Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Arcul lui Constantin și statuile celor 8 daci

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
252 răspunsuri în acest subiect

#235
Mount_Yermom

Mount_Yermom

    my other ride is yermom

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.346
  • Înscris: 09.05.2010

Vizualizare mesajsci2tech, pe 10 septembrie 2012 - 21:29, a scris:

Au făcut-o alții deja. De la Zosimus (carpodaci - deși Zosimus este cotat ca cel mai incompetent istoric), trecând pe la Pârvan și terminând cu Ion Ionița - Din istoria si civilizatia dacilor liberi dacii din spatiul est carpatic in secolele II - IV e.n.

Civilizatia lor materiala este similara.

Dar carpii practica alte rituri funerare decat dacii din Transilvania - incineratia in urne sau gropi, practica pe care dacii o abandonasera dupa Burebista.

Numai pe baza civilizatiei materiale nu poti trage o concluzie ferma.

#236
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 23.297
  • Înscris: 30.10.2005

Vizualizare mesajDacus_Malus, pe 08 septembrie 2012 - 08:48, a scris:

Amplasarea statuilor de daci pe Arcul lui Constantin a avut o dubla "incarcatura", una politica si una care tine de simbolistica. Constantin nu conducea singur imperiul. Poate ca acest arc a fost construit, pe langa faptul de a simboliza puterea lui Constantin, si ca un tribut adus capeteniilor de origine daca care-l ajutau in administrarea acestui vast teritoriu. Implict, aparitia dacilor pe acest arc reprezenta puterea si importanta acestora in societatea acelor zile. De ce crezi ca i se spunea Dacicus Maximus? E simplu, el nu i-a cucerit pe daci, el i-a unit (s-au i-a tinut uniti). Cu ajutorul dacilor conducea imperiul. De aceea vroia sa schimbe si numele imperiului in Imperiul Dacic. De ce nu s-a gandit la alta denumire? Pe langa Dacia, avea la dispozitie 117 provincii, grupate în 14 dioceze și 4 prefecturi (Orient, Illyricum, Italia și Galia). Si uite-asa a aparut arcul.
Arhitectural vorbind, statuile alea pot reprezenta nişte sfătuitori sau protectori sau aliaţi.
Şi eu cred că a existat o relaţie între Constantin, cel născut la Niş, la nici 100 km de Dunăre şi lumea Dacă-Moesiană
Dar de unde până unde Constantin cel Mare a vrut să schimbe numele Imperiului în Imperiul Dacic.
Asta nu am auzit-o niciunde.

#237
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 23.297
  • Înscris: 30.10.2005
Că tot veni vorba de aliura statuilor dacilor de pe arcul lui Constantin, asta ca să lămurim ce înseamnă vasal şi ce înseamnă captiv în reprezentarea artistică.
Am găsit aici o reprezentare artistică a unor prizonieri daci.
După cum se vede sunt legaţi cu mâinile la spate.
Cei de pe arcul lui Constantin au aliură vasală, de supuşi.
Nu sunt prizonieri.
[ http://fvankeur.myweb.uga.edu/AdamklissiCrenellations.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://www.pietriceaua.ro/ESW/Images/Dac_pe_Arcul_lui_Constantin.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Editat de paradigmatic, 06 februarie 2013 - 10:47.


#238
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.298
  • Înscris: 03.09.2002

Vizualizare mesajparadigmatic, pe 06 februarie 2013 - 10:28, a scris:

Cei de pe arcul lui Constantin au aliură vasală, de supuşi.
Nu sunt prizonieri.
Uite pe Arcul lui Severus - prizonieri parti. Unii sunt cu mainile la spate, altii cu mainile in fata.
  

Postura dacilor de pe Arcul lui Severus e de 'Invins'.
Statuia din poza de mai jos pare a fi sursa originara, date fiind detaliile (opinci, suba de lana, pantalonii stransi cu nojite unde intalnesc opincile)
Observa ca dacul are mana stanga in fasha, inerta, sprijinita si cu dreapta, iar capul e plecat, deci ipostaza e de 'Ranit in lupta, resemnat, invins'.
Statuile de pe Arcul lui Constantin nu au detalii gen opinci cu nojite, lana, deci deduc ca sunt reproduceri ulterioare, dupa un model initial

Editat de criztu, 06 februarie 2013 - 12:15.


#239
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 23.297
  • Înscris: 30.10.2005

Vizualizare mesajcriztu, pe 06 februarie 2013 - 12:06, a scris:

Uite pe Arcul lui Severus - prizonieri parti. Unii sunt cu mainile la spate, altii cu mainile in fata.
Atașament 8279.jpg  Atașament 8280.jpg

Postura dacilor de pe Arcul lui Severus e de Invins, nu de Prizonier.
Statuia din poza de mai jos pare a fi sursa originara, date fiind detaliile (opinci, suba de lana, pantalonii stransi cu nojite unde intalnesc opincile)
Observa ca dacul are mana stanga in fasha, inerta, sprijinita si cu dreapta, iar capul e plecat, deci ipostaza e de 'Ranit in lupta, resemnat, invins'.
Statuile de pe Arcul lui Constantin nu au detalii gen opinci cu nojite, lana, deci deduc ca sunt reproduceri ulterioare, dupa un model initial
Atașament dacian_prisoner_vatican.jpg
Sunt de acord că este învins.
Nu sunt de acord că este rănit.
Poziţia corpului arată aşteptare.
Dacă era rănit, artistul ar fi căutat o ipostază mai clară, mai evidentă în care să exprime durerea şi suferinţa.
Extensia pelerinei în care se sprijină braţul este în opinia mea o modă a vremii.

Celelalte basoreliefuri postate de tine arată clar când este vorba de prizonieri.
Aceeaşi poziţie a extensiei pelerinei în partea din faţă o găseşti şi aici
[ http://www.digital-images.net/Images/Rome/Triumphal_Arches/Arch_ofConstantine_detail1_3767.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Era un topic cu fotografii vechi în care apar nişte ţărani ardeleni cu aceeaşi pelerină şi-mi aduc aminte că tot aşa se purta pelerina pe braţ
Poate o găsesc.

Editat de paradigmatic, 06 februarie 2013 - 12:23.


#240
mojo-jojo

mojo-jojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.136
  • Înscris: 25.09.2012
Arcul lui Constantin a fost construit prin recuperarea unor elemente din alte edificii anterioare. Este si cazul statuilor de daci.

In secolul al XVI-lea statuile nu mai aveu capete si nici brate/maini.

Ele au fost completate de un faimos sculptor italian baroc.

E greu astfel de apreciat ce "aliura" a intentionat sa le dea creatorul.

#241
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.298
  • Înscris: 03.09.2002

Vizualizare mesajparadigmatic, pe 06 februarie 2013 - 12:15, a scris:

Nu sunt de acord că este rănit.
[...]
Extensia pelerinei în care se sprijină braţul este în opinia mea o modă a vremii.
cati oameni atatea pareri...

Pe Columna ai mai multe scene cu daci care se supun lui Traian. Poti compara. Nu-s deloc demne posturile dacilor supusi in scenele respective

Vizualizare mesajparadigmatic, pe 06 februarie 2013 - 12:15, a scris:

Celelalte basoreliefuri postate de tine arată clar când este vorba de prizonieri.
Arata ca nu exista o postura standard pt cum se reprezinta un prizonier, ci din contra, mai multe posturi.

Editat de criztu, 06 februarie 2013 - 12:23.


#242
mojo-jojo

mojo-jojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.136
  • Înscris: 25.09.2012

Vizualizare mesajparadigmatic, pe 06 februarie 2013 - 12:15, a scris:

Era un topic cu fotografii vechi în care apar nişte ţărani ardeleni cu aceeaşi pelerină şi-mi aduc aminte că tot aşa se purta pelerina pe braţ
Poate o găsesc.

Asta?

[ http://1.bp.blogspot.com/-Yme_VizGbYM/Td0tMaQOgVI/AAAAAAAAIQc/_SZVFp7tJoI/s1600/Tarani_la_sfat.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Mie mi se pare o scena de coreografie.

"Paturile" ale nu sunt deloc autentice. Pelerinele se purtau pe umeri nu legate pe sub brat. Cineva a regizat intreaga scena.

#243
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 23.297
  • Înscris: 30.10.2005

Vizualizare mesajcriztu, pe 06 februarie 2013 - 12:22, a scris:

Arata ca nu exista o postura standard pt cum se reprezinta un prizonier, ci din contra, mai multe posturi.
Artistic vorbind, creatorii acelor basoreliefuri au pus accent pe ideea de prizonier.
Aveau lângă ei un asupritor care le imobiliza încheieturile mâinilor legate în prealabil.
La spate sau în faţă.

Vezi asta
Este ăsta rănit ?
[ http://jasbaku.files.wordpress.com/2013/01/gentarchin-tharpaland-edit.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Vizualizare mesajmojo-jojo, pe 06 februarie 2013 - 12:28, a scris:

Asta?
Da.
Ăla din spate.
Vezi că şi budistul de mai sus şi-a scos umărul din pelerină!

Editat de paradigmatic, 06 februarie 2013 - 12:31.


#244
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.298
  • Înscris: 03.09.2002

Vizualizare mesajparadigmatic, pe 06 februarie 2013 - 12:30, a scris:

Vezi asta
Este ăsta rănit ?
Mi se pare mai logica varianta "brat inert tinut in fasa legata de gat" decat "moda a vremii - pelerina cu fasa in care sta bratul atarnat".

#245
skandal

skandal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.241
  • Înscris: 09.11.2003
In loc sa discutati ca pe piciorul unuia din daci se distinge o piesa de armura, voi o zguduiti ca daca erau prizonieri sau la tigare.

#246
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 57.714
  • Înscris: 11.04.2005
De unde se știe că aceeia sunt daci?

#247
"BandiT"

"BandiT"

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.226
  • Înscris: 24.07.2007
tomaso: "De unde se știe că aceeia sunt daci?"

cand de fapt sunt parasutisti din sistemul Dagobah....

#248
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 57.714
  • Înscris: 11.04.2005
Eu am întrebat serios.

Știu că ”imaginea” dacilor este clădită pe reprezentările acestora de pe Columna lui Traian.
Însă dacă suntem mai atenți, obeservăm că îmbrăcămintea acestora nu e caracteristică doar dacilor ci întregii zone temperat continentale est europene.

Caciula, opinca, ițarii, pelerina, nu reprezintă un monopol al dacilor.
Peste tot în estul Europei oamenii se îmbrăcau cam la fel, întrucât se foloseau de resursele locale.
Inclusiv romanii s-au îmbrăcat în acest mod, atât timp cât au stat în zone reci.

Când spui roman, te gândești la un tip în fustă și chiloți din piele, ori îmbrăcat în vreun sac tras pe cap.
Dar când aceștia trăiau în zone reci, este clar că nu rămâneau îmbrăcați așa.

Să revenim la daci.
Ce informații avem despre ei?   Erau bărboși pentru că așa era moda lor?
Dar dacă nu erau bărboși decât de nevoie și noi am rămas cu impresia aceasta doar după portretizările lor de pe columnă?
Poate că sclavii ori prizonierii daci nu puteau să își taie părul, la fel ca toți cei aflați în lanțuri.
Poate că aspectul acesta, ne îngrijit, a fost doar o metodă de accentuare a stării decandente a ”celor supuși”.  O formă de reliefare a superiorității cuceritorului.

Știm că romanii își tăiau părul de pe față și că îi desconsiderau pe cei păroși (barbarii).
Observăm în toată portretistica romană că barbarii sunt reprezintați cu bărbi mari și păr dezordonat.  Oare nu suntem victima unei interpretări eronate și că dacii nu arătau chiar așa, în realitate?

Sau mai bine spus, ce ne face să credem că acei oameni sunt daci?
Hainele și bărbile?

#249
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.298
  • Înscris: 03.09.2002

Vizualizare mesajtomaso, pe 14 aprilie 2013 - 13:04, a scris:

Eu am întrebat serios.
arcu lu constantin a luat statui si frize din foru lu traian, care for al lu traian celebra victoria asupra daciei.

daca intrebi "de unde stim ca asa aratau dacii, ca toti se imbracau la fel", pai tiai dat singur raspunsul. Asa aratau dacii, la fel ca partii, ilirii, germanicii, sarmatii, cu variatiuni si specific.

Vizualizare mesajtomaso, pe 14 aprilie 2013 - 13:04, a scris:

Poate că aspectul acesta, ne îngrijit, a fost doar o metodă de accentuare a stării decandente a ”celor supuși”.  O formă de reliefare a superiorității cuceritorului.

Știm că romanii își tăiau părul de pe față și că îi desconsiderau pe cei păroși (barbarii).
Observăm în toată portretistica romană că barbarii sunt reprezintați cu bărbi mari și păr dezordonat.  Oare nu suntem victima unei interpretări eronate și că dacii nu arătau chiar așa, în realitate?
Deci intrebarea ta e "de unde stim ca reprezentarea dacilor din arta romana, corespunde realitatii". Iar aici, am dat mai in urma un link catre o tanti care face studiu comparativ intre Columna lu Traian si Columna lu Marc Aureliu.

Astfel, pe columna lu traian, infrangerea dacilor e reprezentata ca o soarta inevitabila, dar marinimia si iertarea romanilor e mare, lasati femeile si copiii sa vina la mine, spune Traian intr-o scena in care o dacoaica ii ofera pruncul.
Pe columna lu marc aureliu in schimb, infrangerea germanicilor e reprezentata ca o anihilare cumplita, prizonierii germanici sunt insirati la decapitare, femeile germanice violate, dezmembrate, genocidate.

deci da, reprezentarea dacilor in arta romana este propagandistica, asa cum sunt reprezentati si arabii musulmanii in arta occidentala.


arabi in imaginatia americanilor

#250
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 57.714
  • Înscris: 11.04.2005

Vizualizare mesajcriztu, pe 14 aprilie 2013 - 13:38, a scris:

Atașament mariachi.jpg
arabi in imaginatia americanilor

Ești sigur că ai atașat poza corectă pentru arabi? Posted image

Vizualizare mesajcriztu, pe 14 aprilie 2013 - 13:38, a scris:

arcu lu constantin a luat statui si frize din foru lu traian, care for al lu traian celebra victoria asupra daciei.

Acesta este răspunsul la întrebarea mea.
Muțumesc!

#251
"BandiT"

"BandiT"

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.226
  • Înscris: 24.07.2007

Vizualizare mesajtomaso, pe 14 aprilie 2013 - 13:04, a scris:

Eu am întrebat serios.

Știu că ”imaginea” dacilor este clădită pe reprezentările acestora de pe Columna lui Traian.
Însă dacă suntem mai atenți, obeservăm că îmbrăcămintea acestora nu e caracteristică doar dacilor ci întregii zone temperat continentale est europene.

Caciula, opinca, ițarii, pelerina, nu reprezintă un monopol al dacilor.
Peste tot în estul Europei oamenii se îmbrăcau cam la fel, întrucât se foloseau de resursele locale.
Inclusiv romanii s-au îmbrăcat în acest mod, atât timp cât au stat în zone reci.

Când spui roman, te gândești la un tip în fustă și chiloți din piele, ori îmbrăcat în vreun sac tras pe cap.
Dar când aceștia trăiau în zone reci, este clar că nu rămâneau îmbrăcați așa.

Să revenim la daci.
Ce informații avem despre ei?   Erau bărboși pentru că așa era moda lor?
Dar dacă nu erau bărboși decât de nevoie și noi am rămas cu impresia aceasta doar după portretizările lor de pe columnă?
Poate că sclavii ori prizonierii daci nu puteau să își taie părul, la fel ca toți cei aflați în lanțuri.
Poate că aspectul acesta, ne îngrijit, a fost doar o metodă de accentuare a stării decandente a ”celor supuși”.  O formă de reliefare a superiorității cuceritorului.

Știm că romanii își tăiau părul de pe față și că îi desconsiderau pe cei păroși (barbarii).
Observăm în toată portretistica romană că barbarii sunt reprezintați cu bărbi mari și păr dezordonat.  Oare nu suntem victima unei interpretări eronate și că dacii nu arătau chiar așa, în realitate?

Sau mai bine spus, ce ne face să credem că acei oameni sunt daci?
Hainele și bărbile?


greseala mea....
portul dacilor seaman si cu cel al cavalerilor Jedi.....deci e clar, aia nu sunt daci, sunt Jedi....
asta convine contestatarilor Daciei?

lasati-o dracu ca macane....
adica e clar ca aia sunt DACI.....
intrebarea era cu ce scop au fost pusi acolo....

Editat de "BandiT", 16 aprilie 2013 - 08:45.


#252
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 57.714
  • Înscris: 11.04.2005

Vizualizare mesaj"BandiT", pe 16 aprilie 2013 - 08:43, a scris:

greseala mea....
portul dacilor seaman si cu cel al cavalerilor Jedi.....deci e clar, aia nu sunt daci, sunt Jedi....
asta convine contestatarilor Daciei?

lasati-o dracu ca macane....
adica e clar ca aia sunt DACI.....
intrebarea era cu ce scop au fost pusi acolo....

Cu mine nu ai prea nimerit treaba cu ”contestatarii dacilor”.
Nu contest și nu susțin.
Doar îmi pun întrebări atunci când am nelămuriri.

Ție ți se pare firesc ca orice om cu barbă și căciulă turtită pe-o parte să fie dac.
Ok, tot respectul meu, dar mie nu mi se pare a fi o certitudine.

Chipul lui Isus în imaginarul colectiv este foarte asemănător cu al unui gay danez cu tendințe reprimate de hipster.
E puțin probabil ca Isus să fie un tip blond, cu ochi albaștri, cu față prelungă, așa cum ne este portretizat în iconografia generală.  
Mai probabil ar fi că Isus să fi fost un om care arăta precum locuitorii din Asia Mică.   Adică mai bruneți și mai scunzi.

Dacă întrebi un credincios cum arată isus, o să-ți descrie imaginea aceasta, fără să o pună la îndoială.
Exact cum unii își închipui chipul dacilor.   ”Are barbă și caciulă pe o parte?”  ”Are ițari?”   ”Atunci e dac.”
Pe bune?   Sigur sigur?

Eu am niște îndoieli că doar dacii erau îmbrăcați ca niște jedi cu căciuli pe-o parte.

Nici măcar nu știm sigur dacă dacii purtau bărbi.
De unde știm, în afară de imaginile lăsate de romani?  De unde știm că acestea sunt exacte și că aceasta era moda dacilor?

Poate că avem de a face cu o imagine generică a ”barbarului” în viziunea romanilor.
Am observat că romanii aveau tendința să-și înfățișeze dușmanii ca pe niște tipi cu bărbi și plete.   Pentru ei, barbarul era pletos și bărbos.
Iar romanii erau bărbieriți și cu părul tăiat castron, fapt care era un evident semn de ”civilizație”, în opinia lor.

Dar poate mă înșel pentru că nu am informația potrivită.
Poți să-mi arăți reprezentări de daci  care să provină din altă parte decât lumea romană?
Aș fi foarte curios.

[ http://purplemotes.net/wp-content/uploads/2012/08/serapis.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Acest chip este al unui dac?

Dar acesta?

[ http://dolce-far-niente.ro/media/blogs/DolceFarNiente/Post_0/Dacii_in_sculptura_romana_1_dac.png?mtime=1360249456 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate