Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...

Regim utilizare HDD Ubuntu
 La mulți ani @yanni17!

La mulți ani @Kokoshmare!

Mai exista la voi in oras strandu...

Bon Jovi - Living Proof
 Problema card reader Sandisk

Recomandare acumulator 26650

Accident nerespectare viteza

Consumul in bord VS consumul la p...
 PC-ul nu booteaza

Coada dronei de lupta Fioroasa

Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5
 

Acoperire Cosmorom (Cosmote)

- - - - -
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
3073 răspunsuri în acest subiect

#2719
edyttzu

edyttzu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.124
  • Înscris: 03.01.2009
Sudul județului Argeș de asemenea doar 2G. De la Șerboieni spre Pitești intră 3G pe 22606

#2720
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.843
  • Înscris: 13.07.2010
Și pe linia cealaltă, spre Ștefan cel Mare, văd că au 3g doar la Slobozia și Suseni. Doar că au mai pixelat harta aia ca să pară altceva.

Editat de vio73, 04 august 2014 - 08:49.


#2721
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 29.155
  • Înscris: 04.02.2011

View PostPopM, on 29 mai 2014 - 15:26, said:

Cand repara Cosmote si problema de pe celula 41787 ? Se aud sunete si bruiaje ciudate pe fundal, uneori se aude sacadat pana la inchiderea convorbirii, problema fiind doar din aprilie.Posted Image
Nu sunt chiar sănătoşi ăştia. Acum mai bine de o săptămână, am activat pe cartelă un pachet de net de 3GB pentru o zonă între Reşiţa şi Anina. Deşi semnal EDGE era chiar mai bun de -100db, apărea iconiţa, nu funcţiona internetul. Am depus sesizare la ei, iar acum câteva zile m-am deplasat prin zonă şi semnalul lipsea în toată zona!! Apoi a reapărut, dar intermitent. Internetul, evident, nu funcţiona. Deh, Ţăran Telekom!

#2722
PopM

PopM

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 275
  • Înscris: 12.05.2014
Cosmote la mine a rezolvat problema cu sunetul, acum merge excelent! :) EDGE merge cu 200-240 Kbps. De mai multe ori am avut si viteza de peste 236 Kbps.

#2723
marcu35

marcu35

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 3.396
  • Înscris: 03.05.2011
Daca esti prin apropierea granitei de est e jale ca de doua zile se chinuie sa mearga cosmoteul pe 2G ,pe 3G nu au probleme.

#2724
khristian78

khristian78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.107
  • Înscris: 04.10.2005

View Postmarcu35, on 04 august 2014 - 17:29, said:

Daca esti prin apropierea granitei de est e jale ca de doua zile se chinuie sa mearga cosmoteul pe 2G ,pe 3G nu au probleme.
Nu s+a rezolvat? :-)
Si tu nu te-ai mai portat?

#2725
PopM

PopM

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 275
  • Înscris: 12.05.2014
La mine in Bihor merge perfect semnalul si calitatea este ok!

Editat de PopM, 04 august 2014 - 19:56.


#2726
PopM

PopM

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 275
  • Înscris: 12.05.2014
Pentru userul claudiu_w care m-a intrebat prin PM daca am pe abonament sau pe prepay viteza de 236 Kbps pe EDGE. Merge la fel de bine pe orice, nu conteaza ca e abonament sau cartela. Am postat aici raspunsul, nu mai am acel PM.

Editat de PopM, 04 august 2014 - 20:14.


#2727
marcu35

marcu35

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 3.396
  • Înscris: 03.05.2011

View Postkhristian78, on 04 august 2014 - 18:54, said:


Nu s+a rezolvat? :-)
Si tu nu te-ai mai portat?

Si sa le platesc niste servicii care nu le folosesc?  Nu, asta nu mai bine ma chinui inca un an ca atat mai am si dupa sa il foloseasca ucrainenii.

#2728
claudyu_w

claudyu_w

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 85
  • Înscris: 24.11.2013

View PostPopM, on 04 august 2014 - 20:13, said:

Pentru userul claudiu_w care m-a intrebat prin PM daca am pe abonament sau pe prepay viteza de 236 Kbps pe EDGE. Merge la fel de bine pe orice, nu conteaza ca e abonament sau cartela. Am postat aici raspunsul, nu mai am acel PM.
Ok.

Editat de claudyu_w, 04 august 2014 - 21:16.


#2729
PopM

PopM

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 275
  • Înscris: 12.05.2014
Pai pe EDGE viteza maxima este 236-240 Kbps aproximativ, eu am aceasta viteza adica aproximativ 25-30 KBps pe 2G. Pe 3G viteza este de pana la 21,6 Mbps pentru cartela si 43,2 Mbps pt abonament. Viteza o am pe orice optiune.

#2730
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.609
  • Înscris: 22.01.2011
236 kbps e limita teoretic si tehnic maxima a vitezei pe EDGE. Tot teoretic poti citi e-mail-uri foarte bine, face browsing decent si chiar asculta un radio online - majoritatea au pana la 192 kbps. Problema este cand se aglomereaza zona, ca iti ia din capacitate pentru a o aloca apelurilor de voce, ceea ce echivaleaza cu o scadere vizibila a vitezei internetului.

#2731
PopM

PopM

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 275
  • Înscris: 12.05.2014

View Postbiogood, on 04 august 2014 - 21:05, said:

236 kbps e limita teoretic si tehnic maxima a vitezei pe EDGE. Tot teoretic poti citi e-mail-uri foarte bine, face browsing decent si chiar asculta un radio online - majoritatea au pana la 192 kbps. Problema este cand se aglomereaza zona, ca iti ia din capacitate pentru a o aloca apelurilor de voce, ceea ce echivaleaza cu o scadere vizibila a vitezei internetului.

Exact, cand reteau este aglomerata EDGE merge cu aproximativ 120-140 Kbps. Eu pe EDGE pentru cateva secunde am avut viteze de 250 Kbps. Asa afisa si cu cartela pusa in modem de Cosmote in aplicatia Cosmote Connect. Am mai depasit uneori cu modemul limita teoretica de 236,8 Kbps.

Editat de PopM, 04 august 2014 - 21:09.


#2732
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.609
  • Înscris: 22.01.2011
Bine, acum si 120 - 140 kbps sunt o viteza suportabila pentru chestii primare -  citit emailuri si browsing, in sensul ca e mult mai bine decat GPRS-ul Vodafone, care e de neutilizat. Cea mai buna implementare EDGE mi se pare a fi la Orange, unde pot utiliza oriunde conexiunea 2G in scopurile de mai sus, dar si la Cosmote e ok.

#2733
pensionarul

pensionarul

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 250
  • Înscris: 08.04.2005
Hmm, observ ca in Predeal, Brasov, Cosmote are acoperire 4G si 2G, însă nu si 3G.
Spre comparatie, am observat ca si Orange are acoperire 4G aici, ca si 3G si 2G. Vodafone are doar acoperire 2G si 3G in Predeal.


#2734
hupogramos

hupogramos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.687
  • Înscris: 25.03.2009
Cum sa nu aibe 3G in Predeal, toate siturile au. Sunt poze facute de Cosconor.
Ca sa scapati de mizeria de pixelizare de pe site, iata aici o harta facuta cum trebuie (dar veche):

http://extranetsuppo...eragecheck.html

Si pentru nostalgicii Zapp CDMA:

http://extranetsuppo...eragecheck.html

Poate fi utila si pentru abonatii Romtelecom mobil. Reteaua Romtelecom are acoperire mult mai buna decat cea de acolo. Cat o mai avea...

#2735
pensionarul

pensionarul

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 250
  • Înscris: 08.04.2005
Da,stiam si eu ca exista de multa vreme acoperire 3G a fostului Zapp in Predeal, insa zilele astea am observat ca semnalul este slab si este prezent mai mult de-a lungul DN1. Stau intr-o pensiune la circa 150 m departare de DN1, pe stanga in sensul de mers spre Brasov, in spatele Hotelului BRD. Am sesizat lipsa semnalului 3 G, gratie telefonului sotiei. Foloseste permanent conexiunea celulara de date si mi-a atras atentia simbolul Edge de pe ecranul acestuia, in locul unde arata starea conexiunii. Sotia foloseste un Lumia 920, care e estul de sensibil la receptia semnalului radio. Apoi am scanat retelele din locul in care ma aflam cu al meu BB Z30 (care imi pare sa fie mai sensibil la receptia semnalului decat Lumia sotiei) si a rezultat ca, intradevar, lipsea semnalul 3G al celor de la Cosmote. Am repetat ieri de doua ori scanerea retelelor in alte zone din oras, foarte aproape de DN1, cu al meu BB si am constatat ca sunt valori mici ale receptiei semnalului radio, undeva pe la -103 dBm. In fine, era ca fapt divers postarea mea de alaltaieri. Ma gandisem ca era o problema temporara.

#2736
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.609
  • Înscris: 22.01.2011
Harta a carei adresa a dat-o Hupogramos confirma exact observatia Pensionarului, exista semnal 3G mai mult de-a lungul DN1 si foarte, dar foarte putin lateral. Curios, e vorba de o zona intens locuita, plina de vile si pensiuni pe toate strazile adiacente lui DN1 dar si mai departe, dincolo de Cioplea si Hotel Orizont. Se pare ca cineva nu si-a facut temele bine la acoperire si a ratat foarte multi clienti pe care ii iau fara efort ceilalti, inclusiv Digi.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate