Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scari interioare

Parcare gratis Romexpo

Limbaj de programare RUST

Despre titularizare si definitiva...
 date personale angajat

Intelectualii Romaniei

Gaina rasa Brahma bolnavioara

Recomandare SmartWatch pe care po...
 Concediu Vasiliki

Funcție WhatsApp

Zilele reclamelor luminoase cu &#...

Propranolol zilnic
 Ce "tip" de apartament/ca...

A luat cineva masina Tesla din re...

Robot de spalat geamuri

Lipsa etrieri noduri
 

Huawei Ascend G300

- - - - -
  • Please log in to reply
5164 replies to this topic

#4609
daniel75

daniel75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 04.09.2004
Salut,

Ma bag si eu in seama spunandu-va din start ca, fiind de la inceputuri un adept al variantelor "slim", acestea sunt in concordanta cu "puterile" telefonului!
Pentru cei interesati de o varianta si mai "slim", un pic modata de mine (bazata pe versiunea v8 by "telonius" de pe modaco) o puteti incerca ! Metoda de instalare este cea arhi cunoscuta! Numai bine!
Slim ROM: http://www.solidfile...m/d/30cd73c792/
Slim Gapps: http://www.solidfile...m/d/f8400ec9a4/

Edited by daniel75, 06 August 2013 - 15:12.


#4610
nedan64

nedan64

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 27.11.2010

View Postalways_me, on 05 august 2013 - 23:01, said:

#nedan64, scuza-ma ca nu ti-am raspuns, am fost plecat iar cat am stat acasa am uitat de forum, eram prins in joaca cu Slim Bean-ul. Tot testez diferite aplicatii pe el, testez tot ce imi trece prin cap + mai lucrez la calculator, am un job micut. Ai dreptate, ar fi trebuit sa mai citesc si comentarii pe modaco dar eu sincer nu ma incred decat in tine, ti-am urmarit activitatea pe forum si esti singura persoana in care ma incred in cea ce tine de Huawei G300 Ascend.
Intrebasem daca se misca mai bine deoarece au mai fost update-uri la alte ROM-uri care nu au adus ceva pozitiv, adica reparau bug-uri dar pe alta cale ingreuna procesarea, fluiditatea.
In legatura cu lockerul, am gasit cum sa pun ( evident dupa ce mi-ai spus, pana atunci nu stiam ) dar nu mi-a placut cum se vedea ( se vedeau iconitele prea mari ).
Voi face si eu update maine la Slim Bean, deja e prea tarziu si sunt prea obosit.
Inca odata imi cer scuze ca nu ti-am raspuns, ca nu ti-am spus daca am reusit cea ce mi-ai zis.
1. nu e problema ca nu ai raspuns. eram curios daca ai reusit;
2. iti multumesc pt incredere, dar nu sunt singura persoana care ajuta aici. eu insumi am primit o gramada de sfaturi utile de la ceilalti colegi de pe forum;
3. se misca bine. in cazul lui telonius nu e cazul ptr astfel de upddate-uri ratate, dupa fiecare update a mai rezolvat cite ceva. acum dupa ultimul update de pilda am vazut ca a introdus row ca si planificator I/O. pina acum foloseam noop si sio. acum am pus row. si parca tine mai mult bateria. zic. urmeaza sa ma conving.
4. apropos de update cu urmatoarea versiune de slim: nu e nevoie de full wipe. ci doar de un flash cu cwm. atit.
bafta

#4611
george05

george05

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 20.06.2007
nedan64, există vreo versiune de CWM mai bună sau mai proastă decât alta ? Poate aceasta influența într-un fel bunul mers al instalării sistemului de operare ? Eu am versiunea v6.0.1.2

#4612
papimig

papimig

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 31.12.2007

View Postnedan64, on 05 august 2013 - 21:18, said:

am mai întâlnit un astfel de caz cind nu se instaleaza driverele, la un coleg care avea o problema cu cardul sd.
dupa ce a schimbat cardul totul a mers perfect.
incearca sa faci acest lucru cu alt card. daca nu ai imprumuta unul
1. Multumesc de sfaturi ! Am rezolvat, nu era activat USB Debuging etc... Eu credeam ca era activat, dar dupa rootare nu a mai fost... Am reusit sa instalez Infusion, dar in 24 de ore mi s-a restartat de 4 ori...
2. Vad ca lumea tot vorbeste pe aici de baterie ca tine mai mult de o zi... Eu il incarc chiar si de doua ori pe zi... Folosesc foarte des whatsapp, vorbit 10-15 minute ... Daca am wi fi activat, ma tine mai mult, daca am 3 G vad constant cum scade bateria, iar daca bifez doar retele 2 G parca e un pic mai bine, dar tot se duce repede... Nu am jocuri sau alte aplicatii instalate...

#4613
nedan64

nedan64

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 27.11.2010

View Postgeorge05, on 06 august 2013 - 17:55, said:

nedan64, există vreo versiune de CWM mai bună sau mai proastă decât alta ? Poate aceasta influența într-un fel bunul mers al instalării sistemului de operare ? Eu am versiunea v6.0.1.2
1.eu cred ca o am pe ultima: un hibrid touch si taste 6.0.2.7. care imi merge f bine.
imi place mai ales touch-ul. merge mult mai rapid.
2. nu ar trebui sa influenteze. e un fel de bios. imi pare rau nu mai tin minte toate explicatiile citisem pe undeva, ca pe la var. 5xxx erau probleme legate de instalare. chiar si tillaz a avut probleme cu o versiune creata de el. am vazut ca a renuntat. probabil il depasea fenomenul.
3. similar cu CWM este TWRP, dar nu l-am incercat. nu m-a pasionat. nu pot da detalii.

View Postpapimig, on 06 august 2013 - 18:26, said:

1. Multumesc de sfaturi ! Am rezolvat, nu era activat USB Debuging etc... Eu credeam ca era activat, dar dupa rootare nu a mai fost... Am reusit sa instalez Infusion, dar in 24 de ore mi s-a restartat de 4 ori...
2. Vad ca lumea tot vorbeste pe aici de baterie ca tine mai mult de o zi... Eu il incarc chiar si de doua ori pe zi... Folosesc foarte des whatsapp, vorbit 10-15 minute ... Daca am wi fi activat, ma tine mai mult, daca am 3 G vad constant cum scade bateria, iar daca bifez doar retele 2 G parca e un pic mai bine, dar tot se duce repede... Nu am jocuri sau alte aplicatii instalate...
incearca mai intii unlockbootloader oficial, apoi treci pe romuri custom.
o sa scapi definitiv de restarturi. e drept ca e un pic de munca, dar merita!
oricum din cind in cind, mai ales pentru incepatori - care nu au facut instalari chiar ca la carte, este buna o instalare dload cu rom de fabrica, ca sa readuca telefonul in parametri de fabrica.

#4614
papimig

papimig

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 31.12.2007
Sincer, chiar nu inteleg nimic :-)))
O sa incerc sa ma documentez la tot ce mi-ai spus tu acolo. Mersi frumos !

#4615
Oski27

Oski27

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 31.07.2007

View Postpapimig, on 06 august 2013 - 18:26, said:

2. Vad ca lumea tot vorbeste pe aici de baterie ca tine mai mult de o zi... Eu il incarc chiar si de doua ori pe zi... Folosesc foarte des whatsapp, vorbit 10-15 minute ... Daca am wi fi activat, ma tine mai mult, daca am 3 G vad constant cum scade bateria, iar daca bifez doar retele 2 G parca e un pic mai bine, dar tot se duce repede... Nu am jocuri sau alte aplicatii instalate...

salut, poate te ajuta putin... eu aveam versiunea oficiala de la vodafone si incarcam zilnic bateria, am mai citit pe forum (uri) si am ajuns deocamdata sa trec pe versiunea 952 ww . de mai bine de o luna stau pe aceasta versiune si nu am avut niciun restart iar bateria ma tine chiar si 3 zile cu jumatate de ora convorbiri, vreo jumatate de ora pe wifi, mai mult retele 2g si ceva sms. chestia cu incarcarea bateriei sa zic ca este "interesanta" deoarece daca pun la incarcat si dupa aprox o ora deconectez imediat dupa  ce ma anunta ca s-a incarcat bateria se descarca mult mai repede, asa ca il las la incarcat vreo 2 - 3 ore si ma tine chiar binisor. acuma ma gandesc sa incerc si eu versiunea slim bean... doar din curiozitate...

#4616
daniel75

daniel75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 04.09.2004
Salut,

Descopar tot mai mult ca ma cam enerveaza metoda "slide" de a raspunde/rejecta apeluri!! M-ar bucura sa am doua butoane (rosu) si (verde) pe ecran si sa apas normal pe ele!

Va intreb, exista vreo alta posibilitate de a prelua apelul sau de a-l rejecta dar nu cu metoda "slide" ?

Multumesc,

#4617
nedan64

nedan64

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 27.11.2010

View Postpapimig, on 06 august 2013 - 19:46, said:

Sincer, chiar nu inteleg nimic :-)))
O sa incerc sa ma documentez la tot ce mi-ai spus tu acolo. Mersi frumos !
nu te descuraja. gasesti tot ce ai nevoie pe acest forum
nici nu este greu!

#4618
octav727

octav727

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,798
  • Înscris: 17.01.2012

View Postdaniel75, on 08 august 2013 - 09:33, said:

Salut,

Descopar tot mai mult ca ma cam enerveaza metoda "slide" de a raspunde/rejecta apeluri!! M-ar bucura sa am doua butoane (rosu) si (verde) pe ecran si sa apas normal pe ele!

Va intreb, exista vreo alta posibilitate de a prelua apelul sau de a-l rejecta dar nu cu metoda "slide" ?

Multumesc,
Cel mai usor ar fi sa incerci cu aplicatii de genul asta:
https://play.google....icky.HDCallerID
https://play.google....com.lowveld.ucs
https://play.google....asyanswer&hl=ro

Edited by octav727, 08 August 2013 - 18:22.


#4619
linc73

linc73

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 05.03.2009
Va salut !
Iata-ma revenit intre colegii de forum dupa o lunga perioada de pauza si ma gandesc ca este mometul pt. o noua forja a migdalatului .
Din ce am citit pe ultimile pagini, se pare ca in top este " telonius " cu al sau slim ( cel din 04.08.2013 de 85,53 MB ?!! ) si am vrut sa-l " prestez " dar nu reusesc sa descarc fisierul pt. gapss si addons ( inactiv ), drept urmare daca are cineva timp.. rog frumos sa ma ajute, multumindu-i in avans.

Cu respect
Posted Image

#4620
octav727

octav727

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,798
  • Înscris: 17.01.2012
http://www.slimroms....s-4-2-2-build-8

#4621
nedan64

nedan64

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 27.11.2010

View Postlinc73, on 08 august 2013 - 19:08, said:

Va salut !
Iata-ma revenit intre colegii de forum............
dar nu reusesc sa descarc fisierul pt. gapss si addons ( inactiv ), drept urmare daca are cineva timp.. rog frumos sa ma ajute, multumindu-i in avans.
Cu respect
Posted Image
hei linc,
bine ai revenit, iti simteam lipsa: tu si forjele tale la migdalat!
ia de aici: http://www.slimroms....s-4-2-2-build-8
incearca-l, crede-ma ca e bun! si stii ca nu ma grabesc sa vorbesc pina nu stiu bine!

#4622
linc73

linc73

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 05.03.2009

View Postnedan64, on 08 august 2013 - 19:18, said:

hei linc,
bine ai revenit, iti simteam lipsa: tu si forjele tale la migdalat!
ia de aici: http://www.slimroms....s-4-2-2-build-8
incearca-l, crede-ma ca e bun! si stii ca nu ma grabesc sa vorbesc pina nu stiu bine!

View Postoctav727, on 08 august 2013 - 19:15, said:



Va multumesc frumos si sigur merg pe mana ta nedan, cu toata increderea !
Acum il bag in forja Posted Image

P.S. - gata, draci-l ia` !!! Posted Image

Edited by linc73, 08 August 2013 - 20:12.


#4623
tibiurkon

tibiurkon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 22.02.2007
Salut baieti,

Merge fain SLIM BEAN-ul asta in ansamblu, imi place, este reusit. Se misca binisor pt resursele migdalatului ... cu o singura metiune, cel putin asa merge la mine. Aplicatia proprie "camera" are o intaziere destul de mare care cateodata devine enervanta... Ce aplicatie recomandati in acest sens pt. acest rom ?

Multumesc.

#4624
linc73

linc73

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 05.03.2009

View Posttibiurkon, on 08 august 2013 - 20:34, said:

Salut baieti,

Merge fain SLIM BEAN-ul asta in ansamblu, imi place, este reusit. Se misca binisor pt resursele migdalatului ... cu o singura metiune, cel putin asa merge la mine. Aplicatia proprie "camera" are o intaziere destul de mare care cateodata devine enervanta... Ce aplicatie recomandati in acest sens pt. acest rom ?

Multumesc.

Salut,

asta am observat chiar acum ... am tras o poza la semiintuneric si a stat un pic s-o " gandeasca " ! Dar calitatea este buna la final ... vreau sa-ncerc si-n exterior maine la lumine, sa vad ca-i poate pielea ! In galerie, pozele pe care le am pe card se vad super ...
O aplicatie pt. fotografie era " LG Camera " daca nu ma-nsel .. cauta pe forum, .. sigur s-a discutat .

Edited by linc73, 08 August 2013 - 20:50.


#4625
nedan64

nedan64

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 27.11.2010

View Postlinc73, on 08 august 2013 - 20:41, said:

..asta am observat chiar acum ... am tras o poza la semiintuneric si a stat un pic s-o " gandeasca " ! Dar calitatea este buna la final ... vreau sa-ncerc si-n exterior maine la lumine, sa vad ca-i poate pielea !...aplicatie pt. fotografie era " LG Camera " daca nu ma-nsel .. cauta pe forum, .. sigur s-a discutat .

View Posttibiurkon, on 08 august 2013 - 20:34, said:

...merge fain SLIM BEAN-ul asta in ansamblu, imi place, este reusit. Se misca binisor pt resursele migdalatului ... cu o singura metiune, cel putin asa merge la mine. Aplicatia proprie "camera" are o intaziere destul de mare care cateodata devine enervanta... Ce aplicatie recomandati in acest sens pt. acest rom ?...
vedeti ca am scris despre asta. am descoperit o camera excelenta, pe care am pus-o in locul celei de la slim bean.
trebuie sa fie cu citeva pagini in urma. una, poate doua-trei.
aveti in atas camera despre care va vorbeam!
sper sa va placa
va reamintesc ca mai demult scriam ca si lgcamera merge super excelent. are functia antishake, care pe jb, chiar functioneaza bine.

Attached Files


Edited by nedan64, 08 August 2013 - 21:27.


#4626
tibiurkon

tibiurkon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 22.02.2007

View Postnedan64, on 08 august 2013 - 21:25, said:

vedeti ca am scris despre asta. am descoperit o camera excelenta, pe care am pus-o in locul celei de la slim bean.
trebuie sa fie cu citeva pagini in urma. una, poate doua-trei.
aveti in atas camera despre care va vorbeam!
sper sa va placa
va reamintesc ca mai demult scriam ca si lgcamera merge super excelent. are functia antishake, care pe jb, chiar functioneaza bine.

Salut nedan,

Multumesc mult, stiu ca tu ai o experienta vasta cu migdalatul. L-ai "stors" si intors pe toate partile Posted Image .Le voi incerca pe amandoua si revin cu detalii.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate