Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suspect Frauda Informatica

Scari interioare

Parcare gratis Romexpo

Limbaj de programare RUST
 Despre titularizare si definitiva...

date personale angajat

Intelectualii Romaniei

Gaina rasa Brahma bolnavioara
 Recomandare SmartWatch pe care po...

Concediu Vasiliki

Funcție WhatsApp

Zilele reclamelor luminoase cu &#...
 Propranolol zilnic

Ce "tip" de apartament/ca...

A luat cineva masina Tesla din re...

Robot de spalat geamuri
 

Sudura in bloc motor tractor u650 M

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
andreyy_007

andreyy_007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 26.12.2010
Am un tractor u650  , si am blocul fisurat pe exterior  pe interior nu cred ca este  deoarece nu baga apa in baie si uleiul nu este alb , am incercat sa-l sudez da nu am avut sudor  bun , a lasat niste pori   si nu a rezistat , as vrea sa-l sudez din nou .  Cineva mi-a zis sa caut pe cineva care sa  sudeze in Argon  deoarece rezista sudura. Voi ce credeti??? Astept pareri !!!! :peacefingers: :thumbup:

Edited by andreyy_007, 28 November 2011 - 13:53.


#2
TudorCJ

TudorCJ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,079
  • Înscris: 31.03.2011
Da ii mai buna sudura in argon dar sa fie sudor bun care sa se stie cu sudura nu nea Mitica de la coltul strazi.

#3
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,760
  • Înscris: 31.01.2010
Cel care a zis ca`i mai buna sudura in argon probabil nu a stiut ca`i vorba de fonta .
Asta in cazul ca s`a referit la procedeul WIG.
Mig se mai foloseste insa e prohibitiv costul rolei de sirma de Ni.
Cea mai uzuala este cu electrod de Ni sau NiFe.
Aparitia porozitatilor e mare la fonta datorita
continutului de carbon precum si uleiului care
impregneaza fontei si se arde la sudura.
Se reduce riscul aparitiei porozitatilor daca zona de sudura se craituieste cu electrod
special.
Sint ceva solutii de etansare a sudurilor pe fonta.
A suda oxiacetilenic e cam dificil, trebuie blocul incalzit pe la 700-800C
si apoi racit controlat.
E valabila treaba si la alamirea fontei , care da rezultate mai bune la etansari in genere

Grig

#4
andreyy_007

andreyy_007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 26.12.2010
[quote name='TudorCJ' post='10743454' date='28th November 2011, 15:30']Da ii mai buna sudura in argon dar sa fie sudor bun care sa se stie cu sudura nu nea Mitica de la coltul strazi.[/quote]

As incerca sa sudez in argon blocul dar trebuie sa caut pe cineva specializat.

[quote name='Ion_Bumbu' date='28th November 2011, 15:52' post='10743538']
Cel care a zis ca`i mai buna sudura in argon probabil nu a stiut ca`i vorba de fonta .
Asta in cazul ca s`a referit la procedeul WIG.
Mig se mai foloseste insa e prohibitiv costul rolei de sirma de Ni.

Ce este acest  ,, MIG" si cam cat de scumpa este rola?

#5
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,760
  • Înscris: 31.01.2010
De sudat l`a sudat cu electrod de nichel sau cu superbazic?
MIG e procedeul de sudura metal inert gaz , ce vezi pe sudura caroseriilor.
O rola de 5 Kg e citeva sute de E .


Grig

#6
armandoaxinia

armandoaxinia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,425
  • Înscris: 13.03.2011

 andreyy_007, on 28th November 2011, 13:33, said:

Am un tractor u650  , si am blocul fisurat pe exterior  pe interior nu cred ca este  deoarece nu baga apa in baie si uleiul nu este alb , am incercat sa-l sudez da nu am avut sudor  bun , a lasat niste pori   si nu a rezistat , as vrea sa-l sudez din nou .  Cineva mi-a zis sa caut pe cineva care sa  sudeze in Argon  deoarece rezista sudura. Voi ce credeti??? Astept pareri !!!! :peacefingers: :thumbup:
Blocurile motor nu pot fi sudate in conditii normale deoarece crapa mai rau.Pentru a fi sudate se demonteaza se dau gauri de limitare a fisurii se crantuieste fisura se preincalzeste blocul se sudeaza cu electrod de fonta sau inox invelit in cupru apoi tratament de detensionare/Poti incerca in argon dar nu cred ca o sa tina.Succes.

#7
andreyy_007

andreyy_007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 26.12.2010
[quote name='Ion_Bumbu' date='28th November 2011, 17:00' post='10743807']
De sudat l`a sudat cu electrod de nichel sau cu superbazic?
MIG e procedeul de sudura metal inert gaz , ce vezi pe sudura caroseriilor.
O rola de 5 Kg e citeva sute de E .

Decat sa dau cateva sute de euro pe rola de MIG mai bine iau alt bloc si termin odata cu tot .

#8
armandoaxinia

armandoaxinia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,425
  • Înscris: 13.03.2011
[quote name='andreyy_007' date='28th No
Decat sa dau cateva sute de euro pe rola de MIG mai bine iau alt bloc si termin odata cu tot .
[/quote]
Este cea mai buna solutie si cea mai sigura ,eu in 18 ani am schimbat 5 blocuri motor ii drept ca aveam de unde sa le iau si la preturi mai mult decit convenabile.Ultimul bloc motor cu camasi cu tot l-am luat pe un ha de aratura acum 5 ani.

#9
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,760
  • Înscris: 31.01.2010

 andreyy_007, on 28th November 2011, 18:29, said:

Decat sa dau cateva sute de euro pe rola de MIG mai bine iau alt bloc si termin odata cu tot .

Daca intrebi ceva incearca totusi sa si citesti ce se raspunde!
Nimeni nu spune sa sudezi MIG un bloc motor si sa dai sute de E pe rola de sirma .
Dai doar vre`un milion pe Kg de electrozi de nichel pt sudat fonta!
De asemenea nu`i vorba sa faci tu sudura dar sa stii macar ce sa`i ceri celui
care va suda acel bloc.
De aia am intrebat cu ce tip de electrod a sudat , cu ceva potrivit sau
pur si simplu a luat in superbazic si s`a apucat de sudura.
Aia nu tine , rezulta prin aliere un otel carbon foarte tare insa cu coeficient de
dilatare mult diferit fata de cel al fontei. In caz de urgenta se face cirpeala
cu electrod invelit in fir de cupru , da mai mult un fel de alamire , moale da tine pina in momentul
cind ajungi sa`l rezolvi cum trebuie.
Daca mai cauti pe topicul de sudura vei gasi documente fix in domeniul asta.
La electrozii actuali daca respecti tehnologia te descurci bine fara preincalzire.

Grig

#10
andreyy_007

andreyy_007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 26.12.2010
Este cea mai buna solutie si cea mai sigura ,eu in 18 ani am schimbat 5 blocuri motor ii drept ca aveam de unde sa le iau si la preturi mai mult decit convenabile.Ultimul bloc motor cu camasi cu tot l-am luat pe un ha de aratura acum 5 ani.
[/quote]
  


Am gasit la cineva din sat bloc cu 5 mil zice ca are capace originale la el e pe semicuzinet ca al meu , ce ar mai trebui sa iau in considerare?


De aia am intrebat cu ce tip de electrod a sudat , cu ceva potrivit sau
pur si simplu a luat in superbazic si s`a apucat de sudura.
Aia nu tine , rezulta prin aliere un otel carbon foarte tare insa cu coeficient de
dilatare mult diferit fata de cel al fontei. In caz de urgenta se face cirpeala
cu electrod invelit in fir de cupru , da mai mult un fel de alamire , moale da tine pina in momentul
cind ajungi sa`l rezolvi cum trebuie.
Daca mai cauti pe topicul de sudura vei gasi documente fix in domeniul asta.
La electrozii actuali daca respecti tehnologia te descurci bine fara preincalzire.

El a spus k  a dat mai multe straturi a zis k un strat a sudat cu electrod de aluminiu , altu cu electrod de cupru si un stra cu electrod de fonta .

[quote name='Ion_Bumbu' date='28th November 2011, 20:03' post='10744699']
Daca intrebi ceva incearca totusi sa si citesti ce se raspunde!

Am citit dar eram ft curios de preutl rolei de MIG , de aceea am intrebat de pret.

#11
raul_16nic

raul_16nic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 19.03.2009
il poti suda ca eu am vazut bloc de 650 sudat.sudura normal cu electrozi normali.

#12
armandoaxinia

armandoaxinia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,425
  • Înscris: 13.03.2011

 raul_16nic, on 28th November 2011, 21:59, said:

il poti suda ca eu am vazut bloc de 650 sudat.sudura normal cu electrozi normali.
Depinde foarte mult si unde este fisura ,daca este in zona cilindrilor pe unde circula apa nu prea tine sudura datorita dilatarilor  repetate tot va ceda.Daca a gasit bloc cu 5 milioane mai bine il schimba direct ca pina la urma tot acolo ajunge.Am incercat si eu asa ceva a tinut cam doua saptamini si a crapat mai rau.Blocul se verifica cu un ceas comparator,un mecanic bun are asa ceva,sau sa aduci acasa un mecanic de la un centru de reparatii.

#13
andreyy_007

andreyy_007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 26.12.2010
Depinde foarte mult si unde este fisura ,daca este in zona cilindrilor pe unde circula apa nu prea tine sudura datorita dilatarilor  repetate tot va ceda.Daca a gasit bloc cu 5 milioane mai bine il schimba direct ca pina la urma tot acolo ajunge.Am incercat si eu asa ceva a tinut cam doua saptamini si a crapat mai rau.Blocul se verifica cu un ceas comparator,un mecanic bun are asa ceva,sau sa aduci acasa un mecanic de la un centru de reparatii.
[/quote]

Fisura este in zona inelelor mai sus putin de gaurelele pe unde se da apa si uleiul afara , sudura a fost bunicica da nu a fost data de un meserias ci de un amator , este fisurat pe o suprafata de 20 si ceva de cm.

[quote name='armandoaxinia' post='10745518' date='28th November 2011, 22:10'].Blocul se verifica cu un ceas comparator,un mecanic bun are asa ceva,sau sa aduci acasa un mecanic de la un centru de reparatii.[/quote]

Blocul care vreau sa-l iau trebuie verificat?? :peacefingers: :coolspeak: :thumbup:

#14
TudorCJ

TudorCJ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,079
  • Înscris: 31.03.2011
Blocul lai gasit la cineva in apropriere de tine sau din oras cu tine,daca ii aproape iei blocul il montezi sus si vezi daca ii crapat si asta sau daca are ceva defecte.Lai pus sus pe tractor si vezi daca ii bun ii dai bani la om daca nu nu sa nu fie ceva teapa.

#15
andreyy_007

andreyy_007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 26.12.2010

 TudorCJ, on 29th November 2011, 17:10, said:

Blocul lai gasit la cineva in apropriere de tine sau din oras cu tine,daca ii aproape iei blocul il montezi sus si vezi daca ii crapat si asta sau daca are ceva defecte.Lai pus sus pe tractor si vezi daca ii bun ii dai bani la om daca nu nu sa nu fie ceva teapa.

Blocul este al unuia din sat care are mai multe tractoare, sa vorbesc cu el si sa vad ce zice, poate reusesc ceva  :peacefingers: :thumbup: :coolspeak:

#16
TudorCJ

TudorCJ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,079
  • Înscris: 31.03.2011
Vezi ce zice poate te lasa il pui si dupaia vezi ce si cum.

#17
andreyy_007

andreyy_007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 26.12.2010

 TudorCJ, on 29th November 2011, 19:49, said:

Vezi ce zice poate te lasa il pui si dupaia vezi ce si cum.

Pai asa as vrea sa fac , nu iau si daca e este bun il duc la fier , il probez si daca merge ii dau banu pe el .

#18
raul_16nic

raul_16nic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 19.03.2009
era fisurat in spatele pompei de injectie

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate