Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...
 

CASTRAVETI

- - - - -
  • Please log in to reply
1105 replies to this topic

#811
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,764
  • Înscris: 07.09.2004
Nu te juca cu zeama bordeleza. Nu rezolvi nimic. Merge preventiv si cam atat. Baga Melody Compact 49 WG 0,2% sau Pergado MZ 0,2%. Timp de pauza 3 zile. Culege tot ce se poate culege si faci tratamentul.
Ai in attachment descrierea patarii unghiulare si a manei. Compara si decizi. Oricum Melody are efect si pe una si pe cealalta.

Attached Files


Edited by cotzi, 02 July 2018 - 13:56.


#812
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Pare mai degraba mana din descriere, dar ma uit atent cand ajung acasa.

#813
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 24.08.2005

 cotzi, on 02 iulie 2018 - 13:53, said:

Ai in attachment descrierea patarii unghiulare si a manei. Compara si decizi. Oricum Melody are efect si pe una si pe cealalta.
O intrebare: platesti pentru acele buletine de avertizare sau cum ai reusit sa intri in posesia lor?

#814
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,764
  • Înscris: 07.09.2004
Nu se plateste. Oficiile fitosanitare sunt finantate din bani publici din cate stiu eu si e normal sa ai acces gratuit la informatii de interes public. Contactezi oficiul fitosanitar din judetul tau si intrebi cum poti primi buletinele de avertizare. Daca nu au toate judetele acest oficiu contactezi cel mai apropiat oficiu fitosanitar. Mai sunt primarii ale unor comune care le primesc si le pun pe site sau le trimit abonatilor. Vezi si tu care  e procedura. La mine la Sv trimiti un email, primesti un formular pe care il completezi si apoi il pozezi/scanezi si il trimiti inapoi pe mail.

#815
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,543
  • Înscris: 27.01.2012
Si la Ilfov au acest sistem de <abonament> pe email

#816
Eugen_D

Eugen_D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,431
  • Înscris: 05.05.2014
Inspectorii fitosanitari din cadrul oficiilor fitosanitare județene emit buletine de prognoză și avertizare care conțin recomandări privind efectuarea tratamentelor fitosanitare pentru combaterea bolilor și dăunătorilor din culturile agricole. Aceste buletine sunt difuzate către instituțiile locale și fermieri, iar informațiile conținute de acestea pot fi solicitate de către toate persoanele interesate.

* Lista cu personalul unităților fitosanitare județene, madr.ro

#817
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
salutare!, cultiv castraveti in solar vara de vreo 6 ani, hibridul mirabel. anu acesta m a lovesc de boala care o s o vedeți in foto si nu stiu cu ce sa i mai tratez ca parca nu vrea nici de a dracu sa plece. poate aveti vreo ideie ce boala este si cu ce sa i mai dau.. i am dat cu, previcur, score, melody compact..
ca o noutate anul acesta am bagat la frezat Ogrevit. Înafara de blestemu asta de boala, a mai venit un blestem.., am plantat acum 5 zile 1000 de castraveți, 2 zile nu a cazut nici un rasad dar in astea două zile cu canicula au cazut 500 de rasaduri.. dat previcur, prasilă, si novadim la picurare si ei tot mai cad.. :(
de ce mama dracului cad.?, nu stiu. poate știe vreunul dintre voi.
bineînțeles ca o noutate am bagat si la astia Ogrevit.
sper sa citeasca si @amitaf  :)

#818
peticel31

peticel31

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 451
  • Înscris: 04.04.2011
mie imi seamana cu patarea unghiulara, de care s-a vorbit mai sus; eu am pierdut firele de Ekol de la corsica din cauza ei, pt ca prima data au fost atacati de acarieni si am tratat pt asta, dar mi-am dat seama prea tarziu ca au si o boala pe langa atacul acarienilor ( cum aveam deja castraveti din rasadul meu ce produc suficient pt noi, firele de Ekol le-am lasat sa produca pana au murit, decat sa stropesc in timpul recoltarii )

cum au existat conditiile propice pt dezvoltarea bolii - "temperaturi optime de 24-28ºC, umiditate relativă a aerului de peste 85% si prezenta apei pe frunze", aplicarea de Orgevit a adus un plus de azot ce a favorizat dezvoltarea si mai puternica a bolii, iar din cele enumerate de tine, doar Melody Compact trateaza boala

#819
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
si caderea rasadurilor cum o explici? tot de la nenorocitul de ogrevit?

#820
peticel31

peticel31

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 451
  • Înscris: 04.04.2011
pai, din cate se vede in poze, tu ai plantat rasadurile noi de castraveti langa castravetii bolnavi?

#821
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
mai aștept si alte pareri, mulțam pentru ale tale.

#822
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 24.08.2005

 silesax, on 08 iulie 2018 - 19:38, said:

si caderea rasadurilor cum o explici? tot de la nenorocitul de ogrevit?

Eu am patit exact acelasi lucru in primavara cu castravetii - aratau exact ca in pozele tale - ma refer la cei mici.
Cand i-am plantat am pus din ochi NPK in cuib. Din 25 de fire au scapat doar 6.
Am scris si la tomate ca mi s-au ars de la ingrasamant dat aiurea.

#823
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
deci am făcut greșeală cu ogrevit, dar totusi parca amitaf incorpora ogrevit pe brazde si tot castraveți punea...?

#824
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 24.08.2005

 silesax, on 10 iulie 2018 - 14:51, said:

deci am făcut greșeală cu ogrevit, dar totusi parca amitaf incorpora ogrevit pe brazde si tot castraveți punea...?

Nu sunt eu in masura sa apreciez daca ai facut o greseala sau nu ca nu am cunostintele necesare si nici nu am folosit ogrevit.
Ce pot spune este ca am patit la fel cu NPK dat aiurea.
Concluzia iti apartine tie sau celor cu experienta.

#825
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
dar... de ce jumătate nu au murit....??

#826
zipcode

zipcode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 29.07.2013

 silesax, on 08 iulie 2018 - 19:38, said:

si caderea rasadurilor cum o explici? tot de la nenorocitul de ogrevit?

Cand e cald organicul se descompune repede, arderea radacinilor e o realitate, cu atat mai rapida pe caldura, cand transpiratia e rapida. Singura intrebare e cat de mult ai dat, sau cat de concentrat. Castravetii sunt mai sensibili ca alte plante.

#827
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
cei drept cam doza dubla pe mp.. plus compexe..!

#828
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Pai si abia acum mentionezi complexele. Ce faptura esti ma Sile. Ma miram eu, am pus Orgevit jumate jumate la flori, rosii cherry si alte balarii si n`au avut nici pe drq.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate