificau pe crestini in primul secol?

Isus este Cel care exercita o relatie cu toti cei care-I apartin. Asta e ceea ce au in comun crestinii, persoana lui Isus.

#160
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

 blueday, on 25 octombrie 2012 - 11:45, said:

vrei sa iau de bun numai asa, ca ai spus tu? unde scrie ca darurile DS au fost doar pentru primul secol?



tu nu respecti niste minime reguli de logica !

a spus cineva ca vindecarile sau profetiile identifica pe crestini? scrie in Biblie ca vindecarile identificau pe crestini in primul secol?

Isus este Cel care exercita o relatie cu toti cei care-I apartin. Asta e ceea ce au in comun crestinii, persoana lui Isus.

Cum explici că unii, chiar din biserica voastră, continuă să se îmbolnăvească, dacă aveţi astfel de daruri? Şi de ce numai din când în când se aude vorbindu-se despre astfel de situaţii?

Tu trebuie să înţelegi că ceea ce a făcut Isus şi apostolii săi în sec.I, a fost doar pentru a le arăta oamenilor ce va face Dumnezeu pentru toţi cei care îl iubesc, când împărăţia lui Dumnezeu, condusă de Isus, va trece la acţiune.  Atunci se va înfăptui voinţa lui Dumnezeu PENTRU TOŢI OAMENII DREPŢI de pe pământ.  Tot atunci se vor împlini şi cuvintele din Isaia unde a fost profeţit următoarele:

(Isaia 33:24) . . .Niciun locuitor nu va spune: „Sunt bolnav“. Poporul care locuieşte în ţară va fi iertat de nelegiuirea lui.

(Matei 6:9, 10) . . .Voi aşa să vă rugaţi: «Tatăl nostru care eşti în ceruri, să fie sfinţit numele tău. 10 Să vină regatul tău. Să se facă voinţa ta, precum în cer, aşa şi pe pământ.

#161
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

 Eugen3, on 26 octombrie 2012 - 11:47, said:

Cum explici că unii, chiar din biserica voastră, continuă să se îmbolnăvească,



Aaaaa era clar ca nu va invata  ba dimpotriva nemernicii cu proorociile lor mincinoase va opresc.




28. Fiecare sa se cerceteze, dar, pe sine insusi, si asa sa manance din painea aceasta si sa bea din paharul acesta.
29. Caci cine mananca si bea isi mananca si bea osanda lui insusi, daca nu deosebeste trupul Domnului.

30. Din pricina aceasta sunt intre voi multi neputinciosi si bolnavi, si nu putini dorm.
31. Daca ne-am judeca singuri, n-am fi judecati.

32. Dar, cand suntem judecati, suntem pedepsiti de Domnul, ca sa nu fim osanditi odata cu lumea.

iOnorabile ai tot interesul sa asculti Cuvantul si  sa-l intelegi

multi neputinciosi si bolnavi si la propriu si la figurat.

Edited by husand, 26 October 2012 - 16:07.


#162
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 Eugen3, on 26 octombrie 2012 - 11:47, said:

Cum explici că unii, chiar din biserica voastră, continuă să se îmbolnăvească, dacă aveţi astfel de daruri? Şi de ce numai din când în când se aude vorbindu-se despre astfel de situaţii?
Corect!!! :lol:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate