Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 

Prabusirea imobiliara

- - - - -
  • Please log in to reply
681 replies to this topic

Poll: Prabusirea imobiliara e aproape ? (100 member(s) have cast votes)

Se va produce pana in 2015 ?

  1. Da (59 votes [59.00%])

    Percentage of vote: 59.00%

  2. Nu (32 votes [32.00%])

    Percentage of vote: 32.00%

  3. Nu stiu (9 votes [9.00%])

    Percentage of vote: 9.00%

Va mai rezista Programul Prima Casa ?

  1. Pana in 2102 (31 votes [31.00%])

    Percentage of vote: 31.00%

  2. Pana in 2015 (32 votes [32.00%])

    Percentage of vote: 32.00%

  3. Nu stiu (37 votes [37.00%])

    Percentage of vote: 37.00%

Vote Guests cannot vote

#19
Carrman

Carrman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.08.2010
unde sunt cei -5%?
pe Luna???  :confuzzled:

#20
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,817
  • Înscris: 13.08.2008
Daca statul va sustine in continuare piata imobiliara, prin programe gen Prima Casa, piata nu se va duce abrupt in jos, ci vor fi doar scaderi de 5- 10 %/ ani timp de 3-4 ani.
Nu cred ca trebuie sa venim cu stiri alarmiste, sa prezentam o imagine catastrofica. In Romania preturile in imobiliare inca sunt mult sub nivelul din UE.
Deja proprietatile scoase la vanzare s-au mai imputinat. Activele bune nu se gasesc la preturi de chilipir. In zone proaste sau imobile cu probleme, posibil sa gasesti mai ieftin.
Eu pledez pentru echilibru si realism, nu sa prezentam noi ceea ce ne-am dori sa fie ( intr-un sens sau altul ). Casele vor fi scumpe ( achizitia si intretinerea lor/ utilitati ) mereu pentru romanul de rand. Asta e. Nu e pentru toata lumea. Acum creditele se dau mai greu. Raportul pret/ chirie e foarte mare ( 200- 300 ). Mai ieftin este si va fi sa stea cu chirie.

#21
mihaicl1981

mihaicl1981

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,309
  • Înscris: 04.06.2009

View Postvacantamijlocie, on 1st March 2012, 09:02, said:

Daca statul va sustine in continuare piata imobiliara, prin programe gen Prima Casa, piata nu se va duce abrupt in jos, ci vor fi doar scaderi de 5- 10 %/ ani timp de 3-4 ani.
Nu cred ca trebuie sa venim cu stiri alarmiste, sa prezentam o imagine catastrofica. In Romania preturile in imobiliare inca sunt mult sub nivelul din UE.
Deja proprietatile scoase la vanzare s-au mai imputinat. Activele bune nu se gasesc la preturi de chilipir. In zone proaste sau imobile cu probleme, posibil sa gasesti mai ieftin.
Eu pledez pentru echilibru si realism, nu sa prezentam noi ceea ce ne-am dori sa fie ( intr-un sens sau altul ). Casele vor fi scumpe ( achizitia si intretinerea lor/ utilitati ) mereu pentru romanul de rand. Asta e. Nu e pentru toata lumea. Acum creditele se dau mai greu. Raportul pret/ chirie e foarte mare ( 200- 300 ). Mai ieftin este si va fi sa stea cu chirie.
Capitularea este din pacate la foarte multi care au cumparat in 2007-2008 (cel putin in blocuri noi si nu mai pot/vor sa continue jocul).
In schimb sunt din ce in ce mai sigur ca va urma o scadere in stil japonez :). Adica prelungita pe 10 ani.  E un randament de +100% care trebuie recuperat macar prin inflatie ...
Totusi nici raportul pret/chirie nu poate continua sa stea la cote mari fara ca mai devreme sau mai tarziu pretul caselor sa scada.
Chiriile vor creste doar la o crestere economica care va mari intai de toate salariile (si asta gradat nu instant cum se asteapta unii pe aici).
Este perfect normal oriunde in lume sa stai  cu chirie daca preturile sunt supra-evaluate. Vezi Paris.

#22
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,058
  • Înscris: 24.02.2006
ce intelegi prin "capitulare" ?
cei ce au cumparat in 2007-2008 sunt captivi, nu prea au ce sa faca. daca au putut cumpara atunci inseamna ca au ceva venituri, deci rata ar trebui sa si-o poata plati in continuare. in schimb nu pot vinde, pentru ca nu ar lua pe imobile cat au luat credit. pe total respectivii nu prea au o influenta majora asupra pietei.

#23
lender_

lender_

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 899
  • Înscris: 20.02.2012

View Post_Smiley_, on 1st March 2012, 10:00, said:

ce intelegi prin "capitulare" ?
Capitulare poate inseamna foarte multe dar sa ne rezumam la un abandon al sperantei si o revenire cu picioarele pe pamant.

Nu ai cum sa reunesti in acelasi oras oameni care traiesc de pe o zi pe alta si altii care platesc 110.000 euro pe un apartament semidecomandat. Este clar un dezechilibru iar cei care cred ca se va reveni pe crestere vor capitula, la fel si toata piata.

Este cumva hilar ca oameni carora le conveneau cresterile continue si au cumparat convinsi ca sunt deasupra altora ca nu puteau cumpara pe bula sa ne spuna noua acum ca preturile trebuie sa revina la normal. Ce inseamna normal ptr ei nu e normal ptr restul, fiecare trebuie sa-si asume consecintele propriilor decizii si sa capituleze in fata noi realitati.

Adrian Erimescu a aprobat scaderea indicelui pe tara: s-a ajuns la 986 e/mp adica o scadere de -1.3 % pe februarie.

La indicele pe Bucuresti inca se mai calculeaza ptr ca situatia e mai delicata.

Oricum are si el de capitulat.

Edited by lender_, 01 March 2012 - 10:57.


#24
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Rog insistent inca o data sa faceti un thread ca "A CAPITULAT", unde sa ne povestiti dupa ce s-a intimplat nu ca "o sa", "de ce o sa", "in curind", "in 2012", "normal", "dezechilibru", etc. Sint convins ca e multa lume interesata si e relativ dezamagitor sa te uiti pe un thread cu gindul "ba, s-au ieftinit apartamente, tare chestie" si de fapt sa fie al 47-lea thread al lu' Lender care ne explica ce o sa se intimple da' nu se intimpla nimic.

#25
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,058
  • Înscris: 24.02.2006

View Postlender_, on 1st March 2012, 10:56, said:

Capitulare poate inseamna foarte multe dar sa ne rezumam la un abandon al sperantei si o revenire cu picioarele pe pamant.......

ceva mai concret poti?
ce inseamna "o revenire cu picioarele pe pamant" pentru cei ce au cumparat pe varf de bula? vrei sa se adune prin intersectii si sa planga in cor? ei sunt pur si simplu captivi, nu au ce face, singura lor varianta e sa plateasca in continuare rata (daca au luat cu credit) sau sa-si vada de viata (daca au luat cash).

Edited by _Smiley_, 01 March 2012 - 10:58.


#26
lender_

lender_

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 899
  • Înscris: 20.02.2012
Vad ca esti nerabdator sa scada, ei bine sa stii ca valoarea aia calculata pe februarie 2012 este cea mai mica de la inceperea crizei. Eu nu spun ca e minim absolut, ptr ca are o tenta aceasta afirmatie si ma feresc de ea, eu iti spun ca abia acum incep sa scada cum trebuie valorile din anunturi.

View Post_Smiley_, on 1st March 2012, 10:57, said:

ceva mai concret poti?
Direct din DEX iti extrag o definitie:
CAPITULÁ vb. I. intr. (Despre o armată, un stat etc.) A depune armele, a se preda învingătorului. ♦ (Fig.) A da înapoi, a ceda, a se da învins. [< fr. capituler].

Toti participantii din piata imobiliara trebuie sa accepte realitatea: nu mai exista reveniri, nu e vorba de criza, totul se rezuma la raportul dintre cerere si oferta afectat dramatic din cauze demografice.

Edited by lender_, 01 March 2012 - 11:02.


#27
mihaicl1981

mihaicl1981

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,309
  • Înscris: 04.06.2009

View Post_Smiley_, on 1st March 2012, 10:57, said:

ceva mai concret poti?
ce inseamna "o revenire cu picioarele pe pamant" pentru cei ce au cumparat pe varf de bula? vrei sa se adune prin intersectii si sa planga in cor? ei sunt pur si simplu captivi, nu au ce face, singura lor varianta e sa plateasca in continuare rata (daca au luat cu credit) sau sa-si vada de viata (daca au luat cash).
Hmm .. mai e o chestie care se cheama marcarea pierderilor .
Daca chiar au cumparat pentru a locui e oarecum ok.  Desi vor plati 20 de ani inainte sa ajunga sa se echilibreze pretul platit pe varf de bula. S-au pacalit pe viata si nu pot decat sa plateasca creditul mai repede (daca pot).

Daca au cumparat pentru a specula (si sunt destui) vor vinde. Repet blocul in care stau eu (fabricat pe varf  de bula) are foarte multe apartamente goale.  E o liniste suspecta dar care mie imi place :).

Ma uitam la cutiile postale si erau numele  trecute doar ca in fiecare an apar altele si altele la vanzare sau inchiriere si e clar ca nu au fost locuite de 4 ani (adica de la constructie).
Si in februarie am vazut inca 4 apartamente pe piata (deci goale inainte). Unii prefera sa vanda acum cu pierderi de 40-50% decat in 2013 cu pierderi de 70-80%.
Ti se pare o decizie inteleapta sau nu ?  

Cate astfel de apartamente au mai fost luate in acelasi scop  ? Care este raportul real cerere solvabila/oferta ?

#28
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
Puteți vă rog să-mi explicați ce înseamnă capitularea unei piețe?
Oricare ar fi piața...

Din ce știu, piața are două mari registre.
Cei care vând și cei care cumpără.
Cum poate piața capitula?

View Postlender_, on 1st March 2012, 11:06, said:

nu e vorba de criza
Piața imobiliară în România s-a transformat 100% datorită crizei.
Piața imobiliară în România va continua să se transforme exclusiv datorită crizei.

Edited by paradigmatic, 01 March 2012 - 11:14.


#29
lender_

lender_

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 899
  • Înscris: 20.02.2012

View Postparadigmatic, on 1st March 2012, 11:16, said:

Piața imobiliară în România s-a transformat 100% datorită crizei.
Piața imobiliară în România va continua să se transforme exclusiv datorită crizei.
Let's agree to disagree
Nu toate sistemele piramidale au picat din cauza unei "crize", daca ne uitam cativa ani in trecut la noi am mai avut astfel de sisteme: FNI, Caritas.
Toate au sfarsit, dupa cum am mai zis din cauze "naturale": nu aveau cum sa creasca la nesfarsit in lipsa adeptilor. Cred ca ar fi trebuit sa stie toata lumea pana acum ca eu nu asociez aceasta criza financiara globala cu declinul pietei imobiliare la noi.

View Postparadigmatic, on 1st March 2012, 11:16, said:

Puteți vă rog să-mi explicați ce înseamnă capitularea unei piețe?
Acceptarea realitatii si abandonarea sperantei in reveniri.

Edited by lender_, 01 March 2012 - 11:28.


#30
mihaicl1981

mihaicl1981

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,309
  • Înscris: 04.06.2009
@punkt
Pot sa zic ca  e bullshit ?
Daca cresti veniturile de 3 ori si pretul la case de 6 ori in orice sistem capitalist vrei tu din lumea asta nu va putea tine mai mult de 2-3 ani.

Sunt niste chestii de baza :  creste economia -> cresc veniturile-> cresc chiriile -> cresc preturile la apartamente.
Restul e specula.
Si specula poate sa mearga si prost dar nu e vina crizei.

Eu sunt 100% sigur ca s-ar fi prabusit piata imobiliara in 2008 si cu criza din US si fara ea.

Cat priveste capitularea .. oficial nu va fi. Neoficial increderea s-a pierdut complet din 2008. Acum se mai poarta  niste tratative doar doar o scoatem de un armistitiu si nu de "unconditional surrender" :).
Ce inteleg eu prin capitulare ? Pai cam ce am zis deja : Alinierea raportului pret/venituri , a raportului pret/chirii si a raportului pret/calitate.
Despre ultimul nu am vazut sa se discute .. ceea ce e deprimant.

Edited by mihaicl1981, 01 March 2012 - 11:27.


#31
lender_

lender_

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 899
  • Înscris: 20.02.2012

View Postmihaicl1981, on 1st March 2012, 11:26, said:

Eu sunt 100% sigur ca s-ar fi prabusit piata imobiliara in 2008 si cu criza din US si fara ea.
+1

#32
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postlender_, on 1st March 2012, 12:22, said:

Nu toate sistemele piramidale au picat din cauza unei "crize"
Nu toate cresterile de preturi sint datorate schemelor piramidale. Daca se continua trendul si aia cu salarii de 200 euro (mai ales tineri din orase mari) cresteau urgent la 300+ euro si aia cu 500-1000 ajungeau la 1500 atunci sa vezi ce-si platea toata lumea ratele si mai faceau si altii si crestea pretul in continuare. Acu' dupa ce s-a intimplat putem sa ne dam destepti ca stim noi ca asa ceva era imposibil, ca venea criza mondiala, ca oricum Romania nu produce mari chestii in afara de Loganuri (si alea doar partial romanesti).

#33
mihaicl1981

mihaicl1981

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,309
  • Înscris: 04.06.2009
Aici a fost greseala /prostia cumparatorilor :
Presupunerea ca salariile vor creste  mult (de fapt au pariat pe asta) in conditiile in care erau deja depasite de cresterea pretului la locuinte.
De fapt daca ne gandim putin cresterile de salarii cam pana in 2015 au fost absorbite de preturile din 2008 :).
1500 Euro -> disponibilitate (oarecum stupida) de a plati 800 Euro rata. Yeah right,
Oricine are putin scaun la cap nu da mai mult de 33% hai maxim 40% din venituri pe chirie/rata decat in speranta ca va specula preturi viitoare.
Dar lacomia a fost mare.
Si bineinteles ca oamenii de bine din imobiliare nu i-au oprit sa le zica ca nu are cum :).

#34
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View Postlender_, on 1st March 2012, 11:22, said:

Cred ca ar fi trebuit sa stie toata lumea pana acum ca eu nu asociez aceasta criza financiara globala cu declinul pietei imobiliare la noi.
Piața imobiliară în România s-a contorsionat exclusiv datorită crizei mondiale.

View Postlender_, on 1st March 2012, 11:22, said:

Acceptarea realitatii si abandonarea sperantei in reveniri.
Asta nu înseamnă capitulare.
Asta înseamnă corecție.

View Postmihaicl1981, on 1st March 2012, 11:26, said:

Eu sunt 100% sigur ca s-ar fi prabusit piata imobiliara in 2008 si cu criza din US si fara ea.
Niciodată nu vei putea verifica asta.
Este o simplă speculație...opinie.

Edited by paradigmatic, 01 March 2012 - 11:42.


#35
mihaicl1981

mihaicl1981

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,309
  • Înscris: 04.06.2009
Atunci te rog domnu punkt sa imi desenezi putin peisajul daca nu s-ar fi intamplat criza in US.
Ce s-ar fi intamplat cu preturile la case ,salariile si chiriile ?

#36
lender_

lender_

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 899
  • Înscris: 20.02.2012

View Postparadigmatic, on 1st March 2012, 11:44, said:

Asta nu înseamnă capitulare.
Asta înseamnă corecție.
Trebuie sa recunosti ca imobiliarii au avut un arsenal impresionant in lupta cu inteligenta cumpatorilor. S-au dus lupte pe mai multe fronturi: tv, ziare, indici, finantare usoara totul in a atinge scopul de a "imbata" tinerii sa accepte mindset-ul vrut de ei. A fost aproape o spalare pe creier.
Ei bine avand in vedere aceste metode, eu asociez revenirea la realitate cu o capitulare din partea lor si a oricare gandeste ca preturile caselor se numara in sute de mii de euro.

Semne de capitulare peste tot:

Quote

Sectorul imobiliar românesc nu-și revine din comă: Prețul apartamentelor, la cel mai scăzut nivel din ultimii trei ani
sursa: http://www.zf.ro/con...rei-ani-9358997

Se aude ca Bucurestiul a scazut cu 2% pe februarie la preturile din anunturi.

Edited by lender_, 01 March 2012 - 11:52.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate