Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Topul normalitatii

Sa incurajam sporturile de contac...

Cum s-au apucat rapperii sa faca ...

Casa construita la o distanta mai...
 Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie

Sterilizare UV apa
 Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...
 Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator
 

Instalatii Sanitare, Canalizare, scurgere..

- - - - -
  • Please log in to reply
3415 replies to this topic

#2485
The Stressmaker

The Stressmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 25.10.2005
Strangeti acel surub pana se deformeaza putin sita de inox (aceea cu 6 gauri) mai ales ca e din metal subtire (daca metalul este gros, peste 1mm atunci nu se deformeaza). Umpleti chiuveta cu apa apoi se ridica dopul si cu hartia igienica sau servetel se testeaza daca se umezeste la garnitura de jos. Daca e necesar mai strangeti putin. Daca nu vreti sa strangeti atunci degresati garnitura, zona gaurii de la chiuveta si plasticul sifonului flexibil si puneti putin silicon sanitar pe ambele parti ale garniturii si apoi fixati cu surubul. Dupa intarire nu va mai curge (atentie ca siliconul sanitar nu face priza daca zona este umeda).

#2486
hspinache

hspinache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,612
  • Înscris: 23.12.2007
Am inteles cam asa ,  un pic , adica  cam 1.5 ture ,  respectiv adica de fapt 1.1 mm ; imi este neclar daca s-a deformat tabla dar parca nu ar fi prea mult ; de curs nu curge nimic si deci nu este cazul sa pun silicon .

Edited by hspinache, 07 September 2018 - 21:21.


#2487
The Stressmaker

The Stressmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 25.10.2005
Daca nu se umezeste garnitura (testat cu hartia igienica sau servetel) cand goliti chiuveta plina atunci nu este nevoie sa strangeti mai mult. Stransul acelui surub nu este o stiinta exacta. Trebuie strans cat etanseze garnitura, atat.

#2488
hspinache

hspinache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,612
  • Înscris: 23.12.2007
OK ; am inteles cu scurgerea si asa am facut ; multumesc .

Acum pun o intrebare referitor la montare racord flexibil din inox tip RN312FF-40 cu piulite de 1/2 la ambele capete . In capete lui , acolo unde este stemuit tubul pentru piulite , este putin oval si cu diametru mai mic decit piulita . Nu stiu de ce , nu au mai pus piesa speciala , cu margine centrala de centrare garnitura . Are garniturile lui originale , dar sint drepte .

. Flexibilul la un capat se prinde de apometru , care este si el cu margine de etansare arcuita si la celilalt capat cu un robinet de apa rece , dimensiune 1/2 care este cam subtire in perete , acolo unde este marginea filetului si va etansa . Ba chiar mi se pare ca diametru inel etansare robinet ca pica cam pe margine cap stemuit furtun flexibil si dupa urme etanseaza cam pe margine garnitura. Nu are deloc suprafata speciala

Problema : cit de tare sa string piulitele ca sa se etanseze corect , sa nu se distruga garniturile , sa nu se deterioreze, deformeze ulterior garniturile .
                  se poate intimpla ca la montaj sa nu curga si apoi ulterior  , sa zicem ca se crapa garnitura ?

#2489
hspinache

hspinache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,612
  • Înscris: 23.12.2007
Robinetul este asemanator cu cel de aici  https://www.dedeman....s0822/p/3026362
Se observa ca jonctarea se face cu ceva de 1/2" , subtire in carne .
Mai trebuie pusa o piesa intermediara ?  Montajul normal este direct cu tub flexibil ?
Tubul flexibil nu are taler la capete . Am vazut un film cum se face stemuirea prin comprimare la capete .  Daca am pune fara garnitura , stiu si eu , nu prea vad pe ce se spijina .

Edited by hspinache, 10 September 2018 - 09:53.


#2490
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Care robinet de 1/2 ?
Tu ai pus link catre o Baterie baie pentru lavoar.

#2491
hspinache

hspinache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,612
  • Înscris: 23.12.2007
Bazterie insemna ca are posibilitate sa mearga cu 2 cai ,  apa rece si calda . Robinet , este pe o cale . Este adevarat ca acolo are titlu de baterie dar el de fapt este un robinet de apa rece . Neesential titlu , poza ; era pentru a se vedea racordul de 1/2 de la intrare .

#2492
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

View Posthspinache, on 13 septembrie 2018 - 08:54, said:

poza ; era pentru a se vedea racordul de 1/2 de la intrare .
Care racord mai frate ? Ca in poza aia nu exista nici un racord de 1/2"

Sau tu crezi ca ce am incercuit eu cu rosu, in poza de mai jos, este racord de 1/2" ???
Attached File  3026362.jpg   62.29K   6 downloads

#2493
remixelu

remixelu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 13.09.2018

View Postbogdan181180, on 24 iulie 2017 - 08:19, said:

Nu-i mai bine sa chemi instalatorul? Cat poate sa-ti ia sa-ti desfunde o teava?... 10-15 lei. Cat dai pe sarpele ala...pe drumu pana la magazin, timpu' pierdut cu drumu pana la magazin sa cumperi sarpele ala si... nu se stie daca o sa-ti iasa... chemi instalatorul si te rezolva cu problema respectiva in cateva minute. in plus dupa ce ai sa cureti teava aia mai stai si cu mizeria aia de sarpe de 42 lei in casa ca de aruncat sigur n-ai sa-l arunci
Pentru 10-15 lei iti vine doar nea gheorghe de la birt

#2494
hspinache

hspinache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,612
  • Înscris: 23.12.2007
Daca nu racord cum ii spune ?

#2495
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
O posibila denumire ar fi: Sistem pentru prindere/fixarea bateriei pe lavoar.

Chestia aia nu se conecteaza la apa. Chestaia aia este doar ca sa poti prinde bateria in gaura din chiuveta. Este o bucatica de teava filetata pe exterior, care are diametrul de aproximativ 3,5 cm, cam exact cit este si gaura din chiuveta. Se pun niste garnituri de cauciuc, se baga in gaura de la chiuveta, dupa care bagi o piulita foarte mare pe filetul ala si stringi. In loc de piulita, poate sa fie si o mufa de plastic. Daca este cazul, se poate desfileta si scurta in functie de cit de "groasa" este chiuveta sau blatul pe cere ai chiuveta. Bucatica aia de teava este infiletata cu mina.
Pentru alimentare cu apa, ai nevoie de furtun asemanator cu cele din poza de mai jos:
Attached File  5874_large.jpg   53.09K   7 downloads
Partea de sus se infileteaza in baterie, iar partea de jos la reteaua de apa

Edited by florin71_skoda, 14 September 2018 - 08:47.


#2496
remixelu

remixelu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 13.09.2018

View Postflorin71_skoda, on 14 septembrie 2018 - 08:44, said:

O posibila denumire ar fi: Sistem pentru prindere/fixarea bateriei pe lavoar.

Chestia aia nu se conecteaza la apa. Chestaia aia este doar ca sa poti prinde bateria in gaura din chiuveta. Este o bucatica de teava filetata pe exterior, care are diametrul de aproximativ 3,5 cm, cam exact cit este si gaura din chiuveta. Se pun niste garnituri de cauciuc, se baga in gaura de la chiuveta, dupa care bagi o piulita foarte mare pe filetul ala si stringi. In loc de piulita, poate sa fie si o mufa de plastic. Daca este cazul, se poate desfileta si scurta in functie de cit de "groasa" este chiuveta sau blatul pe cere ai chiuveta. Bucatica aia de teava este infiletata cu mina.
Pentru alimentare cu apa, ai nevoie de furtun asemanator cu cele din poza de mai jos:
Attachment 5874_large.jpg
Partea de sus se infileteaza in baterie, iar partea de jos la reteaua de apa

TOtal gresit ce spui tu acolo.
Cea din poza este baterie monobloc de apa rece si racordul flexibil piulita-piulita de 1/2 se leaga direct in acel stut de teava dupa ce se fixeaza de lavoar.
Intradevar acea teva filetata are marginea cam ascutita si trebuie pilita putin cu o pila lata sau daca e meserias stransa la simtul maini sa nu taie garnitura.
O alta varianta ar fi filetarea cu canepa pe acea teava a unu prelungitor de bronz sau nichlat de 1/2 de 1.5 sau 2cm lungime

Edited by remixelu, 14 September 2018 - 09:05.


#2497
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Daca ma uit la poza si fac o comparatie "ochiometrica" intre diametrul stutului, diametrele piulitei de stringere din plastic (aia neagra) si diametrul bateriei, mie nu mi se para ca acel stut ar fi de 1/2". Mi se pare mult mai mare. Un niplu de 1/2 are maxim 2cm diametru iar o baterie are cam dublu, pe cind in poza stutul pare aproape cit bateria.
Attached File  3026362.jpg   38.76K   1 downloads

#2498
remixelu

remixelu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 13.09.2018

View Postflorin71_skoda, on 14 septembrie 2018 - 09:21, said:

Daca ma uit la poza si fac o comparatie "ochiometrica" intre diametrul stutului, diametrele piulitei de stringere din plastic (aia neagra) si diametrul bateriei, mie nu mi se para ca acel stut ar fi de 1/2". Mi se pare mult mai mare. Un niplu de 1/2 are maxim 2cm diametru iar o baterie are cam dublu, pe cind in poza stutul pare aproape cit bateria.
Attachment 3026362.jpg
Ochiul te inseala ,acest model de baterie este destul de micut in comparatie cu o baterie lavoar normala.
Ca sa te convingi poti cauta pe net acest tip de baterie si sa vezi specificatiile ca sa te convingi.
Am vreo cateva montate ca sa imi sustin si cea ce afirm 😊

#2499
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,689
  • Înscris: 23.01.2010
Racord flexibil de 1/2 cu 1/2 iti trebuie,de lungime...?cit trebuie,  asa este ,se prinde direct.
Eu am avut asa ceva pe un asemenea robinet/baterie, doar ca era pe rotund corpul si nu pe patrat..
Posted Image

#2500
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

View Postremixelu, on 14 septembrie 2018 - 10:07, said:

Ca sa te convingi poti cauta pe net
Ca sa ma conving, ascult de tine :D Este mai simplu si nu vad ce sens ar avea sa te "verific" :D

#2501
djxhouse

djxhouse

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,033
  • Înscris: 21.10.2006
Am chemat un instalator sa imi faca o retea cu alimentare cu apa potabila.
Am terminat la ora 18:00. Cu compresorul am bagat la 3.0atm. La ora 20:00, dupa 2 ore - era o presiune de 1.4atm.
O sa vedem luni unde este problema.

Rugaminte mare - unde scrie cum trebuie verificat reteaua sa fie OK.
Ca unii zic ca este deajuns 20 de minute, altii zic 2 ore, altii zic 24 de ore.

Unii zic ca daca se pierde in 24 de ore de la 3atm la 2.5atm este ok.

Imi explica cineva cum este corect?

Multumesc frumos.

LE
Reteaua este facuta din teava polietelina, si are 2 T-uri puse.
Atasez poze

Inca o intrebare...
Aceasta retea polietilena cu teuri se poate verifica cu aer?

Attached Files


Edited by djxhouse, 15 September 2018 - 19:39.


#2502
sebastiansebi

sebastiansebi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,592
  • Înscris: 16.11.2014
dai drumu la apa pe retea,vezi daca picura pe undeva,daca da pui mana si strangi mai tare piulitele la teuri

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate