Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?
 Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...
 Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 

saltele ortopedice

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
4627 replies to this topic

#3997
Ringwraith

Ringwraith

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 20.05.2005
Salutare.

Am nevoie de o saltea de 160 x 200, intr-un buget de circa 1000 de lei.

Din ce am cautat, as avea aceste optiuni:

1. Saltex (http://www.saltexmob...a-pocket-spring) - vad ca e recomandata aici, dar nu gasesc informatii tehnice: numarul de arcuri pe m2, densitatea spumei, etc.
2. Ikea (https://www.ikea.com...ducts/10244516/) - 180 arcuri/m2, spuma slaba de 25 kg, husa cu ceva bumbac
3. Jysk (https://jysk.ro/dorm...s-s50-dreamzone) - 250 arcuri/m2, spuma slaba si subtire de 25 kg, husa poliester
4. Previ (https://www.saltelep...onfort_129.html) - nu zice densitatea arcurilor, dar spuma de 50kg, 25 cm grosime, 5 ani garantie

Pareri? Sau ceva optiuni mai bune in acelasi buget? Multam

Edited by Ringwraith, 24 June 2019 - 12:48.


#3998
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,227
  • Înscris: 28.04.2003
markus de la ikea e foarte tare, pt cineva care sta la birou 8+ ore, nu e indicat deloc. Din cauza faptului ca e dur ai tendinta sa adopti tot felul de pozitii aiurea pentru spate si nu e bine.
Sa nu mai vb ca iti inviti practic hemoroizii sa iasa la plimbare. Ala e un scaun de maxim o ora stat pe el, gen conferinta/vizitator.
Jaful meu de scaun de acasa care are, cred ca 15 ani si e luat din Praktiker sau Auchan, are un sezut mult mai moale si comod decat markus ala. Nu inteleg de ce tot il recomanda lumea cand exista scaune mult mai ieftine si mai bune decat balaria aia.

#3999
the_same

the_same

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 13.11.2012
Salut,
Am nevoie de o saltea de 160x200 pentru un ap care va fi inchiriat.
Ceva la pret decent si calitativ?

#4000
leopoldvii

leopoldvii

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 01.07.2019
O parere cu privire la 2 modele de la jysk, va rog? Incerc sa aleg intre F110 (24 cm, din care 3+2 cm spuma cu memorie) si F120 (28 cm, din care 4+4 cm spuma cu memorie)
https://jysk.ro/dorm...ld-f120-wellpur
https://jysk.ro/dorm...ld-f110-wellpur

E justificata diferenta de pret de 300 lei dintre cele doua? E drept ca la o prima testare modelul cu 4+4 cm spuma cu memorie (daca am inteles bine, sunt 4 cm spuma cu memorie "clasica" si alti 4 cm spuma cu memorie si un gel cu rol de racorire)

Mai este si https://jysk.ro/dorm...old-f85-wellpur dar are doar 22 cm, din care 4 cm spuma cu memorie. Pe aceasta o am din 2015 intr-o alta camera si pare ca nu si-a schimbat forma, dar as vrea un upgrade. Un sfat, va rog?

#4001
drifter

drifter

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 30.11.2004
Din pacate, ce se scrie in topic despre saltelele de la Jysk legat de substante iritante degajate, s-a confirmat si in cazul meu, am cumparat o saltea Wellpur Gold cu spuma de memorie si am avut mari probleme cu chimicalele pe care le degaja. Nu am crezut ca poate fi atat de rau. Sper ca alti producatori fac saltele de genul care sa nu cauzeze asa niste probleme, oricum, nu ma asteptam la niste standarde asa de scazute la substante iritante, o saltea e facuta sa dormi pe ea, nu trebuie sa provoace alergie.  Certificarea OEKO-Tex 100 e vax, daca se refera doar la tesatura.
Am returnat salteaua si acum trebuie sa caut de la alt producator, nu va lasati aburiti de cei de la call center de la Jysk care spun ca vi se dau banii inapoi pe card cadou sau se schimba salteaua cu alta, mergeti in magazinul de unde ati cumparat-o si cereti banii daca nu puteti dormi pe ea, e problema lor daca nu folosesc materiale corespunzatoare, nu merita sa va imbolnaviti incercand sa asteptati sa devina OK salteaua.
Cei care ati returnat saltele la Jysk din motivul asta si/ sau care mai sunteti alergici, ce saltele ergonomice (cu memorie preferabil) ati luat care au fost OK? Bugetul e aprox. 1000 de lei pt. saltea 90x190 sau 90x200.


Modelul asta avea in partea superioara 4 cm spuma de memorie 40 kg/m³ si 4 cm spuma 30 kg/m³ si ca si confort era f OK, as prefera tot ceva de genul dar fara substante iritante.
De saltelele Memory HD 18 + 7 de la Ortopedicus de pe emag stie cineva ceva? A luat cineva de la ei? Vad 10 ani garantie dar na, poate ca ma uit eu din nou la aspecte secundare, clar ca un aspect principal ar fi sa nu imi provoace alergie/ iritare a cailor respiratorii...
Ce trebuie sa caut? Hipoalergenice? Tratate cu vreo substanta? As prefera ceva cu strat de memorie, ca ergonomie era f buna cea de la Jysk dar daca nu pot dormi pe ea, evident ca a trebuit neaparat sa o returnez.


Detalii despre simptomele pe care le-am avut, aviz alergicilor :
In prima noapte salteaua era in cealalta camera ca sa se umfle, a facut un miros iritant in apartament de a trebuit sa o mut in balcon atunci noaptea, cand m-am trezit de la miros. Am aerisit salteaua primele 4 nopti cu ventilator cu tot, am sperat ca va fi OK,  parea in sfarsit sa nu mai degaje chimicalele in apartament in a4a noapte iar in a5a am pus-o in pat ca sa dorm pe ea. Nu am apucat sa adorm, am inceput sa simt din nou acel miros, am inceput sa tusesc rau de tot si a trebuit sa mut salteaua din camera si sa aerisesc apartamentul in miez de noapte . Mirosul nu stiu cum sa il caracterizez, e la fel de neplacut ca amoniacul dar nu e amoniac, problema insa e ca irita caile respiratorii, am tusit pana m-au luat dracii in doar vreun sfert de ora de incercat de adormit pe ea, ma dureau plamanii si mi-era ca-mi apar si leziuni la ei la cat de tare tuseam, mi-a aparut si un suierat in respiratie, nu e de joaca. Nici la o gripa serioasa nu tusesc in halul asta.


Edit (ca vad ca postarea anterioara e despre saltele de la Jysk): Cand am probat-o in magazin mi s-a parut considerabil mai ergonomica F120 decat F110 - F120 lua forma corpului, F110 se mula mai putin. Daca nu ai probleme cu substantele pe care le degaja, merita diferenta si banii, daca iti provoaca alergie nu merita niciun ban. Poti sa te intinzi pe ele in magazin sa vezi cum te simti pe fiecare.

Edited by drifter, 02 July 2019 - 00:48.


#4002
aiulianctin

aiulianctin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,135
  • Înscris: 17.11.2012
Eu am de la Jysk S65 Dreamzone și nu am simțit niciun miros, după-amiază am desfacut-o iar noaptea am și dormit pe ea.

#4003
proagro

proagro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 04.08.2010
decat JYSC mai bine Dormeo ; cel putin cei de la dormeo au o spuma cu memorie ok ca si standard
Jisk mi se par cei mai mari tepari in sensul ca vand iluzii la suprapret , cred ca produsele lor au adaos comercial de  100% si 200 %  , la saltele ma refer
dar au nume f bine alese acele saltele , chiar crezi ca cumperi o saltea precum aurul  :)))))

#4004
aiulianctin

aiulianctin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,135
  • Înscris: 17.11.2012
Salutări,

Am achiziționat acum câteva luni o saltea cu arcuri și spumă Dreamzone S65 pe care am pus-o pe vechiul cadru de pat, cu bază din pal. Deși aerisesc camera zilnic, mi-e teamă să nu mucegăiască salteaua.

Patul este similar cu acesta , diferența fiind sertarul care este situat la baza patului. Vreau să achiziționez o somieră ori să înlocuiesc plăcile de pal cu scânduri de lemn, și vreau să dau câteva găuri pentru aerisire pe laterale pe care sper să le pot acoperi cu o grilă de aerisire .

A mai făcut cineva ceva similar? Oare se aerisește destul? Nu aș schimba cadrul patului dacă nu este necesar, acesta este solid. Sper că rămâne solid și după ce îi dau găuri...

Mulțumesc.

Edited by aiulianctin, 12 July 2019 - 18:55.


#4005
proagro

proagro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 04.08.2010
nu ar trebui  sa apara mucegai , d-aia ai arcuri sa ai aerisire , arcurile au in jurul lor gol de aer

#4006
aiulianctin

aiulianctin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,135
  • Înscris: 17.11.2012
Salutări,

Producătorul recomandă punerea saltelei pe o somieră. Totodată, un producător de mobilă la comandă care mi-a făcut mai multe lucrări, mi-a recomandat să pun salteaua pe somieră, iar patul aibă aerisire. De aici teama că poate mucegăi salteaua.

Hai să presupunem că salteaua mea nu era arcuri cu spumă, ci doar spumă. Soluția pe care am expus-o mai devreme este potrivită ori nu?

#4007
proagro

proagro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 04.08.2010
si eu ti-as recomanda sa folosesti o somiera , daca nu ai posibilitatea si vrei sa folosesti un suport din pal , incearca sa-l gauresti sau sa-l faci din mai multe parti si sa lasi intre acele parti o distanta prin care sa se poata aerisi salteaua

#4008
Selsin

Selsin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 26.03.2010
M-am fixat pe o saltea de la EKON, ceva pareri ?
https://saltele-ekon.../saltea-natura/

#4009
daady

daady

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 10.07.2014
Am o saltea cam tare si imi trebuie un topper. Sa iau latex sau spuma cu memorie? Latex am gasit 2 variante:
-https://saltele-ekon.ro/product/topper-din-latex-natura/
care are 100% latex(asa sa fie?)-8 cm grosime+reducere de pret
-https://www.ikea.com/ro/ro/catalog/products/00373288/
care are 85% latex si 6 cm grosime

Edited by daady, 29 July 2019 - 09:26.


#4010
proagro

proagro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 04.08.2010
ia-ti din spuma cu memorie ; latex-ul e mult mai dur

#4011
daady

daady

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 10.07.2014

 proagro, on 29 iulie 2019 - 09:28, said:

ia-ti din spuma cu memorie ; latex-ul e mult mai dur

Multumesc. Sper sa nu te incalzesti in ele.

#4012
daady

daady

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 10.07.2014

 proagro, on 29 iulie 2019 - 09:28, said:

ia-ti din spuma cu memorie ; latex-ul e mult mai dur

As lua asa ceva:
https://www.ikea.com...8139/#/50298135
Oare e vreo problema daca e prea groasa?Are 8 cm grosime

Edited by daady, 29 July 2019 - 19:24.


#4013
proagro

proagro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 04.08.2010
cred ca e cam exagerat de mult 8 cm .
vezi ca la ikea nu poti returna produsele cumparate pentru a putea primi banii inapoi, poti returna produsele si te obliga sa alegi alt produs din aceeasi gama
testeaza topperul inainte
eu ti-as recomanda sa iei ceva cu cel mult 5 cm grosime

#4014
daady

daady

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 10.07.2014

 proagro, on 30 iulie 2019 - 09:15, said:

cred ca e cam exagerat de mult 8 cm .
vezi ca la ikea nu poti returna produsele cumparate pentru a putea primi banii inapoi, poti returna produsele si te obliga sa alegi alt produs din aceeasi gama
testeaza topperul inainte
eu ti-as recomanda sa iei ceva cu cel mult 5 cm grosime

Multumesc pentru raspuns. Te rog imi poti recomanda un topper in care sa nu te supraincalzasti vara si sa ofere si sa nu miroase?
M-am mutat din Bucuresti asa trebuie sa comand online fara sa o pot proba.

Edited by daady, 30 July 2019 - 09:29.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate