Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

De unde cumpărăm vin adevărat?

  • Please log in to reply
9542 replies to this topic

#5491
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,331
  • Înscris: 08.02.2015

View Postpetit_christian, on 21 ianuarie 2018 - 11:49, said:

Cu tot continutul de sulfiti, popoarele care consuma vin au o incidenta mai mica a bolilor de inima.
O completare: ...vin roșu...

#5492
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,813
  • Înscris: 15.08.2014
Exact.

#5493
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 05.04.2012
Vinul alb in schimb are niste proprietati antiinflamatorii adica cei cu dureri articulare mai pot atenua boala.
Totusi in europa de est bautori de vin si producatori insemnati inacelasi timp, suntem noi cu ungurii in principal si moldovenii, dar in toate cele trei cazuri predomina vinul alb ca si consum. La fel am mai citi ca si austria si germania, tot alb. Probabil clima un pic mai rece duce la obtinerea unor vinuri albe bune, acide, riesling de Rin.
Tarile mediteraneene beau in schimb rosu. Nu stiu cum fac astia caci au o clima calda si sa  mai bei vin rosu la 40 de grade, eu unul as cadea lat.

Iar a aparut o autocorectie de sistem

Quote

Mie regimurile astea de somalezi gen 2 boabe de mazare si 3 firimituri de paine mi se par functionale doar pentru anorexicele autintitulate nutritioniste sau pentru homosexuali cremuiti si pensati.

Eu nu am folosit termenul de  homosexuali ci de p...ponari de la The popow.
Avem acum doi termeni obligatorii: rromi si homosexuali.

Edited by cristian_e, 22 January 2018 - 21:11.


#5494
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,331
  • Înscris: 08.02.2015

View Postcristian_e, on 22 ianuarie 2018 - 21:06, said:

Vinul alb in schimb are niste proprietati antiinflamatorii adica cei cu dureri articulare mai pot atenua boala.
De unde o scoseși și p-asta? Să nu-mi spui că de aici, că articolul ăla e de tot râsul.

#5495
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,813
  • Înscris: 15.08.2014
cristian_e: incearca sa bei mai intii si ne spui dupa daca ai cazut lat sau nu. spaniolii, mai incercati de canicula baga sangria. stiu ei de ce.
pe vremuri, chiar si azi unde se mai practica, vara, la muncile cimpului, cosasi beautuica sau palinca la amiaza.
iar la cosit si strins de fin se merge numai cind e cald si f cald, sa nu putrezeasca finul pe cimp.
ei cum nu mai cad lati?

#5496
Elenistic

Elenistic

    Distrug pesedisti pe banda rulanta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,803
  • Înscris: 19.06.2017
Efortul fizic sustinut diminueaza efectele alcoolului.

#5497
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,331
  • Înscris: 08.02.2015

View Postpetit_christian, on 22 ianuarie 2018 - 22:11, said:

iar la cosit si strins de fin se merge numai cind e cald si f cald, sa nu putrezeasca finul pe cimp.
Povești. N-ai mers în viața ta la cosit. Se merge dimineața înainte de răsăritul soarelui pentru că este rouă și se taie mai ușor iarba sau lucerna.

View Postpetit_christian, on 22 ianuarie 2018 - 22:11, said:

pe vremuri, chiar si azi unde se mai practica, vara, la muncile cimpului, cosasi beautuica sau palinca la amiaza.
ei cum nu mai cad lati?
Oamenii ăia și-au obișnuit organismul cu rația asta. Da, știu și eu astfel de oameni, dar iau o gură dimineața și mai consumă ceva la prânz, în pauza de masă. Dimineața e mai răcoare, fac mișcare, se duce repede alcoolul, că e puțin. La masa de prânz, alcoolul își face efectul și toți sunt lați. Bine, se ia o țuică înainte de masă și se consumă cam 2-3 șprițuri. Dar în mod normal nu se face asta pentru că alcoolul este vasodilatator și te moleșește. Iar băutul de alcool la amiază este doar cireașa de pe tort. Alcool + caniculă=tâmpiți. Am văzut și pe la mare șmecheri din ăștia.

Edited by Otineu, 22 January 2018 - 22:56.


#5498
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,813
  • Înscris: 15.08.2014
Si daca ai un teren de 5 zile de coasa? Te duci doar dimineata si te prinde toamna cu el necosit.
Am dat doar un ex cu cositul, dar la intors si strins de fin, tot dim pe umezeala te duci? Ca mucegaieste tot
Citi dintre colegi oraseni stiu ce e ala intorsul finului, insa  de cosit a auzit toata lumea


#5499
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,331
  • Înscris: 08.02.2015
Omule, tu nu ai habar de cosit. Vorbești din auzite.
Se cosește dimineața indiferent că ai teren de 5 zile de coasă cum spui tu. La întors și strâns fânul nu te duci dimineața că nu tai fânul cu coasa, ci îl întorci cu furca.
Hai, las-o moartă. Să revenim la vin.

#5500
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,813
  • Înscris: 15.08.2014
Oarecum on topic eu si la 40 de grade beau 250 ml de vin sau 100 de rachie si nu cad lat. Ca si cantitate de alcool cam pe acolo se afla si un 1 l de bere la5 % tarie.
Nu vad nimic de mirare.

#5501
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,331
  • Înscris: 08.02.2015
E vorba de obișnuință, am mai spus asta și mai sus. Am fost cu vreo 3 ani în urmă în Maramureș, era prin luna iunie, și un prieten m-a invitat la o petrecere mare de-acolo. La început, o palincă. Ei își puneau un pahar plin de vreo 300 ml. Eu le-am spus să-mi pună puțin, pe fundul paharului, că nu sunt obișnuit cu așa ceva. Unu,chiar mi-a zis: ce-i aia, domnule, învâtiți paharul de două ori și s-a evaporat.
Iar dacă vorbim de ruși... Păi, rusul bea vodka cum bem noi berea.
Dar, noi vorbim de oameni care consumă cantități normale de alcool, în general, și de vin, în special.

#5502
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 05.04.2012

View PostOtineu, on 22 ianuarie 2018 - 21:12, said:

De unde o scoseși și p-asta? Să nu-mi spui că de aici, că articolul ăla e de tot râsul.

Nu mai stiu daca articolul e ala, dar cu siguranta e o sursa online. Din cate vad cica e o echipa de cercetare din israel...

#5503
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,071
  • Înscris: 04.03.2014

View Postcristian_e, on 22 ianuarie 2018 - 21:10, said:


Tarile mediteraneene beau in schimb rosu. Nu stiu cum fac astia caci au o clima calda si sa  mai bei vin rosu la 40 de grade, eu unul as cadea lat.



Mai mult ca in Germania ai Austria(probabil desi nu-s sigur)  in schimb in Italia care o tara exact in Mediteraniana in ultimii ani si productia si consumul de vin alb daca incluzi aici spumanti ai prosecchi e pestea cel de vin rosu.

#5504
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 05.04.2012

View Postpetit_christian, on 22 ianuarie 2018 - 22:11, said:

cristian_e: incearca sa bei mai intii si ne spui dupa daca ai cazut lat sau nu. spaniolii, mai incercati de canicula baga sangria. stiu ei de ce.
pe vremuri, chiar si azi unde se mai practica, vara, la muncile cimpului, cosasi beautuica sau palinca la amiaza.
iar la cosit si strins de fin se merge numai cind e cald si f cald, sa nu putrezeasca finul pe cimp.
ei cum nu mai cad lati?

Intr-un fel ai dreptate, dar hai sa-ti spun si eu. Am baut intr-o zi o sticla d e1 litru de Zarea Bianco, un vermut din plante aromatice si zahar, dar cu 16% alcool. In alta zi am dat pe gat o sticla de 0.75l de vin rosu 12,5% alcool. Ei bine migrena puternica am avut de la vinul rosu (taninii te "lucreaza"). In cazul zarea cu un 16% alcool nu am avut nici pe naiba.
Spirtoase nu beau, dar in ardeal tuica se bea in compania unor grasimi - slana, iar grasimile blocheaza absorbtia alcoolului.

@Otineu

Quote

Alcool + caniculă=tâmpiți. Am văzut și pe la mare șmecheri din ăștia.

Canicula te dezhidrateaza, la fel si alcoolul. Pe caldura e necesar sa bei multa apa, daca se poate minerala ca are si oligoelemente gen calciu, magneziu, fier ce se pierd prin dezhidratare. Apar crampe musculare, stari de lesin, palpitatii.

#5505
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,813
  • Înscris: 15.08.2014
Tocmai de asta e bine , pe canicula, sa bei un pahar de tarie si sa consumi ardei iute. Ti se face sete, bei apa si nu risti sa te deshitratezi.
Mda, nu oricine suporta taninii.... Asta e , fiecare e in felul lui.

#5506
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,331
  • Înscris: 08.02.2015

View Postpetit_christian, on 23 ianuarie 2018 - 10:36, said:

Tocmai de asta e bine , pe canicula, sa bei un pahar de tarie si sa consumi ardei iute.
Ai vreun argument științific la toate afirmațiile tale?

View Postcristian_e, on 23 ianuarie 2018 - 09:19, said:


Nu mai stiu daca articolul e ala, dar cu siguranta e o sursa online. Din cate vad cica e o echipa de cercetare din israel...
Pe net sunt multe referiri la studii din nu-știu-ce țară, dar dacă nu îți prezintă și sursa, este egal cu zero. De ce? Pentru că nu știi dacă este într-adevăr așa, nu știi dacă ziariștii nu au tras ei vreo concluzie deșteaptă, nu știi cât de relevant este studiul și nu știi dacă rezultatele acelui studiu este confirmat de alte studii. Că, de fapt, cam așa se face la modul serios.

#5507
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 05.04.2012

View Postpetit_christian, on 23 ianuarie 2018 - 10:36, said:

Tocmai de asta e bine , pe canicula, sa bei un pahar de tarie si sa consumi ardei iute. Ti se face sete, bei apa si nu risti sa te deshitratezi.
Mda, nu oricine suporta taninii.... Asta e , fiecare e in felul lui.


Ardeiul iute ajuta la slabire prin substanta Capsaicina si este si antioxidanta distrugand celulele canceroase. Tostusi, ardeiul iute consumat pe un stomac sensibil duc la o gastrita si chiar in timp la ulcer.

#5508
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,813
  • Înscris: 15.08.2014
@otineu:doar dovezi si marturii empirice.
Cauta pe google de ce in tarile calde si f calde se maninca f iute.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate