Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

CASTRAVETI

- - - - -
  • Please log in to reply
1105 replies to this topic

#379
amitaf

amitaf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 893
  • Înscris: 17.03.2008
Trebuie folosit Previcur.Cei se s au subtiat aruncati i degraba

#380
decoservicestil

decoservicestil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 05.06.2008
Prea frig pentru castraveti afara.Protejati cu ceva tunel de folie ,agril .
......scade incidenta de Phytium si alte boli.

Edited by decoservicestil, 16 May 2016 - 11:44.


#381
chiperr

chiperr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 28.10.2011
pana acum n au primit nimic . n-am nici o boala in solarul cu castraveti . cred ca la anul voi pune in prima cultura numai castraveti . rosiile  sunt ok , dar trebuiesc fertilizate excesiv ca sa iesi pe piata la un pret bun . la 1 mai am avut primii castraveti recoltati. am vazut la cineva Ceaikovski . impresionant .
eu merg pe mirabele.

#382
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,077
  • Înscris: 17.03.2005
Oameni buni, ju va mai grabiti cu castravetii pentru "afara".
Castravetii rasar si cresc imediat daca au conditii bune, in primul rand caldura...
ce castigi cii semeni cu 2 saptamani mai devreme, pierzi in camp in cateva nopti racoroase si adesea, cei pusi putin mai tarziu ii prind din urma si ii depasesc pe aia chinuiti prin casa , nu mai vorbim ca aia pana pleaca mai si imbatranesc, se si imbolnavesc,, etc. .

Ori ai spatiu protejat si atunci e o treaba, ori pui afara si atunci faci si rasadul tot afara, adica astepti cu semanatul pana cand vremea e aproape buna de plantat.
pierzi o saptamana de cules, mare brqnza, dar scapi de o gramada de batai de cap.

#383
remusro

remusro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 05.01.2016
Castravetii mei...sunt in greva ! De 10 zile sunt ca-n poze. Nici nu cresc, nici nu se usuca...vrejul a mai crescut dar fructele...ioc. Stau asaa....la aceeasi dimensiune melancolica. O fi de la frig...alte cauze nu vad. Boli nu au, goange nu, ultimul tratament cu Bravo+Crompmax iar vineri vine alta doza de gainat de porumbel, la doua saptamani de precedenta. Soiul este Marketmore. I-am ciupit la 4 frunze, si axul central si copilii, dupa cum m-au indrumat colegii de forum, ca dupa experienta mea la castraveti....mancam vreji si flori. Da nu cresc fructele...ma scot din sarite. Anul trecut am avut seminte luate de la sarbi...nu stiu ce hibrid, ca le-am primit cadou. Ma frate....am avut 12 fire in solar....pai aia aveau niste frunze mari ca cele de dovleac, vrejii de 4 metri, castraveti in prostie...la 4 zile luam un cos mare, fara seminte si fara zona aceea apoasa din mijloc....numai pulpa peste tot. Da Marketmore astia....parca ara dracii cu ei....

Attached Files

  • Attached File  C1.JPG   596.58K   42 downloads
  • Attached File  C2.JPG   608.83K   43 downloads
  • Attached File  C3.JPG   627.17K   43 downloads
  • Attached File  C4.JPG   641.17K   44 downloads
  • Attached File  C5.JPG   602.82K   42 downloads
  • Attached File  C6.JPG   614.42K   40 downloads


#384
amitaf

amitaf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 893
  • Înscris: 17.03.2008
De la frig nu cresc.Eu nu am auzit niciodata ca trebuie rupt varful principal la castravete.

#385
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,947
  • Înscris: 13.04.2007

 amitaf, on 18 mai 2016 - 20:36, said:

Eu nu am auzit niciodata ca trebuie rupt varful principal la castravete.
Nu esti singurul...

#386
decoservicestil

decoservicestil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 05.06.2008
La castravetii cu inflorire mixta (exemplu: Marketmore) florile femele care produc castraveti se vor găsi pe lastarii de ordinul 2si3.La castravetii profesionali in general toate florile produc castraveti având calitatea de partenocarpentie.

Edited by decoservicestil, 18 May 2016 - 21:12.


#387
remusro

remusro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 05.01.2016
Posted by remusro on 25 April 2016 - 08:51 in Legumicultura, Floricultura
jagarella, pe 25 aprilie 2016 - 08:25, a scris:
Ciupeste varful. Af fitrebuit s-o faci cand avea 4 frunze adevarate. Castravetii se fac ciorchine pe copiili de gradul 2(ciupit la 4 frunze si copiii). Indiferent de soi. Si eu am soiul asta si este foarte bun. Vei vedea, doar ca nu merge de pus pe iarna. Sunt lungi si subtiri si nu ii poti aseza. Dar de salata sunt excelenti.


Si a avut dreptate. Pe copili am castraveti, pe axul principal nu aveam.

Edited by remusro, 18 May 2016 - 21:14.


#388
amitaf

amitaf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 893
  • Înscris: 17.03.2008
Eu nu folosesc castraveti maidanezi :)).Un pachet cu 250 seminte de mirabell costa 40 lei ,ce rost are sa cumperi castraveti no name??

Daca vrei un soi de cornichon foarte gustos,Karolina de la ZKI.Eu am renuntat la el pt ca produceau putin fata de Capricorn ,Chaikowski si Mirabelle,soiuri pe care le folosesc acum.

#389
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Mai produci salata pe apa sau ai renuntat ?

#390
remusro

remusro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 05.01.2016

 amitaf, on 18 mai 2016 - 21:59, said:

Eu nu folosesc castraveti maidanezi Posted Image).Un pachet cu 250 seminte de mirabell costa 40 lei ,ce rost are sa cumperi castraveti no name??

Daca vrei un soi de cornichon foarte gustos,Karolina de la ZKI.Eu am renuntat la el pt ca produceau putin fata de Capricorn ,Chaikowski si Mirabelle,soiuri pe care le folosesc acum.
Chiar m-ar interesa  sa stiu un hibrid de castraveti pentru murat la toamna. Mici si multi :).

#391
amitaf

amitaf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 893
  • Înscris: 17.03.2008
Karolina...nu se inmoaie,eu am dat la fabrica de muraturi,dunt f buni.Da,folosesc hidrpponia.

#392
spartacus55

spartacus55

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 08.05.2016
@amitaf, tu rupi carceii la castraveti?
la sfatul unui vecin, anul trecut, am rupt la vreo 10 fire si comparativ, am avut o productie cam cu 20% mai mare.
anul acesta, am vanat toti carceii.

#393
remusro

remusro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 05.01.2016

 amitaf, on 19 mai 2016 - 08:39, said:

Karolina...nu se inmoaie,eu am dat la fabrica de muraturi,dunt f buni.Da,folosesc hidrpponia.
Multumesc. Problema e, la semintele profesionale, sa gasesc ambalat seminte mai putine. Undeva pe la maxim 50 seminte macar. 250-500 e mult prea mult pentru mine si familie.

#394
amitaf

amitaf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 893
  • Înscris: 17.03.2008
Nu am rupt carceii dun lipsa de harnicie dar asa stiu si eu ca trebuie rupti.

#395
spartacus55

spartacus55

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 08.05.2016

 remusro, on 19 mai 2016 - 08:59, said:

Multumesc. Problema e, la semintele profesionale, sa gasesc ambalat seminte mai putine. Undeva pe la maxim 50 seminte macar. 250-500 e mult prea mult pentru mine si familie.
ai putea sa-l rogi pe @menestrelul, parca?
am vazut ca si-a facut site:http://legume-eco-matca.ro/
sau sa-i rogi pe @corsica sau @meganedoi, sa-ti puna, o vorba buna la el.
toti, sunt baieti saritori.

#396
maru_29

maru_29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 20.02.2016
Remus eu am niste seminte profesionale de la seminis de levina , daca vrei imi lasi pm si iti trimit vreo 50 :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate