Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

iGlo Unique A1-01

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#55
XrainX

XrainX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,469
  • Înscris: 28.09.2011
Nu ma pricep ma market, dar nu stiu daca se poate cumpara ceva din Romania. Cu siguranta, la un moment dat se putea cumpara numai din cateva tari.
Incearca si tu un google search, ca eu nu am avut chef acum.

View Postmariusee, on 1st March 2012, 22:02, said:

pe baterie scrie 1800mAh, practic cine stie cat are ? oricum tine linistit 2 zile. Acum folosesc o baterie de Nokia de la un E72 pe care scrie 1500mAh si ma tine bateria 3 zile.
Pai si asta ce inseamna? Cumva ce am zis eu, ca aia de 1800 nu are nici macar 1500? Ca miliamperii astia nu sunt pe calitate, adica made in china sunt altfel decat cei made in finland. Sunt standard indiferent cine ii face precum un kilogram de orice. Daca bateria de 1800 te tine 2 zile iar aia de 1500 te tine 3, avand in vedere ca aia de 1500 e facuta de o firma in care poti avea incredere, aia de 1800 are undeva la 1200, maxim.

Edited by XrainX, 01 March 2012 - 23:16.


#56
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

View PostCiprianzet, on 1st March 2012, 22:48, said:

am luat telefonul asta iGlo Unique A101 si sunt foarte multumit de el
dar am o aplicatie pe care doresc sa o cumpar, imi apare mail-ul, cardul, la permission scrie ‘this app requires no special permission to run’ iar butonul Accept & buy apare inactiv … daca apas acolo nu se intampla absolut nimic … ce e de facut?
Vezi ca s-ar putea ca Android Market sa considere ca aplicatia nu e compatibila cu telefonul. Intra de pe PC pe market.android.com, logheaza-te cu contul google care il ai pus pe telefon si vezi daca iti zice ca e compatibila sau nu cu telefonul.

O alta varianta este sa cumperi aplicatia de pe un alt aparat, exporti fisierul .apk (de exemplu cu AirDroid) sau cu ES File Explorer si incerci sa il instalezi la tine pe telefon.

O a treia varianta ar fi sa cauti pe marketul alternativ GetJar. Acolo au niste promotii prin care ofera gratuit, o data la o saptamana, cate o aplicatie cu plata. Iar oferta ramane valabila, vezi ca s-au strans pana acum cateva zeci de  aplicatii premium pe care le poti descarca gratuit, in mod legal.

#57
XrainX

XrainX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,469
  • Înscris: 28.09.2011
Sa inteleg ca ti-ai luat iGlo?

#58
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

View PostXrainX, on 5th March 2012, 12:39, said:

Sa inteleg ca ti-ai luat iGlo?
Nici vorba. Sunt doar un veteran al platformei Android. Vezi la profil ce am. :)

Am facut totusi eroarea sa-mi iau o tableta de la ei, pe considerentul ca eu oricum vreau iPad 3 si atunci sa nu mai dau bani multi si pe una cu Android. Eu sunt pasionat de gadgeturi, asa ca desi suna ciudat, mie nu mi se pare in neregula sa am cate o tableta cu fiecare sistem de operare major, mai ales ca nu ma pot hotari intre Android sau iOS, ambele platforme au ceva care imi place.

Tableta iGlo e OK-ish, mai ales ca e un model generic, foarte comun, care se gaseste sub vreo 20 de branduri: http://www.slatedroi...a1xa10-devices/. Toate sunt acelasi lucru, deci nu ar trebui sa dai pe ea mai mult decat face, de exemplu cei de la AllDro o vand sub numele Speed binisor mai scump.

Din tinerete nu mi-am mai luat un chinezism ieftin, asa ca acum am dat gres, pentru ca mie nu-mi place tableta iGlo. Pana acum nu i-am descoperit vreun defect, dar pur si simplu nu ma impac cu ea: nu mi se pare suficient de rapida, nici suficient de dotata, nici suficient de sexy. Telefonul Galaxy S2 bate la fund tableta la orice ora si mie mi se pare ca ar trebui ca o tableta sa fie mai tare decat un telefon.

Omul mi-a dat (cu durere  :naughty: ) reducerea de 5% pe care a anuntat-o aici, dar, pentru ca am cumparat pe firma, face si el pe viteazul si nu vrea sa o primeasca inapoi, asa ca acum o dau si eu pe okazii. Sa-mi fie invatatura de minte sa ma mai zgarcesc alta data.

Acum am pus ochii pe un Samsung Galaxy Tab 7.7 (ca vreau tot una mica si ecranul Super AMOLED sigur face toti banii), dar sa asteptam 7 martie, sa vedem care e treaba cu iPad 3. Principiul dupa care ma ghidez la achizitiile de gadgeturi este ca, daca am dat gres cu o ieftinaciune, atunci trebuie mers la capatul opus al spectrului, sigur acolo gasesc multumirea.  :thumbup:

Edited by bladhaund, 05 March 2012 - 14:49.


#59
csava20032003

csava20032003

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 02.09.2008
am un iglo 101 de 1 saptamana, nu are busola, nu merge "thetering si hotspotul portabil" imi da eroare la activare, daca merge cuiva poate imi da si mie metoda de activare. In rest sunt multumit, pentru banii astia 560ron pe dualsim.ro.

#60
gladix

gladix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 14.04.2012

View Postcsava20032003, on 14th April 2012, 09:27, said:

am un iglo 101 de 1 saptamana, nu are busola, nu merge "thetering si hotspotul portabil" imi da eroare la activare, daca merge cuiva poate imi da si mie metoda de activare. In rest sunt multumit, pentru banii astia 560ron pe dualsim.ro.
busola e o problema a sistemului de operare gingerbread
theteryngul merge/atentie la setari/cauta un tutorial pe net

#61
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Daca un aparat are sau nu un anumit tip de senzor (in cazul de fata, magnetometru), se poate verifica usor cu un program precum:
https://play.google....sim.androsensor
https://play.google....ectricsheep.asi

Iar daca la un anumit tip de senzor programul raporteaza ca fabricantul e Google, atunci acel senzor nu e prezent si sistemul il simuleaza, pentru ca sa nu dea erori unele programe. Dar simularea se opreste doar la faptul ca raporteaza acel senzor ca fiind prezent.

Edited by bladhaund, 18 April 2012 - 17:07.


#62
jay_m

jay_m

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 04.06.2012
Desi subiectul nu mai are activitate de cateva luni iar comentariul meu este off topic, imi permit sa postez totusi cateva informatii, avand in vedere ca locuiesc de ani buni in China si sunt mai mult decat calificat in domeniu:

1.In primul rand nu e cazul sa vorbim de dualsim.ro ca magazin serios. Magazinele serioase au zeci de angajati si shoowroom-uri de prezentare, nu un apartament de 2 camere in Dristor la etajul nu stiu cat. Dualsim inseamna Cristi si o chinezoaica. In al doilea rand, m-a deranjat imaginea in care pozeaza, de mari importatori oficial. In fapt, toate produsele chinezesti importate de ei sunt no-name. iGlo este doar o companie de trading, ca alte sute de mii de companii din China, in Hua Qiang Bei, unde cladirile au intre 20-60 etaje, sunt cel putin 100 de astfel de companii in fiecare bloc. De ce oare cand dai search pe google gasesti informatii despre produsele iGlo, doar in China si in Romania, la dualsim si inca cativa ametiti care s-au grabit sa se inspire de la acestia? Pentru ca sunt no-name, nu scrie nimic pe produs, nu scrie nimic pe cutie, iar iGlo, ca sa vezi asemanare, inseamna 4 persoane si un birou de 24 m2 la un etaj inferior, nici macar in centrul Shenzhen-ului, mai mult spre periferie.Stiu asta, pentru ca am fost pacalit oarecum de reclama facuta de dualsim.ro, am luat contact cu ei si am comandat cateva bucati din A101 si A103, pe care le-am ridicat personal, in urma cu aproximativ un an. Binenteles ca mi-au dat niste no name-uri pe care le gaseam in pietele din Qua Qiang Bei mai ieftine cu 4-5 usd/buc. Ca o mentiune, mi s-a parut interesant ca le-am zis ca sunt roman si ca in Romania sunt niste importatori oficial mari pentru iGlo, ei au zambit, mi-au zis ca intradevar mai au un client din Romania dar ca nu sunt "oficiali" si nici macar mari, intrucat cumpara cantitati mici de produse si destul de rar. Deci de retinut: Iglo = no name, iPro = no name, QYG = no name si tot ce au ei pe acolo de care nu a auzit nimeni. De asemenea, toate "certificarile europene" pentru aceste produse sunt fake-uri ordinare.

Acum ajungem la chestie interesanta, la brandurile Lenovo si ZTE. SI aici, dualsim.ro scoate pieptul inainte, laudandu-se ca sunt importatori oficiali. Ba chiar ataca un magazin online la care nu vreau sa ii fac reclama gratuita, dar e destul de cunoscut in domeniu si specializat pe device-uri cu android, declarandu-l ca fiind "neoficial, pirat, ilegal", ca nu are termenii legali mentionati pe site (de curiozitate m-am uitat si ii are) etc.. Si astia dar si toti ceilalti care comercializeaza telefoane Lenovo si ZTE in Romania sunt la fel de "oficiali" ca dualsim. ro, din simplul motiv ca aceste doua branduri nu sunt inregistrate in nomenclatorul vamal, cum este Nokia, Samsung, etc. ceea ce inseamna ca oricine poate importa aceste branduri, fara a avea probleme la vama.

2. Legat de utilizatorul "cucu bau = senator", sa nu imi spuneti mie ca omul nu are probleme. Este foarte posibil sa fie pensionar, de unde si timpul liber sa dea telefoane si emailuri, tipul comunist, probabil ceva fost cadru militar in telecomunicatii (a tinut in mod expres sa mentioneze ca nu i-a fost frica lui in fata a nu stiu cator generali si a lui Iliescu), tipicar, nesuferit, genul de vecin de scara pe care nu si-l doreste nimeni. Ce neuron sinugigas i-a sugerat lui ca cineva i-ar putea raspunde la atatea informatii tehnice, la care nici inginerii care proiecteaza aceste telefoane nu sunt in stare? Cui ii pasa de cine este fabricat procesorul video la un telefon, ce tip de carcasa are chipsetul si restul? Aici trebuie sa le iau apararea celor de la dualsim, care fac si ei ce pot, dar unde nu stie nici chinezu', romanu' nu are de unde sa stie nici atat.

In concluzie, ca sa spun ceva legat si de A101, este un telefon bun, care se gaseste sub diferite nume, in niciun caz nu se poate compara la fiabilitate si performanta cu a60 (nu a60+, care a inceput sa aiba tenta de chinezism) dar arata mult mai bine decat acesta, si, ceea ce este cel mai important cred, nu se mai fabrica si deci nu se mai gaseste de vanzare de cateva luni bune in China Posted Image poate astia de la dualsim sa mai aiba ceva stocuri. Bafta!

Edited by jay_m, 20 October 2012 - 14:28.


#63
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 02.03.2006

View Postjay_m, on 20 octombrie 2012 - 14:20, said:

1.In primul rand nu e cazul sa vorbim de dualsim.ro ca magazin serios.
Asta am vrut să scot şi eu în evidenţă, dar folosind alte argumente decât cele prezentate de tine.

View Postjay_m, on 20 octombrie 2012 - 14:20, said:

2. Legat de utilizatorul "cucu bau = senator", sa nu imi spuneti mie ca omul nu are probleme. Este foarte posibil sa fie pensionar, de unde si timpul liber sa dea telefoane si emailuri, tipul comunist, probabil ceva fost cadru militar in telecomunicatii (a tinut in mod expres sa mentioneze ca nu i-a fost frica lui in fata a nu stiu cator generali si a lui Iliescu), tipicar, nesuferit, genul de vecin de scara pe care nu si-l doreste nimeni. Ce neuron sinugigas i-a sugerat lui ca cineva i-ar putea raspunde la atatea informatii tehnice, la care nici inginerii care proiecteaza aceste telefoane nu sunt in stare? Cui ii pasa de cine este fabricat procesorul video la un telefon, ce tip de carcasa are chipsetul si restul? Aici trebuie sa le iau apararea celor de la dualsim, care fac si ei ce pot, dar unde nu stie nici chinezu', romanu' nu are de unde sa stie nici atat.
Posted Image  Ce imaginaţie ai... În fine, e opinia ta.
Ideea este că, la acel moment eram interesat de un telefon dual sim, că eram pe punctul de a cumpăra de la ei şi m-au frapat exprimările lor din prezentarea caracteristicilor (gen emularea software prin operator) şi diferenţele dintre cele prezentate pe site-ul mamă şi cele de la ei. Vrând să clarific aceste aspecte, am cerut detalii prin telefon şi am avut parte de tratamentul menţionat atunci. După aceea m-au şocat minciunile şi nesimţirea tipului pe forum şi am vrut să-l pun la punct folosindu-mă de argumentele avute la îndemână. Accept ideea că cineva să nu ştie ceva, dar nu accept să mă mintă.
Dacă ai să intri pe topicul Cel mai bun telefon dual sim ai să vezi că sunt destui utilizatori interesaţi să ştie ce tip (nu carcasă) de chipset este în telefon pentru că acela ar putea spune dacă unele caracteristici prezentate de vânzător sunt reale sau scoase din burtă.
Sunt tare curios cum ai fi procedat tu când cineva încearcă să te prostească în faţă (aşa cum a încercat acel individ cu mine) cu atât mai mult cu cât spui că eşti mai mult decât calificat în domeniu?

Edited by senator, 30 October 2012 - 07:24.


#64
tehnicoachy

tehnicoachy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 28.05.2013
Caut touch screen ptr acest telefon, in ultima instanta accept sa cumpar si un telefon defect insa cu touch-ul in stare buna si functional....

raspund la mess: [email protected]    fara ADD

#65
gladix

gladix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 14.04.2012
pentru cine il mai foloseste/se poate roota cu superoneclick/al meu face acum 2 ani si citeva luni si inca merge f bine

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate