Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...

Regim utilizare HDD Ubuntu

La mulți ani @yanni17!
 La mulți ani @Kokoshmare!

Mai exista la voi in oras strandu...

Bon Jovi - Living Proof

Problema card reader Sandisk
 Recomandare acumulator 26650

Accident nerespectare viteza

Consumul in bord VS consumul la p...

PC-ul nu booteaza
 Coada dronei de lupta Fioroasa

Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5

Renault Kadjar serie motor neconf...
 

Alegere siguranta diferentiala si montarea ei

- - - - -
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

#1
longline

longline

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 20.10.2006
Salut, As vrea sa achizitionez o siguranta diferentiala pt un apartament intr-un bloc comunist, cu consumatori casnici obisnuiti.
Alegerea ei : de cati amperi ?? si de cati miliamperi ( eu am gandisem la 25A cu 30mA)
Montarea ei : O pun la intrare in tablou de sigurante, inainte de sigurantele actuale (monopolare), tinand cont de faza si nul??
Cateva poze de acolo din tablou....
Cablu litat negru care este conectat pe acea rigleta cu cel subtire de impamantare si cele 2 galbene de sus, sunt intrarea in apartament, Eu trebuie sa o conectez pe cele 2 galbene groase, tinand cont de faza si nul??,
Dupa aceea ce iese din diferentiala leg la sigurante unde intra acum acele 2 galbene gorase?? , restul lasand neschimbat??

Attached Files


Edited by longline, 22 April 2012 - 16:43.


#2
Martorul_lui_Iehova

Martorul_lui_Iehova

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 410
  • Înscris: 16.01.2012

 longline, on 22nd April 2012, 17:36, said:

Alegerea ei : de cati amperi ?? si de cati miliamperi ( eu am gandisem la 25A cu 30mA)

Valoarea intensitatii este aceeasi, indiferent ca o exprimi in Amperi sau in (sub)multipli ai acesteia. Incompetentule, decat sa dai foc la tablou si apoi la apartamente, mai bine stai in banca ta.

#3
sydneyaus2005

sydneyaus2005

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,506
  • Înscris: 22.01.2007

 Martorul_lui_Iehova, on 23rd April 2012, 01:13, said:

Valoarea intensitatii este aceeasi, indiferent ca o exprimi in Amperi sau in (sub)multipli ai acesteia. Incompetentule, decat sa dai foc la tablou si apoi la apartamente, mai bine stai in banca ta.

ha?

#4
Martorul_lui_Iehova

Martorul_lui_Iehova

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 410
  • Înscris: 16.01.2012
Bai, ce relevanta are sa zici "25A cu 30mA"? Sunt valori total diferite asa ca alege una singura. Poate te-ai referit la mV in loc de mA.

#5
longline

longline

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 20.10.2006
Prietene, asta stiam si eu ca intensitatea este aceeas, stiu ca poate nu m-am exprimat corect cand am spus 25A cu cei 30 mA, eu ma refeream, cei 25A curentul care il suporta siguranta, iar cei 30mA curentul la care declanseaza siguranta, daca gresesc te rog corecteaza-ma.
Si apropo daca stiam, nu mai ceream sfatul aici, unde am ce invata de la niste profesionisti... Dar asta  e mai usor sa Ii dai in cap la om decat sa Ii explici, unde si cum a gresit...

Edited by longline, 22 April 2012 - 17:31.


#6
costy_ytsoc

costy_ytsoc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,394
  • Înscris: 02.07.2005

 Martorul_lui_Iehova, on 22nd April 2012, 18:13, said:

Valoarea intensitatii este aceeasi, indiferent ca o exprimi in Amperi sau in (sub)multipli ai acesteia. Incompetentule, decat sa dai foc la tablou si apoi la apartamente, mai bine stai in banca ta.

habar n-ai


in amperi se exprima curentul  ce trece prin faza la care declanseaza.(pt protectie la scurt, supraincarcari, etc)

in miliamperi se exprima diferenta de curent intre faza si nul la care  declanseaza siguranta(pt protectie la electrocutare)
Omul a spus clar ca vrea siguranta diferentiala, esti PRAF

Edited by costy_ytsoc, 22 April 2012 - 17:26.


#7
sydneyaus2005

sydneyaus2005

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,506
  • Înscris: 22.01.2007

 Martorul_lui_Iehova, on 23rd April 2012, 01:21, said:

Bai, ce relevanta are sa zici "25A cu 30mA"? Sunt valori total diferite asa ca alege una singura. Poate te-ai referit la mV in loc de mA.

ma doare capul de atata stiinta si tehnica!  :lol:

#8
Martorul_lui_Iehova

Martorul_lui_Iehova

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 410
  • Înscris: 16.01.2012

 costy_ytsoc, on 22nd April 2012, 18:23, said:

habar n-ai


in amperi se exprima curentul ce trece prin faza.

in miliamperi se exprima diferenta de curent intre faza si nul la care  declanseaza siguranta
Omul a spus clar ca vrea siguranta diferentiala, esti PRAF

Dude, ai 2 fire, faza si nulul dupa care urmeaza consumatorul. Conform legii lui Ohm intensitatea este aceeasi in orice punct deci atat pe faza cat si pe nul. Asa ca diferenta aia e mereu zero. Praf esti tu.

#9
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011

 costy_ytsoc, on 22nd April 2012, 18:23, said:

habar n-ai


in amperi se exprima curentul  ce trece prin faza la care declanseaza.(pt protectie la scurt, supraincarcari, etc)

Si cand nu ai niciun consumator ce curent trece prin faza?

Apropo, faza este o conventie nu o entitate fizica. Deci curentul nu poate sa treaca printr-o faza.

Edited by Arkouda, 22 April 2012 - 17:30.


#10
costy_ytsoc

costy_ytsoc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,394
  • Înscris: 02.07.2005

 Martorul_lui_Iehova, on 22nd April 2012, 18:27, said:

Dude, ai 2 fire, faza si nulul dupa care urmeaza consumatorul. Conform legii lui Ohm intensitatea este aceeasi in orice punct deci atat pe faza cat si pe nul. Asa ca diferenta aia e mereu zero. Praf esti tu.

mama mama


bai expertule, cand te curentezi, o parte din curentul de pe faza trece prin tine da?

E si partea aia de curent nu se mai intoarce prin nul corect?

Siguranta diferentiala asta face. simte acea diferenta si declanseaza si nu te mai prajesti tu, expertule

Edited by costy_ytsoc, 22 April 2012 - 17:30.


#11
sydneyaus2005

sydneyaus2005

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,506
  • Înscris: 22.01.2007

 Martorul_lui_Iehova, on 23rd April 2012, 02:27, said:

Dude, ai 2 fire, faza si nulul dupa care urmeaza consumatorul. Conform legii lui Ohm intensitatea este aceeasi in orice punct deci atat pe faza cat si pe nul. Asa ca diferenta aia e mereu zero. Praf esti tu.

si daca curentul o mai ia si pe a 2 parte. nu intervine nu stiu ce lege a lui "circhof"?

#12
Martorul_lui_Iehova

Martorul_lui_Iehova

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 410
  • Înscris: 16.01.2012

 costy_ytsoc, on 22nd April 2012, 18:30, said:

mama mama


bai expertule, cand te curentezi, o parte din curentul de pe faza trece prin tine da?

E si partea aia de curent nu se mai intoarce prin nul corect?

Siguranta diferentiala asta face. simte acea diferenta si declanseaza si nu te mai prajesti tu, expertule
Daca nu s-ar intoarce ar insemna ca circuitul este deschis deci nu m-as curenta.

 sydneyaus2005, on 22nd April 2012, 18:31, said:

si daca curentul o mai ia si pe a 2 parte. nu intervine nu stiu ce lege a lui "circhof"?
Pai o ia mai dar toate se intorc spre nul. Poti considera congelatorul, tv, radio si ce mai ai cu o rezistenta echivalenta, bai Kirchhoff.

#13
costy_ytsoc

costy_ytsoc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,394
  • Înscris: 02.07.2005

 Martorul_lui_Iehova, on 22nd April 2012, 18:34, said:

Daca nu s-ar intoarce ar insemna ca circuitul este deschis deci nu m-as curenta.


Pai o ia mai dar toate se intorc spre nul. Poti considera congelatorul, tv, radio si ce mai ai cu o rezistenta echivalenta, bai Kirchhoff.
i give up, n-ai cu cine.

Prosti inginerii aia de la siemens abb moeller care au tot proiectat sigurante diferentiale, n-au stat de vorba cu tine se pare

#14
longline

longline

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 20.10.2006
OFF. Si pana la urma eu cu cine votez?
Revenind la intrebarea mea, si poate continuand sa spun o prostie in continuare ce valori ar trebuie sa aibe??
Si daca modul de conectare care l-am prezentat este corect??

Edited by longline, 22 April 2012 - 17:39.


#15
Martorul_lui_Iehova

Martorul_lui_Iehova

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 410
  • Înscris: 16.01.2012

 longline, on 22nd April 2012, 18:39, said:

Si daca modul de conectare care l-am prezentat este corect??
* Pe care l-ai prezentat. :P

#16
Bobby_ro

Bobby_ro

    Celebru Anonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,629
  • Înscris: 30.04.2005

 Martorul_lui_Iehova, on 22nd April 2012, 18:34, said:

Daca nu s-ar intoarce ar insemna ca circuitul este deschis deci nu m-as curenta.
:lol:

stop bitching, esti praf  :deadtongue:

#17
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 Martorul_lui_Iehova, on 22nd April 2012, 17:27, said:

Dude, ai 2 fire, faza si nulul dupa care urmeaza consumatorul. Conform legii lui Ohm intensitatea este aceeasi in orice punct deci atat pe faza cat si pe nul. Asa ca diferenta aia e mereu zero. Praf esti tu.

      Conform legii lui Ohm, habar nu ai despre ce se discuta aici. Daca masina de spalat este defecta, atunci cand un idiot o atinge, se electrocuteaza, adica o anumita cantitate de curent se scurge la pamant pein idiotul cu pricina. Ca atare, conform legii lu Ohm intre faza si nul va aparea o diferenta de intensitate, pentru ca o parte din curent se scurge prin idiot.
    Pentru asta, s-au inventat RCD , adica residual curent device sau pe romaneste siguranta diferentiala:
    http://en.m.wikipedi...-current_device
    Ori de cate ori apare o diferenta de intensitate intre faza si nul se presupune ca un idiot se curenteaza asa ca dispozitivul cu pricina intrerupe curentul electric in mai putin de o secunda, in asa fel incat idiotul sa nu moara.
     In speranta ca am fost suficient de explicit, te rog ca de acum sa nu te mai bagi in discutii daca nu ai idee despre ce e vorba .

#18
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011

 cspot, on 22nd April 2012, 19:06, said:

Conform legii lui Ohm, habar nu ai despre ce se discuta aici. Daca masina de spalat este defecta, atunci cand un idiot o atinge, se electrocuteaza, adica o anumita cantitate de curent se scurge la pamant pein idiotul cu pricina. Ca atare, conform legii lu Ohm intre faza si nul va aparea o diferenta de intensitate, pentru ca o parte din curent se scurge prin idiot.

Maicata nu s-a curentat niciodata cu masina de spalat? Sau inainte sa spele rufe verifica diferenta de potential intre masina si un nul?

Edited by Arkouda, 22 April 2012 - 18:15.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate