Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reparat difuzor membrana hartie, ...

Restaurantele cu stele Michelin

Best cooler

Program vizibilitate intre puncte
 Sfat achizitie casti gaming 300-3...

Dimensiune optima teava scurgere ...

Sfat achizitie telefon cu camera/...

Nu se poate completa declaratia 2...
 Caut firma pentru lucrare bucatar...

Dimensionare țevi incalzire

Cum va merge sistemul dupa upgrad...

Cuvantul "ciunet"
 Alternativa la Oppo Find X5 in ac...

Perioada de proba fara contract

Idee articol stiintific Cisco/ret...

Setare/reglare AC pentru confort ...
 

De unde cumpărăm vin adevărat?

  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
9546 răspunsuri în acest subiect

#5527
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.104
  • Înscris: 13.12.2010

 ionutzitaly, on 25 ianuarie 2018 - 16:17, said:

Pai nu asta am zis si eu?
Fara sulfiti adaugati.
Corect si eu am adaugat "posibil totusi sa contina alte substante." ceea ce se poate constata in citatele prezentate aici.

Opresti fermentarea vinului doar privindu-l cum "fierbe"? :D

Editat de poadol, 25 ianuarie 2018 - 16:48.


#5528
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.337
  • Înscris: 08.02.2015
Ieri am fost la Hotel Pulmann la o degustare de vinuri italiene: Focus Montepulciano D'Abruzzo. 22 de vinuri selectate, de la cele de 2 euro la cele de aproape 100 euro. A fost o degustare în orb. La final, am constatat că cele bio au fost mult sub cele obișnuite din punct de vedere calitativ.
E un trend cu acest bio, dar foarte foarte rar sunt bio cu adevărat. Italienii au mult mai multe vinuri bio dintr-un motiv pe care l-am descoperit de curând. Sunt zone viticole unde ploile sunt mult mai rare decât în zona noastră, în România. În aceste condiții, probabilitatea de apariție a bolilor criptogamice este foarte redusă și, deci, nu se prea impune să aplici tratamentele clasice. Adică, dacă e o vară secetoasă poți să treci peste tratamentele pe care în mod normal le faci, dar dacă plouă și se favorizează apariția bolilor criptogamice (mană, făinare, putregaiul cenușiu, ca să le menționez pe cele mai răspândite) niciun producător nu riscă să-și lase via netratată din cel puțin două motive: pe de-o parte, își pierde producția și, deci, pâinea lui, iar pe de altă parte, mult mai important, dacă se face focar de boală în vie... nu mai scapi de boală decât după câțiva ani de tratamente... clasice.
Iar vrăjelile cu viticultura biodinamică, cu fazele luni șamd pe mine ca foarte mic producător de vin nu m-au convins.
Ajungem în cramă. Să zicem că am făcut un vin dintr-o vie bio. Zice-se că la vinurile bio nu ai voie cu fermentație controlată (altă găselniță). Nu ai voie cu sulfiți. E, aflu că nu tot ce-i bio este fără sulfiți. Că poate fi un bio+, un bio normal, clasic și un bio zero!!! Adică, abia ultimul este fără sulfiți, dar este un vin proaspăt care să se cumpere și să se consume în primul an.
Concluzia mea. Dacă vrei să te rupi-n figuri faci vin bio, respectiv bei vin bio. Dar reperele de calitate vor fi în cvasimajoritatea cazurilor cele care sunt conservate cu sulfiți.
Treaba cu sulfiți stă cam așa. Este o legislație europeană și o legislație națională cu privire la acest aspect (și nu numai). Cea europeană stabilește niște nivele de bun simț, dar multe state au norme mai restrictive decât cele europene. Iar tendința este de a se micșora și mai mult. De eliminat complet nu se poate pune problema deocamdată chiar dacă s-a găsit o substanță (naturală) care să înlocuiască sulfiții. Avantajul celor din urmă este că ei conservă cel mai bine caracteristicile specifice ale soiului din care este făcut vinul, lucru care nu se realizează în celelalte cazuri.
Deci, dacă vreți să rămâneți în zona rațională, nu vă mai perpeliți atâta din cauza sulfiților că pierdeți timpul degeaba și nu faceți decât să cădeți în ridicol.
Părerea mea.

Editat de Otineu, 25 ianuarie 2018 - 17:39.


#5529
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.337
  • Înscris: 08.02.2015

 ionutzitaly, on 25 ianuarie 2018 - 09:35, said:

Depinde de care tari din occidemt vorbeste cristian_e  in multe se mananca mult mai sanatos si mult mai putina saorma cu de toate ori mezeluri suspecte fata de Romania.
Lasă, că și cei din Bologna sunt niște obezi... De la pastele lor. În Franța se mănâncă cel mai sănătos dintre țările europene.

#5530
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.539
  • Înscris: 05.04.2012

 ionutzitaly, on 25 ianuarie 2018 - 12:17, said:

@Cristi, nu stiu ce ai baut tu dar aici in Italia vinuripe fara sulfiti adaugati se gasesc pe piata fara probleme si chiar in gama premium. Da' e o nisa destul de redusa da'  faptul ca nu se pot face vinuri bune fara adaugare de sulfiti e un mit.  

Nah nu zic ca nu e mai greu, sau mai scump sau trebuie mai mupta bataie de cap etc.

Pai si la noi este vin fara sulfiti, cel de tara pentru autoconsum, cred ca 99% e fara sulfiti
Asa mai e si cu vinul fara alcool...E ceva de nisa, probabil pentru musulmani, adventisti, etc...Am vazut si la supermarket cam 30-40 de lei sticla.
https://www.vinfaraalcool.ro/

La noi mai sunt crame bio gen La Sapata din Tulcea - recomand Babeasca Neagra a lor sau  Crama Terra Natura din Timis.
http://www.lasapata.com/index.html
http://terranatura.ro/

Ideea e ca se refera la agricultura bio cu interventii minime: pesticide, chimicale. Probabil folosesc si balegar. E greu sa faci agricultura performanta bio si de aceea sunt mai scumpe produsele.

P.S. Aveti idee in Bucuresti unde pot gasi vinuri de la casa de vinuri Iordache?
https://cvi-dragasani.ro/

Editat de cristian_e, 25 ianuarie 2018 - 20:47.


#5531
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.337
  • Înscris: 08.02.2015
Ai uitat Domeniile Franco-Române și Crama Bogdan.

 cristian_e, on 25 ianuarie 2018 - 20:45, said:

P.S. Aveti idee in Bucuresti unde pot gasi vinuri de la casa de vinuri Iordache?
https://cvi-dragasani.ro/
Ooo, dom primar... Pardon, fostul primar. Maaaaare șmecher băiatu...

#5532
cornelion

cornelion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 55
  • Înscris: 04.03.2013

 Otineu, on 25 ianuarie 2018 - 17:34, said:

Ieri am fost la Hotel Pulmann la o degustare de vinuri italiene: Focus Montepulciano D'Abruzzo. 22 de vinuri selectate, de la cele de 2 euro la cele de aproape 100 euro. A fost o degustare în orb. La final, am constatat că cele bio au fost mult sub cele obișnuite din punct de vedere calitativ.
E un trend cu acest bio, dar foarte foarte rar sunt bio cu adevărat. Italienii au mult mai multe vinuri bio dintr-un motiv pe care l-am descoperit de curând. Sunt zone viticole unde ploile sunt mult mai rare decât în zona noastră, în România. În aceste condiții, probabilitatea de apariție a bolilor criptogamice este foarte redusă și, deci, nu se prea impune să aplici tratamentele clasice. Adică, dacă e o vară secetoasă poți să treci peste tratamentele pe care în mod normal le faci, dar dacă plouă și se favorizează apariția bolilor criptogamice (mană, făinare, putregaiul cenușiu, ca să le menționez pe cele mai răspândite) niciun producător nu riscă să-și lase via netratată din cel puțin două motive: pe de-o parte, își pierde producția și, deci, pâinea lui, iar pe de altă parte, mult mai important, dacă se face focar de boală în vie... nu mai scapi de boală decât după câțiva ani de tratamente... clasice.
Iar vrăjelile cu viticultura biodinamică, cu fazele luni șamd pe mine ca foarte mic producător de vin nu m-au convins.
Ajungem în cramă. Să zicem că am făcut un vin dintr-o vie bio. Zice-se că la vinurile bio nu ai voie cu fermentație controlată (altă găselniță). Nu ai voie cu sulfiți. E, aflu că nu tot ce-i bio este fără sulfiți. Că poate fi un bio+, un bio normal, clasic și un bio zero!!! Adică, abia ultimul este fără sulfiți, dar este un vin proaspăt care să se cumpere și să se consume în primul an.
Concluzia mea. Dacă vrei să te rupi-n figuri faci vin bio, respectiv bei vin bio. Dar reperele de calitate vor fi în cvasimajoritatea cazurilor cele care sunt conservate cu sulfiți.
Treaba cu sulfiți stă cam așa. Este o legislație europeană și o legislație națională cu privire la acest aspect (și nu numai). Cea europeană stabilește niște nivele de bun simț, dar multe state au norme mai restrictive decât cele europene. Iar tendința este de a se micșora și mai mult. De eliminat complet nu se poate pune problema deocamdată chiar dacă s-a găsit o substanță (naturală) care să înlocuiască sulfiții. Avantajul celor din urmă este că ei conservă cel mai bine caracteristicile specifice ale soiului din care este făcut vinul, lucru care nu se realizează în celelalte cazuri.
Deci, dacă vreți să rămâneți în zona rațională, nu vă mai perpeliți atâta din cauza sulfiților că pierdeți timpul degeaba și nu faceți decât să cădeți în ridicol.
Părerea mea.

Ai dreptate, in legatura cu vinurile bio.
Cred ca este doar o "chichita" de marcheting, doar un mod de a vinde mai mult.
Personal am incercat sa produc si  vinuri fara sulfiti dar dupa cateva luni de zile(maxim 5-6 luni) se depreciaza.
Si asta in cazul cel mai fericit, cand strugurii sant perfecti, fara nici o boaba mucegaita iar musturile sant perfect echilibrate (zahar, aciditate...).

#5533
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.539
  • Înscris: 05.04.2012

 Otineu, on 25 ianuarie 2018 - 20:56, said:

Ai uitat Domeniile Franco-Române și Crama Bogdan.


Ooo, dom primar... Pardon, fostul primar. Maaaaare șmecher băiatu...

Mai sunt si Pivnitele Theodoros- Vin Natural fara sulfiti, crama din jud. Olt...Vin fara sulfiti (nah!). Au 1 hectar de Merlot si l-am gustat la targ, foarte bun si foarte scump. Costa 45 de lei pret de targ. La gust nu ai cum sa-ti dai seama daca e fara sulfiti.
https://pivniteletheodoros.ro/

"Nu se folosesc enzime, drojdii sau culturi malolactice selectionate, interventia in etapele vinificatiei fiind minima. aceasta consta doar in controlul organoleptic si al temperaturii ambientale care in camera de pastrare este de 5 grade in mod constant, motiv pentru care vinul nu necesita sulf, ramanand un organism viu pana in momentul consumului."
Pam-Pam....!

La faza cu DV Iordache...Ce? are legatura cu dom' doctor? Piedone? (H)Ontanu, Vanghelie? M-ai facut curios! smecher doar Oprescu ar putea fi, baiat de primaverii, fiu de general secu. Presa de satira si umor il poreclise liliacul stafidit.

Editat de cristian_e, 25 ianuarie 2018 - 21:48.


#5534
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.900
  • Înscris: 15.08.2014
Am facut si eu "greseala" sa cumpar vin fara alcool. Sinistra bautura.
Eram curios sa vad cum e....

#5535
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.337
  • Înscris: 08.02.2015

 cristian_e, on 25 ianuarie 2018 - 21:33, said:

La faza cu DV Iordache...Ce? are legatura cu dom' doctor? Piedone? (H)Ontanu, Vanghelie? M-ai facut curios!
Nu, dar poate că Iordache căruia i s-a dat pământul nu este rudă cu Iordache din care pretinde că se trage. Adică, mai pe înțelesul tuturor, e foarte posibil ca Iordache să fie nume de familie la cel actual, iar la cel din vechime să fie... numele mic!!! Iar fraierii să considere că actualul este urmașul celui de atunci.

Editat de Otineu, 25 ianuarie 2018 - 21:55.


#5536
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.539
  • Înscris: 05.04.2012

 petit_christian, on 25 ianuarie 2018 - 21:44, said:

Am facut si eu "greseala" sa cumpar vin fara alcool. Sinistra bautura.
Eram curios sa vad cum e....

Pai e chiar in franta facut, astia sunt niste importatori....

Ma intreb astia de la https://pivniteletheodoros.ro/, il vand imediat?
cititi asta de la ei de pe site:
Tratamentele fitosanitare se fac exclusiv cu emulsii din plante. solul este sapat manual, buruienile fiind indepartate de asemenea manual.

Buruieni indepartate manual?

Editat de cristian_e, 25 ianuarie 2018 - 21:56.


#5537
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.337
  • Înscris: 08.02.2015

 cristian_e, on 25 ianuarie 2018 - 21:59, said:

Buruieni indepartate manual?
Posted Image Posted Image Posted Image Și eu credeam că sunt singurul nebun care face asta.
Pentru noi ăștia care nu vrem să dăm cu erbicide, e o soluție. Evident, dacă vorbim de suprafețe relativ mici.
Da, dacă vii la vreo câteva zile după ploaie smulgi relativ ușor costreiul, chiar și pirul. Nu mai vorbesc de mohor. Muncești prima dată mai mult, după care din ce în ce mai puțin.

#5538
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.900
  • Înscris: 15.08.2014
Tu plivesti via?

#5539
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.337
  • Înscris: 08.02.2015
Bag și tractorul, bag și motocultorul (într-o parcelă), iar bălăriile dintre vițe le elimin atunci când se poate (adică, atunci când e pământul moale, după ploaie), prin jumulire. În felul ăsta am scăpat de niște pâlucri de costrei care-mi zgâriau retina ochilor. Nu am scăpat complet de bălării, dar mi-am propus ca în aproximativ 3 ani să scap de marea lor majoritate.

Fișiere atașate



#5540
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.900
  • Înscris: 15.08.2014
Sa ti ajute Dzeu, dar fara erbicid, cam greu.
Daca pui balegar, ai grija sa fie bine fermentat, ca altfel e mare sursa de imburuienare.

#5541
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.337
  • Înscris: 08.02.2015
Știu că e greu, dar îmi duc crucea. Am și eu câteva idei fixe. Una e asta cu jumulitul bălăriilor. Deocamdată fac asta pe cea mai mică parcelă și care are un sol mai nisipos și, deci, îmi facilitează operațiunea.
Nu folosesc deloc îngrășăminte.
Uh, am cam luat-o pe arătură, nu? Să revenim la vinuri.
Acum două zile a fost o degustare de vinuri de la Amfiteatru Vitis. Oenologul lor este Lorena Deaconu de la Halewood. Și tot la Halewood sunt vinurile îmbuteliate. Toate au fost din 2015. De departe Cuvee a fost cel mai bun vin al serii. A mai fost un Chardonnay cam ciudat, adică nici nu era un vin normal, nici nu era vinificat în orange, ci a fost lăsat la macerat pe pieliță 10 zile. Ultimul alb a fost din Tămâioasă românească. Cel mai prost vin al serii și cred că cea mai proastă vinificare a acestui soi de la noi din țară. Parcă ziceai că a fost stoarsă nu doar pulpa, ci și pielița. Ultimul a fost un vin din Fetească neagră, subțire, dar cruduț.

Fișiere atașate



#5542
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 24.201
  • Înscris: 04.03.2014

 Otineu, on 25 ianuarie 2018 - 17:53, said:


Lasă, că și cei din Bologna sunt niște obezi... De la pastele lor. În Franța se mănĂąncă cel mai sănătos dintre țările europene.

Bucataria din zona Parma/Bologna nu-i deloc mediteraniana sau cel putin nu are pegatura cu bucataria italiana cunoscuta la nivel international.

Eu cred ca Franta si Italia se bat de la primul loc, desi in ambele tari exista o viaratie mare a dietei in functie de zona.

 petit_christian, on 25 ianuarie 2018 - 23:09, said:

Sa ti ajute Dzeu, dar fara erbicid, cam greu.

Mai sunt si tot felu de freze si cositoare cu un sistem cu care te bagi la 2 cm de tulpina.

E de apreciat ce face colegul.

Editat de ionutzitaly, 25 ianuarie 2018 - 23:40.


#5543
Elenistic

Elenistic

    Distrug pesedisti pe banda rulanta

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.803
  • Înscris: 19.06.2017

 Otineu, on 25 ianuarie 2018 - 23:00, said:

Bag și tractorul, bag și motocultorul (într-o parcelă), iar bălăriile dintre vițe le elimin atunci când se poate (adică, atunci când e pământul moale, după ploaie), prin jumulire. În felul ăsta am scăpat de niște pâlucri de costrei care-mi zgâriau retina ochilor. Nu am scăpat complet de bălării, dar mi-am propus ca în aproximativ 3 ani să scap de marea lor majoritate.
Felicitări pentru felul in care îți arata via.

Mai mare dragul să privesc o poza de genul asta!

Bunicul, care detinea cea mai mare suprafata de vie din zona Tifesti avea o vorba: via trebuie sa arate ca sufrageria casei tale!

#5544
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.337
  • Înscris: 08.02.2015
Mulțumesc pentru aprecieri. Când trăia tatăl meu arăta mult mai bine. A fost o perioadă în care unii din oamenii care munceau la noi au profitat că era grav bolnav și făceau treabă de mântuială. După ce am preluat eu sarcina asta am eliminat putorile și șmecherii din ecuație și am păstrat doar pe cei care chiar au chef de treabă. Îi stimulez financiar, dar le pretind să facă în vie ce spun eu. Așa am schimbat felul de a tăia via astfel încât să pun accent pe calitatea strugurilor și nu pe cantitatea obținută, am eliminat erbicidele (aici a trebuit s-o lămuresc pe maică-mea) și multe alte chestii care par mărunte, dar influențează calitatea produsului finit, adică vinul. Sunt în continuare multe lucruri de făcut, dar fac și eu pas cu pas atât cât mă ține buzunarul. Dar măcar vreau.

 Elenistic, on 26 ianuarie 2018 - 09:09, said:

Bunicul, care detinea cea mai mare suprafata de vie din zona Tifesti avea o vorba: via trebuie sa arate ca sufrageria casei tale!
Și acum ce este cu acea vie?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate