Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...
 Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i
 Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...
 De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...
 

(lalea) Casa in Ilfov

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2508 replies to this topic

#109
Sepu1

Sepu1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 15.03.2012

 lowpy, on 28 noiembrie 2012 - 00:15, said:

Trageti curent de la un alt vecin sau va racordati la retea cu BMPT? Daca e a doua varianta cum ati reusit sa faceti asta fara sa aveti AC? Printre documentele necesare pentru obtinerea ATR-ului se afla si AC-ul.
Racordul il fac de la reteaua de pana in tablou si pe drumul de servitute exact in colt o sa instalam un alt tablou unde o sa ne cuplam noi.

O sa-ti raspund printr-o alta intrebare: Daca ai o parcela in categoria de folosinta 'A' (arabil) si nu faci o constructie dar vrei curent pe el va cere cineva AC-ul in format complet?

Am dat un format de Amplasament al viitoarei locuinte si tragerea cablului o fac impreuna cu vecinu meu, vecin care are AC-ul scos.

Eu trag cablu si toate cele necesare dar nu o sa am tensiune pe el. Cand o sa fac contractul o sa ma cupleze foarte usor. Treaba de 5 minute.

Edited by Sepu1, 28 November 2012 - 00:44.


#110
lowpy

lowpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 29.01.2012
Eu cand am fost sa intreb ce acte sunt necesare pt ATR mi s-a dat o carticica numita ghidul clientului si mi s-a spus sa ma uit la paginile despre conectare la Enel. La capitolul ATR, printre alte hartoage scrie asa:

Documente aferente locuintei sau constructiei, eliberate de primarie:
-Certificatul de urbanism in copie si original
-Copie dupa planul de situatie
-Autorizatia de constructie a locuintei (in cazul in care se solicita racordarea provizorie pana la finalizarea constructiei) <- se poate sa fi interpretat eu gresit asta cu provizoria?

#111
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Am inteles ca in unele parti ale tarii nu se poate face contract definitiv pana la intabularea locuintei. De ce.......nu stiu, nu-mi explic. Aici am reusit sa ma bransez definitiv doar cu autorizatia. Posted Image

#112
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011

 lalea, on 27 noiembrie 2012 - 23:06, said:

Scuze? cred ca n-am prea dormit in ultimul timp, nu inteleg nici cu dezvoltatorul nici nu virgula. Posted Image N-am ce date sa am, n-am nici urbanismul, nici proiectul, nici n-am curatat terenul de vegetatie. Cert e ca unele administratii au ritmurile lor si unii oameni le stiu...

Treaba aia cu compresiunea la ce ma ajuta, sa salvez niste fier, nu? atat?
Termosistemul se prinde mai bine pe BCA, scapi de tencuiala sub termosistem, da' mai pui un pic de fier-beton si costurile sunt tot pe-acolo.
Cum prind dulapurile in pereti de BCA sau caramida, iacata preocupari nocturne. Cand ma uit la spartura aia de BCA din baia de azi, ma apuca damblaua; structuristu' zice ca nu mai e rabla care-a fost, altu-i BCAu' azi si caramida crapa la fiecare diblu bagat in ea, ca e mai casanta. Imi contrazice o voce interna care imi soptea "caramida, caramida". Si io ce fac?
Cred ca ma duc sa dorm. Nopti linistite!
Fierul tot ala ramane numai ca ai si ziduri portante extra la caramida
Tencuiala nui nevoie la exterior daca ies ziduri drepte si pui polistiren de 15 muti punctul de condens in polistiren
si il poti pune la fel ca faianta la ras nu pe mamaligi .
Trebuie sa ai grija cu doreii sa folosesca burghie de caramida fara percutia bormasinii desi le este mai usor dar crapa caramida
La interior tencuiala  doi trei centimetri si poti agata corpurile de mobilier in caramida .

#113
hdi

hdi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,613
  • Înscris: 30.09.2008

 Inginerul_bv, on 28 noiembrie 2012 - 11:00, said:

Am inteles ca in unele parti ale tarii nu se poate face contract definitiv pana la intabularea locuintei. De ce.......nu stiu, nu-mi explic. Aici am reusit sa ma bransez definitiv doar cu autorizatia. Posted Image

mi tu

#114
lalea

lalea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,542
  • Înscris: 30.01.2007
Si daca vreau sa imi fac la Berceni un loc de gratar de weekend, nu-mi pot baga curent ca nu am AC? E stupid, poate am doar constructii care nu necesita AC sau vreau sa cultiv bumbac si sa-l culeg noaptea la lumina becului... Posted Image

Da, tataiepure, am priceput, doar ca sunt sanse reale mai mari sa am un zid drept cu BCA decat cu caramida... da' o sa-ti cer sfaturi atunci. Lasa-ma sa mai meditez si o sa dau un raspuns cat de curand pe acilea. OK?

#115
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011
Ba eu cred ca poti avea curent pt gril electric trifazat ca sa poti face gratarul Posted Image
Am mai vazut pe alocuri BMP-ul montat prin comuna fara nici o constructie ridicata doar lotul imprejmuit ;)

#116
hdi

hdi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,613
  • Înscris: 30.09.2008
Nu se mai poate decat cu AC. Inainte mai erau variante gen pompa de udat gradina etc insa in primavara, cand m-am bransat eu, nu mai era posibil. Si eu eram revoltat la vremea aia insa mi-a trecut ... :)

#117
lalea

lalea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,542
  • Înscris: 30.01.2007
Si de unde reiese ca nu se mai poate?

#118
sebidamian

sebidamian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 08.12.2011

 hdi, on 28 noiembrie 2012 - 11:42, said:

Nu se mai poate decat cu AC. Inainte mai erau variante gen pompa de udat gradina etc insa in primavara, cand m-am bransat eu, nu mai era posibil. Si eu eram revoltat la vremea aia insa mi-a trecut ... Posted Image

@hdi, eu m-am bransat in urma ta si nu am avut nevoie de AC. Am pus "pompa de udat" si n-au comentat. Ba mai mult, cererea am facut-o initial pentru mono iar intre timp m-am razgandit. Cand a venit omul pe teren pentru solutia tehnica nici nu eram in zona. M-a sunat si i-am zis prin telefon ca as vrea trifazat daca se poate. A fost de acord si a dat solutia pt trifazat (care trebuia adus de la o distanta mai mare). Si fara nici o spaga.

#119
hdi

hdi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,613
  • Înscris: 30.09.2008
Apai nu se mai intelege nimic; face fiecare cum vrea. Eu tin de cei de la Floresti. In fond, bine ca avem curent.

Off topic: @sebi, a inceput sa ti se vada casa din drum! Posted Image  Hai sa te vad daca pui steag de 1Dec.

#120
molbro

molbro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,922
  • Înscris: 22.03.2012

 lalea, on 27 noiembrie 2012 - 23:17, said:


...macar BCAul e mai usor si nu te trezeste brusc.

Posted Image foarte tare! o sa preiau si eu glumitza-n repertoriu... eu am ales bca-ul si chiar merita sa "promovez" si avantajul asta competitiv.
stii...pan' la urma nu esti chiar asa rea... de soacra Posted Image

#121
sebidamian

sebidamian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 08.12.2011

 hdi, on 28 noiembrie 2012 - 14:24, said:

Hai sa te vad daca pui steag de 1Dec.

Eu nu cred ca pun. Dar am un vecin care... :)

#122
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,280
  • Înscris: 17.03.2009

 lalea, on 27 noiembrie 2012 - 23:06, said:

Scuze? cred ca n-am prea dormit in ultimul timp, nu inteleg nici cu dezvoltatorul nici nu virgula. Posted Image
Ei,prin zona aia cand cumperi terenul de la un dezvotator iti face bransamentul o firma anumePosted Image ,poate nu e cazu tau.Posted Image

 lalea, on 28 noiembrie 2012 - 12:18, said:

Si de unde reiese ca nu se mai poate?

Se poate.

 hdi, on 28 noiembrie 2012 - 11:42, said:

insa in primavara, cand m-am bransat eu, nu mai era posibil.
Se poate,recent  electrica a eliberat un ATR pe motiv de pompa ,trifazat,pe la Slanic

 sebidamian, on 28 noiembrie 2012 - 13:30, said:

Si fara nici o spaga.
Dar la un pret mai mare.All inclusivePosted Image

#123
lalea

lalea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,542
  • Înscris: 30.01.2007
Nu e acel dezvoltator... sau altul. Imi trag singura si curent si palme si ce-o mai trebui la casa omului.

Molbro, inteleg ca varsta nu conteaza cand e dragoste adevarata, insa potentialul tau ginere inca nu face la oala. Ca sa intelegem cum e cu coruperea de sugari. Tataiepure, matale ai vreo fata, poate batem palma pe caramida. Posted Image

#124
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011
Nop nu inca , iepurasi sunt in proiect la fel ca si casa ;)

#125
molbro

molbro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,922
  • Înscris: 22.03.2012

 lalea, on 28 noiembrie 2012 - 22:37, said:


Molbro, inteleg ca varsta nu conteaza cand e dragoste adevarata, insa potentialul tau ginere inca nu face la oala. Ca sa intelegem cum e cu coruperea de sugari.

aa...acum inteleg eu de ce vroiai sa-i faci dormitorul asa mic... :P
oricum, esti o mama eroina :) abia ai iesit din lauzie si-ti arde de casa mare cu etaj. bravos! mai rar femei ca tine...

#126
pian

pian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 13.06.2007
Cand te apuci de proiectul final ia in calcul:
Fiecare colt in plus al casei costa = N motive
Fiecare panta,apa,cuta,cucuvea etc a acoperisului costa
Ai grija la mansarda (daca faci) sa nu-ti iasa grinzile in casa prea mari ca dai cu capu in ele
Ai multe usi iar costa
Ai open space iar costa
Pune camerele si livingul pe sud sau cat se poate mai spre sud(de caldura te poti feri dar de vant si frig mai greu)
Pune putine geamuri la nord sau chiar deloc
Creasta casei sa fie in nord
Ia generator si fa magazia mai mare:)))
Nu pune tabla ondulata...In Romania sunt doar cateva firme care produc tabla de calitate iar pretul este apropiat tiglei(parerea mea : tabla zincata pusa pe falturi si imbinari este mult peste cea ondulata)
Ia in calcul ca putul sa fie in interiorul unei incaperi(CT,magazie,beci....ceva incalzit cat de cat acum nu-ti dai seama dar o sa ma pomenesti:)) o sa vezi)
.........Nu te imprieteni cu vecinii  Posted Image))))))))))

Edited by pian, 01 December 2012 - 03:17.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate