Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare banca pentru firma

Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...
 Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?
 cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...
 DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)
 

Salariul minim - 700 de lei de la 1 ianuarie.

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
104 replies to this topic

#55
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 utopium, on 15th December 2011, 12:58, said:

Pai hai sa zicem ca te angajezi intr-un restaurant in Romania si prietenul tau intr-unul din Spania. Cat costa o masa la restaurant in Spania si cat costa una in Romania (sa zicem cam acelasi nivel de restaurant si intr-o zona/oras la fel de scumpa raportat la tara)? Nu cumva te costa cel putin dublu in Spania? Deci patronul ala incaseaza dublu pentru aceleasi servicii, asa ca de ce ai tu pretentia ca patronul roman sa dea acelasi salariu ca in vest daca trebuie sa-si vanda serviciile mult mai ieftin? Sau te angajezi in domeniul telecom, cat costa un abonament mediu de telefonie/internet in vest si cat e la noi? Cat costa ora de suport tehnic la noi si cat e in vest? Pai vezi, de aia nu poti da salarii ca in vest pentru ca nici serviciile tale nu sunt platite ca in vest. La fel e in fabrici, majoritatea in Romania lucreaza ca subcontractori pentru firme straine deci trebuie sa lucreze ieftin, iar unde au brandul lor, produsele alea sunt mai ieftine de obicei ca cele din vest (Dacia e la sub jumate pret fata de un VW, un produs Farmec e mult mai ieftin ca unul Nivea, etc). Pe langa asta, vesticul are acces foarte usor la bani prin credite cu dobanzi foarte mici, iar in Romania bancile isi bat joc de tine cu dobanzi de peste 10-12% la euro si iti taie linia de credit cand au ei chef. Fara bani, nu poti investi in utilaje performante si nu poti avea productivitate ca a unui vestic (de ex in agricultura). Sunt multe care se leaga aici ... fa-ti o firma si incearca sa dai salarii de 800-1000 de euro muncitorilor obisnuiti sa vezi daca ai cum sa devii rentabil vreodata.

Pai hai sa nu zicem. Daca masa in Romania costa o jumatate din cit costa in Spania, atunci salariul chelnerului in Romania ar trebui sa fie corespunzator la jumatate. Este?
Dacia nu este la jumatate de pret ci de fapt la o patrime. Salariul muncitorului roman este o patrime din slariul muncitorului german?

Salariile sint asa cum sint din cauza ca ceea ce poate oferi Romania reprezinta doar forta de munca ieftina, legislatie imbirligata cu fel de fel de ordonante la comanda si intelegerile la negru. La momentul '89 un stat destept ar fi investit in retehnologizare, industria romaneasca in ramuri variate existind deja.
In loc de asta statul a incurajat si sustinut jaful. De la gainariile de tip rulmenti vinduti in Turcia si pina la afaceri cu lemn, inchideri de mina (mijlocul anilor 90) si mai nou petrol, aur, cupru si ce-o mai fi. A zburat puiu' cu atza

#56
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,150
  • Înscris: 14.08.2007

 cuculili, on 15th December 2011, 13:05, said:

:confuzzled: Masa in Spania costa dublu. Deci in Romania jumatate, deci in Romania chelnerul are juma`din salariu vestic de chelner. Nu?

 vata_pa_batz, on 15th December 2011, 13:17, said:

Pai hai sa nu zicem. Daca masa in Romania costa o jumatate din cit costa in Spania, atunci salariul chelnerului in Romania ar trebui sa fie corespunzator la jumatate. Este?
Dacia nu este la jumatate de pret ci de fapt la o patrime. Salariul muncitorului roman este o patrime din slariul muncitorului german?
Se vede ca n-ati avut niciodata o firma ... masa aia are un cost fix (ingrediente, gaz ars, chirie), masina are si ea un cost al materialelor/cercetarii ... apoi se pune manopera. Daca in Spania sa zicem o anumita masa e 20 de euro iar in Romania e 10 euro, iar costul ingredientelor e 6 euro, inseamna ca adaosul pentru manopera + profitul patronului e de 14 euro in Spania si de 4 euro in Romania, deci ii raman de 3.5 ori mai multi bani la spaniol din care sa dea salarii si sa aiba si el profit. La fel si la masina, daca materialele costa 7000 de euro la un Logan de 8000 de euro si 9000 de euro la un Golf de 16.000 de euro, atunci manopera + profitul firmei la Dacie vine 1000 de euro, iar la Golf 7.000.

Edited by utopium, 15 December 2011 - 13:32.


#57
cipri1981

cipri1981

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,787
  • Înscris: 08.11.2009

 utopium, on 15th December 2011, 12:58, said:

Serios, pensiile au fost taiate cu 15-25%? Cand? Si nu cumva salariile alea taiate au fost intre timp majorate cu 15% inca de acum un an? Puterea de cumparare actuala e aceiasi ca in primavara lui 2008.


Pai hai sa zicem ca te angajezi intr-un restaurant in Romania si prietenul tau intr-unul din Spania. Cat costa o masa la restaurant in Spania si cat costa una in Romania (sa zicem cam acelasi nivel de restaurant si intr-o zona/oras la fel de scumpa raportat la tara)? Nu cumva te costa cel putin dublu in Spania? Deci patronul ala incaseaza dublu pentru aceleasi servicii, asa ca de ce ai tu pretentia ca patronul roman sa dea acelasi salariu ca in vest daca trebuie sa-si vanda serviciile mult mai ieftin? Sau te angajezi in domeniul telecom, cat costa un abonament mediu de telefonie/internet in vest si cat e la noi? Cat costa ora de suport tehnic la noi si cat e in vest? Pai vezi, de aia nu poti da salarii ca in vest pentru ca nici serviciile tale nu sunt platite ca in vest. La fel e in fabrici, majoritatea in Romania lucreaza ca subcontractori pentru firme straine deci trebuie sa lucreze ieftin, iar unde au brandul lor, produsele alea sunt mai ieftine de obicei ca cele din vest (Dacia e la sub jumate pret fata de un VW, un produs Farmec e mult mai ieftin ca unul Nivea, etc). Pe langa asta, vesticul are acces foarte usor la bani prin credite cu dobanzi foarte mici, iar in Romania bancile isi bat joc de tine cu dobanzi de peste 10-12% la euro si iti taie linia de credit cand au ei chef. Fara bani, nu poti investi in utilaje performante si nu poti avea productivitate ca a unui vestic (de ex in agricultura). Sunt multe care se leaga aici ... fa-ti o firma si incearca sa dai salarii de 800-1000 de euro muncitorilor obisnuiti sa vezi daca ai cum sa devii rentabil vreodata.


Nu tata, vezi gresit lucrurile. Am fost la o prezentare despre ofertari la o firma italiana care activeaza in Romania. si, printre alte informatii pe care ni le-au dat oamenii aia acolo (italieni, normal) ne-au spus ca normele lor sunt un pic mai greu de aplicat la noi s probabil ca vor mai suferi odificari pentru ca manopera pentru aceeasi lucrare este de 10 ori mai mare in Italia decat in Romania. asta inseamna ca pentru un cablu tras prin pamant aia obtin de 10 ori mai mult profit? adica energia electrica la ei este de 10 ori mai scumpa decat la noi? Am ramas cu mirarea.

#58
nmg

nmg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,454
  • Înscris: 07.09.2005

 WhatNot, on 15th December 2011, 13:14, said:

Problema este ca e prea mare. Salariul este valoarea monetara pe care alti oameni doresc sa o dea pentru munca unui om. Daca munca lui nu valoreaza 700 de lei, nu vad de ce ar trebui sa primeasca atat.
Daca munca cuiva nu valoreaza nici 700 de lei, de ce ai mai angaja pe cineva ?

Ai putea foarte bine s-o faci si singur.

#59
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,150
  • Înscris: 14.08.2007

 cipri1981, on 15th December 2011, 13:33, said:

asta inseamna ca pentru un cablu tras prin pamant aia obtin de 10 ori mai mult profit? adica energia electrica la ei este de 10 ori mai scumpa decat la noi? Am ramas cu mirarea.
Nu e de 10 ori mai scumpa, dar au consum mult mai mare ... de ce crezi ca in SUA unele chestii sunt mult mai ieftine ca in Europa? Au consumul foarte ridicat. Nu e totuna sa oferi un serviciu la 50 de milioane de oameni sau sa-l oferi la 1 milion de oameni. Cumva ca la masini, un Aston Martin sau Ferrari e foarte scump pentru ca il vinzi la putini clienti, nu din cauza ca ar fi materialele sau manopera de 50 de ori mai scumpe, dar tu ai costuri mari de cercetare/dezvoltare. La un Golf/Logan le amortizezi mai usor ca vinzi cantitati mari.

 nmg, on 15th December 2011, 13:38, said:

Daca munca cuiva nu valoreaza nici 700 de lei, de ce ai mai angaja pe cineva ?
Sa zicem ca tu dai cuiva 700 de lei in mana, iar tu scoti sa zicem 3000 de pe munca lui. Daca dai 700 in mana, aia inseamna ca plus taxele date la stat omul ala te costa direct 1200 de lei. Apoi pentru omul ala lucreaza un contabil in plus sa-i faca salariul lunar, ai pe cineva la human resources (intr-o firma mare) care face angajari/se ocupa de fisa lui, la fiecare 5 oameni trebuie sa ai un sef de echipa platit mai bine si care poate nu produce direct doar coordoneaza pe altii, trebuie sa-i asiguri un loc unde sa munceasca si niste utilaje, se consuma curent, apa, caldura, lumina, etc. Daca ai o fabricuta formata din hala de 5000 mp plus curte de inca vreo 5000 mp sa zicem cu 100 de angajati si tu dai chirie pe hala de 15.000 de euro, doar chiria per angajat mai vine 150 de euro = 650 de lei. Apoi pui costul de incalzire, lumina, combustibili, functionare a utilajelor, etc si iti mai da cateva sute de lei bune lunar pe angajat, sa zicem vreo 400 de lei. Apoi daca iei utilajele printr-un credit bancar, platesti utilajul plus dobanzi, daca fiecare angajat lucreaza cu un utilaj care e vreo 10.000 de euro sa zicem plus dobanzile pe care le mai dai tu bancii ca sa-l cumperi, si il amortizezi in 5 ani, iti mai vine 250 de euro lunar pe angajat, deci vreo 1050 de lei. Pai deja 1050 + 650 + 400 + 1200 de lei = 3300 de lei, daca tu scoti doar 3000 de pe urma muncii lui esti in pierdere ... plus ca mai trebuie sa platesti si seful de echipa, contabilul, HR-ul ... utilajul ala se mai strica in aia 5 ani, etc.

Edited by utopium, 15 December 2011 - 14:00.


#60
nmg

nmg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,454
  • Înscris: 07.09.2005

 utopium, on 15th December 2011, 13:59, said:

...
Sa zicem ca tu dai cuiva 700 de lei in mana, iar tu scoti sa zicem 3000 de pe munca lui. Daca dai 700 in mana, aia inseamna ca plus taxele date la stat omul ala te costa direct 1200 de lei. Apoi pentru omul ala lucreaza un contabil in plus sa-i faca salariul lunar, ai pe cineva la human resources (intr-o firma mare) care face angajari/se ocupa de fisa lui, la fiecare 5 oameni trebuie sa ai un sef de echipa platit mai bine si care poate nu produce direct doar coordoneaza pe altii, trebuie sa-i asiguri un loc unde sa munceasca si niste utilaje, se consuma curent, apa, caldura, lumina, etc. Daca ai o fabricuta formata din hala de 5000 mp plus curte de inca vreo 5000 mp sa zicem cu 100 de angajati si tu dai chirie pe hala de 15.000 de euro, doar chiria per angajat mai vine 150 de euro = 650 de lei. Apoi pui costul de incalzire, lumina, combustibili, functionare a utilajelor, etc si iti mai da cateva sute de lei bune lunar pe angajat, sa zicem vreo 400 de lei. Apoi daca iei utilajele printr-un credit bancar, platesti utilajul plus dobanzi, daca fiecare angajat lucreaza cu un utilaj care e vreo 10.000 de euro sa zicem plus dobanzile pe care le mai dai tu bancii ca sa-l cumperi, si il amortizezi in 5 ani, iti mai vine 250 de euro lunar pe angajat, deci vreo 1050 de lei. Pai deja 1050 + 650 + 400 + 1200 de lei = 3300 de lei, daca tu scoti doar 3000 de pe urma muncii lui esti in pierdere ... plus ca mai trebuie sa platesti si seful de echipa, contabilul, HR-ul ... utilajul ala se mai strica in aia 5 ani, etc.
Replica mea s-ar fi vrut sa fie una acida la adresa celui care a spus ca sunt prea multi bani.

In rest, modul in care patronul is face calculele de rentabilitate este problema lui.
Are de unde, angajeaza, nu are, nu angajeaza, eventual pune si el carca.

#61
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 utopium, on 15th December 2011, 13:30, said:

Se vede ca n-ati avut niciodata o firma ... masa aia are un cost fix (ingrediente, gaz ars, chirie), masina are si ea un cost al materialelor/cercetarii ... apoi se pune manopera. Daca in Spania sa zicem o anumita masa e 20 de euro iar in Romania e 10 euro, iar costul ingredientelor e 6 euro, inseamna ca adaosul pentru manopera + profitul patronului e de 14 euro in Spania si de 4 euro in Romania, deci ii raman de 3.5 ori mai multi bani la spaniol din care sa dea salarii si sa aiba si el profit. La fel si la masina, daca materialele costa 7000 de euro la un Logan de 8000 de euro si 9000 de euro la un Golf de 16.000 de euro, atunci manopera + profitul firmei la Dacie vine 1000 de euro, iar la Golf 7.000.

Tratata prin globul de sticla orice concluzie pare adevarata. Vad ca-ti place sa faci calcule, dar mai bine lasa  :lol:

#62
cipri1981

cipri1981

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,787
  • Înscris: 08.11.2009

 utopium, on 15th December 2011, 13:40, said:

Nu e de 10 ori mai scumpa, dar au consum mult mai mare ... de ce crezi ca in SUA unele chestii sunt mult mai ieftine ca in Europa? Au consumul foarte ridicat. Nu e totuna sa oferi un serviciu la 50 de milioane de oameni sau sa-l oferi la 1 milion de oameni. Cumva ca la masini, un Aston Martin sau Ferrari e foarte scump pentru ca il vinzi la putini clienti, nu din cauza ca ar fi materialele sau manopera de 50 de ori mai scumpe, dar tu ai costuri mari de cercetare/dezvoltare. La un Golf/Logan le amortizezi mai usor ca vinzi cantitati mari.


stai domnule ca eu nu vorbesc de un producator, vorbesc de un distribuitor. Si, in general, ca sa distribui energie electrica la mai multi oameni ai si costuri mai mari. Intrebarea mea este: cum naiba de reusesc aia sa plateasca pentru acelasi lucru facut manopera de 10 ori mai mare. Atentie, eu nu te intrebam de ce vinde mai ieftin energia, pentru ca nu o face. eu te intrebam de ce, aceeasi companie, pentru acelasi lucru facut, dupa aceleasi standarde plateste de 10 ori mai mult unei firme din Italia decat unei firme din Romania pentru manopera (aici nu includem si materialele).
  Discutia a plecat de la faptul ca ai spus ca e normal ca: daca in spania e masa de 2 ori mai scumpa decat in romania, atunci si patronul unui restaurant sa te plateasca la jumatate pe tine fata de spaniol. Neadevarat, spaniolul are de 4, 5 ori salariul unui roman daca nu mai mult deci buba este in alta parte.
  Si-apoi vin maretii patroni de pe forumuri si spun ca trebuie sa scada costurile  cu mana de lucru. Pai mai patroane roman, tu nu poti concura la preturi cu atronul spaniol din cauza ca ala profita de costuri cu mana de lucru mai mica sau pentru ca esti tu incompetent si nu intelegi ca daca ii ti pe oameni cu venituri foarte mici nu va avea cine sa iti cumpere produsele . Vanzand produse putine, vei avea profit mic si nu vei putea sa iti iei BMW decat micsorand si mai mult salariile oamenilor. E simplu, dar unii pe aici se considera imparati, pentru ca vezi doamne ei sunt patroni si ar trebui sa exploateze pe altii.

#63
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,150
  • Înscris: 14.08.2007

 cipri1981, on 15th December 2011, 14:14, said:

Discutia a plecat de la faptul ca ai spus ca e normal ca: daca in spania e masa de 2 ori mai scumpa decat in romania, atunci si patronul unui restaurant sa te plateasca la jumatate pe tine fata de spaniol. Neadevarat, spaniolul are de 4, 5 ori salariul unui roman daca nu mai mult deci buba este in alta parte.
Pai tocmai ti-am aratat mai sus de ce daca spaniolul vinde la pret dublu, lui de fapt ii raman de 3.5 ori mai multi bani dupa ce scade ingredientele/gazul consumat/etc. Si apoi ia in calcul accesul la bani, unde spaniolul ia credit usor si cu 5% dobanda, iar romanul ia bani greu si cu 11% dobanda. Chestia e ca pana nu incerci sa faci ceva nu-ti dai seama de ce se intampla in realitate ... din 20 de patroni romani doar unul are succes cu adevarat, inca vreo 5 o duc acceptabil si restul se zbat sa supravietuiasca si castiga comparabil cu un angajat bunicel/mediu. Mie mi s-a intamplat sa fie luni in care sa castig mai putin decat un angajat de-al meu. Bine, eu sunt doar un foarte mic intreprinzator fara pretentii ca as fi talentat la asa ceva, doar ca am preferat sa nu mai fiu angajat la altii. Capitalistii aia "rai" care fac milioane de euro pe spatele bietilor amarati sunt cazuri foarte rare in Romania, nici macar 1% nu sunt in situatia aia. Habar n-ai de cate ori mi-a venit sa renunt si sa ma duc sa ma angajez la alta firma ca sa nu mai am bataie de cap.

Edited by utopium, 15 December 2011 - 14:33.


#64
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 utopium, on 15th December 2011, 14:25, said:

Pai tocmai ti-am aratat mai sus de ce daca spaniolul vinde la pret dublu, lui de fapt ii raman de 3.5 ori mai multi bani dupa ce scade ingredientele/gazul consumat/etc. Si apoi ia in calcul accesul la bani, unde spaniolul ia credit usor si cu 5% dobanda, iar romanul ia bani greu si cu 11% dobanda. Chestia e ca pana nu incerci sa faci ceva nu-ti dai seama de ce se intampla in realitate ... din 20 de patroni romani doar unul are succes cu adevarat, inca vreo 5 o duc acceptabil si restul se zbat sa supravietuiasca si castiga comparabil cu un angajat bunicel/mediu. Mie mi s-a intamplat sa fie luni in care sa castig mai putin decat un angajat de-al meu. Bine, eu sunt doar un foarte mic intreprinzator fara pretentii ca as fi talentat la asa ceva, doar ca am preferat sa nu mai fiu angajat la altii.

Mai rationamentele tale sint gresite. In realitate piata din Romania nu inseamna preturi mai mici decit piata din restul Europei. Ia sa vedem asa la repezeala de pe net:

Astia livreaza la aproximativ 4 Euro bucata
http://www.gambinospizza.ro/

Si astia au preturi comparabile 4Euro, 6Euro
http://www.pizzeria-...o...3&Itemid=27

Cit crezi ca este diferenta la salarii?

#65
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,150
  • Înscris: 14.08.2007

 vata_pa_batz, on 15th December 2011, 14:34, said:

Mai rationamentele tale sint gresite. In realitate piata din Romania nu inseamna preturi mai mici decit piata din restul Europei. Ia sa vedem asa la repezeala de pe net:

Astia livreaza la aproximativ 4 Euro bucata
http://www.gambinospizza.ro/

Si astia au preturi comparabile 4Euro, 6Euro
http://www.pizzeria-...o...3&Itemid=27

Cit crezi ca este diferenta la salarii?
Ai fost in Germania vreodata la restaurant/pizzerie? Eu cel putin am fost. Si in Italia, Austria, etc ... in Spania recunosc ca n-am fost inca, ma gandesc sa merg la anul, dar nu cred ca e mare diferenta. Crede-ma ca e mare diferenta de pret intre un restaurant/pizzerie de la ei si de la noi. Chiar si la McDonalds/PizzaHut sunt diferente clare de pret intre ei si noi (in Grecia de ex la PizzaHut mi s-a parut foarte scump fata de la noi, iar Grecia nu e chiar asa scumpa la restaurante). McDonalds e ceva mai apropiat (in Grecia de ex, in Austria/Italia e ceva mai scump), dar tot e mai scump la ei. Pe unde am fost era destul de greu sa mancam doua persoane la restaurant cu sub 20-25 de euro, fara bauturi. Cu bauturi - chiar ceva banal, o bere si un suc, e greu sa iesi sub 30-35 de euro. In Romania doua persoane, cu bauturi, ies lejer sub 50-60 de lei la restaurante bune, evident ca poti manca si la 30 de lei doua persoane daca vrei neaparat, cu tot cu bauturi prin locuri mai ieftine.

Edited by utopium, 15 December 2011 - 14:47.


#66
cipri1981

cipri1981

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,787
  • Înscris: 08.11.2009

 vata_pa_batz, on 15th December 2011, 14:34, said:

Mai rationamentele tale sint gresite. In realitate piata din Romania nu inseamna preturi mai mici decit piata din restul Europei. Ia sa vedem asa la repezeala de pe net:

Astia livreaza la aproximativ 4 Euro bucata
http://www.gambinospizza.ro/

Si astia au preturi comparabile 4Euro, 6Euro
http://www.pizzeria-...o...3&Itemid=27

Cit crezi ca este diferenta la salarii?


Asta incercam sa spun si eu. In realitate piata din Romania sufera foarte mult din cauza lipsei de cumparatori. La noi faci putin si vinzi la pret mare ca sa iti iei vila si Jguar intr-un an. Asta este mentalitatea nu prea diferita de cea a celorlalti balcanici si total diferita de cea a germanilor, francezilor, britanicilor. Asta este adevarul.  Banii castigati, in loc sa se intoarca in piata ca oamenii sa isi permita sa-ti cumpere mai multe produse se blocheaza in piata britanica dati pe un Jaguar sau intr-un cont gras, in banca asteptand sa incolteasca. Eu cunosc astfel de cazuri  de proprietar de magazinas de haine (de ala de 3 pe 4 metri) care se plimba cu audi sau cu Mercedez. Nu am nimic cu ei is banii lor si fac ce vor cu ei dar nici nu pot sa fiu de acord cu felul asta de gandire si sa asist asa, fara sa spun nimic atunci cand apar din astia pe forumuri care cer exploatarea oamenilor (de parca am fi maimute), cand, de fapt si ei sunt tot niste maimute numai ca au tupeul sa se bage mai adanc in lumea asta jegoasa in care traim. Pentru ca, sa fim seriosi, un om care nu are nici o problea in a spune ca ceilalti trebuie exploatati, nu are nici o problema nici in a fura statul pe unde si cum poate. Si uite cum, in tara asta nu mai avem dreptul nici sa deschidem o firma corecta si competenta ( pentru ca daca esti corect, ai sanse de 99% sa dai faliment in primul an si nu pentru ca ai face ceva gresit dar pur si simplu nu poti concura piata), nici sa muncim corect pentru ca vezi doamne, nu mai este de ajuns sa muncesti bine ca sa poti trai decent. Nu, in ziua de azi numai daca esti patron ai dreptul sa traiesti, restul sunt suboameni si trebuie exploatati. Nu conteaza ca de fapt tu esti un hot ordinar care porti porti fraudulos denumirea de patron sau capitalist. Nu, important este ca gandirea ta de maimuta cu curul rosu te duce la concluzia ca tu meriti sa fi tinut in spinare de altii. alta categorie a populatiei
P.S.: sa nu bagam bugetarii in discutie, ei sunt o categorie aparte. In fapt ei au dreptate ca au salarii prea mici. Problema este ca sunt mult prea multi si ca nu sunt in stare sa ii prinda pe evazionistii astia si sa impuna o anumita ordine a lucrurilor. Oricum ei nu sunt de plans. Pana la urma, salariul la ei este una iar venitul este alta. Mai ales ca se dubleaza sau chiar tripleaza din "micile atentii" ce le primesc de la ceal

#67
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 utopium, on 15th December 2011, 15:41, said:

Ai fost in Germania vreodata la restaurant/pizzerie? Eu cel putin am fost. Si in Italia, Austria, etc ... in Spania recunosc ca n-am fost inca, ma gandesc sa merg la anul, dar nu cred ca e mare diferenta. Crede-ma ca e mare diferenta de pret intre un restaurant/pizzerie de la ei si de la noi. Chiar si la McDonalds/PizzaHut sunt diferente clare de pret intre ei si noi (in Grecia de ex la PizzaHut mi s-a parut foarte scump fata de la noi, iar Grecia nu e chiar asa scumpa la restaurante). McDonalds e ceva mai apropiat (in Grecia de ex, in Austria/Italia e ceva mai scump), dar tot e mai scump la ei. Pe unde am fost era destul de greu sa mancam doua persoane la restaurant cu sub 20-25 de euro, fara bauturi. Cu bauturi - chiar ceva banal, o bere si un suc, e greu sa iesi sub 30-35 de euro. In Romania doua persoane, cu bauturi, ies lejer sub 50-60 de lei la restaurante bune, evident ca poti manca si la 30 de lei doua persoane daca vrei neaparat, cu tot cu bauturi prin locuri mai ieftine.

Fix intrebarea asta n-ar fi trebuit s-o pui, ca sa nu spun ca nu are relevanta. Ti-am dat exemplu negru pe alb mai sus. Ideea este ca pretul final nu reflecta nivelul salarial. Un produs fabricat in China ajunge la acelasi pret final pe piata ca acelasi produs fabricat in Europa. Ce exemplu sa-ti dau? O masina de spalat Siemens sau Bosch. O parte din lot se fabrica in Berlin si alta parte in China. Pretul pe piata este acelasi.
Evident prin micsorarea salariilor creste profitul. Consumatorul final nu participa la avantaje.
Iti mai dau un exemplu practic: anumite concerne calculeaza ora de lucru a programatorului roman cu 15Euro in timp ce pentru programatorul austriac calculeaza 60Euro, ofera in schimb ora de lucru altor concerne la 80Euro, indiferent ca rezolva treaba cu inginerul roman sau cu cel austriac. Ghici cit primeste romanul si cit austriacul

#68
End-L-user

End-L-user

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 30.01.2008

 Kint, on 14th December 2011, 22:17, said:

anul 1989 - 2.000 lei conform Legii 4/1988 emisa de Marea Adunare Natională. Salariul echivala cu 134 dolari SUA tinand cont de media ratei de schimb din 1989 de 14,92 lei/USD conform istoric BNR, insa tinand cont si de inflatia suferita de USD fata de sine insusi, salariul minim din 1989 echivala cu 655 USD de azi (500 euro), conform ratei de inflatie a USD furnizata de FED.

http://ro.wikipedia....nim_pe_economie

Cine a scris aia e un dobitoc. In primul rand, cursul real de schimb nu era de 14,rahat lei cat il dadeau aia, ci vreo 30 (putin peste dublu). In al doilea rand, inflatia dolarului din 1989 pana in 2010 a fost de ~80%, nu aproape 500% cat zice pulexul care-a scris articolul. Salariul minim de 2.000 de lei din '89 valora undeva sub $70 la paritatea reala, adica ~$125 la valoarea din 2010.

#69
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,150
  • Înscris: 14.08.2007

 vata_pa_batz, on 15th December 2011, 15:11, said:

Fix intrebarea asta n-ar fi trebuit s-o pui, ca sa nu spun ca nu are relevanta. Ti-am dat exemplu negru pe alb mai sus.
De ce compari mere cu pere (feluri diferite de pizza, de diferite marimi, de la firme diferite) ... e simplu, iei o pizza de la Pizza Hut din Germania si cu una din Romania ... sa vedem:

Pizza Hawaii Romania: http://www.pizzahut....;oras=bucuresti
- 14.9 lei la noi cea normala
- 32.9 lei cea mare
- 35.9 lei cea mare Cheezy Bites
Pizza Hawaii Germania: http://www.pizzahut..../pizzas/hawaii/
- 7.3 euro = 31.7 lei cea normala
- 12.3 euro = 53.4 lei cea mare
- 14.8 euro = 64.2 lei cea mare Cheezy Crust

Pizza Suprema Romania:
- 16.9 lei normala
- 36.9 lei mare
Pizza Suprema Germania: http://www.pizzahut....pizzas/supreme/
- 8.7 euro = 37.8 lei cea normala
- 14.8 euro = 64.2 lei cea mare

Deci, cum e? Pizza suprema normala 16.9 lei la noi, 37.8 lei la ei ... mai mult decat dublu.

#70
WhatNot

WhatNot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,644
  • Înscris: 23.02.2011

 nmg, on 15th December 2011, 14:04, said:

Replica mea s-ar fi vrut sa fie una acida la adresa celui care a spus ca sunt prea multi bani.

S-a vrut acida da a fost cam stupida. Daca cineva nu accepta 700 de lei va veni altul in locul lui, probabil si pe bani mai putini. Daca, cum a spus utopium, angajatorul  iese pe pierdere daca trebuia sa dea 700, nu va angaja pe nimeni pe acel post. As simple as that. Lumea nu se invarte dupa placul lichelelor.

Edited by WhatNot, 15 December 2011 - 17:10.


#71
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 utopium, on 15th December 2011, 17:08, said:

Deci, cum e? Pizza suprema normala 16.9 lei la noi, 37.8 lei la ei ... mai mult decat dublu.

Da mai nene, dar salariile romanesti sint de 10 ori mai mici. Intelegi raportu'?

 WhatNot, on 15th December 2011, 18:09, said:

S-a vrut acida da a fost cam stupida. Daca cineva nu accepta 700 de lei va veni altul in locul lui, probabil si pe bani mai putini. Daca, cum a spus utopium, angajatorul  iese pe pierdere daca trebuia sa dea 700, nu va angaja pe nimeni pe acel post. As simple as that. Lumea nu se invarte dupa placul lichelelor.

Daca cineva accepta mai putin de 700, atunci nu din cauza ca n-ar fi lichea ci pentru simplul fapt ca e timpit. Logica asta face din voi sclavi. Atit puteti bah

#72
ManiaXx

ManiaXx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 12.09.2007

 alex-softpedia, on 14th December 2011, 22:29, said:

Si in mediul privat exista asa ceva, cred ca toate profesiile au, un muncitor necalificat 1 salariu minim, unul calificat 1.5 salarii minime, unul cu studii superioare 2 salarii minime etc. In orice firma care se respecta, la privat ma refer, cand creste salariu minim creste si salariul angajatului, de la femeia de serviciu la director, in functie de coeficientul cu care e incadrat, probabil chiar toti fac nu doar firmele ce se respecta, e ilegal altfel.
Aici te inseli , in mediul privat nu este obligatoriu cresterea tuturor salariilor decit evident cele sub minim .Tot ce iti trebuie este un sindicat "prietenos" ceeace sa fim sinceri se cam intimpla.In legatura cu salariul in sine cred ca nivelul de 700 este foarte scazut , exista multi salariati care lucreaza pt salariul minim pe ec. dar foarte multi din ei mai au "stimulente la negru" fie acordat chiar de patron fie in stilul romanesc -furt- , una peste alta cred ca si un salariu de 900 ron este suportabil de care agentii economici pe principiul cei care suporta 700 vor suporta si 900 cei care nu , nu .Este o parere personala , nu vreau sa intru in detalii , cifre etc...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate