Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

De unde cumpărăm vin adevărat?

  • Please log in to reply
9545 replies to this topic

#8713
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,335
  • Înscris: 08.02.2015

View Postcristian_e, on 05 aprilie 2022 - 20:06, said:

Aligote Caii de la Letea, sec, 12,5% alcool, an 2021...De mult vroiam un Aligote fresh sa mearga cu o scrumbie la gratar si l-am gasit. Vinul este tonic, usor amarui, aduce a cirese albe. Foarte bun! Pretul a fost 20 lei la oferta de la 32 lei in Lidl.
Când vreți un Aligoté adevărat vă recomand ori pe cel de la Crama Delta Dunării, ori pe cele de la Crama Lebăda Neagră. Ultima are două vinuri, fiecare cu caracteristicile lui. Un vin este făcut dintr-o clonă italienească, e mai aromat, mai pli, celălalt vin este dintr-o clonă franceză, mai suplu, mai fin. După ce-o să beți din astea uitați de restul.

#8714
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,335
  • Înscris: 08.02.2015

View Postlucianburjuiul, on 06 aprilie 2022 - 01:01, said:

Nu acelasi lucru l-as spune despre Crama Histria, vinuri slabute, de evitat.
Nu știu ce vinuri ai băut de-ai ajuns la concluzia asta, dar în mod sigur greșești. Paul Fulea are un stil mai aparte de a face vinuri care ies oarecum din canon, dar nu ai cum să spui că-s slăbuțe. Nikolaos ăla blanc este belea curată. Iar la alea roșii... pfuaiii, nici nu știi ce pregătește omul. Am fost la el anul trecut și... abia aștept să le scoată.
În altă ordine de idei, eu am recomandat vinurile lui unui importator de pe piața japoneză. În luna decembrie am primit acest mesaj care mi se pare foarte sugestiv:

Simt nevoia să îți transmit sincere mulțumiri pentru o recomandare pe care mi-ai făcut-o mai demult. Este vorba despre vinul lui Paul (NB Paul Fulea). Nu știu cât de bine voi reuși să îl vând. Nu am cum să știu ce anume ne rezervă viitorul. Dar, deși indirect, datorită ție am pe masă ceva cu totul și cu totul special.
Inițial te-am bănuit că mi l-ai recomandat pentru că Paul îți este prieten. Mai ales pentru că am făcut greșeala să gust vinurile imediat ce mi-au intrat în stoc, după un drum zbuciumat care a ținut aproape 4 luni. Vinurile au fost clar obosite de drum, iar impresia mea inițială a fost medie. Nu m-a impresionat nimic cu adevărat la momentul respectiv. De aceea nu am comentat nimic și am fost reținut și față de Paul care, tot insista să știe ce părere am. Acum după ce vinurile au stat un an în depozitul meu, la întuneric și răcoare (practic am variațiuni de temperatură zero!), fiecare sticlă mă fascinează. Nu știam că putem avea așa ceva în România. Speram să prind ceva de gen până ies la pensie, nu atât de curând. Știu că este nevoie de timp pentru astfel de vinuri să apară. Însă, îți mărturisesc că nu am cuvinte. Sper doar să reușesc să le transmit clienților ceea ce simt când beau Cabernet-ul lui Paul, fără să pară că exagerez. Nu știu dacă mă crezi, dar Nikolaos 2018 https://cramahistria.../nikolaos-rosu/ m-a făcut să îmi dea lacrimile. Nu sunt plângăcios de fel, dar am fost cu adevărat impresionat. Am simțit că România poate oferi ceva ce am crezut că pot găsi doar în alte colțuri de lume.
Cu Cabernetu-ul, Merlot-ul și Feteasca neagră… în cel mai sincer și profund gând: chapeau!!!

QED

View Postcristian_e, on 06 aprilie 2022 - 07:57, said:

Lucian, bine ai revenit pe forum! Ma gandeam ca te-a rapus Covidul sau Guvidul la tigaie cu un Riesling bun..Posted Image
Experienta mea cu crama Histria nu a fost una buna. Am sunat sa intreb de alb de Histria ca il lauda George Mitea. Am luat si eu anul trecut, dar oxidat la greu, an 2019. Mi s-a spus zilele trecute la telefon ca rieslingul evolueaza la sticla si e tot an 2019...Aud prostii de astea zilnic...Plus ca e 41 de lei sticla la ei pe site.
Fiecare producător are mai multe game de vinuri. Alb/rose/roșu de Histria este gama lor cea mai de jos. Nu puteți avea pretenții foate mari de la această gamă. Pe de altă parte, scuzați-mă, dar văd aici prezentate vinuri demiseci și demidulci, iar voi îl judecați pe Paul Fulea că nu face vinuri bune. Serios? Dar celelalte vinuri le-ați băut? Nikolaos Blanc ați băut? Hai, găsiți-i un defect. Ammos blanc l-ați băut? Ăsta ce are? Când veneam pe la un târg de vin după spumante acesta era primul vin pe care-l beam. Nu-l degustam, îl beam. Ăsta a făcut furori în Japonia. Paul Fulea mi-a scris în privat că l-am lăsat fără cuvinte pentru că l-am promovat acolo fără să-i pretind absolut nimic.
Eu vă recomand ca următorul târg de vin la care este prezent să-i degustați toate vinurile, vă notați pe acelea care corespund gusturilor (și prețurilor) voastre și după aia să treceți la atac.
Vă mai dau un pont. Urmează cam peste 6 luni să scoată o Fetească neagră și un Merlot bestiale.

Attached Files


Edited by Otineu, 07 April 2022 - 18:29.


#8715
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,624
  • Înscris: 12.06.2010
Nu e vina nimanui ca ce am degustat era slab. Nu erau vinurile/gamele de care spui. Nu ma invat minte sa tac din gura si sa nu spun intocmai ce gandesc si din pacate imi fac singur "prieteni". Acum, ca m-ai facut curios, o sa fac intr-un fel sa caut vinurile sa le degust pe indelete. Oricum admit ca pot gresi.

Edited by lucianburjuiul, 07 April 2022 - 20:29.


#8716
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,335
  • Înscris: 08.02.2015

View Postlucianburjuiul, on 07 aprilie 2022 - 20:28, said:

Nu e vina nimanui ca ce am degustat era slab. Nu erau vinurile/gamele de care spui. Nu ma invat minte sa tac din gura si sa nu spun intocmai ce gandesc si din pacate imi fac singur "prieteni". Acum, ca m-ai facut curios, o sa fac intr-un fel sa caut vinurile sa le degust pe indelete. Oricum admit ca pot gresi.
Stai liniștit. A fost o dezbatere, nu o răfuială.

#8717
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009

View Postlucianburjuiul, on 07 aprilie 2022 - 20:28, said:

Nu e vina nimanui ca ce am degustat era slab. Nu erau vinurile/gamele de care spui. Nu ma invat minte sa tac din gura si sa nu spun intocmai ce gandesc si din pacate imi fac singur "prieteni". Acum, ca m-ai facut curios, o sa fac intr-un fel sa caut vinurile sa le degust pe indelete. Oricum admit ca pot gresi.
Pe Otineu trebuie sa-l iei dupa ce stie si ce zice, nu dupa cum zice. Are un stil mai apasat, de cunoscator.
Au fost meciuri multe in trecut intre el si alti colegi, dar pe forma, nu pe fond. Si eu l-am taxat dur, dar fara resentimente. Una peste alta, eu imi extrag cunostinte si pareri noi din ce spune, asa ca nu ma focusez pe "stil".
Din partea mea, bine ai revenit, Otineu!

#8718
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,538
  • Înscris: 05.04.2012
Chardonnay de la crama Lasalina, sec, 12,5% alcool, an 2021....Aciditate, aciditate...asta e cel mai bun cuvant si punctul forte al vinului...In rest ceva corcoduse, aduce mai degraba a Riesling  pret 43 de lei, supraevaluat...Un pret corect ar fi fost 20-25 lei maxim Tot vinul la noi e supraevaluat...

Attached Files



#8719
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,335
  • Înscris: 08.02.2015

View Postnniki, on 07 aprilie 2022 - 21:16, said:

Din partea mea, bine ai revenit, Otineu!
Intru mai rar. Nu prea am timp. Acum a fost o fereastră.

#8720
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,538
  • Înscris: 05.04.2012

View PostOtineu, on 07 aprilie 2022 - 17:48, said:

Când vreți un Aligoté adevărat vă recomand ori pe cel de la Crama Delta Dunării, ori pe cele de la Crama Lebăda Neagră. Ultima are două vinuri, fiecare cu caracteristicile lui. Un vin este făcut dintr-o clonă italienească, e mai aromat, mai pli, celălalt vin este dintr-o clonă franceză, mai suplu, mai fin. După ce-o să beți din astea uitați de restul.

Da, Delta Dunarii, La Sapata e site-ul...Italianul vinde doar online....Aligoteul LaSapata baut vara trecuta...

Attached Files


Edited by cristian_e, 09 April 2022 - 08:18.


#8721
dewalto

dewalto

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 08.03.2022
icewine riesling vartely 2019 la 79 lei in auchan berceni. daca e cineva amator....

Attached Files



#8722
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,538
  • Înscris: 05.04.2012
Tocmai a fost la hotel Novotel, Revino 2022. A fost cineva? cica a fost aglomerat ca pe timpuri dupa 2 ani de pandemie.

Am avut chef de un gratar cu niste amici sambata trecuta cand a fost soare si cald...Cum tipii sunt mai mult cu ”vinul de tara”, nu imi mai bat capul sa-i lamuresc ca nu vreau sa ma cert din astfel de motive, la fel fara discutii de politica, religie, vaxeri/antivaxeri, etc
Trebuia ceva din retail, ieftin, cu un strop de dulce si nu numai, iar in cartier s-a deschis o mica toneta cu vinuri de la Domeniile Ostrov, asa cam am luat unicele vinuri albe proaspete imbuteliate 2022, recolta 2021. Mi s-a spus ca toate de la raft sunt proaspete, dar cum sunt vulpoi batran am aruncat un ochi pe etichete si erau si din 2018-2020.  Nu, mersi!
De remarcat ca a intrat necuratul si in vanzatorii de vinuri din retail ce au marit preturile la greu. S-o fi scupit gazul si benzina, dar si vinul domne”?! De ex gama castel Huniade de la Recas ce apreciam FR demisec, dar bine lucrat, acum costa 25 lei in mega, in toamna era 17-18.
In fine am luat de la Ostrov 2 sticle Naiada una SB, alta MO, ambele seci, 12,5% alcool, an 2021, imbuteliate martie 2022. Am mai luat si un bib de 5l de MO demidulce, 12% alcool, acelasi an si data.
Primul incercat a fost SB, gust de sare de lamaie si bors magic. Daca vreti sa acriti ciorba cu el este ideal!
Al doilea MO, a fost asa si asa, cu greu ii pot da un acceptabil. In final cel de la bib a fost acceptabil spre bunicel, nu m-am asteptat. Am dat audienta pe spate cu el, desi  parea mai fresh si mai proapat ca cel de la sticla. Ciudat! Pret 50 de lei deci 10 lei litrul. Cele la sticla 15 lei sticla, dar nu merita. Acum probabil ca unii imi vor spune pai si ce vroiai mai mult? Pai macar sa fie baubile cele de la sticla, iar la bib ma asteptam dezastru, dar a fost invers.

Attached Files


Edited by cristian_e, 12 April 2022 - 10:46.


#8723
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,335
  • Înscris: 08.02.2015

View Postdewalto, on 11 aprilie 2022 - 10:10, said:

icewine riesling vartely 2019 la 79 lei in auchan berceni. daca e cineva amator....
Pentru că ai adus în discuție acest subiect să vin cu câteva precizări, mai ales că sunt destui oameni din lumea vinului care nu le cunosc. Ce să mai zicem de oamenii de rând.
Foarte pe scurt, vinul de gheață este un tip de vin dulce obținut din struguri care sunt culeși, transportați și procesați când temperatura este de - 7 / - 9 grade Celsius. Ca să faci un astfel de vin și să menționezi în mod expres pe etichetă că este vinde gheață trebuie să îndeplinești niște condiții care, în țările civilizate, cu tradiție, dar mai ales, cu respect față de producător, sunt menționate în caietele de sarcini. Acolo scrie din ce soiuri se poate obține un astfel de vin, ce stil de tăiere, ce producție la unitatea de suprafață șamd.
În Germania a început relativ frecvent să se obțină așa ceva după 1960. Canada, care acum este cel mai mare producător din lume, a început în 1972. În Germania și Austria se numește Eiswein. în Canada se numește icewine. În mod normal, denumirea ar trebui să păstreze specificul limbii. În Franța se numește vin de glace, iar la noi sau la moldoveni ar trebui să se numească vin de gheață, nu o denumire într-o limbă străină.

Vinul de la Vartely NU ESTE ICEWINE. Este o minciună moldovenească tolerată de autoritățile incompetente atât din R. Moldova, cât și de cele de la noi. În R. Moldova nu este vreun caiet de sarcini din care să rezulte condițiile în care se poate obține un astfel de vin, așa că a pune o astfel de denumire pe etichetă este o flegmă în fața consumatorului sau o diplomă de fraier pe care o acordă acestuia.

Din nefericire, și la noi sunt producători care pretind că fac astfel de vinuri, dar în niciun caiet de sarcini de la noi nu se menționează explicit modul și condițiile de obținere a acestui tip de vin. În consecință, și ai noștri sunt la fel de șmecheri ca și cei de peste Prut.
Aștept să-ndrăznească vreunul din producători să mă dea în judecată ca să le dau cu flit și să fac cu ei cârpă de șters pe jos. Pentru că lucrurile sunt, de fapt, mai grave.
Postez aici un adevărat vin de gheață primit de mine de la cineva din Canada.

View Postcristian_e, on 12 aprilie 2022 - 10:44, said:

Tocmai a fost la hotel Novotel, Revino 2022. A fost cineva? cica a fost aglomerat ca pe timpuri dupa 2 ani de pandemie.
Și eu l-am ratat (am fost la Vinitaly). Era o bună ocazie de a vedea noutățile aduse de expozanți. O să recuperez în următoarea perioadă.

View Postcristian_e, on 12 aprilie 2022 - 10:44, said:

Trebuia ceva din retail, ieftin, cu un strop de dulce si nu numai, iar in cartier s-a deschis o mica toneta cu vinuri de la Domeniile Ostrov, asa cam am luat unicele vinuri albe proaspete imbuteliate 2022, recolta 2021. Mi s-a spus ca toate de la raft sunt proaspete, dar cum sunt vulpoi batran am aruncat un ochi pe etichete si erau si din 2018-2020.  Nu, mersi!
Încearcă la magazinul din hala de la Bucur Obor.

View Postcristian_e, on 12 aprilie 2022 - 10:44, said:

De remarcat ca a intrat necuratul si in vanzatorii de vinuri din retail ce au marit preturile la greu. S-o fi scupit gazul si benzina, dar si vinul domne”?! De ex gama castel Huniade de la Recas ce apreciam FR demisec, dar bine lucrat, acum costa 25 lei in mega, in toamna era 17-18.
Nici nu știi ce urmează... S-au scumpit la greu cam toate. Sticlele s-au scumpit cam cu 40%, dar partea proastă este că mulți furnizori nu mai au pe stoc și lucrează pe comenzi întinse pe 6 luni. VA fi o mare problemă.

Attached Files



#8724
dewalto

dewalto

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 08.03.2022

View PostOtineu, on 17 aprilie 2022 - 21:35, said:

Pentru că ai adus în discuție acest subiect să vin cu câteva precizări, mai ales că sunt destui oameni din lumea vinului care nu le cunosc. Ce să mai zicem de oamenii de rând.
Foarte pe scurt, vinul de gheață este un tip de vin dulce obținut din struguri care sunt culeși, transportați și procesați când temperatura este de - 7 / - 9 grade Celsius. Ca să faci un astfel de vin și să menționezi în mod expres pe etichetă că este vinde gheață trebuie să îndeplinești niște condiții care, în țările civilizate, cu tradiție, dar mai ales, cu respect față de producător, sunt menționate în caietele de sarcini. Acolo scrie din ce soiuri se poate obține un astfel de vin, ce stil de tăiere, ce producție la unitatea de suprafață șamd.
În Germania a început relativ frecvent să se obțină așa ceva după 1960. Canada, care acum este cel mai mare producător din lume, a început în 1972. În Germania și Austria se numește Eiswein. în Canada se numește icewine. În mod normal, denumirea ar trebui să păstreze specificul limbii. În Franța se numește vin de glace, iar la noi sau la moldoveni ar trebui să se numească vin de gheață, nu o denumire într-o limbă străină.

Vinul de la Vartely NU ESTE ICEWINE. Este o minciună moldovenească tolerată de autoritățile incompetente atât din R. Moldova, cât și de cele de la noi. În R. Moldova nu este vreun caiet de sarcini din care să rezulte condițiile în care se poate obține un astfel de vin, așa că a pune o astfel de denumire pe etichetă este o flegmă în fața consumatorului sau o diplomă de fraier pe care o acordă acestuia.

Din nefericire, și la noi sunt producători care pretind că fac astfel de vinuri, dar în niciun caiet de sarcini de la noi nu se menționează explicit modul și condițiile de obținere a acestui tip de vin. În consecință, și ai noștri sunt la fel de șmecheri ca și cei de peste Prut.
Aștept să-ndrăznească vreunul din producători să mă dea în judecată ca să le dau cu flit și să fac cu ei cârpă de șters pe jos. Pentru că lucrurile sunt, de fapt, mai grave.
Postez aici un adevărat vin de gheață primit de mine de la cineva din Canada.


Și eu l-am ratat (am fost la Vinitaly). Era o bună ocazie de a vedea noutățile aduse de expozanți. O să recuperez în următoarea perioadă.


Încearcă la magazinul din hala de la Bucur Obor.


Nici nu știi ce urmează... S-au scumpit la greu cam toate. Sticlele s-au scumpit cam cu 40%, dar partea proastă este că mulți furnizori nu mai au pe stoc și lucrează pe comenzi întinse pe 6 luni. VA fi o mare problemă.

nu te contrazic pentru ca nu am baut si probabil nici nu o sa beau vreodata icewine. fata de ce ai scris eu stiam ca via trebuie culeasa dupa prima bruma sau primul inghet si din cauza asta apar pierderi cantitative foarte mari dar si o calitate superioara a boabelor care vor avea un continut crescut de zaharuri naturale. de aici pretul relativ mare pentru o sticla cu icewine.

l-am postat aici strict prin prisma pretului care mi s-a parut ok pentru un icewine. daca zici ca e posirca sau nu e icewine te cred pe cuvant...

Edited by dewalto, 17 April 2022 - 23:37.


#8725
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,335
  • Înscris: 08.02.2015

View Postdewalto, on 17 aprilie 2022 - 23:36, said:

fata de ce ai scris eu stiam ca via trebuie culeasa dupa prima bruma sau primul inghet si din cauza asta apar pierderi cantitative foarte mari dar si o calitate superioara a boabelor care vor avea un continut crescut de zaharuri naturale. de aici pretul relativ mare pentru o sticla cu icewine.
Nu, trebuie ca temperatura să fie așa de scăzută încât apa din boabă să înghețe și să rămână practic sucul din boabă. Dar, lucru esențial pentru a obține vinul de gheață, trebuie să fie o înghețare naturală, nu una artificială. Ori, în condițiile în care în Germania, de exemplu, nu se face vin de gheață în fiecare an pentru că nu mereu sunt condiții naturale, este ciudat (sic!) că moldovenii de peste Prut și unii de pe la Transilvanica noastră scot an de an vin de gheață. Înțelegi ironia. nu?

View Postdewalto, on 17 aprilie 2022 - 23:36, said:

daca zici ca e posirca sau nu e icewine te cred pe cuvant...
Nu am folosit și nu folosesc termenul poșircă pentru că nu e corect. În schimb, revin și spun că, atâta timp cât nu este un caiet de sarcini în care să fie prezentată această denumire a vinului, este ilegal să fie folosită. Îi poate spune vin dulce, dar exclus vin de gheață, indiferent în ce limbă ar fi.

Edited by Otineu, 18 April 2022 - 09:02.


#8726
End-L-user

End-L-user

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 30.01.2008

View PostOtineu, on 18 aprilie 2022 - 09:02, said:

Dar, lucru esențial pentru a obține vinul de gheață, trebuie să fie o înghețare naturală, nu una artificială.

Da, aici e buba mare, cat din "vinul de gheata" din comert e de fapt criogenizat (strict interzis prin legile locale ale vinului in cam toate tarile). Mai ales avand in vedere ca, in ultimii ani, toamnele pe la noi au fost cam lungi si calduroase; or vinul de gheata "cere" inghet brusc, inainte sa se stafideasca strugurii.

Personal consider ca, decat sa faci un "vin de gheata" smenuit prin refrigerare, mai bine faci un vin de paie onest, sau, ma rog, orice alt stil de vin din stafide (metoda mai adecvata schimbarilor climatice de la noi).

#8727
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,335
  • Înscris: 08.02.2015

View PostEnd-L-user, on 18 aprilie 2022 - 11:20, said:

Da, aici e buba mare, cat din "vinul de gheata" din comert e de fapt criogenizat (strict interzis prin legile locale ale vinului in cam toate tarile). Mai ales avand in vedere ca, in ultimii ani, toamnele pe la noi au fost cam lungi si calduroase; or vinul de gheata "cere" inghet brusc, inainte sa se stafideasca strugurii.
Nu scrie nicăieri ca strugurii să fie înghețați brusc, dar musai ca la cules să fie temperatura de -7 / - 9 grade Celsius pe tot parcursul până ajunge în vasul e fermentație. Criogenizarea nu este interzisă prin lege, ci prin caietele de sarcini unde sunt menționate toate criteriile ce trebuie îndeplinite pentru a face un vin de gheață.

#8728
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,335
  • Înscris: 08.02.2015

View PostEnd-L-user, on 18 aprilie 2022 - 11:20, said:

Personal consider ca, decat sa faci un "vin de gheata" smenuit prin refrigerare, mai bine faci un vin de paie onest, sau, ma rog, orice alt stil de vin din stafide (metoda mai adecvata schimbarilor climatice de la noi).
Și vinul de paie și vinul din stafide sunt tipuri diferite de vinuri corecte. Ideea este că, dacă vrei să scrii pe etichetă că este un astfel de vin trebuie să ai un caiet de sarcini în care să detaliezi cum se obține. Cei de la noi au copiat denumirile de la alții, dar nu s-au îngrijit să realizeze și cadrul de reglementare pentru astfel de vinuri. Și nici nu-i obligatoriu să fie exact ca în afară pentru că nu trebuie neapărat copiat ad-literam. Rețeta succesului este una relativ simplă: să fii deosebit de toți ceilalți. Cum anume? Ei, aici este adevărata provocare.
Da, dacă vorbim de onestitate ajungem, de fapt, la respectul față de consumator. Iar respectul se realizează și în acest fel. Trebuie să fii corect, trebuie să fii transparent, astfel încât să-i dai încredere consumatorului. Eu pentru asta mă lupt pe toate canalele de comunicare. Să-i determin pe producători să-și respecte consumatorii.
În altă ordine de idei, zilele astea o să iasă ceva cu totul și cu totul deosebit din soiul Șarba de la Crama Gîrboiu. Stați pe-aproape!

#8729
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,805
  • Înscris: 21.06.2016
Părerea mea e ca singurul criteriu e degustarea in orb. Cum s-a ajuns acolo e irelevant.

#8730
End-L-user

End-L-user

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 30.01.2008

View PostOtineu, on 18 aprilie 2022 - 12:23, said:

Nu scrie nicăieri ca strugurii să fie înghețați brusc, dar musai ca la cules să fie temperatura de -7 / - 9 grade Celsius pe tot parcursul până ajunge în vasul e fermentație. Criogenizarea nu este interzisă prin lege, ci prin caietele de sarcini unde sunt menționate toate criteriile ce trebuie îndeplinite pentru a face un vin de gheață.

Ma refeream ca inghetul in sine sa vina repede; daca ciorchinii s-au copt deja complet pe la jumatatea lui septembrie, insa primul inghet vine de-abia aproape de Craciun, strugurii aia nici macar stafide nu mai sunt, s-au mumificat de-a binelea pana atunci. Daca regiunea in care e podgoria pur si simplu nu are conditiile pentru a vinifica intr-un anume stil, mi se pare mai corect a se adapta stilul la situatia locala, nu a incerca diverse subterfugii. Canadienii au mega-bwlan, ca la ei verile sunt destul de calduroase (si, aparent, pline de tantari) dar scurte, iar inghetul vine devreme (strugurii nu apuca sa se stafideasca).
Intr-adevar, criogenizarea nu e interzisa in sine, ca procedeu (ar fi aiurea); insa e interzis (in tarile unde legile vinului sunt facute cap-coada) sa vinzi vin criogenizat sub numele (si, mai ales, pretul) vin de gheata.
@vrajitoruldinoz: Nu e vorba de gust; a vinde un vin drept unul produs printr-un anume procedeu (insa fara a-l respecta) e inselatorie, e ca si cum ai vinde icre colorate de stiuca la pret de icre negre (pe principiul ca tot oua de peste sunt, si gustul tot bun e).

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate