Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale
 Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 

Prabusirea imobiliara

- - - - -
  • Please log in to reply
681 replies to this topic

Poll: Prabusirea imobiliara e aproape ? (100 member(s) have cast votes)

Se va produce pana in 2015 ?

  1. Da (59 votes [59.00%])

    Percentage of vote: 59.00%

  2. Nu (32 votes [32.00%])

    Percentage of vote: 32.00%

  3. Nu stiu (9 votes [9.00%])

    Percentage of vote: 9.00%

Va mai rezista Programul Prima Casa ?

  1. Pana in 2102 (31 votes [31.00%])

    Percentage of vote: 31.00%

  2. Pana in 2015 (32 votes [32.00%])

    Percentage of vote: 32.00%

  3. Nu stiu (37 votes [37.00%])

    Percentage of vote: 37.00%

Vote Guests cannot vote

#1
lender_

lender_

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 899
  • Înscris: 20.02.2012
Incepe distractia: pana si agentii imobiliari incep sa recunoasca ca nu se mai poate in situatia actuala.

Quote

Valentin Ilie: “Ma astept ca 2012 sa fie cel mai prost an de la debutul crizei, iar “optimismul meu debordant” vine ca urmare a faptului ca studiez mai multe industrii si vad nivelul de capitalizare al companiilor, vad greutatea cu care banii se intorc la cel care a prestat un serviciu sau a vandut un produs. De asemenea, sfarsitul lui 2011 a fost problematic in imobiliare: au inceput insolventele pe care le preconizam. In 2012, avem deja de patru ori mai multe insolvente in rezidential. Cineva o sa piarda si asta o sa se simta in piata. Din aceasta cauza spun ca o sa fie rau, undeva ceva o sa se rupa. Aceste lucruri nu vor duce la o crestere.”

sursa: http://www.wall-stre...e-locuinte.html

Sistemul piramidal ce s-a numit Bula Imobiliara Romaneasca se apropie de final, nu mai sunt adepti ptr ca nu mai sunt tineri pe de o parte iar pe alta apar prea multe imobile din mosteniri. Si daca asta nu ar fi de ajuns cererea mica este sugrumata de lipsa finantarii.

A fost un joc meschin, s-au investit multi bani in PR prin media romaneasca dar nimic nu a putut sa faca o diferenta dezechilibrul fiind prea mare. In acest context singura sansa a pietei este sa se reinventeze si asta plecand de la niste baze solide ancorate in realitate.

Maine se implineste o noua luna, avem multi indici de actualizat iar semnele nu sunt bune. Evident vor fi oameni in situatii disperate dar asta este capitalismul, se reinventeaza de fiecare data si toata lumea trebuie sa se adapteze.

#2
Ghezor

Ghezor

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 392
  • Înscris: 28.02.2012
Lender nu si-a luat pastilele?

#3
gicafranaru

gicafranaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 25.01.2012
Hai ca exagerezi, pai cum asa?????
S-au adus atatea argumente, unele de pe teren chiar, de la atatia oameni paici si  tu inca crezi asta?????
Lasand gluma la o parte, eu cred ca a capitulat deja. :)
Se vede clar oriunde te-ai uita, incepand cu articolele din ziare si terminand cu creditele bancilor.
Distractia s-a terminat baieti, nota de plata acum.

#4
mardraaxi

mardraaxi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,898
  • Înscris: 22.11.2009
moaaamaaaa numai titluri dastea de thriller scoti din tine.
pai la cum descrii situatia sigur vi din media si te ocupi de?culmeaaa!!! e manipulare.
poate gresesc dar stilul ala este,daca mai inlocuiesti in foto capul de capra cu craniul uman atunci cand va aparea un post deal tau vom tremura cu totii :lol:

 gicafranaru, on 29th February 2012, 17:09, said:

Distractia s-a terminat baieti, nota de plata acum.
ce note de plata ca eu nu am consumat nimic,pe bune,apa plata era de la robinet.
si nici bani nu am.

Edited by mardraaxi, 29 February 2012 - 17:11.


#5
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Cum face piata cand CAPITULEAZA?
O sa arunce cu aparamentele gratis?

#6
Ghezor

Ghezor

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 392
  • Înscris: 28.02.2012
Valentin Ilie: Din datele noastre, putem confirma o scadere pentru intreg anul 2011, variatiile fiind cuprinse intre 1-3%. Insa, la valori cuprinse intre 60 - 70.000 euro, aceste variatii de pret sunt nesemnificative, ele nu sunt percepute de cumparator.



Ce pana mea? Nu zicea Lender ca preturile s-au prabusit cu 30%?
Nu zicea ca el castiga 90.000 de euro dar din faptul ca sta pe bara?

#7
ionutz_arhi

ionutz_arhi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 416
  • Înscris: 06.12.2011
lender... frumos loc de joaca ti-ai tras aici pe softpedia

dar, atata timp cat se permite, ne jucam si noi cu tine, ne primesti?  :lol:

#8
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,058
  • Înscris: 24.02.2006
@Ghezor: ideea e sa citesti doar ce-ti indica lender. si o sa vezi imediat prabusirile :)

Edited by _Smiley_, 29 February 2012 - 17:23.


#9
gicafranaru

gicafranaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 25.01.2012

 mardraaxi, on 29th February 2012, 17:13, said:

moaaamaaaa numai titluri dastea de thriller scoti din tine.
pai la cum descrii situatia sigur vi din media si te ocupi de?culmeaaa!!! e manipulare.
poate gresesc dar stilul ala este,daca mai inlocuiesti in foto capul de capra cu craniul uman atunci cand va aparea un post deal tau vom tremura cu totii :lol:


ce note de plata ca eu nu am consumat nimic,pe bune,apa plata era de la robinet.
si nici bani nu am.

Pai din cei care au cumparat case cati crezi ca le-au achitat?
Din cei care au cumparat case cati crezi ca mai au economii?
Unde naiba poti sa mai muncesti in perioada urmatoare?

#10
iseteqiube

iseteqiube

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 570
  • Înscris: 22.09.2011
Cum mai baga lender un post nou cum 5-6 insi incep sa faca bulbuci la gura :thumbup:
Ce aveti cu el, atenteaza la apartamentele voastre de 2 camere? :naughty:

#11
mihaicl1981

mihaicl1981

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,309
  • Înscris: 04.06.2009
Ceva se va intampla.
Nu am vazut atata agitatie imobiliara de prin .. 2008.
O noua faza a crizei .. o crestere spectaculoasa , o prabusire finala.  
Observ ca topicul meu despre fundamente abia a adunat 3 pagini in 20 de ore in schimb ala de
"Investitii imobiliare" a adunat 4 pagini in 1h 30 minute. Deci interesul pentru specula e mai mare decat ala pentru fundamente.

Let me get my popcorn :).

#12
_Minime_

_Minime_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 533
  • Înscris: 01.11.2011
E clar ca presa a incercat sa manipuleze piata in toti acesti ani de criza, sponsorizata fiind de marii "investitori".

Deocamdata bula nu a ajuns la final, in trecut dupa o bula preturile se stabilizau la dublul pretului dinainte de bula, si cum 2c erau 10k $ in 2003 acum ar trebi sa fie 20k $ adica aproximativ 15k euro. Deci piata mai trebuie sa scada de cel putin 3 ori pana sa se ajunga la minim.

Situatia internationala e din ce in ce mai nasoala, grecii sunt in sant, ungurii la fel, spania si portugalia asteapta randul, in UK sta sa se sparga o bula imobiliara, la fel si in Canada. Si mai presus de toate China, unde daca se prabuseste piata imobiliara o sa faca valuri. Din cauza asta investitorii numai chef de venit in romania nu au.

Romanii plecati in afara, 2-3 milioane cati or fi nu au de gand sa se mai intoarca, multi si-au luat case pe unde sunt. Se intorc aia care nu-si mai gasesc de lucru pe acolo deci se intorc oricum fara bani, asa ca adio bani de case in romania.

Tinerii care ar trebui sa formeze cererea noua aleg sa plece si ei din romania cand vad ca aici nu au sanse la o viata decenta. Si asa sunt putini ca dupa revolutie au descoperit si romanii prezervativele.

Zeci de dezvoltatori sunt in insolventa si imobilele lor vor fi scoase pe piata de banci la preturi derizorii. Cred ca anul acesta vor accepta si bancile si dezvoltatorii ca e mai bine sa ai niste pierderi si sa mergi mai departe decat sa tii cu dintii de niste apartamente care oricum se devalorizeaza si la anul sa le dai pe nimic.

Apartamentele vechi au deja 10 ani mai mult decat inainte de bula. Daca in 2000 strambai din nas la un apartament din anii 50, in plina bula oamenii evitau apartamentele din 60 acum deja se cauta cele dupa 77. Peste 5-10 ani apartamentele pana in 80 vor fi la fel de evitate cum erau in trecut cele interbelice. Se pare ca asta e durata de viata a unui apartament dpdv al dorintei cumparatorilor, cam 30 de ani, dupa aceea devin indezirabile pt cumparatorii medii. Cine va vrea sa vanda un apartament mai vechi de 30 de ani va trebui sa practice preturi sub piata, gen confort 2, ca sa se adreseze celor fortati de posibilitati sa cumpere locuinte ieftine.

Apartamentele noi sunt pozitionate aiurea, in camp, fara facilitati necesare unei vieti confortabile, gen magazin, scoala, spital, etc. Nu mai zic ca unele nu au nici drumuri calumea.

Nu mai bag pe-aia cu decesele ca a explicat-o baiko destul, dar imbatranirea populatiei e o problema la nivel european si o sa se reflecte din ce in ce mai mult in economie, inclusiv in imobiliare.

Proprietarii care tin locuintele inchiriate pierd bani din cauza devalorizarii, si chiar daca nu ar pierde tot nu se numeste ca fac mari afaceri cand in cel mai bun caz isi scot banii in 20 de ani. Si o covrigarie de 5000 de euro produce mai mult decat un apartament de 50k. Asa ca in curand multi vor realiza ca nu mai are rost sa tina de ele si cu banii aia sa faca ceva mai util.

Odata cu unificarea fiscala in UE vor creste si taxele pe proprietati, acum in romania sunt derizorii, cam 20-30 de euro pe an pt un 2c, ia sa vad eu proprietarii bucurosi sa platesca 1% impozit, adica 500E, cum platesc aia prin vest. Si la a doua proprietate 1000 de euro.

Romania nu are productie, nu are turism, are deficit de la revolutie incoace. Cum naiba sa mearg treaba bine cand noi traim doar de la un imprumut la altul? Cum sa visam la un viitor cand noi nu producem nimic. De unde sa intre bani in tara, de la menajerele din italia? Doar cu capsunarii ne asteptam sa tinem 20 de milioane de oameni? Si daca nu intra bani de unde crestere a nivelului de trai care sa genereze cresteri in imobiliare?

Quote

Observ ca topicul meu despre fundamente abia a adunat 3 pagini in 20 de ore
Pai io ti-am zis ca cifrele nu sunt fun, da tu insisti :P

Edited by _Minime_, 29 February 2012 - 17:34.


#13
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Oameni buni cu bula care explodeaza sau implodeaza sau ce o face in 2011, 2012 sau mai stiu eu cind - am si eu o rugaminte, puteti sa faceti un thread in care sa anuntati cind s-au facut apartamentele in Bucuresti 15k? Sau chiar 20-30 de care vorbea Lender (ma refer evident la ceva locuibil, la 30k deja ceva super-ok, fiind spre maximul range-ului de 2 camere)?
Promit ca o sa subscriu la thread si va dau o lada de bere la fiecare cind se intimpla. Pina atunci, "o sa", "de ce o sa", etc sint frectii la un picior de lemn.

#14
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 Ghezor, on 29th February 2012, 17:15, said:

Valentin Ilie: Din datele noastre, putem confirma o scadere pentru intreg anul 2011, variatiile fiind cuprinse intre 1-3%. Insa, la valori cuprinse intre 60 - 70.000 euro, aceste variatii de pret sunt nesemnificative, ele nu sunt percepute de cumparator.



Ce pana mea? Nu zicea Lender ca preturile s-au prabusit cu 30%?
Nu zicea ca el castiga 90.000 de euro dar din faptul ca sta pe bara?

Mai fratilor, cine e vali ilie asta? De Dumnezeu am auzit, de Lender asemenea, e vreunul de la TV (eu am doar Euroisport in casa de vreo 8 ani)?

#15
lender_

lender_

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 899
  • Înscris: 20.02.2012
Probabil ar fi trebuit sa mentionez ca Valentin Ilie este CEO la Colwell Banker.

Cateva poze de la "Cina cea de taina a imobiliarelor":
http://www.wall-stre...or-of-navigator

Cred ca Dan Ioan Popp inghitea in sec cand vorbea Valentin Ilie.

#16
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Ah, dupa nume credeam ca-i vreun colorat din Stefanesti.

Alta intrebare este cum de poate sa fie un roman CEO la Colwell Banker? Sigur n-ai gresit denumirea functiei?

#17
lender_

lender_

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 899
  • Înscris: 20.02.2012
Adrian Erimescu pare ingandurat, si-a luat cateva coate sa mai spuna si el ceva, dar saracul era prea preocupat de indicele pe care trebuie sa-l afiseze maine. Nu iese, nu iese, probabil se gandeste, trebuie sa dea drumul la scaderi ca altfel indicele e rupt complet de realitate.

 don_dannielo, on 29th February 2012, 19:08, said:

Alta intrebare este cum de poate sa fie un roman CEO la Colwell Banker? Sigur n-ai gresit denumirea functiei?
Uite ca e specificat aici: De la stanga la dreapta: Valentin Ilie, CEO Coldwell Banker, Adrian Erimescu, director general imobiliare.ro si Dan Ioan Popp, presedinte Impact

http://www.wall-stre...or-of-navigator

se refera la divizia romaneasca, dar au omis ei, am omis si eu :)

Edited by lender_, 29 February 2012 - 19:20.


#18
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 lender_, on 29th February 2012, 19:10, said:

Adrian Erimescu pare ingandurat, si-a luat cateva coate sa mai spuna si el ceva, dar saracul era prea preocupat de indicele pe care trebuie sa-l afiseze maine. Nu iese, nu iese, probabil se gandeste, trebuie sa dea drumul la scaderi ca altfel indicele e rupt complet de realitate.


Uite ca e specificat aici: De la stanga la dreapta: Valentin Ilie, CEO Coldwell Banker, Adrian Erimescu, director general imobiliare.ro si Dan Ioan Popp, presedinte Impact

http://www.wall-stre...or-of-navigator

se refera la divizia romaneasca, dar au omis ei, am omis si eu :)


Eu credeam ca ti-e vecin. Imi permit sa-ti sugerez sa mai rafinezi documentarea, nu de alta dar informatia valoroasa se ia din cu totul alta parte decat din mass-media (romaneasca, cel putin).

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate