Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare
 Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie
 Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986
 

luna de miere in octombrie

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
XSpeed

XSpeed

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 24.08.2004
Salutare,

Imediat dupa nunta, la jumatatea lunii octombrie luam in calcul sa mergem in Grecia.

Va rog sa-mi spuneti, care sunt statiunile cu cele mai mari sanse sa avem parte de mai multa caldura in luna octombrie, pentru a ne putea bucura de apa marii?

Multumim !

#2
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Jumatatea lui octombrie inseamna in jur de 20 de grade in aer si citeodata chiar sub 15. Exista si exceptii, plus ca depinde cit de rezistenti sinteti (eu am facut baie in mare si cind lumea ingheta pe afara sa ma astepte). Dar in general nu e recomandat pentru plaja; daca tot e luna de miere incercati macar niste insule canare (ca sa ne limitam doar la zone unde se poate ajunge cu buletinul).

#3
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Așteptați până se conturează destinul Greciei.

#4
XSpeed

XSpeed

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 24.08.2004
Multumim frumos pentru sfaturi...

Dar pentru informatia noastra sa ne orientam mai bine in ce tara mergem, credeti ca sunt sanse ca la jumatatea lunii octombrie undeva in Grecia apa marii sa aiba cel putin 20 de grade?

Daca da, in ce zona ar fi cel mai probabil?

#5
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,400
  • Înscris: 08.08.2008

 XSpeed, on 19th June 2012, 23:00, said:

Multumim frumos pentru sfaturi...

Dar pentru informatia noastra sa ne orientam mai bine in ce tara mergem, credeti ca sunt sanse ca la jumatatea lunii octombrie undeva in Grecia apa marii sa aiba cel putin 20 de grade?

Daca da, in ce zona ar fi cel mai probabil?

Mergeti in Egipt - aceleasi preturi, vreme mult mai buna, fauna marina la superlativ.

#6
diahim

diahim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,043
  • Înscris: 24.04.2011

 XSpeed, on 19th June 2012, 23:00, said:

Multumim frumos pentru sfaturi...

Dar pentru informatia noastra sa ne orientam mai bine in ce tara mergem, credeti ca sunt sanse ca la jumatatea lunii octombrie undeva in Grecia apa marii sa aiba cel putin 20 de grade?

Daca da, in ce zona ar fi cel mai probabil?

Slabe sanse sa gasesti apa marii 20 de grade in Octombrie in Grecia.

#7
raul_6776

raul_6776

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,559
  • Înscris: 03.04.2010

 XSpeed, on 19th June 2012, 21:25, said:

Salutare,

Imediat dupa nunta, la jumatatea lunii octombrie luam in calcul sa mergem in Grecia.

Va rog sa-mi spuneti, care sunt statiunile cu cele mai mari sanse sa avem parte de mai multa caldura in luna octombrie, pentru a ne putea bucura de apa marii?

Multumim !
Daca ai noroc de vreme calduroasa la nunta, atunci sigur in Creta sau in Rhodos vei prinde vreme buna. Mai este si varianta Cipru, unde este mai cald decat in cele 2 insule.

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cu cât mergeți mai în sud, cu atât clima devine mai caldă. Însă încălzirea apei mării nu depinde numai de soare, ci și de curenți.
La Sarti am prins două zile consecutive cu temperaturi mult diferite ale apei mării. În ziua 1 (luată ca reper) apa avea, pe la ora 10, cam 24 grade, iar în ziua 2, cam 20. În ziua 2 au fost valuri mari, mai ales după amiaza, când apa se ridica la 2 m înălțime destul de aproape de mal; dacă nu știai să înoți și nu erai sigur pe tine, n-aveai ce căuta în apă. În ambele zile cerul s-a menținut senin în stațiune, dar fusese furtună în larg.
Oricum, slabe șanse ca pe undeva apa mării să aibă 20 grade în octombrie, bine ar fi ca atâtea să fie în aer.
În iarna 2008-2009, AccuWeather spunea că sunt -10 grade la Nei Pori.

#9
alinuta123

alinuta123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,348
  • Înscris: 03.08.2007

 razvanait99, on 19th June 2012, 20:12, said:

Mergeti in Egipt - aceleasi preturi, vreme mult mai buna, fauna marina la superlativ.
Pentru jumatatea lui octombrie si eu recomand Sharm-El-Sheikh-ul, dar deja suntem off-topic aici! Fiind oarecum extrasezon puteti prinde niste oferte 4* (AI) la care greu puteti rezista.
La numai 3 ore distanta de mers cu avionul, veti gasi o apa extrem de limpede si calda, plina de pestisori de toate culorile, soare cat cuprinde si conditii mult mai bune decat la greci. E o destinatie perfecta pt o luna de miere perfecta!
Noi am fost in decembrie unde am petrecut 8 zile de vis si ne-am intors acasa bronzati, in timp ce la Bucuresti era o vreme cumplita cu lapovita si ninsoare la greu!  
Grecia e ideala intre sfarsitul lui mai si sfarsitul lui septembrie...
In restul anului este destul de riscant, mai ales ca va doriti si balaceala in mare si nu doar in cada din camera de la hotel!  :rolleyes:

#10
newgirl

newgirl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 17.06.2009
Si la final de septembrie poate fi riscant in grecia ... adica vremea nu e rea dar poate sa nu fie vreme de balaceala nici macar in sud ... Si eu recomand Egipt, Tunisia ...

Edited by newgirl, 21 June 2012 - 10:19.


#11
roxanaln

roxanaln

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 12.06.2012
Egiptul mi se pare varianta potrivita. Cel putin eu n-as risca cu Grecia, mai ales pentru luna de miere. Sunt slabe sansele sa fie cald!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate