Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

saltele ortopedice

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
4619 replies to this topic

#3979
nyms0k

nyms0k

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 23.04.2019

View Postproagro, on 06 mai 2019 - 22:46, said:


Nu caut neaparat ieftin si bun. In magazin efectiv sa testez , am optiunea jysk si mobexpert. 180x200 se invart undeva pe la 1800, 2200 lei . Amandoi mergem cam pe aceeasi duritate. Jysk , ce anume fac gresit in saltele lor.

View Postunpuisor, on 07 mai 2019 - 08:59, said:

la ikea au preturi relativ decente la saltele, problema e ca au marimi fixe, toate sunt de X x 200 cm nu au si 190 sau orice altceva. Doar cat au ei paturile.
Daca stai intr-un dormitor romanesc mic si vrei sa faci patul mai mic ca nu toti suntem Guliver... ce faci? Mie la 1,70 imi e mai mult decat suficient 190. Probabil ca si in 180 ma incadram.

Ikea nu am posibilitatea sa testez in oras. Am fost si am testat de la cel mai mic furnizor pana la jysk si mobexpert. Cum ziceam mai sus preturile la magazinele astea trec de 1800 pt 180x200 cu arcuri impachetate. La magazinele mici undeva la 900 max o saltea.

Si incerc sa gasesc raport calitate / pret decent.

Edited by althea, 19 February 2020 - 08:16.
editare citat


#3980
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,222
  • Înscris: 28.04.2003
astia de la jisk fac ca aia de la dormeo, chinezarii cat mai ieftine la preturi extrem de mari cu adaosuri de peste 80%.
Asta se traduce prin materiale mai slabe si mai putin fiabile in timp.
Din o privire fugitiva pe site ikea vad saltea hyllestad 200 x 140 cu arcuri impachetate la 1599 lei.
Nu sunt exagerate preturile... dar vad si acolo nemultumiti. Din cauza ca nu au testat salteaua si nu le convine.
Deci... testarea salveaza banii. Daca nu ai ikea in oras incearca orice alt producator dar sa te lase sa testezi. Altfel nu merita. In nici un caz sa iei o saltea pe net ca iti recomanda unu si altul. Spinarea ta e sfanta la testat salteaua.

#3981
rogue80

rogue80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 01.09.2008
O intrebare daca a luat cineva salteaua daisy hard sau soft de la mobexpert cum se comporta in timp ... merg maine sa le testez si la pretul ei mi se pare ok in comparatie cu cea din latex care e cu 50% mai scumpa.

Edited by rogue80, 10 May 2019 - 13:41.


#3982
nyms0k

nyms0k

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 23.04.2019

View Postproagro, on 09 mai 2019 - 23:43, said:


Ok .
Dar la cele cu arcuri impachetate? Ce ai recomanda?

Edited by althea, 19 February 2020 - 08:17.


#3983
proagro

proagro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 04.08.2010
uita-te la structura celor cu arcuri imachetate si vezi daca peste acele arcuri exista si vreun starat sau mai mult de spuma cu memorie , poliuretan  etc
in mod normal ar trebui sa existe ;  deci ai o baza din arcuri si un strat superior dintr-o spuma slab calitativa
Concluzie : aceeasi marie dar cu alta palarie !!!  ( asta-i opinia mea)

#3984
nyms0k

nyms0k

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 23.04.2019
Arcuri -   336 arcuri/mp, fabricate din sârmă oțel carbon de 2 mm, individual împachetate în material nețesut de 70 gr/mp
Spumă -  poliuretanică de inaltă densitate (HRR 35/36)
Latex      -  anatomic cu 3 zone de ortopedie, gros de 25 mm
Ramă.   - din spumă poliuretanică, metalică pe ambele fețe
Husă -   matlasată complet, pe ambele fețe
Material -    spacer
Înălțime -    28 cm

O saltea cu arcuri impachetate la 2200 lei de la GELADI. as vrea niste pareri calitate / pret ?
Va multumesc!

#3985
doggystyle

doggystyle

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 09.08.2005
Salut!

Ma hotarasem  sa-mi iau o saltea cu arcuri independente dar am vazut ca nu sunt recomandate pentru somiere, mai ales ca la a mea distanta intre lamele este de 9 cm.

printre saltele testate si care mie mi-au  placut sunt cele de mai jos:

https://www.lineafle...rodus/wellness/
https://salterra.ro/...altele-80x200cm
https://www.pikolin....ur/160-180x200/

daca somiera mea nu este compatibila cu o saltea cu arcuri, ma gandeam la una cu latex si cea din IKEA imi surade la pretul ei (ei zic ca are latex natural 85%) dar nu am gasit nici o impresie despre ea.

https://www.ikea.com...ducts/30372720/


Ce alte saltele cu memorie/latex recomandati? De circa 8 ani dorm pe o saltea  NatuPalm Deluxe de la Mobexpert care acum mi se pare ca nu mai are sustinere deloc si ma doare spatele de fiecare data cand dorm pe ea.

Multumesc!

Edited by doggystyle, 22 May 2019 - 19:15.


#3986
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,222
  • Înscris: 28.04.2003
eu am saltea cu arcuri si am si somiera. De preferat sa nu fie asa distanta mare intre lamele. Ori schimbi somiera ori tragi o placa de pal la aia cu arcuri, dar daca pui pal nu prea se aeriseste. Ar trebui gaurit pal-ul ala.
Inainte de a lua orice saltea, latex, arcuri sau din ce material vrei, fa un efort si mergi de testeaza.

#3987
doggystyle

doggystyle

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 09.08.2005
Merci de răspuns. După cum am zis, am testat saltele cu arcuri de la Salterra, lineaflex și SomProduct și îmi făcusem un top cu favoritele. Acum, măsurând distanta între lamele, îmi dau seama ca va trebui sa ma reorientez spre o saltea cu spuma/latex deoarece nu am cum sa schimb somiera.

Prețul la cea de la Ikea mi se pare destul de bun pentru o saltea cu 85% latex natural (cel puțin asa zic ei) dar nu am văzut părerea nimănui și nu știu cum rezista în timp și dacă miroase

Edited by doggystyle, 23 May 2019 - 19:25.


#3988
froome

froome

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 06.08.2015
Latex, latex, latex!

#3989
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,222
  • Înscris: 28.04.2003

Quote

Prețul la cea de la Ikea mi se pare destul de bun pentru o saltea cu 85% latex natural (cel puțin asa zic ei) dar nu am văzut părerea nimănui și nu știu cum rezista în timp și dacă miroase
la ikea au garantia mare si produsele sunt testate. Presupun ca cel putin 10 ani daca ai grija de ea tot te tine.

#3990
necro111

necro111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,697
  • Înscris: 16.02.2009
Buna, stie cineva  cam care este salteaua cu intaltimea cea mai mare disponibila in Romania ? Sau cam ce saltele exista la peste 40cm ?

#3991
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007
Salut, am luat o saltea de la greenfuture. Am desfăcut-o și lăsată pe pat (într-un apartament nelocuit. Când am verificat după 3 zile, salteaua nu s-au umflate cum trebuia: colturile și marginile au rămas neumflate..aveți vreo idee, îi pot face ceva?

#3992
aaa1

aaa1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 03.07.2009
Am un pat dublu cu 2 saltele separate, cu arcuri. Pe una au sarit niste copii si trebuie sa o schimb sau sa pun ceva deasupra ei.
Fiind destul de subtire(arcuri de 14cm),oare e mai bine doar sa adaug peste ea o saltea suplimentara?
Am gasit asta:https://www.somproduct.ro/saltea-suplimentara-bio-pillow-top-6-cm.html?dimensiuni=200%20x%2090%20cm

Daca o schimb cu totul,salteaua este cam subtire-are o inaltime de 14cm si dimensiuni 90x200, deci imi trebuie ceva similar, pe o greutate de 100kg
La dimensiunile astea am gasit la ikea doar din spuma poliuretanica. https://www.ikea.com...2252/#/50272263
Chiar de latex natural parca nu as lua ca e prea scumpa.Imi puteti recomanda ceva mai bun, cu memorie si eventual latex?

Edited by aaa1, 05 June 2019 - 12:05.


#3993
aaa1

aaa1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 03.07.2009
Am decis sa mai pun niste bani si sa o iau pe asta:
https://www.ikea.com...2724/#/50372724

La dimensiunile de care am nevoie e cea mai ok ca materiale desi este scumpa pt mine.

#3994
proagro

proagro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 04.08.2010
pai cum va fi acel pat ? cu o saltea mai sus si una mai jos ? , daca te vei muta de pe o parte pe alta cum va fi ?
cred ca cea mai buna afacere e sa-ti iei o saltea noua de 180x200  si ai scapat

Daca nu ma insel am vazut zilele asta la lidl o oferta la saltele , cred ca aveau unele de 90x200   la 12 sau 14 cm la 300 ron ; poti incerca sa intri sa le vezi si pe alea ca si solutie de compromis

Edited by althea, 19 February 2020 - 08:06.
eliminare spam


#3995
tahj

tahj

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 07.06.2019

View Postproagro, on 07 iunie 2019 - 15:24, said:

În câteva rânduri, când eram mic și mă duceam la bunici, am dormit pe saltea de paie și îți garntez că nu am simțit că mă încing/transpir în ea și, mai mult de atât, (adică așa se scrie - se mai pun și niște virgule prin frază) mi s-a părut foarte OK felul în care mi-a stat coloana/spatele.
Și nu numai mie, ci și bunicilor care au dormit toata viața așa.
Alte persoane decât cocalarii plini de ifose or să înțeleagă exact ideea pe care am exprimat-o aici.

Edited by althea, 19 February 2020 - 08:06.
eliminare citat


#3996
aaa1

aaa1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 03.07.2009

View Postproagro, on 07 iunie 2019 - 15:24, said:



Da ai dreptate.Multumesc pentru corectie.Am gasit alta solutie. Am vorbit si cu sotia mea si ar vrea sa luam deocamdata o saltea suplimentara cu latex.Dimensiunile 180x200.Am gasit asa ceva:
https://www.somprodu...cm-grosime.html
https://www.ikea.com...3288/#/50373281
Ce parere aveti de ele?O vom pune peste saltelele existente, iar cele 3 arcuri rupte incercam sa le inlocuim.
Daca latexul se va dovedi ok, atunci spre decembrie vom cumpara 2 individuale tot din latex,de la ikea-cea de 2099 lei/buc.sau ce va mai aparea pana atunci la oferta, peste care va veni cea suplimentara comuna

Edited by althea, 19 February 2020 - 08:07.
eliminare citat


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate