Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor
 Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs
 Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?
 

(lalea) Casa in Ilfov

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2508 replies to this topic

#73
lalea

lalea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,542
  • Înscris: 30.01.2007
Azi fiind black friday, cheful meu de munca s-a vandut foarte ieftin:  la prima ora s-a dat pe-o cafea si pe stat pe jurnale... de regula ale altora.
Am trecut in revista garduri, fatade si inca ma gandesc cum sa modific camera aia de 8,3 mp, imi sta pe creier.

In rest sunt mai multumita, CT a ramas in mijlocul casei, bucataria e mai mare si o sa includ macar un loc de masa decent de 4 persoane, o sa scot geamul de la bucatarie de langa usa de acces terasa si o sa-l mut pe peretele de sud. Am convins una bucata sot sa ramana wcul sub scara, proiectantul ne zice cum ca ar trebui sa faca o coborare in panta bla-bla... si chiar daca o sa am mai multe canale in curte, asta e, nu mi-au iesit toate baile pe o parte!

Mai trebuie sa am o dicutie sau 10 sa vedem daca ramane parterul pe 2 niveluri de placa sau nu, la fel cu deschiderea aia de la living.

Ma gandesc la camera aia ca doar am pod si l-ar putea sa-l fac locuibil si, daca biroul ala o sa fie inuman, pot muta acolo una bucata birou!!! Cu sot si amanta lui cu tot! :D

As muta usa de la CT, e prea aproape de golul de la bucatarie.

Stiu ca nu aveti chef de mine, dar eu mi-am dat azi, foarte ieftin, cheful de munca.

#74
molbro

molbro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,922
  • Înscris: 22.03.2012

View Postlalea, on 23 noiembrie 2012 - 13:42, said:


Stiu ca nu aveti chef de mine, dar eu mi-am dat azi, foarte ieftin, cheful de munca.

pai daca nu se inghesuie nimeni sa-ti raspunda, inseamna ca ce-ai desenat tu acolo e cam binisor :) eu nu prea am ce sa zic la rubrica "sugestii si reclamatii"... partiurile par mai in regula acum. totusi, ca sa nu tac, zic ca ar trebui sa maresti camera juniorului un pic. nu de alta, dar e posibil sa se supere cand o creste mare si o sa realizeze el cum va lafaiti voi acolo in 24mp. poate-ti si darama peretele comun cu biroul si-si face si el o mini-garsoniera :D
nu se stie niciodata cu astia mici...uita-te la fii'mea! am "apelat" odata la pusculita ei, "pentru casa, tati", i-am zis... si mi-a zis ca vrea acte pe casa :)) si n-are decat 7 ani! :))

#75
lalea

lalea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,542
  • Înscris: 30.01.2007
E tare fii-ta, sper s-o ocoleasca fii-miu, n-am chef de-asa nora! :)) Dar... ce soacra as fi daca mi-ar placea!
In rest, la biroul ala asa ma gandesc, poate peste vreo 10 ani, cand o incepe fii-miu adolescenta, o sa il fac apendice la camera lui si biroul mare... mai vedem cum evolueaaza lucrurile pana atunci. Si ar avea si el 20 mp. Pana pe la clasa a VI-a, cred ca ii ajunge.

Si daca nu i-o placea, la 18 ani sa se mute unde-o sti. :P

Sunt mai echilibrate camerele ca functionalitate si spatiu, e drept. Mai am varianta de a muta CT si bucataria pe peretele nordic, langa scara si livingul pe sud. In rest, macar holurile sunt mai mici, imi place ca sunt totusi luminate natural. Nu-mi place la casa ca usile sunt cam apropiate si nu-mi pot face nicio imagine reala despre cat de dragut sau nedragut ar fi asta...

Nu e musai semn bun ca nu-mi raspunde careva, poate sunt enervanta si li s-a luat de atatea misculatii... ceea ce pot intelege.
O sa aduc poze dupa ce intarusez macar terenul. Pana acum am numai studiul geo si nu cred sa prezinte maxima importanta pentru cineva. Oricum, am facut studiul cand credeam ca vom face casa pe stanga lotului, acum ne-am razgandit... :) asa ca am facut o treaba foarte mare! Posted Image

#76
lalea

lalea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,542
  • Înscris: 30.01.2007
Oooooook, iar mi-au fatat plosnitele idei si sotu', saracul, crede ca sunt bune! Posted Image)

Citesc forumuri angro, ma delectez cu idei asa si fug de munca. So... citii ca nu e bine sa pui casa pe sud-est, ca mama ce de cald o sa fie. Asa o fi, da' io am apartamentul pe nord-vest si in afara de muscate nu-mi sta nicio floare in geam! Tot moare, nu e lumina, nu imi inflloreste cactusul! Nu mai spun ca imi plac florile tropicale care, saracele, mor an de an: ba un leandru, ba o maslina!
Cat despre caldura care nu este iarna ca nu e soare, il contrazic pe Astrul care zicea pe forumul lui feitosak1 parca despre cum nu ai raze de soare iarna! Pai nu ai, ai radiatie infrarosie care aia incalzeste si care e mai multa decat radiatia vizibila; adicatelea cat timp e lumina sa vezi pe unde mergi pe-afara, ai un pic mai multa radiatie sa te incalzeasca. E important cat incalzesti casa si cat peretii. Mie imi place racoarea, dar de 10 ani am ajuns sa urasc nordul. Posted Image

De evolutie si modificari: suntem mai linistiti, am marit amprenta cu doar 2 mp si am reusit sa facem toate camerele tolerabile, nu imense, dar ok. Era pe aici o idee sa schimb pozitia unor camere si ceva in genul ala am facut si am reusit multe!
Livingul va avea loc de luat masa inclus, ca acum a iesit mare, 29 mp. Dresingul e cam mic, dar o sa vedem cum ne descurcam .
In baie as fi pus 2 chiuvete, nu stiu daca imi incap, le-as pune in continuarea cazii, vasul wc si eventual masina de spalat pe stanga. Mai vedem, mai adulmecam, in mare am aranjat lucrurile, am scapat de 2 canale in curte, am baile pe aceeasi parte... e bionisor.

Atasez poze, poate carcoteste careva ceva.

Attached Files


Edited by lalea, 25 November 2012 - 16:08.


#77
lalea

lalea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,542
  • Înscris: 30.01.2007
Vad ca cei care si-au facut case au decis, in cursul constructiei, daca pun tabla sau tigla, daca pun termosistem de atat sau atat... eu stau si ma gandesc deja la astea, as vrea sa le am stabilite dinainte macar pe astea care sunt importante, nu sa iau decizia in cateva ore...

So... una bucata sot vrea acoperisul (cel mai probabil tigla ceramica) maro... nu atrage cam multa caldura? Coloristic ar fi frumos un crem cu maro dar ma gandesc daca n-o fi mare diferenta caldurii inmagazinate.

Alta dilema: stiti pe unde sa citesc despre caramida vs. BCA? Raport calitate pret, ceva care sa ma ajute sa iau decizia. As merge pe caramizi, dar au portanta redusa si sunt inferioare BCAului la izolare termica... Stiam ca BCA radiaza niste treburi nu tocmai sanatoase... bla-bla.

#78
molbro

molbro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,922
  • Înscris: 22.03.2012
eu am ales bca-ul nu doar din considerentul izolare termica mai buna, ci si pentru ca se lucreaza mult mai drept si repede. bineinteles ca nu voi mai tencui, ci voi merge direct cu polistirenul peste. chestia cu nush ce emanatii de radon si alte tampenii, ia-le cu maxima rezerva. e o piata foarte competitiva asta a caramizilor si multi ar spune multe ca sa-si vanda marfa. atata timp cat produsul n-a fost interzis pe piete (ma refer mai ales la pietele din tarile cu apa calda mai multa), poti sa stai linistita.
caramida are totusi un mai mare succes in romanica pt ca romanul este "traditionalist" si pune valoare mai mare pe materialele traditionale si nu pe cele inventate recent si care mai au si o legatura nefericita cu epoca de lu' "impuscatu". dpmdv poti sa alegi orice, vei avea avantaje si dezavantaje tehnice si de-o parte si de alta, insa tine cont ca daca vrei sa vinzi casa vreodata, vei lua mai multi bani pe caramida decat pe bca.

acum...despre partiurile noi pot sa zic ca ati facut treaba buna... o intrebare am... etajul va fi mansardat? pt ca daca da, trebuie sa ai in vedere inaltimea utila minima. dressingul ala trebuie modificat oricum. ideea e ca trebuie sa folosesti peretii stanga-dreapta si mai putin pe cel frontal. altfel, dressingul tau nu are sens.

#79
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011
Eu am fost deschis la nou , de exemplu sistemul amvic dar ca dupa ceva calcule si proiectii de pret am renuntat ajungand  la concluzia
ca pot pune aceeasi izolatie(de la firma sus mentionata) de grosime mai buna cu vreo 3 cm (15 cm vreau sa pun) pe caramida si ies cu vreo 5k mai ieftin.
M-am gandit si la BCA dar acesta pt o izolare temica buna ocupa spatiu util din cel construit vorbind de un zid de 40cm si nu are portanta
caramizii si nici inertia termica ce o are aceasta plus ca am auzit de cateva case pe bca ce ii rupe centrala pe gaz la factura :)
La acoperis tabla are inertie termica zero dar rugineste si m-am gandit ca tre sa pun ceva acolo sa reziste 50-60 de ani solutia optima
cred ca este bramac romana rosu caramiziu culoare mai deschisa care nu se incinge asa tare, cele ceramice am vazut ca se cam uda :(

#80
lowpy

lowpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 29.01.2012
Baia de servici de sub scara o sa fie inghesuita rau. Asa cum sunt puse treptele acum sub podest vei avea ~1,6m inaltime. Banuiesc ca aici ai pune o toaleta si o chiuveta. Incearca sa le figurezi in plan ca sa vezi daca incap. Usa de la baia asta banuiesc ca ar urma sa vina in dreptul usii de la CT.

La camera 1 as mai muta usa inspre dreapta pana la stalp ca sa obti langa usa de la intrare, pe peretele cu camera 1, un spatiu pentru cuier/dressing.

Stalpii cred ca nu vor veni chiar cum i-ai pus tu. Unul din stalpii de la etaj nu se suprapune cu un stalp la parter. Pe latura cu intrarea in casa cred ca ar mai fi un stalp pentru incadrarea scarii. Probabil ca pot fi asezati mai eficient dar asta e treaba structuristului. Eu nu-s de meserie si-mi dau doar cu parerea din ce am mai citit prin normative.

Ati inceput sa cautati un arhitect?

#81
lalea

lalea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,542
  • Înscris: 30.01.2007

View Posttataiepure, on 27 noiembrie 2012 - 09:39, said:

M-am gandit si la BCA dar acesta pt o izolare temica buna ocupa spatiu util din cel construit vorbind de un zid de 40cm si nu are portanta caramizii si nici inertia termica ce o are aceasta plus ca am auzit de cateva case pe bca ce ii rupe centrala pe gaz la factura Posted Image
La acoperis tabla are inertie termica zero dar rugineste si m-am gandit ca tre sa pun ceva acolo sa reziste 50-60 de ani solutia optima
cred ca este bramac romana rosu caramiziu culoare mai deschisa care nu se incinge asa tare, cele ceramice am vazut ca se cam uda Posted Image
Citisem ca BCA e mai bun izolant termic si parca asa ceva imi sopti si structuristu... Il mai intreb azi, mergem acolo. Si carammida nu e de 38 pe exterior?, ce mi-e 38, ce mi-e 40...
Tabla nu as vrea parca, dar sa vad cati bani imi raman atunci; sotu' vrea maro...
Ce inseamna ca se cam uda tigla?

View Postlowpy, on 27 noiembrie 2012 - 12:43, said:

Baia de servici de sub scara o sa fie inghesuita rau. Asa cum sunt puse treptele acum sub podest vei avea ~1,6m inaltime. Banuiesc ca aici ai pune o toaleta si o chiuveta. Incearca sa le figurezi in plan ca sa vezi daca incap. Usa de la baia asta banuiesc ca ar urma sa vina in dreptul usii de la CT.

La camera 1 as mai muta usa inspre dreapta pana la stalp ca sa obti langa usa de la intrare, pe peretele cu camera 1, un spatiu pentru cuier/dressing.

Stalpii cred ca nu vor veni chiar cum i-ai pus tu. Unul din stalpii de la etaj nu se suprapune cu un stalp la parter. Pe latura cu intrarea in casa cred ca ar mai fi un stalp pentru incadrarea scarii. Probabil ca pot fi asezati mai eficient dar asta e treaba structuristului. Eu nu-s de meserie si-mi dau doar cu parerea din ce am mai citit prin normative.

Ati inceput sa cautati un arhitect?
Nici eu nu sunt de meserie si, in plus, nici normative nu am citit; stalpii sunt numai niste coloraturi, ei vor fi pusi de structurist unde trebuie, habar nu am. 4
Baia de jos inseamna buda si chiuveta, atat si nimic mai mult; acum treptele sunt aiurea, dar se vor face in numar inegal pe cele 2 laturi; credeti ca e stupid? Probabil vor fi 9 cu 7 sau ceva de gen. Spatiu se mai obtin cativa cm prin coborarea baii putin, probabil coborare in panta. Astfel ar fi circa 170-175 cm, si acolo va fi limita peretelui si buda de sub podest.
Sau... pot pune un dulap acolo, ca mai am peste 1 metru pana in usa... si incape in continuare si buda si chiuveta. Revin cand aflu detalii despre inaltimea exacta.

Ai dreptate cu biroul ala, buna idee. Mersi.

#82
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011
Caramida este de 30cm si de 25cm pt peretii exteriori  , intra la bramac.ro si au ei un filmulet comprativ  cu tigla de beton si ceramica

#83
lalea

lalea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,542
  • Înscris: 30.01.2007
Adica daca folosesc BCA, la toata casa pierd cativa mp utili... Hmmm...
N-am gasit filmul, o sa ma mai uit.

#84
molbro

molbro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,922
  • Înscris: 22.03.2012
cum sa pierzi? exista BCA de  25, de 30...pana pe la 40... cine zice ca trebuie sa pui neaparat bca-ul cel mai gros posibil?

#85
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011
Eu cred ca este mai calduros si rezistent un zid  caramida de 30(durotem/ sth /bks 30) decat un bca de 30 deaceea am facut
comparatia cu bca de 40 :)
Oricum pana la urma conteaza grosimea si calitatea polistirenului la exterior ;)

#86
lalea

lalea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,542
  • Înscris: 30.01.2007
Da, asa imi spuse si mie azi structuristul. La care am ajuns fara lista mea de intrebari :).
Oricum, cica un BCA de 25 si polistiren de 10 ar fi de ajuns... acum am ajuns de la 40 la 25 :))))))) Inca mai apreciem.
In plus, pe frontul bataliei dintre caramida si BCa ar mai fi de luat in calcul ca, se pare, termosistemul s-ar prinde mai bine in BCA... dar caramida are inertia mai mare... si tot nu am decis, procesul mai dureaza.

Ma duc sa mai citesc pe la IP pana una-alta.

A! de ce nu mi-ati spus si mie, bercenilor (??!) ca trebuie sa merg cu o ciocolata la primarie? Ca nu mergi asa cu mainile in buzunar si cu actele in regula? Iaca mi-am luat apropourile de rigoare si... mi-am bagat capul intre urechi si urechile le-am acoperit cu palmele si am plecat.
Cat ar dura un CU? Fara ciocolata? Imi pot da avize cu nemiluita suplimentar? Ma enerveaza ciocolata.

#87
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,270
  • Înscris: 17.03.2009

View Postlalea, on 27 noiembrie 2012 - 19:01, said:

A! de ce nu mi-ati spus si mie, bercenilor (??!) ca trebuie sa merg cu o ciocolata la primarie?
In sct 4 nu cred!

#88
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011
:))))
Comuna berceni :)
Uite poti face aici simulari cu bca si caramida plus izolatie ca sa iti faci o idee

http://www.u-wert.ne...rZcekvJ&lang=en

#89
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,270
  • Înscris: 17.03.2009

View Posttataiepure, on 27 noiembrie 2012 - 20:54, said:

Posted Image)))
Comuna berceni Posted Image
Uite poti face aici simulari cu bca si caramida plus izolatie ca sa iti faci o idee

http://www.u-wert.ne...rZcekvJ&lang=en

AAAA,da ,!a Piedone nu merg magariile astea,in schiimb comuna Berceni........................

#90
molbro

molbro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,922
  • Înscris: 22.03.2012
am simulat si eu... caramida e departe de bca dpdv coeficient termic.
la bca apare problema condensului daca pui polistiren peste. dar se rezolva daca fie pui bca-ul cel mai gros si atat, fie pui vata de sticla/minerala peste un bca mai subtirel.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate