Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 

(lalea) Casa in Ilfov

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2508 replies to this topic

#37
Sepu1

Sepu1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 15.03.2012
Eu am scos CU-constructie si la cumparare am fost cu fostul propietar la primarie sa-mi fac o asigurare ca acela e terenul.  Vanzatorul a fost dispus sa scoata Urbanism in ciuda faptului ca am stat 2 saptamani si ceva dupa el. Eu personal am ridicat CU.
Am scos si Adeverinta precum ca nu este arendat.

Diferenta pe care o am la aceste doua CU... sunt - avzele si o linie in plus ___In scopul Construire Locuinta. In rest sunt la fel.

#38
lalea

lalea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,542
  • Înscris: 30.01.2007
Pai nu ai retragerile in plus? Si restul prescurtarilor, CUT bla-bla?

#39
Sepu1

Sepu1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 15.03.2012

View Postlalea, on 10 octombrie 2012 - 08:34, said:

Pai nu ai retragerile in plus? Si restul prescurtarilor, CUT bla-bla?
Nu .. Retragerile, regimul de inaltime, ocupare  sunt la fel pe ambele certificate. CU-informare / CU- constructii.

#40
lalea

lalea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,542
  • Înscris: 30.01.2007
I-auzi! Nu prea am vazut CU informare asa complet, din ele lipseau avizele necesare, POt bla-bla. Bravos!

#41
Sepu1

Sepu1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 15.03.2012
HotNews.. au reparat pe Lacramioarei. au indreptat drumul si au facut si panta pentru scurgerea apei, probabil vor sa mai toarne pietris sau asfalt Posted Image .

Am trecut pe la parcela ta si nu am vazut deloc drum. Inca ceva, casa maron e racordata la gaz si din calculele mele ai mai putin de 50 de metri.

Poate se mai schimba zona cu ceva asfalt pana incepem noi sa construim.

#42
lalea

lalea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,542
  • Înscris: 30.01.2007
Esti culmea? Chiar au facut? Ma duc maine dimineata acolo, poate nu ploua ca azi.

Casa maro are gaze, insa nu pot trage racord pe proprietate privata, asa ca trebuie sa vin cu teava pe Lacramioarei (40 metri), apoi pe  drumul meu de servitute (19*2 plus distanta de la gard la bucatarie). Adicatelea... peste 80 de metri, sper doar sa ma lase sa nu mai pun teava atat de mare si pe drumul de servitute, ca e infundat si pot calcula teava strict pentru necesarul de case viitoare.
O sa vedem.

Cum nu ai vazut drum deloc? E o amaratura de drum de pamant intre casa maro si cea de BCA.

#43
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011

View PostSepu1, on 10 octombrie 2012 - 18:47, said:

Nu .. Retragerile, regimul de inaltime, ocupare  sunt la fel pe ambele certificate. CU-informare / CU- constructii.
In certificatul de urbanism cat ai cut si pot ?

#44
Sepu1

Sepu1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 15.03.2012
CUT =0,9 POT=30%
p+1+M
8,00 m la cornisa.

Lalea.. am vrut sa bage lama si pe drumul de servitute sa-l indrepte si mi-a cerut 150 de lei. Eu stiu pe cineva in berceni care mi-a cerut 100 de lei sa niveleze toata parcela, asa ca am lasat-o balta.

Iata o harta mai veche a comunei berceni.Attached File  incadrare-PUG-Berceni.resized.jpg   830.63K   230 downloads
Cinde doreste sa cumpere teren in berceni sa priveasca cu atentie harta de ma jos. {de luat in calcul, reteaua de inalta tensiune 400 kW si siturile arheologice.}.
Attached File  incadrare-strategie-dezvoltare-berceni.resized.jpg   740.05K   243 downloads

#45
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011
Foarte utile hartile ,cand cautam teren m-a dus unul sa imi vanda sub LEA 220Kv si in zona cu situri arheologicePosted Image Posted Image Posted Image

Edited by tataiepure, 14 October 2012 - 08:27.


#46
lalea

lalea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,542
  • Înscris: 30.01.2007
Da, mi s-a intamplat si mie. Da' nu reusesc sa vad Lacramioarei pe hartile astea... O sa incerc sa le maresc cumva.
A doua harta de cand e?

#47
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011
Cred ca-i mai noua cea dea doua pt ca se vad puz-uri noi inafara vetrei satului dar nu are rezolutie foarte buna ca sa mearga cu zoom :)

#48
lalea

lalea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,542
  • Înscris: 30.01.2007
Arata bine Lacramioarei, imi pare rau ca n-am fost acolo sa-mi intre si mie pe drum, ca nu e deloc definit...

E slaba rezolutia, nici nu am reusit sa vad pe unde e Lacramioarei pe harta aia.

Am vorbit cu vecinul despre gaz, cica suntem vreo 7 (inclusiv noi) la intepat in teava de pe Ciulini... Ma intreb acum pe care parte a Lacramioarei se va trage teava, care e ultimul lot si pe ce parte.

#49
Sepu1

Sepu1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 15.03.2012
Lalea te rog sa ma anunti si pe mine cine a facut cererea sau daca trebuie sa ma trec pe o lista pentru teava de gaz, ma bag si eu.

Pentru marire a harti - clik dreapta , Open link in new tab.  Rezolutia nu este grozava si nici ceea mai recenta harta.  Am intrat prin primarie si nu am vazut decat o singura harta la rezolutie mare din 2010.

O gasiti la intrare in primarie pe stalp si inca una la caserie.

#50
lalea

lalea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,542
  • Înscris: 30.01.2007
Aha, multam.
Pentru gaz te anunt, dar din primavara cica ar fi lucrurile in miscare, sa mai scada si partea pe care trebuie s-o dam ca sa ne intepam pe Ciulini. Au vb si vecinii la Progaz si cica le-o trage pana in toamna, in circa 4 luni. Asa sa fie!

#51
lalea

lalea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,542
  • Înscris: 30.01.2007
Buna ziua vecinilor, aspirantilor la casa, executanti si cititori de toate natiile!

In ultima luna am facut ceea ce n-as fi sfatuit pe nimeni sa faca: mi-am luat terenul (ala de discutam mai sus cu Sepu1), nu am urbanism, nu l-am intarusat Posted Image) sunt de toata rusinea! Posted Image) Inca rad cand ma gandesc.
Asa ca merg saptamana asta vineri sau luni sa declar mosia la Taxe si Impozite locale si sa depun pentru CU. Posted Image

Am desenat cu mana, cu pixul si cu mousul niste schite de casa, care mai de care mai haioase; care ma intristau, care imi dadeau speranta!
Ultima gaselnita arata de parca m-as da cu capul de pereti inainte sa urc ma etaj, da' o atasez aici cu tot riscul sa va cracanati de ras!
Astept critici cat mai concrete, dure, argumentate...

Zile senine si... nu faceti ca mine!

Attached Files


Edited by lalea, 20 November 2012 - 10:58.


#52
moldoveanuID

moldoveanuID

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 06.01.2012

View Postlalea, on 20 noiembrie 2012 - 10:57, said:

Ultima gaselnita arata de parca m-as da cu capul de pereti inainte sa urc la etaj
:) e haioasa tare scara ..pentru ca nu stiu cum vei urca pe ea
in rest ..pentru "o introducere", necesara arhitectului ..sunt bune schitele

#53
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011
Livingul si dormitorul de deasupra livingului sunt prea mari:)
Scara este pozitonata bine , chiar mi-ai dat o idee ;)

#54
lalea

lalea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,542
  • Înscris: 30.01.2007
oK, DESPRE SCARA idei: o fac rotunjita la primele 2-3 trepte, prima treapta va veni pana in perete SAU fac vestibul la intrare si, asta e, nu va fi inchis, da' macar nu ma dau cu capul de pereti cand urc pe scara.
Orientarea intrarii e V, scara si bucataria sunt pe S, livingul pe E, cu o latura pe nord unde n-o sa am geamuri.
Nu-mi pare stralucit pozitionata, da' macar cand vii acasa si strigi "hani, aim haum", hani te aude si daca e sus.
In plus, m-au terminat cele 5000 de reguli despre pozitia camerelor si, evident, nu le-am respectat pe toate. Dormitor nu pe N, iacata am unul pe N-V, asta e. Scara pe N nu a iesit, CT in mijlocul casei am reusot s-o punem ca... asa a iesit :))


Livingul nu e mare, are 26 mp; sed intr-un bloc unde am livingul de aproape 18 mp, nu e stralucit. Cred ca bucataria e mare, baile de sus nu stiu daca nu sunt prea mari...
Nu stiu cat ma costa ca diferenta de pret faptul ca am placa parter pe 2 nivele, adica arata frumos treptele alea acolo, dar merita sau mi-or iesi pe nas?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate