Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)
 DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...
 Regim utilizare HDD Ubuntu

La mulți ani @yanni17!

La mulți ani @Kokoshmare!

Mai exista la voi in oras strandu...
 Bon Jovi - Living Proof

Problema card reader Sandisk

Recomandare acumulator 26650

Accident nerespectare viteza
 

Conditii carte de credit?

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
Taw

Taw

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,084
  • Înscris: 14.11.2003
Poate cineva de aici ma lamureste si pe mine de ce nu ma incadrez astfel incat sa mi se emita o carte de credit.Am salariul peste 10 mil,nu platesc rate la nimic, nu am datorii la nici o banca si totusi mi s-a spus "eu nu stiu sa va zic dar nu va incadrati, asa zice calculatorul"...

Angajatele de la Reiffeisen nu au nici o treaba..as fi vrut o explicatie, sa stiu ce conditii nu indeplinesc...

Poate ma lamuriti si pe mine. :death:

#2
Bitch_in_Red

Bitch_in_Red

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,271
  • Înscris: 07.05.2004
probabil ca cel mai simplu raspuns acolo, este "daca asa spune calculatorul"

In schimb pot sa-ti spun putin cum ar trebui sa fie:
cartea de credit si creditul (in general) se acorda unei persoane care are un asa zis "credit history" favorabil. Adica ai mai avut imprumuturi si ti-ai achitat ratele la timp, nu ai avut restante la plata telefonului, chiriei, ratei la casa sau alte imprumuturi, electricitatii, gazului etc. si alte utilitati care le platesti in mod curent, considerand ca aceste companii raporteaza (bi)anual aceste informatii la cel putin o companie care se ocupa de credit history. Astfel se formeaza credit history-ul tau care arata daca in general esti sau nu esti un bun platnic. Masuratoarea ar trebui sa se faca in puncte.
De obicei, la toate astea se adauga in momentul initierii creditului si dovada angajarii curente.

Lipsa unui credit history este echivalenta cu un credit history bad. Stiu ca suna ca un cerc vicios inchis, dar asta e. Sunt anumite metode de a scapa de acest "cerc vicios" dar nu cred ca ele sunt aplicabile in Romania.
O alta metoda este de solicita o carte de credit asigurata cu "depozit"... adica depui intr-un cont suma echivalenta cu valoarea maxima a cartii de credit, si o folosesti si o tii pana iti construiesti un credit history favorabil care iti permite obtinerea unei cart de credit adevarate. Evident ca nu-ti convine sa tii niste bani blocati acolo... dar nu ai ce face. Intreaba de asta la banca si ei iti pot spune daca ofera asa ceva.

Concret, in cazul tau: marimea salariului nu importa (poate maine te da afara - knock on wood!), dar faptul ca nu ai rate si nici datorii la alte banci nu da bine, in sensul ca nu furnizeaza nici un fel de informatie pozitiva despre tine...
Sfat: la urmatoarea cumparatura mai mare pe care o faci, cauta un magazin care o da si cu rate, si baga-te. De pilda, poate vrei sa-ti iei un PC. si ai banii jos, prefera sa faci un imprumut/rate, chiar daca este si mai ne-avantajos, si apoi in cateva luni... 4..6 luni, stinge-l. Asta o sa dea de bine in credit history-ul tau si pun pariu ca daca la 2 luni dupa ce ai facut o chestie din asta te duci din nou la angajata aia, o sa-ti dea creditul fara nici o problema si o sa-ti spuna "Thank you for your business!"

I hope this helps..
BiR

#3
Astor

Astor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,044
  • Înscris: 17.01.2003
E stupid ce zice Bitch_in_Red dar s-ar putea sa aiba dreptate. La alte banci ai incercat?

#4
Bitch_in_Red

Bitch_in_Red

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,271
  • Înscris: 07.05.2004
Nu zau? si ce-i stupid in ceea ce zic eu?

#5
Astor

Astor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,044
  • Înscris: 17.01.2003
Sa nu-ti aprobe o carte de credit daca nu ai avut deja un credit pentru altceva, "lipsa unui credit history este echivalenta cu un credit history bad". Dar s-ar putea sa ai dreptate (adica stupida e gandirea bancilor, nu a ta).

#6
Taw

Taw

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,084
  • Înscris: 14.11.2003

Astor, on Oct 13 2005, 07:52, said:

Sa nu-ti aprobe o carte de credit daca nu ai avut deja un credit pentru altceva, "lipsa unui credit history este echivalenta cu un credit history bad". Dar s-ar putea sa ai dreptate (adica stupida e gandirea bancilor, nu a ta).

<{POST_SNAPBACK}>


Mi se pare cat se poate de stupid dar poate fi adevarat..
Aia m-a intrebat daca am rate la cineva si am zis nu (oricum nu am),crezand ca da bine dar nu m-as fi gandit ca verifica ceva rate vechi.

Nu tin minte sa ma fi intrebat ceva de vechile credite sau sa fi avut timp sa se uite intr-o baza de date..
A completat formularul cu datele mele, a dat enter si am fost respins :)

Atasez formularul online (e identic cu cel de la ei)

Attached Files


Edited by tau_xxx, 13 October 2005 - 09:47.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate