Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Neg sau altceva...

Topul normalitatii

Sa incurajam sporturile de contac...

Cum s-au apucat rapperii sa faca ...
 Casa construita la o distanta mai...

Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie
 Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma
 Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat
 

Au disparut partitiile !

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#37
Lucassino

Lucassino

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 03.03.2008
Mda...pare dificila recuperarea partitiilor, plus ca daca am erori in MBR cum zicea cineva, dupa recuperare poate nu o sa am stabilitatea de dinaintea disparitiei lor.  Ce e bine este ca am datele intacte. M-am hotarat sa fac asa: transfer datele pe un hard extern folosind EASEUS Data Recovery, imi formatez hard disk-ul, instalez Win-ul si refac partitiile initiale, mut inapoi datele de pe hardul extern in partiile aferente. Si ar trebui sa nu mai am probleme. Ce ziceti?

#38
bbox

bbox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 744
  • Înscris: 12.05.2005
Probabil asta e cea mai simpla solutie pentru tine, dar o ultima recomandare, nu folosi EASEUS Data Recovery, incearca cu Partition Find & Mount. Este un program free, foarte simplu, care permite sa montezi read-only partitii sterse. Eu l-am mai folosit si a fost ok.

#39
The Kid

The Kid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,229
  • Înscris: 13.07.2007

Quote

nu folosi EASEUS Data Recovery

Pe ce te bazezi cand faci afirmatia asta?

#40
Lucassino

Lucassino

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 03.03.2008
Am scanat in modul Aprofundat cu Partition Find and Mount si nu mi-a gasit nicio partitie :| Raman tot la varianta de rezolvare mentionata mai sus, deja am inceput mutarea datelor. Va multumesc mult pentru ajutor, sper sa ii ajute si pe altii postul daca vor intampina probleme de acest gen.

#41
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Eu mi-am refacut partitiile cu Easeus Partition Recovery....dupa ce m-a mancat in fund sa testez un hackintosh pe hardul respectiv si nu pe altu.

PS. Vad ca ti s-a spus de el si pe pagina2 :P

LE. Dupa ce iti salvezi datele poti da Proceed dupa ce selectezi partitia disparuta, teoretic ar trebui sa o refaca. (La unele sa dai copy sa vezi daca iti dispar la refacerea partitie; la 1-2 filme)

Edited by xxvirusxx, 28 February 2012 - 00:11.


#42
bbox

bbox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 744
  • Înscris: 12.05.2005

View PostThe Kid, on 27th February 2012, 22:19, said:

Pe ce te bazezi cand faci afirmatia asta?
Numai pe faptul ca Partition Find and Mount e mai simplu si in  plus e read-only deci nu poate strica nimic. Cand l-am folosit eu in 5 min aveam toate partitiile detectate si montate. Daca in cazul de fata nu a mers, asta e, bine ca a mers cu alte programe.

#43
Lucassino

Lucassino

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 03.03.2008
Hmm...devine interesanta aventura recuperariilor de partitii. Am scanat din nou cu EASEUS Partition Recovery, am dat Proceed celor 2 partitii pe care le puteam recupera (vezi: http://forum.softped...a...&id=995446) si mi le-a restaurat, datele sunt intacte si operabile. :coolspeak:  Nu stiu daca am procedat bine, dar inainte de asta am folosit Partition Master ca sa readuc partitia C la spatiul de 26,67 cat imi indica Disk Managementul, pentru ca Partition Recovery si Disk Management imi vedeau partitia C de 47 Gb, adica mi-a inclus in ea un spatiu de 20 Gb care probabil facea parte din partitia urmatoare (vezi si http://forum.softped...a...&id=994654). In urma redimensionarii partitiei C la 26,67 Gb, mi-a ramas un spatiu nealocat de 70 Gb, adica exact spatiul atribuit partitiei a 2-a, respectiv Games/Programs, care nu a reusit sa o refaca cand am scanat ieri (vezi: http://forum.softped...a...&id=995445). Acum din spatiul liber ma gandesc sa creez o partitie noua si sa scanez din nou, poate asa mi-o gaseste. Aveti alte sugestii?

Attached Files


Edited by Lucassino, 28 February 2012 - 18:11.


#44
Lucassino

Lucassino

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 03.03.2008
Am rezolvat. Am facut o partitie noua din spatiul liber de 70 Gb care ii era atribuit vechii partitii, am formatat-o si am mutat datele pe care le-am recuperat pe hardul extern prin Data Recovery. Mi-am instalat Windows 7 si acum e totul functional. Multumesc inca o data pentru sprijinul acordat. Toate bune.

Edited by Lucassino, 29 February 2012 - 23:57.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate