Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 

foraje pentru acvacultura

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
acvabio

acvabio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 26.10.2010
poate va este util acest link:
Foraje pentru acvacultura

De retinut:
-apa subterana trebuie oxigenata;
-apa subterana are temperatura medie de 13-14 grd C;
-apa subterana poate fi puternic mineralizata.

Edited by acvabio, 28 February 2012 - 20:27.


#2
eug3n92

eug3n92

    Mechanical Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,375
  • Înscris: 28.09.2009
Multumim!  :peacefingers:

#3
sturio

sturio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 25.02.2007
Ce curios...
Si eu tocmai am apelat saptamana trecuta la aceasta firma. Este super OK !!!, mai ales ca sunt Timisoreni de ai mei ;)

#4
acvabio

acvabio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 26.10.2010

View Poststurio, on 28th February 2012, 22:23, said:

Ce curios...
Si eu tocmai am apelat saptamana trecuta la aceasta firma. Este super OK !!!, mai ales ca sunt Timisoreni de ai mei ;)
Intr-adevar sunt Timisoreni. :) Eu am intentionat acum un an sa fac un proiect de alimentare suplimentara cu apa din foraje a unui helesteu cu peste care avea probleme cu alimentarea pe timpul verii din cauza secetei prelungite din Campia Baraganului si ma interesa si varianta pompelor de caldura pentru niste sere acvaponice. Tipul mi s-a parut un adevarat profesionist in domeniu ( si ma pricep un pic la apele subterane, crede-ma!). Proiectele au picat din pacate din lipsa fondurilor.

#5
samsomn

samsomn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 23.03.2011
Legat de foraje ....eu cu doi electrozi ,pana la 10 m adancime ,daca este sursa de apa ,cu aproximatie de 99% pot localiza sursa de apa si cu aproximativ 80% -90% pot aprecia debitul de apa pe secunda .NU FAC RECLAMA ,UNDE AM FOST SOLICITAT AM MERS FARA BANI ....in fiecare zona a tarii sant batrani care au acest , har ,........daca platesti studii geo.. apoi studii hidro......E GREU CU BANII.  e valabil pentru persoanele care nu dispun de fonduri EU........

#6
sturio

sturio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 25.02.2007
:confused:

#7
acvabio

acvabio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 26.10.2010

View Postsamsomn, on 3rd March 2012, 13:30, said:

Legat de foraje ....eu cu doi electrozi ,pana la 10 m adancime ,daca este sursa de apa ,cu aproximatie de 99% pot localiza sursa de apa si cu aproximativ 80% -90% pot aprecia debitul de apa pe secunda .NU FAC RECLAMA ,UNDE AM FOST SOLICITAT AM MERS FARA BANI ....in fiecare zona a tarii sant batrani care au acest , har ,........daca platesti studii geo.. apoi studii hidro......E GREU CU BANII.  e valabil pentru persoanele care nu dispun de fonduri EU........
Oi fi tu paranormal, dar eu vreau apa curata de la 50-60 m, cu debit suficient ...\nu vorbim aici de apa din panza freatica de suprafata care vara seaca si este plina de saruri si nitriti. Am mai vazut pe unii care bateau tevile in pamant cu barosul si apoi le sudau la capete (!)

#8
vasiuca

vasiuca

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 25.01.2011

View Postacvabio, on 7th March 2012, 20:27, said:

Oi fi tu paranormal, dar eu vreau apa curata de la 50-60 m, cu debit suficient ...\nu vorbim aici de apa din panza freatica de suprafata care vara seaca si este plina de saruri si nitriti. Am mai vazut pe unii care bateau tevile in pamant cu barosul si apoi le sudau la capete (!)
eu am trei de astea.. si merge foarte bine



si pentru un putz de adancime trebuie decartat ceva parale... mia de euro usurel pleaca.. cu o mie de euro cumperi apa de te saturi


View Postsamsomn, on 3rd March 2012, 13:30, said:

Legat de foraje ....eu cu doi electrozi ,pana la 10 m adancime ,daca este sursa de apa ,cu aproximatie de 99% pot localiza sursa de apa si cu aproximativ 80% -90% pot aprecia debitul de apa pe secunda .NU FAC RECLAMA ,UNDE AM FOST SOLICITAT AM MERS FARA BANI ....in fiecare zona a tarii sant batrani care au acest , har ,........daca platesti studii geo.. apoi studii hidro......E GREU CU BANII.  e valabil pentru persoanele care nu dispun de fonduri EU........
a mai fost unul de asta pe la mine si statea deasupra fantanii si zicea ca pe acolo nu este apa ...sa ai somn!

#9
acvabio

acvabio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 26.10.2010

View Postvasiuca, on 7th March 2012, 20:40, said:

eu am trei de astea.. si merge foarte bine
si pentru un putz de adancime trebuie decartat ceva parale... mia de euro usurel pleaca.. cu o mie de euro cumperi apa de te saturi
Eu am zis ca vreau debit si calitate. Probabil ca te referi la o zona colinara sau montana unde exista apa freatica peste medie. Eu ma refeream strict la Campia Baraganului. La cati metri adancime crezi ca ajung tevile batute cu barosul? Esti convins ca nu se indoaie datorita tariei rocii intalnite, astfel incat adancimea reala sa fie mult mai mica? Ai facut analize la apa? Ai debit mai mare de 2,5 l/s? Fii sigur ca in curand nimeni nu va mai putea sa intepe (si sa contamineze) stratele acvifere fara documentatie si autorizatie de la autoritatile competente fiindca subsolul (cu atat mai mult apa subterana destinata acvaculturii) nu apartin proprietarului terenului de deasupra. Sa ai parte de apa limpede!

Edited by acvabio, 09 March 2012 - 21:40.


#10
samsomn

samsomn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 23.03.2011
aveti dreptate domnul acvabio ,nu este valabil pentru zona de campie la 50 de m adancime.......pentru zona colinara si montana (special pentru izvoare de coasta sau de suprafata......nu seaca vara.....un singur izvor ajunge de la 5 l/s pana la 15l/s...  adancimea pana la 10 m...de calitatea apei nu vorbesc .........nu cunosc ..

apa in general ,la analizele facute la laborator(sanepid,dsv...) este potabila (parametrii la limita )

#11
vasiuca

vasiuca

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 25.01.2011
eu folosesc la irigatii si la uzul casnic.. nici odata nu am avut probleme cu secarea izvorului.
cand vorbesc de irigatii ma refer la hectare .. si nu la straturile din fatza casei

#12
cetnik

cetnik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 17.06.2008

View Postvasiuca, on 11th March 2012, 21:09, said:

eu folosesc la irigatii si la uzul casnic.. nici odata nu am avut probleme cu secarea izvorului.
cand vorbesc de irigatii ma refer la hectare .. si nu la straturile din fatza casei
daca n-ai folosit niciodata la helestee de crap, la ce te bagi in seama degeaba?

#13
vasiuca

vasiuca

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 25.01.2011

View Postcetnik, on 13th March 2012, 19:07, said:

daca n-ai folosit niciodata la helestee de crap, la ce te bagi in seama degeaba?
asa e ai dreptate . cred ca daca as umple un helesteu ar seca cu sigurantza. :thumbup:

#14
cluj16leu

cluj16leu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 24.11.2010
sturio poti sa-mi spui cit esti de multumit de putul pe care ti l-ai facut /costuri /debit/adincime?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate