Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?
 Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 

Huawei Ascend G300

- - - - -
  • Please log in to reply
5164 replies to this topic

#1
piton

piton

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 20.09.2007
Am luat acest telefon de la Vodafone. M-am dus acolo orientat catre alte modele insa l-am butonat putin si nu mi s-a parut mai prejos cu nimic fata de un lg optimus sol ori motorola defy si altele din aceeasi categorie de pret. In plus asta costa si mai putin la abonare. L-am luat si sunt chiar multumit de alegere.

Se misca bine, se vede bine, are rezolutia mult mai buna decat samsung galaxy ace plus, de exemplu. Este suficient de greu cat sa-l simti solid in mana, cel putin mie imi place un tel sa fie mai greu, nu imi plac telefoanele fulg. Am instalat pe el o multime de aplicatii, widget-uri si procesorul de 1 gb face fata fara probleme.

Auzisem despre el ca se aude slab insa s-a rezolvat  cu un update la soft chiar in magazin, deja cunosteau problema si dupa ce l-a scos din cutie,baiatul de la voda, a facut acel update si se aude destul de tare si in orice caz foarte clar inclusiv in casca vocea se aude clar-cristalin. Sper sa nu apara probleme in timp. Nu credeam ca imi voi cumpara vreodata un telefon care sa se numeasca Huawei. S

e pare insa ca chinezii au facut un mare salt ( a! are si Gorila glass). De fapt se pare ca sunt pe locul doi in lume la productie de echipamente de telefonie mobila dupa Ericsson si iata ca fac treba buna si la capitolul telefoane mobile. Cred ca Softpedia ar trebui sa scoata Huawei de la alte terminale si sa-i creeze o arie separata.

http://www.gsmarena....d_g300-4594.php


                                          [ http://cdn2.gsmarena.com/vv/pics/huawei/huawei-ascend-g300-u8815.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by 0101010, 01 May 2013 - 22:56.


#2
Modemuri3G

Modemuri3G

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 08.03.2011

View Postpiton, on 21st May 2012, 21:50, said:


Da, am unul la butonat si se comporta excelent, bateria tine mai mult decit media de 2 zile

Daca Huawei continua cu telefoane in genul asta o sa cam zguduie topul producatorilor de telefoane !

#3
fmstanciu

fmstanciu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 13.06.2008

View Postpiton, on 21st May 2012, 21:50, said:

Am luat acest telefon de la Vodafone. M-am dus acolo orientat catre alte modele insa l-am butonat putin si nu mi s-a parut mai prejos cu nimic fata de un lg optimus sol ori motorola defy si altele din aceeasi categorie de pret. In plus asta costa si mai putin la abonare. L-am luat si sunt chiar multumit de alegere. Se misca bine, se vede bine, are rezolutia mult mai buna decat samsung galaxy ace plus, de exemplu. Este suficient de greu cat sa-l simti solid in mana, cel putin mie imi place un tel sa fie mai greu, nu imi plac telefoanele fulg. Am instalat pe el o multime de aplicatii, widget-uri si procesorul de 1 gb face fata fara probleme. Auzisem despre el ca se aude slab insa s-a rezolvat  cu un update la soft chiar in magazin, deja cunosteau problema si dupa ce l-a scos din cutie,baiatul de la voda, a facut acel update si se aude destul de tare si in orice caz foarte clar inclusiv in casca vocea se aude clar-cristalin. Sper sa nu apara probleme in timp. Nu credeam ca imi voi cumpara vreodata un telefon care sa se numeasca Huawei. Se pare insa ca chinezii au facut un mare salt ( a! are si Gorila glass). De fapt se pare ca sunt pe locul doi in lume la productie de echipamente de telefonie mobila dupa Ericsson si iata ca fac treba buna si la capitolul telefoane mobile. Cred ca Softpedia ar trebui sa scoata Huawei de la alte terminale si sa-i creeze o arie separata.
Am acest telefon de aprox 1 luna de la vdf. Dupa ce au rezolvat problema cu sunetul mai am o problema cu redarea inregistrarilor video a unor scene foarte zgomotoase. sunetul se aude sacadat, aproape nu intelegi nimic. Inregistrarile video ale unor scene cu volum sonor "normal" sunt redate ok. Poate stie cineva daca este o problema a aparatului meu sau una generala.

#4
marilena_dr

marilena_dr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 30.03.2007
Telefonul incepe sa ma intereseze din ce in ce mai mult. Va rog sa-mi raspundeti, pe cei care au deja telefonul, chiar are si gorila glass?

#5
piton

piton

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 20.09.2007

View Postmarilena_dr, on 24th May 2012, 16:18, said:

Telefonul incepe sa ma intereseze din ce in ce mai mult. Va rog sa-mi raspundeti, pe cei care au deja telefonul, chiar are si gorila glass?
Cu siguranţa are gorila glass. Este scris şi pe cutie. Îl folosesc de vreo 10 zile şi nu am întâmpinat nicio problemă. Raportul calitate/preţ este dintre cele mai bune de pe piaţă la ora asta. Poate cel mai bun. Comparat de ex cu u n htc one v are aceleaşi calităţi mai puţin carcasă de aluminiu.  Însă htc-ul costa la liber 1300 iar ascend-ul 850. La abonament la Vodafone este 130 iar htc -ul 580.

Edited by piton, 25 May 2012 - 05:49.


#6
marilena_dr

marilena_dr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 30.03.2007
[quote name='piton' date='25th May 2012, 06:47' post='11519801']
Multumesc pentru raspuns.
Pe mine ma intereseaza un telefon cu un ecran mai rezistent. Ma orientasem catre Motorola Defy+ care e mai scump, are memorie interna muuuult mai mica (nu toate aplicatiile pot fi puse pe card).
Daca nu luam in consideratie si rezistenta la apa, merita oare diferenta de pret?
Bateria cum rezista la Huawei? Nu e cam mica pentru ecran?

#7
piton

piton

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 20.09.2007
Am avut in vedere si eu defy plus insa Ascend g300 are ecranul mai mare si arata mai bine. Bateria are 1500 mAh si duce o zi de utilizare intensa fara probleme. Daca ai nevoie de un telefon rezistent la multe socuri, daca ai un stil de viata activ, faci drumetii, chestii de genul asta, e mai potrivit motorola. Daca insa nu ai asemenea necesitati Huawei Ascend G300 merita fara sa clipesti.

#8
marilena_dr

marilena_dr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 30.03.2007
Asa e. Cu baterie de 1500, mai merge, ar fi cam ca Lg Optimus Sol, ca specificatii si in plus cu gorila glass.
Pe site la Vodafone ziceau la baterie ca e Li-Ion, 1350 mAh.
As mai avea timp de gandire vreo luna pana scap de contractul vechi.

#9
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007

View Postmarilena_dr, on 26th May 2012, 09:50, said:

Pe mine ma intereseaza un telefon cu un ecran mai rezistent. Ma orientasem catre Motorola Defy+ care e mai scump, are memorie interna muuuult mai mica (nu toate aplicatiile pot fi puse pe card).
Cred că exagerezi. Defy are 2GB memorie internă dintre care peste 1 G disponibili pentru aplicații. Ăia 2,5 GB de la Huawei n-o să fie toți disponibili pt aplicații. Huawei are obiceiul ca să împartă memoria internă distribuind o parte și ca „memorie flash”. AȘa că 2,5 Gb se împart la „memorie flash”, memrie pt aplicații.

Spun asta că prietena mea are un Huawei Sonic.

Apropo, ce procesor are Ascend ăsta?
Pe site-ul de origine are baterie slabă (nu pt VDF) dar niciun indiciu de procesor.

Edited by tzotzolyno, 26 May 2012 - 21:35.


#10
bgs1000

bgs1000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,963
  • Înscris: 12.01.2007

View Posttzotzolyno, on 26th May 2012, 22:32, said:

Cred că exagerezi. Defy are 2GB memorie internă dintre care peste 1 G disponibili pentru aplicații. Ăia 2,5 GB de la Huawei n-o să fie toți disponibili pt aplicații. Huawei are obiceiul ca să împartă memoria internă distribuind o parte și ca „memorie flash”. AȘa că 2,5 Gb se împart la „memorie flash”, memrie pt aplicații.

Spun asta că prietena mea are un Huawei Sonic.

Apropo, ce procesor are Ascend ăsta?
Pe site-ul de origine are baterie slabă (nu pt VDF) dar niciun indiciu de procesor.

1 Ghz

#11
marilena_dr

marilena_dr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 30.03.2007
Asa e, memoria interna la Motorola Defy + e mai mult decat decenta. Pe site la Voda dau ei ca Motorola Defy + ar avea 160MB. Nu stiu de ce. Tot acolo zic ei si bateria de la Huawei ca e mai mica decat in realitate. Nu inteleg de ce ar incerca cineva sa-si prezinte marfa pusa la vanzare mai proasta decat e in realitate.
Va multumesc la toti pentru precizari.

#12
bgs1000

bgs1000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,963
  • Înscris: 12.01.2007
Nu s-au mentionat la G300: calitatea sticlei protectoare (corning gorilla glass), rezistenta la zgarieturi, al doilea mcrofon, senzor de proximitate, etc. Sunt dotari care costa mult la alti producatori ...

#13
Giref

Giref

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 01.04.2010
Vreau sa va zic ca hoinaream prin magazine in cautare uni telefon, cand am dat peste acesta, l-am testat si dupa ce am ramas uimit de rapiditatea cu care se misca jumatete de ora nu am plecat de langa el.
Azi am fost iar sa il mai butonez putin, si vreau sa va spun ca ii da cu jet lui samsung galaxy ace plus.

#14
piton

piton

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 20.09.2007

View PostGiref, on 28th May 2012, 00:56, said:

Vreau sa va zic ca hoinaream prin magazine in cautare uni telefon, cand am dat peste acesta, l-am testat si dupa ce am ramas uimit de rapiditatea cu care se misca jumatete de ora nu am plecat de langa el.
Azi am fost iar sa il mai butonez putin, si vreau sa va spun ca ii da cu jet lui samsung galaxy ace plus.
Este foarte corect ce spui. Dotarile si calitatea de constructie la Huawei g300 depasesc multe modele mai scumpe de la alte firme consacrate: samsung, lg, motorola.

#15
albastru

albastru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,914
  • Înscris: 07.05.2003

View Postpiton, on 28th May 2012, 10:51, said:

Este foarte corect ce spui. Dotarile si calitatea de constructie la Huawei g300 depasesc multe modele mai scumpe de la alte firme consacrate: samsung, lg, motorola.


Nu merită cumpărat acest Huawei de la noi că este vândut la prețuri cocălărești: 190 EURO la noi: https://www.vodafone...-ascend-g300.pr și 100 de lire sterline la ei: http://shop.vodafone...t-vod-hpg-m3-ht

#16
piton

piton

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 20.09.2007

View Postalbastru, on 28th May 2012, 15:35, said:

Nu merită cumpărat acest Huawei de la noi că este vândut la prețuri cocălărești: 190 EURO la noi: https://www.vodafone...-ascend-g300.pr și 100 de lire sterline la ei: http://shop.vodafone...t-vod-hpg-m3-ht
Tot este mai ieftin decat un optimus sol https://www.vodafone...-optimus-sol.pr si decat altele.

#17
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007

View Postpiton, on 28th May 2012, 20:03, said:

Tot este mai ieftin decat un optimus sol https://www.vodafone...-optimus-sol.pr si decat altele.
Chiar merită, zău. Prețul e mai mult decât ok față. Că e Huawei? Și ce, design frumos, specificații ok, preț ok.

#18
bgs1000

bgs1000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,963
  • Înscris: 12.01.2007
Eu am luat doua, in familie. Sunt ok. Dotarile sunt mult peste ale altor telefoane mai scumpe. Bate ace plus-ul iar pretul este mai mic.
Cat despre producator, este unul din cei mai mari producatori de echipamente mobile din lume (daca nu chiar cel mai mare) !!! Doar ca abia de curand au inceput sa produca telefoane. As face o comparatie cu Acer: cine cumpara acum cativa ani un laptop Acer ? Acuma sunt in topul vanzarilor ...

Singurul lucru ce ma nemultumeste la acest telefon este amprenta Vodafone (le-am luat la abonament Vodafone), faptul ca lipsesc unele setari. La alte telefoane cu Android am vazut, de exemplu, optiuni de setare fonturi,.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate